همه‌ی خبرهای امروز
 • جواد میری دیروز ۱۰:۴۶

  به بهانه سفر تولیت آستان قدس رضوی به تاتارستان

  اسلام ناب، هدیه پایتخت معنوی ایران برای پایتخت اسلامی روسیه

  محمدجواد میری

  جایی در سرزمین های شمالی که شاید خیلی از ایرانیان درباره مسلمانان آن چیزی نشنیده باشند، تاتارستان یکی از جمهوری های فدراسیون روســیه اســت که مراودات خوبی با ایران بویژه مشهد دارد و این روزها هم میزبان تولیت آستان قدس رضوی اســت.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۲-۰۴ ۱۰:۳۸

  «حالا خورشیدِ » امید

  امیر سعادتی

  رضا رشــیدپور مجــری معــروف فرهنگی، هنــری، سیاســی و ... در برنامه زنده تلویزیونــی «حالا خورشــید»و با آنتنی که صدا و ســیمای جمهوری اســلامی ایران در اختیارش گذاشته است با یک بازمانده از زلزله کرمانشــاه به گفت وگو نشسته اســت. خانم محمودی آرایشگر اســت.

 • دکتر سعید شعرباف تبریزی ۱۳۹۷-۰۲-۰۳ ۱۱:۱۱

  بازداشت مرتضوی و سرمایه مردمی نظام

  سعید شعرباف تبریزی

  اغراق نیست اگر بگوییم تنها راه غلبه بر تهدیدها و استفاده از فرصت ها در جمهوری اســلامی، «نهضت فراگیر مردمی سازی» است، مردمی سازی چه چیزی؟ همه چیز! مردمی سازی جنگ!، مردمی سازی دیپلماسی و صلح، مردمی سازی اقتصاد، مردمی ســازی فناوری، مردمی سازی تولید صنعتی، مردمی سازی موسیقی، مردمی سازی سینما و فرهنگ و خلاصه مردمی سازی هر سیاست و برنامه ای که در نهایت بناست به نحوی بر سفره زندگی مخاطبان نظام اسلامی اثرش را بگذارد.

 • ظهوریان ۱۳۹۷-۰۲-۰۲ ۱۰:۴۹

  شبکه های اجتماعی خارجی و راهبری تغییرات اجتماعی

  میثم ظهوریان

  «اســپانیا پخش شبکه اسپانیایی زبان صداوســیمای ایــران را ممنوع اعلام کــرد»،«دو فرستنده ماهواره ای یوروســت و هاتبرد به دستور اتحادیه اروپا پخش شبکه های پرس و هیسپان را متوقف کردند».

 • دکتر سعید شعرباف تبریزی ۱۳۹۷-۰۱-۳۰ ۰۹:۴۷

  نفوذ در «دستگاه مختصات» مدیران!

  سعید شعرباف تبریزی

  اینکه می گویند «النــاس علی دین ملوکهم» و «الناس بامرائهم اشــبه منهم بابائهم» (مردم به فرمانروایانشان شبیه ترند تا به پدرانشان)، لزوماً به معنای پادشــاهان یا ســردمداران حکومت نیست.

 • دلار ۱۳۹۷-۰۱-۲۸ ۰۹:۲۸

  مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

  میثم ظهوریان

  ،هر مســئله پیچیده ای یک راه حل ساده» روشــن و آشــنا دارد و البته همیشه آن راه حل غلط است».

 • حسین قرایی ۱۳۹۷-۰۱-۲۷ ۱۳:۱۳

  دلی سربلند برای «حسام» خوش لفظ و خوش قلم

  حسین قرایی

  اگر دل دلیل است آورده ایم اگر داغ شرط است ما برده ایم تــا آن زمان کتاب های خاطــره با این ساخت و ســاختار را ندیده بودم گامی که «حمید حسام» در این ژانر برداشته بود قابل توجه و تحســین بود.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۷-۰۱-۲۵ ۲۳:۴۸

