همه‌ی خبرهای امروز
 • قدیری ابیانه امروز ۰۸:۳۴

  یادداشت

  « بن سلمان» پادوی غرب در توطئه تجزیه سوریه

  محمد حسن قدیری ابیانه، تحلیلگر مسائل بین الملل

  همزمان با افزایش درگیری میان ارتش سوریه و تروریست‌های مورد حمایت ترکیه در ادلب، منابع رسانه‌ای از حضور دو هیئت آمریکایی و سعودی در فرودگاه نظامی الرقه، منطقه‌ای که تحت ســلطه کردهای سوری قرار دارد، پرده برداشتند.

 • حسین قربان زاده امروز ۰۸:۲۱

  طرحی برای استفاده از فرصت‌های جدید شغلی در حوزه وکالت

  دکتر حسین قربان زاده، متولی کمپین حذف معیار ظرفیت از آزمون وکالت

  چرخه بازار خدمات حقوقی در کشور بنا به دلایلی چرخه معیوبی است. یکی از دلایــل معیوب بودن این چرخه، بیمار بــودن نظام پذیرش و آموزش در عرصه مشــاغل حقوقی بویژه وکالت است چرا که در دانشگاه‌ها و دوره‌های کارآموزی، مهارت‌ها و آموزش‌های لازم مطابق نیاز جامعه به داوطلبان ارائه نمی‌شــود.

 •   علی محمد مودب دیروز ۰۹:۰۷

  یادداشت

  فناوری فرهنگی درموزه زنده صحن نو

  علی محمد مؤدب

  زمانــی در زمینه بازیهای رایانه‌ای با شــورای عالی اطلاع‌رســانی همکاری می‌کردم. در بررســی‌ها و مطالعات آن دوره، بیشتر اطمینان کردم که ما باید عالــم واقعی را جدی بگیریم و بازیها و دیدارهای واقعی را مهم بشــماریم.

 • حسن جان فدا ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۰۹:۱۰

  یادداشت

  تهدید نگاه صرفاً اقتصادی به حوزه درمان

  دکتر حسن جان فدا، دکترای تخصصی مدیریت بهداشت و درمان

  اداره هیئت امنایی، یک مدل مدیریتی در اداره یک بیمارســتان است که میکوشد در بخش دولتی استقلال مالی ایجاد کرده و به شرکتی تبدیل کند تا منجر به اداره یک بنگاه اقتصادی خودگردان در بخش دولتی شود؛ بنابراین با هیئت امنایی شدن بیمارستان، مهمترین هدف خودگردان یک بیمارستان دولتی محقق می‌شود.

 • وحید ارشدی ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۰۸:۵۸

  یاددداشت/

  بوروکراسی و روحیه مسئولان اجازه اصلاح ساختاری بودجه را نمی‌دهد

  دکتر وحید ارشدی اقتصاددان

  طرح اصلاح ســاختار بودجه گامی رو به جلو و مثبت تلقی می شــد اگر این اصلاحات طی سالیان و به مرور انجام می شد، نه اینکه در یک محدوده زمانی چند ماهه به صورت دفعی؛ چرا که اصلاحات ساختاری اصولاً قابلیت انجام در کوتاه مدت را ندارد و باید تدریجی انجام شود.

 • امیرمحمود حریرچی ۱۳۹۸-۰۳-۲۱ ۰۱:۱۱

  یادداشت

  اشرافی‌گری زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی

  دکتر امیرمحمود حریرچی/جامعه شناس

  از اوایل دهه 70 به بعد تجمل‌گرایی در میان مسئولان افزایش یافت، تا آنجا که امروزه غفلت از زندگی مردم برای برخی از آن‌ها به موضوعی طبیعی تبدیل شده است. با گسترش فضای مجازی و به نمایش گذاشتن زندگی اشرافی برخی از آقازاده‌ها، این بی‌توجهی‌ها حکم نمکی را پیدا کرده که بر زخم عمیق مردم پاشیده می‌شود. غفلت مسئولان از مشکلات و دردهای مردم، شکاف طبقاتی را بیش از سال‌های گذشته نمایان کرده و ناامیدی را در جامعه گسترش می‌دهد.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۰۸:۴۲

