همه‌ی خبرهای امروز
 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۴-۰۹ ۱۱:۲۲

  مشت بر سندان

  سلام! مستحضرید چه رخ داده است؟!

  محمدحسین جعفریان

  من به عنوان یک مخاطب پیگیر به شما می‌گویم، آنچه داغ مردم را تازه می‌کند و جگرشان را می‌سوزاند، بی‌تفاوتی آن‌هاست که می‌توانند و باید کاری بکنند، اما چنان بی‌توجه از کنار مهم‌ترین خبرها می‌گذرند که هر آدم خونسردی را به واکنش وامی‌دارند.

 • اصغر زارعی ۱۳۹۹-۰۴-۰۴ ۱۰:۵۳

  یادداشت/

  سیاست سوخت ِ «نه سیخ بسوزه نه کباب» اروپایی!

  اصغر زارعی کارشناس مسائل سیاسی

  رویکرد اتحادیه اروپایی در نوع تعامل با ایران و متحد آمریکایی‌اش در چند سال اخیر و به‌ویژه پس از خروج یکطرفه واشنگتن از توافق‌نامه هسته ای برجام (۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷) را شاید بتوان در قالب این ضرب المثل کوتاه بیان کرد؛ «نه سیخ بسوزه نه کباب!».

 • سیدرضا صدرالحسینی ۱۳۹۹-۰۴-۰۳ ۱۱:۲۲

  یادداشت/

  خیال خام ترامپ برای اختلاف‌افکنی در ایران با بازی مذاکره

  سیدرضا صدرالحسینی، کارشناس سیاست خارجی

  توهم‌های ترامپ درباره کشورمان تمامی ندارد. رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه در جریان گردهمایی که در شهر «تولسا» ایالت اوکلاهما برگزار شد، در اظهاراتی انتخاباتی مدعی شد ایران بدجوری دلش توافق می‌خواهد!

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۴-۰۲ ۱۱:۵۱

  مشت بر سندان

  مدیریت اتوبوسی؛ ویژگی‌ها و نواقص

  محمدحسین جعفریان

  یکی از دردهای لاعلاج مدیریت عالی کشور، ورود و خروج اتوبوسی مدیران ارشد به مراکز قدرتشان است. هر کدام از نام‌های مدعی و تا حتی مدیران میانی و متوسط و مادون متوسط و آن جوجه مدیرها هم حالا رسم است که برای خودشان خدم و حشم و حواریونی دارند.

 • حسین حاجیلو کارشناس تحریم ۱۳۹۹-۰۳-۳۱ ۱۳:۳۰

  یادداشت

  تعلیق نظارت هسته‌ای در برابر تمدید تحریم تسلیحاتی

  حسین حاجیلو پژوهشگر بین‌الملل

  در چند ماه اخیر تمدید تحریم های تسلیحاتی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از سوی آمریکا مطرح شده است و این دولت بعد از خروج از برجام تلاش می کند تا یک بار دیگر ایران را تحت فشار قرار دهد. 

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۳-۲۹ ۱۲:۰۰

  یادداشت/

  «خون شریکی» خاری در چشم دشمنان دو ملت ایران و افغانستان

  محمدحسین جعفریان

  «شیپور جنگ، نهیب مردانگی و شرف است... لحظه‌ای که مرد را از نامرد تشخیص می‌دهند، لحظه‌ای که فداکاری و شخصیت انسانی... بگذریم»؛ این فراز از سخنان آن اسطوره جهاد و انسانیت و تقوا را همه حفظیم. به باور این قلم در هر حوزه‌ای تا این لحظه فرا نرسد و شیپور نواخته نشود، ما قادر نیستیم دوستان و دشمنان واقعی خویش را بشناســیم؛ قادر نیستیم حتی خود را بشناسیم.

 • مهدی مطهرنیا ۱۳۹۹-۰۳-۲۹ ۱۱:۵۲

  یادداشت روز

  تحریم تسلیحاتی؛ عبور از خط قرمز ایران

  مهدی مطهرنیا، تحلیلگر مسائل آمریکا

  با نزدیک شدن به موعد برداشته شدن تحریم‌های تسلیحاتی ایران (۲۷ مهر ۱۳۹۹)، واشنگتن تلاش دارد با مانع تراشی در این مسیر به هر راه ممکن جلو این اتفاق را بگیرد.

