همه‌ی خبرهای امروز
 • محمدجواد میری امروز ۱۶:۰۶

  تجربه پیاده‌روی اربعین می‌تواند برای سیاست‌گذاری فرهنگی ما الهام‌بخش باشد

  آینده سازی با یک آیین حماسی

  محمدجواد میری

  به‌نظر می‌آید اساساً موضوعاتی مثل اربعین هیچ وقت دغدغه جدی جریان دانشگاهی ما هم نخواهد شد. ما علاوه بر آفت تقلیدگری، گرفتار نوعی عدم اعتماد به نفس هم در محافل نخبگانی خود هستیم که باعث می‌شود به تجارب خودی، حداکثر در حد همان آسیب‌شناسی بپردازیم!

 • لبخندق امروز ۱۱:۴۱

  وحدت و کثرت در زیارت اربعین

  محسن لبخندق

  پدیده عینی اربعین نشان‌دهنده این است که تحققِ یک جامعه دینی واحد و در عین حال متکثر، امکان‌پذیر است و بهترین برهان بر امکان وجود چنین جامعه‌ای است؛ چون اربعین یک جامعه ایمانی را شکل می‌دهد.

 • علیرضا رضاخواه امروز ۱۰:۵۲

  شکست رؤیای عربی در خلیج پارسی

  علیرضا رضاخواه 

  سیاست‌های بچه گانه ریاض که ناشی از بی‌تجربگی و البته جاه طلبی بچه گانه ولیعهد سعودی و تیم وی می‌باشد از یک سو و تلاش قطر برای بهره‌گیری از جریان‌های افراطی اخوانی به عنوان بازوی اجرایی سیاست خارجی دوحه از سوی دیگر سبب شده تا آینده تاریکی پیش روی این شورا قرار بگیرد.

 • تبلیغ رایگان فیس بوک و توییتر برای تروریست‌ها ۱۳۹۷/۰۹/۱۹

  پشت پرده توئیت‌های التهاب آفرین در روز دانشجو  

  م. ظرافتی

  حالا که شبکه‌های مجازی اندازه رسانه‌های بزرگ دنیا قدرت گرفته‌اند، حالا که هر کاربر به راحتی به جریان فکری چندین هزار مخاطبش جهت می‌دهد، حالا که هر کس و ناکسی می‌تواند در فضای مجازی تریبون داشته باشد و اظهار نظر کند، چرا هیچ قانونی برای کنترل فضای مجازی وضع نمی‌شود؟

 • علیرضا رضاخواه دیروز ۱۳:۱۳

  دل اروپا "ترامپ" می‌خواهد؟

  علیرضا رضاخواه 

  اگر چه بعید است معترضان فرانسوی در میان شعارهایشان از ترامپ نامی برده باشند، اما آن‌ها قطعاً ایده ناسیونالیسم افراطی را که این روزها ترامپ از یک سو و پوتین از سوی دیگر آن را نمایندگی می‌کنند، دنبال می‌کنند.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۱۸ ۱۱:۵۷

  آیا منطقه شاهد یک جنگ جدید خواهد بود؟

  علیرضا رضاخواه

  ایده ایجاد یک جنگ جدید در لبنان با توجه به مخاطرات سیاسی و نظامی آن در ابتدا طرحی غیر قابل تصور و یا افراطی به نظر می‌رسید. با این حال شرایط کنونی منطقه از یک سو و شرایط داخلی اسرائیل از سوی دیگر باعث شده تا نیاز برای این جنگ در اسرائیل تقویت شود.

 • شورای نگهبان ۱۳۹۷-۰۹-۱۸ ۰۹:۴۰

  تردید در حسن نیت یک ادعا!

  عباسعلی کدخدایی

  عباسعلی کدخدایی نوشت: شورای نگهبان از هر نقد و انتقاد سازنده استقبال می‌کند و برای اصلاح روند نظارتی خود آماده شنیدن هرگونه پیشنهاد و طرحی است؛ ضمن اینکه باید تلاش کنیم با حسن نیت پیگیر تخلفات باشیم و گر نه افکار عمومی تصور دیگری از این‌گونه عملکردها خواهد داشت.