  یادداشت

  چرا اتفاقات سد لفور و ابیانه قابل دفاع نیست؟

  جواد صبوحی

  برای تحلیل ساده آنچه در سد لفور سوادکوه و یا پیش از آن در روستای ابیانه گذشت، الزاماً نباید جامعه‌شناس، رفتارشناس و یا مردم شناس بود، کافی است تنها یک بار دیگر و این بار نه از منظر توهم توطئه و نه با تکیه بر وابستگی و تعلقات سیاسی خود، این دو اتفاق و اتفاقات مشابه را از نظر بگذرانیم.

 • صبوحی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۱۹ ۰۸:۳۵

  یادداشت

  قطار گردشگری در ایستگاه گرانی

  جواد صبوحی

  دولتمردان و بویژه مردانِ دولتی بخش گردشگری بیش از دیگران از تأثیر شگرف این حوزه بر ساختار نظام اقتصادی جامعه آگاه‌اند و با همین آگاهی و با تکیه بر آمار و مستندات کپی شده از روی دست دیگران بارها بر سهم اندک کشورمان بر تولید ناخالص داخلی در مقایسه با سایر کشورها تأکید کرده‌اند.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۳-۱۸ ۱۰:۰۲

  یادداشت/

  بازی های جمعی و رشد شخصیتی

  علی محمد مؤدب

   در روایات تأکید شده به کودکانتان شنا، سوارکاری و تیراندازی بیاموزید، طبعاً این سه ورزش بسیار به کار انسان در هر دورانی می‌آیند و جزو مفیدترین ورزشها هستند.

 • صبوحی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۱۳ ۰۲:۰۷

  چرا با وجود تربیت انبوه متخصصان ارتباطات، دیکته رسانه ملی پر غلط است؟

  جذب «منابع مالی» یا جلب «اعتماد مردمی»

  جواد صبوحی

   صدا و سیما از منظر امام خمینی(ره)، دستگاه عظیم آموزشی و تربیتی و به منزله یک «دانشگاه عمومی» است. رهبر انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز صداوسیما را عمده ترین مرکز هدایت فکر دانسته و با تأیید چنین دیدگاهی  می‌فرمایند: «اینکه امام گفتند صداوسیما دانشگاه است، تعارف نکردند. انتظار از صدا و سیما این است که درس‌های گوناگون زندگی به سمت مردم سرازیر شود».

 • محسن جلال پور رئیس سابق اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران  ۱۳۹۸-۰۳-۱۱ ۰۱:۰۷

  یادداشت

  چرا «کاله» در آتش سوخت؟

  محسن جلال‌پور رئیس پیشین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

   یــک کارخانه موفق ایرانی در عراق ســوخت و خاکستر شد. بعید میدانم در میان ایرانیان کسی باشد که محصولات برند کاله را نشناسد. متأسفانه براســاس گزارش‌ها، کارخانه کاله در کربلا دچار آتش‌سوزی گسترده شده و بخش‌های اصلی آن سوخته است.

 • خلیل خانه ۱۳۹۸-۰۳-۰۸ ۱۵:۰۲

  یادداشت

  درس‌هایی از انعکاس رسانه‌ای اعتراف «نجفی» به قتل

  آرش خلیل‌خانه

  در ماجرای قتل میترا استاد همسر محمد نجفی شهردار سابق تهران به دست وی چند نکته مهم حائز توجه است. نکاتی که بعضاً می‌تواند و باید درس اخلاق هم باشد.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۳-۰۸ ۰۴:۰۶