 • مسعود بصیری - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۳-۲۸ ۱۹:۲۴

  مراقب اروپایی‌ها و ترفند جدیدشان باشید

  مسعود بصیری

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۳-۲۶ ۱۱:۱۶

  مشت بـر سندان

  قانون چسبندگی در مدیریت های ارشد!

  محمدحسین جعفریان

  چنانچه از مخاطبان فضای مجازی باشید یا شغلتان در ارتباط با مردم باشد، حتماً دیده‌اید که این روزها همین میزان مواجهه دستگاه قضا با فساد و مفسدان تا چه اندازه مردم را خشنود کرده است.

 • جواد منصوری ۱۳۹۹-۰۳-۲۶ ۱۱:۱۳

  پشت پرده مسدود شدن ۹ میلیارد دلار از دارایی های ایران در کره جنوبی چیست؟

  راهزنی به سبک نوادگان «جومونگ»

  جواد منصوری، سفیر سابق ایران در چین

  سه روز پیش بود که رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و کره جنوبی از مسدود شدن ۶.۵ تا ۹ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در بانک‌های کره جنوبی خبر داد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۳-۲۲ ۱۰:۴۷

  یادداشت/

  در تعقیب فساد از قوه قضائیه تا مقننه

  محمدحسین جعفریان

  یک ضرب‌المثل فارسی داریم که می‌گوید؛ کوه موش زایید! ماه‌ها پیش از تشکیل مجلس فعلی یکی از داغ‌ترین خط‌های خبری رسانه‌های ما، جلسات گروه‌های مختلف سیاسی کشور برای تعیین لیست اسامی نامزدان انتخابات بود.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۳-۱۷ ۰۴:۰۱

  یادداشت/

  انقلابیون ویترینی را به مرخصی بفرستید!

  محمدحسین جعفریان

  «رشوه خواری و رباخواری به صورت علنی و غیرعلنی در جامعه بیداد می‌کند». این هشدار دقیق و تکان دهنده را آیت‌الله جنتی، تیر سال ۱۳۹۱ طی سخنرانی در محفل بزرگداشت شهدای هفتم تیر دادند.

 • ظهره وند ۱۳۹۹-۰۳-۱۴ ۱۰:۳۳

  یادداشت

  دیدگاه های امام(ره) در حوزه میدانی باید تئوریزه شود

  ابوالفضل ظهره وند/کارشناس مسائل سیاسی

  در شرایط کنونی جهان و فعل و انفعالات و اتفاقاتی که جهان با آن دست به گریبان است بهترین کار احیای اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) و واکاوی این اندیشه ها برای نجات بشریت از آلام و دردهایی است که کل بشریت را احاطه کرده است.

 • مهدی پناهی ۱۳۹۹-۰۳-۱۳ ۱۰:۲۷

  یادداشت

  اکنون وقت ِ اثبات است

  مهدی پناهی

  در آستانه سالروز آغاز نهضت امام خمینی(ره) در سال ۴۲ که بیش از نیم قرن از آن می‌گذرد، بجاست این سؤال مطرح شود که آیا نظریه عام درباره تببین علت وقوع انقلاب اسلامی و اثرات و دستاوردهای آن وجود دارد و چه میزان این نظریات را تبدیل به یک گفتمان عمومی قابل فهم برای مردم کرده‌ایم؟

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۳-۱۲ ۱۰:۲۵

  یادداشت/

  پرونده ۱۸ جلدی

  محمدحسین جعفریان

  این روزها لابه لای خبرهای آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس، مشکلات آب در «غیزانیه»، قتل رومینا و نیز خبر جنجالی اهدای کارت‌های دو و نیم میلیون تومانی به نمایندگان مجلس که تمام رسانه‌ها را پر کرده بود، یک خبر کوچولوی چند خطی هم منتشر شد که هیچ‌کس حاشیه‌ای بر آن ننوشت و تجزیه تحلیلش نکرد.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۳-۰۸ ۰۱:۰۵

  یادداشت/

  پایان نظم آمریکایی!