 • روز دانشجو ۱۳۹۷-۰۹-۱۶ ۱۵:۵۰

  ۱۶آذر، روز دانشجو

  ملک محمد علیزاده

  خراسان شمالی- ۱۶ آذر روز دانشجو نام دارد و همه ساله به یاد اعتراض دانشجویان در ۱۶آذر سال ۱۳۳۲ و شهادت و مجروحیت و دستگیری گروهی از دانشجویان توسط مزدوران رژیم منحوس پهلوی گرامی داشته می شود و مراسم و محافل گوناگون در دانشگاه های کشور برگزار می شود.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۱۳ ۱۵:۰۷

  در مذمت استادان شاگرد پرور! 

  علی‌محمد مؤدب

  قطعاً منت استاد بودن و یاددادن از آن منت‌های مزخرف است. برای آموختن در عالم ده‌ها دکان هست و هر بنده خدایی از یک بنده خدایی چیز یاد می‌گیرد.

 • 0 ۱۳۹۷/۰۹/۱۳

  به بهانه هشت سالگی شکار "آر کیو ۱۷۰"

  وقتی "جانور" به دام افتاد

  مجید تربت زاده

  گیر انداختن پهپادهای جاسوسی آمریکا البته به جانور قندهار محدود نمی‌شود. «چشم عقاب» یا همان اِسکن ایگل و نمونه‌های دیگر شکار شده هم انگار به صنایع نظامی ایران کمک کردند تا سال به سال قدرت پهپادی خودش را بالا ببرد و ضمن تلاش برای تولید «آرکیو ۱۷۰»ایرانی به مرور تبدیل به یکی از چند قدرت پهپادی دنیا تبدیل شود.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۱۳ ۱۳:۰۰

  پشت پرده خروج قطر از اوپک

    علیرضا رضاخواه 

  عربستان سعودی طی ماه‌های گذشته، پس از اعمال دور تازه تحریم‌های آمریکا علیه ایران، میزان تولید نفت را افزایش داده است؛ این اقدام نارضایتی دیگر اعضای اوپک را به دنبال داشته است. قطر که این روزها سخت از سوی ریاض در محاصره است، دلیلی برای پایبندی خود به اوپک نمی‌بیند.

 • محمدرضا شهبازی ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۱۶:۵۹

  به "نصرآباد" نمی‌آمد...

  محمدرضا شهبازی

  به زرویی نمی‌آمد آن قدر بتواند در قالب‌ها و با لحن‌های مختلف بنویسد و بسراید. کسی که «تذکره المقامات» را با آن نثر قدیمی و چفت و بست دار نوشته و به قدری آن طور گل کرده و موجب شده بود تا بعد از آن هرگونه تلاش دیگران برای نوشتن تذکره عبث جلوه کند.

 • .0 ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۱۴:۲۴

  گروه ۲۰ و بحران اعتماد

   سید حمید طباطبایی

  اگر مصاحفه غیر معمول پوتین با بن سلمان را یک اقدام خوشایند برای شاهزاده سعودی تلقی کنیم، عکس های منتشر شده از اجلاس به خوبی از رفتار سرد و نگاه غضب آلود رئیس جمهوری ترکیه نسبت به ولیعهد عربستان حکایت داشت.

 • جواهری ۱۳۹۷-۰۹-۱۲ ۱۴:۰۱

  "زکات دست" در کلام امام صادق(ع)

  حجت الاسلام محمدرضا جواهری 

  دست می‌تواند عامل خیر و عمل صالح باشد و می‌تواند باعث شرور گردد. خویشتنداری و کنترل دست و بازداشتن آن از بدی‌ها و گناهان و فساد و فحشا نیز از سرفصل‌های زکات دست است.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۷-۰۹-۱۱ ۱۵:۳۸

  خانم دکتر! هشتگ METOO را دنبال کنید 

  علی‌محمد مؤدب

  کفریات را در حریر مشاوره می‌پیچید و به ضرب چماق رسمیت آنتن ملی در حلق این مردم فرو می‌کنید. حذف دین و حذف معنای حلال و حرام از روابط بین دو جنس و تعریف انواع دوستی‌های حلال بین دو جنس خیانت به این خاک است.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۱۱ ۱۵:۳۶