  یادداشت

  ضعف داشتن، ضعیف بودن نیست  

  علی محمد مودب

  هیچ‌کس نمی‌داند شما چه وضعیتی دارید، فقط شما هستید که از ‌ضعف‌های خودتان باخبرید، اما همین خبر همه جا شما را اذیت می‌کند. این حکایت در تاریخ تصوف ایرانی شنیدنی است که پیری به یکی از شاگردان خود دستور داد شکمبه آلوده گوسفندی را به دوش بگیرد و از بازار بگذرد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۳-۰۸ ۰۲:۵۷

  یادداشت/

  کمبود کدام اختیارات؟

  محمد حسین جعفریان

  بیشتر سیاست‌مداران توهم کمبود اختیارات دارند. این در حالی است که آنها در طول عمر مسئولیت خود، هرگز موفق نمی‌شدند بخش حتی اندکی از اختیارات موجود را استفاده یا دســت‌کم استفاده بهینه کنند.

 • 0 ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۳:۰۵

  یادداشت

  دومینوی معضلات اجتماعی؛ ره‏آورد حامیان کودک انگاری

  علیرضا کریم‌ خانی

  امروزه در کشور در اثر عوامل مختلفی از جمله مشکلات اقتصادی، تغییرات فرهنگی و ارزشی، افزایش سطح تحصیلات، قوانین محدود کننده، نادیده گرفتن قوانین و سازوکارهای حمایتی و... سن ازدواج رو به افزایش است. بر اساس سالنامه آماری سال 1396 میانگین سن ازدواج با دو سال افزایش نسبت به آمار سال 1383 در دختران به 24/2 و در پسران به رقم 1/29 رسیده که قطعاً زمینه‌ساز معضلات مختلفی در حوزه اجتماعی خواهد شد. یکی از پیامدهای افزایش سن ازدواج، گسترش پدیده‏ «تجرد قطعی» است.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۲:۵۹

  سربازان جنگ نرم قلب‌ها و اذهان جامعه را نشانه رفته‌اند

  جنگ کثیف شایعات

  جواد صبوحی

  تصویر هواپیمای گرافیکی در گیم را به جای ورود جنگنده فوق پیشرفته آمریکا به خلیج فارس منتشر می‌کنند وعکسی از کارکنان ناو USS Iwo Jima سال ۲۰۱۵ در خلیج عدن را به نام تصویر شنای سربازان آمریکایی در خلیج فارس بارگذاری می‌کنند. روزی هم از فتوای مخالفت یک مرجع تقلید با پرداخت فطریه به کمیته امداد می گویند و... .

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۳-۰۵ ۱۰:۵۴

  تأثیرپذیری بیشتر دختران و زنان از آسیب های فضای مجازی

  دختران به سواد رسانه ای بیشتری نیاز دارند

   جواد صبوحی

  کارشناسان علوم رفتاری وقتی از مرزبندی میان زن و مرد، کودک و بزرگسال و یا حتی تفاوت‌های رفتاری میان کهنسالان با دیگر گروه‌های سنی در یک جامعه صحبت می‌کنند در پی ایجاد محدودیت‌های سلیقه‌ای نیستند. با این حال هنوز هم حساسیت در خصوص این مرزبندی وقتی بیشتر می‌شود که بخواهیم تفاوت‌های تأثیرپذیری مردان و زنان را در مواجهه با موضوعات مختلف اجتماعی مورد تحلیل قرار داده و نسبت به عواقب سوء آن هشدار دهیم.

 • اصغر مهاجری ۱۳۹۸-۰۳-۰۴ ۱۸:۰۲

  یادداشت

  برای پیشگیری از جرم سرمایه‌گذاری کنیم

  دکتر اصغر مهاجری/ جامعه‌شناس، استاد دانشگاه و پژوهشگر مسائل اجتماعی

  براساس یافته‌های پژوهشی، در شرایط اقتصادی جامعه ما، حمایت از خانواده زندانیان موضوعی کاملاً ضروری است و به همین دلیل لازم است به هر شکل ممکن، خواه به صورت رسمی و دولتی و یا به صورت غیررسمی و در قالب حمایت‌های مردمی و تشکل‌های مدنی این خانواده‌ها تحت پوشش قرار گیرند.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۳-۰۲ ۰۱:۰۳

  در حاشیه یک تصادف جنجالی

  نوکیسه ها و مانور تجمل با ارابه های لوکس

  جواد صبوحی

  «چگونه یکشبه پولدار شویم»، « ۱۶ راه پولدار شدن که باید بدانید»، ۱۰ حرکت برای ۱۰ رقمی شدن موجودی، ۲۲ نکته طلایی برای پولدار شدن در ایران و...!