  دستاورد یک عملیات شکست خورده

  مسعود بصیری

  واقعیت این است که ترامپ برخی از دنباله‌روهای همیشگی خود مثل فرانسه و انگلیس را که آن‌ها هم وضعیت اقتصادی بدی را پشت سر می‌گذارند مجبور کرد برای نشان دادن قدرت آمریکا با واشنگتن همراه شوند، اما این همراهی را باید جزو آخرین همراهی‌های جنگی بدانیم؛ زیرا ساعت‌ به سود واشنگتن پیش نمی‌رود و آخرین تجربه همراهی نه تنها چیزی به غرب نیفزود، بلکه آن‌ها را حتی مضحکه رسانه‌های خودشان کرد و عملکرد روسیه را به دوران قدرت این کشور پیوند زد و قدرت ایران و مقاومت را یک بار دیگر به مردم جهان یادآوری کرد.

 • کاظمی قمی ۱۳۹۷-۰۱-۲۳ ۱۲:۴۹

  چرا روسیه کوتاه نخواهد آمد؟

  حسن کاظمی قمی

  بهانه حمله شیمیایی هم درشرایطی است که ارتش سوریه در منطقه بحرانی و مهم غوطه شرقی در حال به سرانجام رساندن مسئله تروریسم بود و با این اقدام و بازپس گیری غوطه شرقی، طرح آمریکایی ها در حال به هم خوردن بود. بر این اساس آن چیزی که از رفتار آمریکا در قبال روسیه دیده می شود، یک دشمنی آشکار است و روسیه در چارچوب منافع و امنیت ملی خودش به این دشمنی پاسخ می دهد

 • فضای مجازی ۱۳۹۷-۰۱-۲۱ ۰۹:۰۵

  تعریف «حریم خصوصی» در قانون مشخص شود

  محمد صالح مفتاح

  ماجرای حریم خصوصی و مقابله با نقض آن از گذشته‌های بسیار دور حتی در فرهنگ دینی ما هم موضوع مهمی بوده است. خداوند در آیه دوازدهم سوره حجرات به صراحت منع تجسس را اعلام می‌کند و این خودش یکی از مهم ترین سندها برای محترم شمردن حریم خصوصی از سوی اسلام است.

 • سید یاسر جبرائیلی ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۰۹:۱۱

  مأموریت های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی درباره گرانی ارز

  سید یاسر جبرائیلی

  از اواخر سال ۱۳۹۰ با تحریم فروش نفت و بانک مرکزی، کشورمان به بهانه برنامه هسته‌ای تحت شدیدترین تحریم‌ها در طول تاریخ قرار گرفت و به سبب کاهش درآمدهای ارزی از یک سو و ولنگاری‌های دولت سابق در حوزه واردات از سوی دیگر، اقتصاد با کمبود ارز مواجه شد.

 • حمله سایبری ۱۳۹۷-۰۱-۱۹ ۰۹:۱۹

  پیل در گل مانده را شه پیل باید تا کشد

  سعید شعرباف تبریزی

  حمله سایبری به بخش وسیعی از زیرساخت‌های مخابراتی ایران در روزهای گذشته و توقف فعالیت بسیاری از مسیریاب‌های اصلی شبکه تبادل اطلاعات، قاعدتاً چند روزی واکنش رسانه‌ای متولیان امر را موجب شده و به احتمال زیاد با برگزاری یکی دو همایش کشوری در باب ضرورت توجه به امنیت اطلاعات (در جایی مثل سالن همایش‌های برج میلاد) مشابه با بسیاری قضایای مهم دیگر به سرعت ختم به خیر خواهد شد!

 • میزگرد اقتصادی 1 ۱۳۹۷-۰۱-۱۸ ۱۳:۴۶

  حمایت از تولید، مهمترین شرط سودمندی افزایش قیمت دلار

  دکتر ابراهیم رزاقی

  اولین پیش نیاز این است که باید دلار ارزان را به واردات کالاهای اساسی اختصاص داد. کالاهایی مثل دارو و مواد اولیه غیر قابل دسترسی در داخل. به همین نسبت با دلار ارزان باید به تولیدکنندگان کمک شود تا بتوانند کالای ارزان و مورد رقابت و جایگزین ایجاد کنند.