  آیا "بهار اروپا" در راه است؟

    علیرضا رضاخواه 

  هرچند هنوز خیلی زود است که بخواهیم از واژه بهار اروپایی آنچنان که غربی‌ها به ناآرامی‌های ۲۰۱۱ غرب آسیا و شمال آفریقا نام داده بودند، استفاده کنیم، اما شباهت میان دو پدیده و سرعت انتشار آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۱۰ ۱۴:۰۳

  جبهه جولان "بدل استراتژیک" مقاومت به طرح "بن‌گوریون"

  علیرضا رضاخواه 

  گشوده شدن جبهه جولان در سوریه، موازی با جبهه جنوب لبنان واقع در شمال اراضی اشغالی و جبهه نوار غزه در جنوب این اراضی حلقه محاصره اسرائیل را تنگ‌تر کرده و سخت‌ترین لایه مقاومت را به کنار مرزهای سرزمین‌های اشغالی می‌کشاند.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۰۷ ۱۵:۲۴

  سناریوهای پشت پرده بحران جدید اوکراین 

    علیرضا رضاخواه 

  جبهه بندی سیاسی بر سر اوکراین یادآور دوران جنگ سرد است، بی جهت نیست که بسیاری از تحلیلگران معتقدند جنگ عالم‌گیر احتمالی، از این منطقه شروع خواهد شد.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۹-۰۷ ۱۱:۵۱

  نگاهی به تابلوی "ضامن آهو" تازه‌ترین اثر استاد محمود فرشچیان 

  چهره خورشید از زاویه دید عامیانه

  علی داوودی

  این تابلو بر اساس ذهنیت شاید عوامانه ما از حرم رقم خورده؛ ذهنیت «شاه خراسان!» و کرنش همگانی جماد و ملک و روح و جان! اینجا موضوع تابعیت است و همزبانی و درک زبان زبان‌بسته‌ها که خود ما انسان‌هاییم، چیزی که از دیدگاه انسان امروز غریبه می‌نماید.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۹-۰۶ ۱۲:۴۰

  آخر الزمان هسته‌ای، یک قدم نزدیک‌تر

    دکتر علیرضا رضاخواه 

  دکترین نظامی کنونی روسیه استفاده اولیه از تسلیحات هسته‌ای را ممنوع می‌کند، مگر اینکه روسیه با تسلیحات کشتار جمعی تهدید شود. اما براساس گزارش‌ها، سناتورهای شورای فدراسیون روسیه پیشنهاد داده‌اند تا در صورتی که روسیه با تسلیحات متعارف راهبردی غیرهسته‌ای مورد تهدید قرار گرفت، بتواند با تسلیحات هسته‌ای تلافی کند.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۹-۰۶ ۱۲:۳۷

  تولید مسکن با کاهش هزینه نهایی رونق می‌یابد

  مهدی غلامی 

  عدم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی در کشور سبب شده است تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور در سال‌های ۹۰ تا ۹۵، با افزایش نگران کننده ۱ میلیون واحدی به ۲.۶ میلیون واحد برسد.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۹-۰۵ ۱۳:۱۱

  استفاده اشتباه از واژه "مافیا" در مافیای کنکور

  امین آصفی

  کتاب های آموزشی و آموزشگاه های علمی هیچ گونه هزینه ای بر سیستم دولتی مخصوصا وزارت آموزش و پرورش تحمیل نکرده، بلکه بازوی کمکی و مالی آن نیز هستند و خلأ های سیستم آموزش دولتی را پوشش می دهند و مانع بروز آثار منفی و خسارت های مادی و معنوی خواهند شد.

 • جواهری ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۴:۲۲

  منافع و برکات لزوم جهاد در راه وحدت اسلامی

  حجت الاسلام محمدرضا جواهری

  وحدت اسلامی به معنای حذف برخی مذاهب و ایجاد وحدت اعتقادی و پیدایش مذهب جدید نیست، بلکه وحدت اسلامی الهام‌بخش وحدت سیاسی واقتصادی با حفظ مذاهب و اعتقادات آنان است.

