همه‌ی خبرهای امروز
 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۷-۱۷ ۰۸:۳۵

  کلیدها

  گفت‌وگوی خصوصی وجود ندارد

  علی‌محمد مودب

  کسی را که نام آمد اندر میان/به نیکوترین نام و نعتش بخوان/چو همواره گویی که مردم خرند/مبر ظن که نامت چو مردم برند ...

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ ۰۸:۵۱

  یادداشت/

  نیازمند غفلتیم!

  علی‌محمد مؤدب

   پایان کودکی شــاید آغاز ورود «ملال» به زندگی آدمیزاد باشــد. عمل بدون انگیزه‌های شــاد کودکانه ملال‌آور است و شادی کودکی، حاصل شنا کردن در اقیانوس نادانسته‌هاست.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۷-۰۴ ۰۹:۱۵

  یادداشت

  امید جامعه معلولان به فرصتی ۷۲ روزه

  جواد صبوحی

  انوشیروان محسنی بندپی، رئیس وقت سازمان بهزیستی که از اواخر آذر سال گذشته سکان استانداری تهران را به دست گرفته است، تنها چند روز پس از تصویب «قانون حمایت از معلولان» در مجلس از فراهم بودن بسترها برای عملیاتی شدن آن خبر داده بود.

 • اعتیاد ۱۳۹۸-۰۷-۰۳ ۱۰:۳۴

  یادداشت/

  حرمت مصرف مواد مخدر و روانگردان ها در اسلام

  دکتر محمد ترحمی مدیر کل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر

  امروزه شــاهد بیشــترین تنوع در مواد مخدر و روانگردان هستیم به همین دلیل اســت که نگرانی از این موضوع جهان شمول، مبارزه با این پدیده شوم را بــه ضرورتی بین‌المللی تبدیل کرده اســت و از اصول پذیرفته شــده در سیاست‌های تقنینی بیشتر کشورها ایجاد محدودیت قانونی در مقابل اعمالی است که در مقابل آزادی بشر تضمین‌کننده سلامت و امنیت فردی و جمعی باشد.

 • حیاط مدرسه - دانش آموزان ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۱۴:۴۱

  کاهش اضطراب در دانش آموز

  دکتر حسین اکبری امرغان استاد دانشگاه و عضو نظام روانشناسی

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۰۸:۵۵

  یادداشت

  امروز زنگ پیشرفت دوباره به صدا درمی آید

  جواد صبوحی

  امروز پس از گذشت ۹ ماه باز هم یک بار دیگر خیابان‌های کشور با حضور بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز برای تمامی خانواده‌ها یا خاطره می‌شود و یا تجدید خاطره.

 • شبنم نعمت زاده ۱۳۹۸-۰۶-۲۶ ۰۸:۲۴

  نخستین جلسه دادگاه «شبنم نعمت زاده» برگزار شد

  عدالت بدون تعارف

  مجید تربت‌زاده

  نام یکی از متهمان – لشکری‌پور- را احتمالاً بار اولی است که می‌شنوید. بنابراین نه من و نه شما نمی‌دانیم به جز متهم بودن، آقازاده هم هست یا نه؟ متهم دیگر اما هم پدر و هم ویلایش از خودش معروف‌ترند و نیازی نیست اول مطلب یادآوری کنیم که «شبنم نعمت‌زاده» فرزند وزیر سابق صنعت، معدن و غیره بوده و سوژه اصلی مطلب امروزمان است.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۶-۲۶ ۰۸:۱۰

  آقای وزیر!

   فردا دیر است همین امروز شفاف باشید

  جواد صبوحی

  ۲۳  تیرماه امســال، سیدحسین نقوی حسینی، ســخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در گفت وگو با یک خبرگزاری داخلی با اشاره به جزئیاتی از جلسه این فراکسیون با سعید نمکی، وزیر بهداشت گفته بود: «نمکی در این جلسه به وقوع فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی اشاره کرده و گفته است که نمی‌دانیم یک میلیارد دلار تجهیزات پزشکی را کجا هزینه کردند و چطور این هزینه انجام شده است».

 • دکتر سعید صفاتیان ۱۳۹۸-۰۶-۲۵ ۰۸:۵۵

  یادداشت

  ملاحظات اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر

  دکتر سعید صفاتیان؛ کارشناس و تحلیلگر اعتیاد

  در تمامی کشورها برای مبارزه با مواد مخدر زیرساخت‌هایی ایجاد شده است. در کشور ما نیز این زیرساخت‌ها شامل قوانین، سیاست‌ها، ساختار اجرای این قوانین و همچنین مدیریت کنترل و مصرف مواد مخدر است. این عوامل برای مبارزه با مواد مخدر در ایران پیش‌بینی شده، اما اینکه تا چه حد تأثیرگذار بوده و توانسته ما را در این مهم به موفقیت نزدیک کند، خود موضوع دیگری است.

 • مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم ۱۳۹۸-۰۶-۲۴ ۰۸:۱۶

  یادداشت/

  یکپارچگی آموزش عالی با موضوع ادغام حوزه پزشکی و غیرپزشکی

  مجتبی شریعتی نیاسر/ استاد دانشگاه تهران

   در دهه ۶۰ که کشــور در گیرودار نوسان‌ها و تغییرات اجتناب‌ناپذیر دوران انقلاب و همزمان گرفتار جنگ خانمان‌سوز و نابرابر رژیم بعث شده بود، خلأ آموزش عالی در حوزه پزشــکی بیش از هر حوزه دیگری محسوس بود و رفع این خلأ یعنی کمبود پزشک، ضعف کیفی آموزش، کسری اعتبار، کافی نبودن تجهیزات پزشکی، ضرورت نظارت دقیق و دســتیابی به خروجی زودهنگام، آغاز موج شهادت‌ها و جانبازی‌های حاصل از جنگ تحمیلی و بسیاری موارد دیگر که شرایط و اقتضائات روز را از امروز متمایز می‌نمود، ایجاب می‌کرد اقدامی سریع در حوزه پزشکی صورت پذیرد.

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۶-۱۳ ۰۸:۵۴

  بابا هنوز ...

  مهدی توکلیان

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۶-۱۲ ۰۹:۲۳

  یادداشت/

  دوستان محترم، دشمنان عزیز

  علی محمد مودب

  دوستان محترم، دشمنان عزیز شوخی کردن ویژگی شخصیتی بســیاری از ماست، شوخی و شوخی و شوخی برای ما هر بار معنایی دارد، یک بار شــوخی نمایشگر میزان صمیمیت ماست و یک بار دیگر به بزرگی و عظمت ما خوراک می دهد، چرا که جرئت و شــکوه ما را باز می تاباند.

 • شهید کاوه ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۰۹:۳۶

  گزارش از شخص

  رکوردهایی که «محمود کاوه» جابه‌جا کرد

  مجید تربت‌زاده

  ۱۸ سالگی اگر برای همه نوجوان‌ها، آغاز جوانی و جوانی کردن است، برای برخی از بروبچه‌های دوران دفاع مقدس انگار آغاز پختگی و زمان جابه‌جا کردن رکوردهاست!

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۰۹:۳۰

  یادداشت/

  شهرتی که آفت فرهنگ جامعه شده است

  جواد صبوحی

  جایی که شهرت و قدرت رابطه‌ای مستقیم با یکدیگر پیدا می‌کنند، بازار قانون‌گریزی نیز سکه می‌شود. مصداق بارز این ادعا را می‌توان در تکرار رفتار سلبریتی‌ها یافت.

 •   علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۹:۰۳

  یادداشت/

  آموختن و جگر دیو

  علی محمد مؤدب

  فردوسی در یکی از حکایت‌های شاهنامه پس از کشتن دیو بیان می‌کند که جگر دیو را در آوردند و در چشم کسی چکاندند تا دردی را بهبود ببخشند. ممکن است ما به سادگی از کنار تعبیر جگر دیو بگذریم، اما به هر حال  این حکایت هم حکمت‌هایی دارد که اگر در آن دقت کنیم می‌توانیم بیشتر از قصه بهره ببریم.

 • وزارت آموزش و پرورش ۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۸:۳۲

  یادداشت/

  وزارت مستعجل در آموزش و پرورش

  محمودرضا اسفندیار/ کارشناس آموزش و پرورش

  بــا نگاهی به اینفوگرافــی وزیران آموزش و پرورش در طــول چهار دهه اخیر آنچه هویداست، بی‌ثباتی و تزلزل صندلی مقام عالی وزارت است که این مهم به نبود تناسب امکانات و اختیارات با مسئولیت‌ها برمی‌گردد.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۶-۰۷ ۰۷:۵۶

  یادداشت/

  طرح پزشکان در مناطق محروم ظلم یا تکلیف؟!

  جواد صبوحی

  پزشکان از «زندگی جانکاه» در مناطق محروم گله می‌کنند، از زندگی در خانه‌هایی که عقرب، موش و موریانه دارد و چهاردیواری‌هایش بوی نم می‌دهد. تاب آوردن در تابستان‌هایی که گاه دمای هوا به ٦٠ درجه هم می‌رسد.

 • جلیل رحیمی جهان آبادی ۱۳۹۸-۰۵-۲۴ ۱۱:۲۰

  یادداشت

  قانون وکالت را اصلاح کنیم

  جلیل رحیمی جهان آبادی عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی

  چند مشکل اساسی سبب شده است تا دسترسی مردم به وکیل محدود شود. مشکل نخست را باید در سقف پذیرش وکیل دانست. آن هم در شرایطی که کانون وکلا این سقف را تعیین می‌کند. این کانون بر اساس رویه‌ای خاص هر ساله سقفی را در این خصوص تعیین می‌کند و بر اســاس آن نیز مبادرت به صدور پروانه وکالت می‌کند.