 • ترامپ ۱۳۹۷-۰۱-۱۶ ۰۹:۱۱

  بازی سیاسی و عملیات روانی ترامپ

  سیدرضا صدرالحسینی

  یکی از مســائل مهم دربــاره اظهارات اخیر ترامپ درباره خروج احتمالی از ســوریه این اســت که او در زمان انتخابات قول هایی با محوریت «آمریکا برای آمریکایی ها» به مردم .آمریکا و رأی دهندگان خودش داده است

 • محمد بن سلمان ۱۳۹۷-۰۱-۱۵ ۰۸:۵۶

  پشت پرده اظهارات وقیحانه ولیعهد سعودی

  سید هادی افقهی

  اظهــارات محمدبن ســلمان، ولیعهد عربســتان در گفت و گــو با مجلــه آتلانتیک و تــلاش برای عادی سازی روابط بین اسرائیل و عربستان و حمله به محور مقاومت، رویداد جدیدی نیســت.

 • کوشکی ۱۳۹۷-۰۱-۱۴ ۰۹:۵۳

  بحران سفارتخانه ها نسخه تازه از یک نبرد قدیمی

  محمد صادق کوشکی

  روسیه میرا ث دار قدرت و جایگاه اتحادجماهیر شوروی سابق است و هرروز درتلاش برای احیای همان قدرت و جایگاه است. بعد از فروپاشی شوروی، غرب و بویژه آمریکا که به تنها قطب قدرت در جهان تبدیل شده بود، حتی فکرش را هم نمی کرد که روسیه با حجم مشکلات عدیده ای که دارد، بتواند در چنین زمان اندکی دوباره سرپا شود. اما با شروع چرخه پوتین-مدودف در ریاست جمهوری روسیه و متمرکز شدن قدرت در این کشور به نظر می رسد این پیش بینی غرب یک خیال واهی بوده و امروز امپریالیسم، مرزهای هژمونی خود را از سوی روسیه در خطر می بیند.

 • لاتاری ۱۳۹۷-۰۱-۰۶ ۰۰:۱۶

  نگاهی نو  به فیلم سینمایی در حال اکران «لاتاری»؛ آخرین ساخته محمدحسین مهدویان

  گذر از سینمای پهلوی به سینمای پهلوانی

  امیر سعادتی

  فرهنگ پهلوانی در ایران قبل از اسلام هم پیشینه دارد که بعد از اسلام وارد فرهنگ عمومی ایرانیان می‌شود. این فرهنگ در همه صنوف هست و به ویژه در طبقات فرودست چون از بدن شان بیشتر کار می کشند گسترش بیشتری دارد. فتوت نامه‌ها که در هر صنفی نسخه مخصوصی دارد از نشانه‌های همین همه‌گیر شدن فرهنگ پهلوانی است. مرشد کامل حضرت علی(ع) است و پهلوان‌ها در هر صنفی به ایشان اقتدا می‌کنند.

 • محمد قاضی زاده ۱۳۹۷-۰۱-۰۴ ۰۲:۰۹

  حمایت از کالای ادبی و هنری ایرانی

  محمد قاضی زاده

  حمایت از کالای ایرانی امسال نقل همه محافل نوروزی است، شاید به دلیل آنکه مخاطب شعار امسال، نه فقط مسئولان که همه آحاد جامعه‌اند. همه جا به‌ویژه محافل نخبگانی، صحبت از شعار امسال است، اما آیا حمایت از کالای ایرانی فقط معطوف به کالاهای صرفاً اقتصادی است یا ابعاد دیگری نیز دارد؟ آیا دایره شمولیت شعار امسال، کالای مختلف فرهنگی ایرانی را نیز دربرمی‌گیرد؟ آیا تولیدات ادبی نیز از این شعار می‌توانند بهره‌مند شوند؟  