  سید جلال فیاضی

  چالش نظم نوین جهانی از دیگر روز فروپاشی دیوار برلین و پایان نظام دوقطبی آغاز شد. کاخ سفید که مدعی پیروزی در جنگ سرد بود با از میدان به در کردن رقیب، مدعی رهبری بلامنازع جهان شد و آینده جهان را تحت سلطه نظام تک‌قطبی به رهبری آمریکا ترسیم کرد و همه توان خود را برای تسلط هژمونی آمریکا بر جهان به کار گرفت.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۲۹ ۱۱:۰۹

  مشت بر سندان

  حاشیه‌ای بر آسیب‌های یک سیاست خارجی کهنه

  محمدحسین جعفریان

  چند موضوع اصلی است که در سال‌های متمادی به مرور، حوزه تخصص هر ایرانی شده است؛ یعنی اگر شما ایرانی باشید، غیرممکن است در این بخش‌ها خود را صاحب نظر ندانید و غیرممکن است در اطرافتان کسی را نشناسید که ادعای تخصص در این بخش‌ها را نداشته باشد.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۹-۰۲-۲۶ ۱۹:۱۰

  درد خودروسازان با ژلوفن درمان نمی‌شود

  مسعود بصیری

 • علیرضا فقیهی‌راد ۱۳۹۹-۰۲-۲۴ ۱۰:۴۲

  یادداشت/

  خطر کنوانسیون ایمنی سوخت و پسماند

  علیرضا فقیهی‌راد

  لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به «کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف‌شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا» با پیشنهاد سازمان انرژی اتمی، سال ۹۶ در جلسه هیئت‌وزیران تصویب و به مجلس ارائه شد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۲۰ ۰۰:۴۱

  یادداشت/

  وقتی مسئولان ارشد بدل به اپوزیسیون می‌شوند!

  محمدحسین جعفریان

  یکی از مقام‌های ارشد دولت سخنان بسیار مثبتی در خصوص بورس گفته و وعده‌هایی داده بود. فایل خبر مربوط در فضای مجازی، عمده یادداشت‌های مردم حول این محور بود که بعد از این تأکید باید ترسید.

 • علیرضا فقیهی‌راد ۱۳۹۹-۰۲-۱۸ ۱۱:۵۶

  یادداشت/

  کدام فصل هفت؟

  علیرضا فقیهی‌راد

  در دو سالگی خروج آمریکا از برجام و در حالی ‌که بسیاری از مقام‌های دولتی از نبود دستاوردهای اقتصادی در فضای پسابرجام و بازگشت و تشدید تحریم‌ها می‌گویند، روز گذشته رئیس‌جمهور ادعای خروج از فصل هفتم منشور سازمان ملل را به‌عنوان یک افتخار یاد کرد.

 • امیرعلی ابوالفتح ۱۳۹۹-۰۲-۱۷ ۱۰:۰۹

  یادداشت/

  ضرورت بالا بردن هزینه آمریکا در صورت سوء استفاده از برجام

  امیر علی ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا

  ادعای وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه واشنگتن بر اساس بند ۱۰ قطعنامه ۲۲۳۱ کماکان عضو مشارکت کننده در این قطعنامه به شمار می‌رود، بهانه‌ای شده است که این کشور با وجود تحریم‌های گسترده علیه کشورمان، همچنان به دنبال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران باشد که تا چند ماه دیگر طبق توافق برجام به پایان می‌رسد. ب

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۱۷ ۱۰:۰۴

  یادداشت/

  چه کسانی از برادری تهران و کابل هراسانند؟

  محمدحسین جعفریان- کارشناس ارشد مسائل افغانستان

  چند سالی است که اخبار مربوط به مهاجران افغانستانی در ایران به‌طور خاص مورد توجه گروهی از رسانه‌های فارسی زبان خارج کشور قرار گرفته است و آن‌ها از کوچک‌ترین اتفاقات این حوزه، خبرها و گزارش‌هایی مفصل تولید می‌کنند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۲-۱۶ ۱۱:۵۳