 • بن سلمان ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۴:۱۱

  رفتن بن سلمان دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز نه

    علیرضا رضاخواه 

  جنبلاط در لبنان برای دفاع از سعودی‌ها رسماً به میدان آمده، عادل الجبیر ولیعهد و شاه سعودی را خط قرمز ریاض خوانده و خود بن سلمان هم قرار است به دوره گردی در کشورهای عربی بپردازد.

 • مصطفی خوش چشم ۱۳۹۷-۰۸-۳۰ ۱۱:۲۱

  ضرورت تغییر معادله بازی در برخورد با اروپا 

  سید مصطفی خوش چشم

  پس از خروج آمریکا از برجام، ایران باید از طرف اروپایی درخواست اجرایی شدن تعهدات را داشته و علاوه بر این تعدیل‌های منطقی در زمینه تعهدات برجامی را متناسب با رفتار آمریکا دنبال کند، زیرا مزایای برجام برای ایران بیشتر از ناحیه برداشته شدن تحریم‌های آمریکا متصور بود و با خروج این کشور از آن منافع تهران حتی از روی کاغذ هم برداشته شده است.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۸-۲۹ ۱۶:۲۳

  پایان "پکس آمریکانا"

    دکتر علیرضا رضاخواه 

  نظم جهانی شروع به انشقاق و شکست کرده ‌است؛ «لیبرال دموکراسی» که زمانی قرار بود پایانی برای تاریخ بشر باشد حالا جای خود را به «زوال دموکراسی‌ها» و ناکارآمدی لیبرالیسم داده است.

 • هفته بسیج ۱۳۹۷-۰۸-۲۹ ۱۲:۲۳

  سپید رویان فردای قیامت

  ملک محمد علیزاده

  خراسان شمالی- در تاریخ پنجم آذر ماه سال ۱۳۵۸ صدور فرمان تاریخی حضرت امام خمینی (ره)، مبنی بر تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی بسیج، مبدا حرکتی عمومی و فراگیر در حفاظت و پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای عظیم آن گردید که ثمره آن در طول ۴ دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جای جای میهن اسلامی ملموس و مشهود است.

 • محمدجواد میری ۱۳۹۷-۰۸-۲۹ ۱۰:۱۳

  به بهانه انتخاب دکتر کلایی به‌عنوان شهردار جدید مشهد

  مشهد؛ هویت، مزیت، حرکت!

  محمد جواد میری

  به هر حال ما محمدرضا کلایی را تا امروز چهره‌ای شناخته‌ایم که اولاً اهل تأمل و گفتگوی علمی است و ثانیاً اهل تحمل و مبرّا از روحیات استبدادی و اعلاحضرتی برخی مدیران اجرایی. فرزانگی و فروتنی هرجا باشد ستودنی است.

 • اصغر بالسینی ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۵:۱۶

  در واکنش به نامه یکی از حامیان دولت مطرح شد

  اقتصاد امروز دست‌پخت اقتصاددانان نئولیبرال و مجریان باورمند آن است

  اصغر بالسینی اقتصاددان و استاد دانشگاه

  دکتر اصغر بالسینی در یادداشتی خطاب به دکتر غنی نژاد از حامیان دولت، نوشت: اقتصاد بحران‌زده ایران دست‌پخت اقتصاددانان نئولیبرال و مجریان باورمند آن است.

 • پژمانفر ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۴:۵۵

  نمایندگان مجلس طبق قانون مصوب برجام پیگیر اجرای اقدام متقابل هستند

  نصرالله پژمانفر

  طرفداران برجام 9 ماه انتظار کشیدند که متولد شود و کشور را معطل آن کردند، در نهایت هم مرده به دنیا آمد. امروز هم برجام تمام شده و مرده است، هم از لحاظ آمریکایی‌ها و هم از لحاظ افکار عمومی ایرانی‌ها، اروپا هم برای ادامه آن هیچ تعهدی نداده است