 • حمایت از کالای ایرانی ۱۳۹۷-۰۱-۰۲ ۱۲:۲۳

  کالبدشکافی شعار سال ۹۷

  امیر سعادتی

  شعار امسال مانند شعارهای چند سال اخیر متمرکز بر «اقتصاد» است و دال مرکزی آن (یعنی کلمه کالا) اقتصادی است. اما اگر درست ریشه‌یابی شود ابعاد «اجتماعی» و «فرهنگی» مهمی نیز دارد. اگر حرف اضافه «از» را در شعار امسال نادیده بگیریم این شعار از سه کلمه کلیدی تشکیل خواهد شد. در این یادداشت با موشکافی این سه لغت اصلی سعی خواهیم کرد ابعاد مختلف و رویکردهای اصلی این عنوان که بر پیشانی سال جدید نشسته است را تحلیل و بررسی کنیم. 

 • جواد میری ۱۳۹۶-۱۲-۲۸ ۱۲:۵۶

  نوروز مشهد و رزمایش فرهنگی ایران اسلامی

  محمدجواد میری

  نوروز مشهد، فصل تجدید عهد مردم ایران اسلامی با هویت دینی و ولایی خویش نیز هست. ایرانی که بر بستر حب اهل بیت و با محوریت تشیع ناب، مرزهای «لا شرقیه و لا غربیه» خویش را بیش از پیش تثبیت کرده است و داعیه‌دار درافکندن طرحی نو برای زندگی فردا شده است.

 • پیر محمد ملازهی ۱۳۹۶-۱۲-۲۷ ۰۸:۰۹

  داعش در افغانستان به دنبال چیست

  پیر محمد ملازهی

  نقل وانتقال داعش به شــمال افغانســتان از ســوی آمریکا، این کشور را یک بار دیگر مســتعد تشــدید رقابت قدرت های بزرگ می ســازد.

 • محمد ابراهیم رضایی ۱۳۹۶-۱۲-۲۶ ۰۸:۲۴

  عربستان با محمد بن سلمان به انزوا خواهد رفت

  محمد ابراهیم رضایی

  محمد بن سلمان وضعیت فعلی عربستان را به کلاف ســردرگمی تبدیل کرده است،

 • شهرداری تهران ۱۳۹۶-۱۲-۲۴ ۱۱:۰۸

  جهاد را به سازندگی برگردانیم

  امیر سعادتی

  دکتــر محمدعلی نجفی به دلیل یک مشکل جدید پزشکی از شهرداری تهران استعفا داده است. نجفی بر اساس قانون باید وظایف خود را تا اولین جلســه رســمی شورای شهر در ســال آینده ادامه دهد و شهر را با معاونین اداره کند تا مشکلی ایجاد نشود.

 • آرش خلیل خانه ۱۳۹۶-۱۲-۲۳ ۱۰:۴۶

  دعواهای کاخ سفید تیلرسون را قربانی کرد

  آرش خلیل خانه

  تیلرسون از همان ماه های اول حضور خود در سمت وزارت خارجه آمریکا به سرعت با سیاست ها و روش های مدیریتی او دچار اختلاف شد و رفته رفته زاویه او با دولت ترامپ شدت گرفت. جالب آنکه یکی از موضوعات مورد اعتراض رکس تیلرسون در این مدت آن بود که ترامپ مواضع خود را درباره سیاست خارجی بدون مشورت با کسی بیان می کند و توییتر را به جای وزارت امور خارجه محل بیان مواضع خود می داند.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۱۲-۲۲ ۱۰:۵۱

  درباره رویارویی با شیعه نمایان تکفیری

  محمد صادق دهنادی

  حمله اخیر گروهک تکفیری شیعه نما از خاک ملکه به مرکزی که برابر عرف بین الملل مانند خاک ایران تلقی می‌شود، از الطاف خفیه الهی بود که از جنبه‌های متفاوت و مختلفی فضا را برای فعالیت تبیینی و تنویری نظام فراهم کرده است.