  یادداشت/

  ضرورت تمرکز همه انتخاب‌ها در یک «انتخابات»

  سید جلال فیاضی

  اگرچه اصلاح قانون انتخابات در آخرین روزهای مجلس دهم با هدف برخی تغییرات در نظارت استصوابی و تأیید صلاحیت‌ها در دستور کار مجلس قرار گرفته است، اما از آنجا که قانون مهم انتخابات را نمی‌توان هر روزبرای اصلاح به صحن مجلس آورد، طرح یک پیشنهاد در همین ایام ضروری به نظر می‌رسد.

 • ماهواره نظامی نور ۱۳۹۹-۰۲-۱۰ ۱۲:۱۱

  یادداشت/

  افزایش قدرت دیپلماسی ایران با ماهواره فضایی سپاه

  عباس خاراباف، کارشناس حوزه هوافضا

  تقریباً پس از سال ۲۰۱۵ که ما پرتاب موفقیت‌آمیزی در بحث فضایی نداشتیم، ماهواره فضایی سپاه با نام نور یک جهش فناورانه خاص برای کشور محسوب می‌شود، آن هم در مداری که تاکنون به آن دسترسی نداشتیم؛ یعنی مدار نزدیک به ۵۰۰ کیلومتری؛ چرا که پیش از این در مدارهای پایین‌تر پرتاب داشتیم.

 • محمد اخباری ۱۳۹۹-۰۲-۰۹ ۱۱:۳۵

  یادداشت/

  چرا تلاش آمریکا برای قطع ارتباط گازی ایران و عراق بیهوده است؟

  محمد اخباری، رئیس انجمن ژئوپلتیک ایران

  روز گذشته مهلت همراه با هشدار آمریکا به عراق برای  جایگزینی گاز وارداتی از ایران و تأمین آن از کشورهای دیگر بار دیگر برای ۳۰ روز تمدید شد. تا پیش از این، مدت زمان معافیت تحریمی عراق برای خرید گاز و برق از ایران، ۴۵ روزه بود، اما با تصمیم جدید واشنگتن، این مدت به یک ماه کاهش یافته است.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۲-۰۹ ۱۱:۲۵

  یادداشت روز

  بازار سرمایه؛ اقبال مردم، مراقبت دولت

  سید جلال فیاضی

  اقبال بی‌نظیر مردم از بازار سرمایه، شاید در طول تاریخ بورس ایران بی‌سابقه باشد. حضور متراکم مردم در پیشخوان‌ها و کارگزاری‌ها برای ورود به بازاربورس _ حتی گاهی با فراموشی فاصله‌گذاری اجتماعی_ روزهاست ادامه دارد، به طوری که مقام‌های بورسی در تلاش هستند تا روند نام‌نویسی را ساده‌تر کنند.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۹-۰۲-۰۳ ۰۱:۲۳

  عربستان؛ پایان ماه عسل آمریکایی

  مسعود بصیری

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۲-۰۲ ۰۱:۲۴

  یادداشت روز/

  اسامی «ارزخواران» را منتشر کنید!

  سید جلال فیاضی

  شاید پس از کرونا مهم‌ترین موضوع بحث این روزها مناقشه دولت و دیوان محاسبات کشور درباره گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ باشد، که مهم‌ترین بخش آن مربوط به ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ارز دولتی ۴هزار و ۲۰۰ تومانی است که بنابر این گزارش منجر به واردات کالا و یا خرید خدماتی از خارج کشور نشده است.

 • سجاد علیزاده ۱۳۹۹-۰۱-۲۸ ۰۹:۴۹

  یادداشت/

  ایران – چین؛ نیاز و فرصت مشترک

  سجاد علیزاده

  موقعیت خاص جغرافیایی، فرهنگی، اقتصادی و چالش‌های ذاتی سیاست‌ورزی اختصاصی جمهوری اسلامی در طول زمان، نخبگان حاکم را بر آن داشته تا در بازی سیاست بین‌الملل، منطق توازن‌سازی را برای محافظت از منافع ملی در پیش گیرند.