 •   علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۲-۳۱ ۱۶:۲۰

  یادداشت/

  در اهمیت معماری

  علی محمد مؤدب

  بارها گفته ایم و نوشــته‌ایم که باید به طبیعت برگشت، اما شهر مدرن چقدر به ما اجازه بازگشت به طبیعت می دهد؟ واقعیت این است که در همین بهار دل‌گشــا کمتر کسی از ما فرصت میکند در طبیعت بچرخد، همه ما درگیر زندگی شــهری هستیم و در مســیر مترو یا آویزان از میله‌های اتوبوس در حال پیر شــدن هستیم.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۲-۲۶ ۰۹:۴۰

  مشت بر سندان

  بازی مافیای خودرو با زندگی مردم

  محمدحسین جعفریان

  اگر بنا به طبقه‌بندی دردهای عاجل این سرزمین و تلاش برای درمان آن‌ها باشد، نتیجه مثنوی هفتاد من خواهد شد، ولی تردید نکنید که در صدر این طبقه‌بندی شما با فاجعه کهنسال و اسفباری با عنوان تولید خودرو مواجه خواهید شد.

 • رئیسیان زاده ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۰:۰۸

  پیاده نظام بی‌بی‌سی، معلم محسوب نمی‌شود

  جعفر رئیسیانزاده کارشناس امور تربیتی - معاون بنیاد فرهنگی رضوی

  هرساله مصادف با ایام شهادت استاد مطهری(ره) -هفته معلم- فرصتی برای پاسداشت مقام معلم فراهم می‌شود اما در سال جاری و همزمان با این ایام  شاهد حرکت خلاف عرف و ضد اخلاقی در چند مدرسه و تولید و توزیع گسترده ویدئو آن در شبکه‌های اجتماعی بودیم که این حرکت تحلیل‌های متفاوتی را در فضای مجازی رقم زده است؛ از قبیل آنکه این کلیپ نشان دهنده همراهی سیستم آموزشی با اجرایی شدن سند ۲۰۳۰ می‌باشد و یا اینکه برخی از تغییر ذائقه دانش‌آموزی در تعریف نشاط سخن به میان آورده و یا حتی عده‌ای دیگر پا را از این فراتر گذاشته و این حرکت را ابراز مخالفت و اعتراض سیستم آموزشی با نظام و مدیریت کشور  قلمداد کرده‌اند.

 • دکتر حامد حاجی حیدری ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۰:۱۷

  یادداشتی درباره مسأله حجاب و احترام

  فرار از چیزی شبیه نبرد گرگها

  دکتر حامد حاجی حیدری عضو هیئت علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران

   زمانی گفته شــد که از هر 10شهید وطن، هشت شــهید، در متن وصیتنامه خویش، مشخصاً به «مسئله حجاب» سفارش کرده‌اند.

 •   علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۲-۲۱ ۱۴:۰۹

  آنچه را بلدید، یاد بگیرید!

  علی محمد مؤدب

   هر کاری برای خودش اصولی دارد. مشــکل بزرگ ما این اســت که خیلی اعتماد به‌ نفس داریم! یادگیری جزء برنامه کاری روزمره ما نیست و اگر بگویند قرار است شما متولی برگزاری یک جلسه باشید، به خودمان میگوییم خب ما که جلسه زیاد شرکت کرده‌ایم، جلسه کاری ندارد، برگزارش می‌کنیم. تا اینجای کار خوب است و ایرادی هم ندارد.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۲-۲۱ ۱۳:۵۷

  یادداشت/

  بحران مقبولیت سیاسی و پیروزی‌های ناپلئونی اردوغان

  دکتر علیرضا رضاخواه

   با اعلام شــورای عالی انتخابات ترکیه مبنی بر ابطال نتایج آرای انتخابات شهرداری استانبول، فضای سیاسی این کشور تحت تأثیر مخالفان و موافقان این اقدام قرار گرفت.