 • یوسفی صراف ۱۳۹۶-۱۲-۲۱ ۱۰:۳۸

  ﺗََﺮﻙ ﺩﺭ ﺟﻤﻬﻮﺭﻯ ﭼﻴﻨﻰ

  ﺍﺣﻤﺪ ﻳﻮﺳﻔﻰ ﺻﺮﺍﻑ

  ﻫﺮﭼﻨﺪ ﻛﺴــﻰ ﻣﺘﻮﺟﻪ ﺟــﺪﻯ ﺑﻮﺩﻥ ﻳﺎ ﺷــﻮﺧﻰ ﺑﻮﺩﻥ ﺳــﺨﻨﺎﻥ ﺗﺮﺍﻣﭗ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺿــﺮﻭﺭﺕ ﻣــﺎﺩﺍﻡ ﺍﻟﻌﻤﺮ ﺑﻮﺩﻥ ﺭﻳﺎﺳــﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﻯ ﻧﺸــﺪ، ﺍﻣﺎ ﺍﻳــﻦ ﺍﺗﻔﺎﻕ ﺩﺭ ﭼﻴﻦ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻗﺎﻧﻮﻧﻰ ﻭ ﻛﺎﻣًﻼ ﺗﺼﻮﻳﺐ ﺷــﺪﻩ ﺍﺯ ﺳــﻮﻯ ﭘﺎﺭﻟﻤﺎﻥ ﺍﻳﻦ ﻛﺸﻮﺭ، ﻧﻬﺎﻳﻰ ﺷﺪ.

 • سید یاسر جبرائیلی ۱۳۹۶-۱۲-۲۰ ۰۸:۳۶

  جای خالی فاینانس ریالی در توسعه صادرات

  سید یاسر جبرائیلی

  آمــار مقدماتی تجارت خارجی کشــور در ده ماهه امسال نشان می دهد در برابر ۳۷ میلیون دلار کالای ۴۱۰ غیرنفتی که به فرانسه صادر شده، یک میلیارد و .میلیون دلار از مبدأ فرانسه، واردات انجام شده است

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۶-۱۲-۱۹ ۰۹:۰۵

  فرانسه بازوی راست آمریکا

  محمد صادق کوشکی

  از طرفی دیگر، آن ها به خاطر تعهداتی که به رژیم غاصب صهیونیستی دارند، برای مبارزه با انقلاب اســلامی و حمایــت از گروه های تروریســتی و ضد انقلاب، از هر گونه تلاش .و مساعدتی دریغ نکرده اند

 • شعرباف ۱۳۹۶-۱۲-۱۵ ۱۸:۳۳

  آستان قدس مستضعفان و ترویج «تجربه زیسته» انقلاب اسلامی

  سعید شعرباف تبریزی

  با اینکه در طول قرن‌ها خدمت رسانی آستان قدس رضوی به زائران و مجاوران، پرداختن به محرومان و فقرا یکی از بخش‌های ثابت در این نهاد مقدس و از رسالت‌های ذاتی آن به شمار می‌آمده، اما هیچ‌گاه مانند این سال‌ها و روزها، این محور، جنبه حیاتی و راهبردی پیدا نکرده است.

 • محمد صادق دهنادی ۱۳۹۶-۱۲-۱۴ ۱۱:۰۲

  حکمرانی رسانه ای چرا و چگونه؟

  محمدصادق دهنادی

  تغییر شکل جامعه و تبدیل آن به یک اَبَر شبکه در عین آنکه وجود رسانه های فعالی را طلب می کند که بتوانند در مقابل موج های وارداتی مقاومت کنند و به جای بگومگوهای جدلی بی انتها و بی فایده یا تبلیغ اشخاص و جریانها روبه روی هجمه به نظام و سیستم ها از طریق توسعه ارزش و نگرش عمومی اهتمام نمایند، بازنگری در سیستم ها و حتی سازوکارهای فرسوده و خسته ای را ایجاب می کند که به نحو بسیار قدیمی به دنبال حفظ بنیان ها و نو کردن پوسته ها هستند.