 • جنتلمن ۱۳۹۸-۰۲-۱۹ ۰۸:۵۱

  پرونده روز

  از«جنتلمن» سازی تا «جنتلمن» خوانی

  درباره ماجرایی که نظام آموزشی را به چالش کشید

  همه چیز از اینستاگرام شروع شد. اصلاً بگذارید این طور بگوییم که «جنتلمن» را اینستاگرام «جنتلمن» کرد! نه اینکه قصد داشته باشیم همه تقصیرها را گردن اینستاگرام و فضای مجازی بیندازیم...نه! این خاصیت فضای مجازی است که هرازچندگاهی ترانه جدید یک خواننده را سر زبان‌ها می‌اندازد به عبارتی این به بخت خواننده محترم هم بستگی دارد که ترانه‌اش به لطف فضای مجازی، همه جا غوغا کند یا اینکه به جز خودش و شوهرخاله‌اش کسی ترانه را نشنود!

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۲-۱۹ ۰۸:۴۹

  نواختن زنگ هشدار به مسئولان در چند مدرسه

  فرمان اتاق نشاط مدارس در دست کیست؟

   جواد صبوحی

  روزی وزیر می‌گفت ۱۰ سال پیش وقتی برای بازدید به کشوری که از حیث فرهنگ، تمدن و زیربناهای حکومتی و اقتصادی کیلومترها از ما عقب‌تر است رفته بوده، دانش‌آموزانی را در آن مدرسه دیده که زنده بودند، زندگی می‌کردند و خلاصه شور و اشتیاق در کلاس درسشان موج می‌زد.

 •   علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۲-۱۸ ۰۸:۲۳

  یادداشت

  این بازی و بازار را باخته‌ایم!      

  علی محمد مؤدب

   دوستی تعریف می‌کرد در یکی از مجموعه‌های تجاری تهران به دنبال یافتن شلواری مناسب برای خرید بودم بیشتر شلوارها تابع مد پاره پوره‌گی بودند و هرچه می‌گشتم کمتر می‌یافتم. به یکی از فروشنده‌ها گفتم مردم که این قدر شلوار پاره نمی‌پوشند شما چرا این قدر از این نوع خاص برای فروش آورده‌اید؟ یادم آمد خودم در مغازه‌ها دیده‌ام که مدتی است همه جا کت‌وشلوارها را همراه با کراوات داخل ویترین‌ها قرار می‌دهند

 • جستجوی ماه با تراز ۱۳۹۸-۰۲-۱۸ ۰۸:۱۸

  مجازآباد

  جست‌وجوی ماه با تراز؟!

  همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان، تصویری از یک طلبه هنگام استهلال و رصد ماه، در فضای مجازی داغ شد. حتی فیروز نادری، دانشمند ناسا هم این تصویر را در اینستاگرامش به انتشار گذاشت و نوشت: «جست‌وجوی ماه در آسمان با تراز؟ امیدوارم این شوخی باشه»!

 • ابراهیم سحرخیز ۱۳۹۸-۰۲-۱۸ ۰۸:۱۱

  یادداشت

  «کنکور» بیماری56ساله !

  ابراهیم سحرخیز/ معاون سابق متوسطه سازمان آموزش و پرورش

  سخنان حسن روحانی را در جشن 100 سالگی تربیت معلم در ایران باید جدی گرفت و تا دیر نشده دست به کار تدبیر و اندیشه شد.شعار «هر دانش‌آموز یک مهارت» در گرو فایق آمدن بر اختاپوسی است با مشخصه کنکور که تمامی شاهرگ‌های حیاتی آموزش و پرورش ما را به تسخیر کشیده است.