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۱۱:۱۹

  یادداشت

  دیدن یا دیده شدن؟

  علی محمد مؤدب

   ما دوســت داریم مثل همه نباشیم؛ دوســت داریم بگوییم فرق می کنیم. از کودکی این حس در همه ما هســت؛ مدام به دنبال تمایزیم و این تمایز باید یک جایی خودش را نشان بدهد وگرنه شکست خورده ایم.

 • دکتر جعفر مهراد ۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۰۸:۱۴

  یادداشت/

  جذب دانشجوی بین‌المللی کافی نیست!

  دکتر جعفر مهراد/ بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

  وضعیت جذب دانشــجوی بین‌المللی در دانشــگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با تعداد دانشگاه‌ها و دانشجویان شاغل به تحصیل بسیار اندک است. به طوری که دانشگاه‌ها و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آمارهای متفاوتی ارائه می‌دهند.

 • دیجیتال ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ ۱۱:۲۷

  دیجیتال مارکتینگ گردشگری ؛ لازمه رقابت در رونق گردشگری

  بهناز طینتی

  صنعت گردشگری یکی از فعالیت‌های مهم تجاری و بازرگانی است که به شدت تحت تاثیر توسعه فضای دیجیتال است. دیجیتال مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی تاثیر مستقیم بر روی همه صنایع مهم در دنیا داشته‌اند ، صنعت گردشگری نیز ازاین قاعده مستثنی نبوده است و در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده‌اند.

 • زینب دهقانی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ ۱۰:۵۴

  یادداشت

  حمله رسانه ملکه به سیاست‌های جمعیتی ایران

  مدتی است که زنگ خطر جمعیت در ایران به صدا درآمده و کارشناسان و دغدغه‌مندان این حوزه از این بابت ابراز نگرانی کرده‌اند.

 • مقداد همتی ۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۰۸:۳۲

  پیشنهادی به جای تصدیگری دولت

  ورود استارتاپ ها به حوزه اجاره داری

  مقداد همتی، کارشناس بازار مسکن

  دولت در حال تدوین و ســاماندهی نظــام اجاره‌داری حرفه‌ای اســت تا به گمــان خویش تب و تــاب بازار اجاره را کاهش دهــد؛ در حالی که این طرح‌ها و ایده‌هــا در حوزه بازار اجاره‌داری حرفه‌ای به هیچ عنوان در دنیا موفق نبوده است، حتی آنهایی که دولت‌های محلی و شــهرداری‌های موفقی داشته‌اند، نتوانستند به نتیجه دلخواهی دســت بیابند، چرا که اصولاً جنس تصدی‌گری از طریق دولت‌ها یا دولت‌های محلی در این حوزه موفق نیست.

 • ابنیه و بافت های تاریخی ۱۳۹۸-۰۵-۰۷ ۱۱:۴۹

  یادداشت/

  آنچه گذشتگان برای پیشگیری از تخریب بناهای تاریخی کرده‌اند

  دکتر مهناز اشرفی، رئیس پژوهشکده ابنیه و بافتهای تاریخی

  آنچه گذشتگان برای پیشگیری از تخریب بناهای تاریخی کرده‌اند به دلیل ارزش آثار و بناهای تاریخی برای کشــور، حفظ و حفاظت از آنها باید در اولویت همه نهادها و آحاد مردم باشد.

 •   علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۵-۰۶ ۱۰:۲۶

  یادداشت

  با هم دعوا کنید!

  علی محمد مؤدب

   ســال‌ها پیش زمانی که خودم هنوز ازدواج نکــرده بودم، زوجی در دوران عقد و نامزدی با هم چنان درگیر شده بودند که کارشان داشت به جاهای باریک می‌کشــید و هر دو در محیط‌های خانوادگی، کاری و دوستی مدام مشــغول درددل یا به عبارت دیگر یارگیری بودنــد و هر لحظه به طلاق نزدیکتر می‌شدند ضمن این کار، این دو نفر اعتبار و هویت همدیگر را هم تخریب می‌کردند و روز به روز بیشتر از پیش به دشمنان جدی هم تبدیل می‌شدند.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۵-۰۳ ۰۹:۱۲

  یادداشت

  جوشش غیرت صاحبان واقعی علم

   جواد صبوحی

   دانشجویی در پایان‌نامه‌اش کپی برداری میکند. ندانسته به جای اصطلاح حقوقی واژه «خیار غبن» که مفهومی حقوقی است و برای اختیار فسخ معامله به کار میرود، واژه Cucumber  را که به معنای خیار سالاد است به کار میبرد و با همین غلط فاحش از پایان‌نامه‌اش دفاع و نمره عالی هم میگیرد.

 •  مهندس بهاره کزازی ۱۳۹۸-۰۴-۳۱ ۰۸:۴۳

  یادداشت

  هوشمندسازی هزینه نیست

   مهندس بهاره کزازی

  امروزه فناوری‌های نوین به گونه‌ای طراحی می‌شوند که به انسان‌ها این امکان را بدهند تا با به کارگیری آن‌ها بتوانند زمان تصمیم‌گیری را کوتاه و ترجیحاً به سمت پیشگیری از حوادث حرکت کنند.

 • محمود کاری/مدیرعامل انجمن ندای معلولان ایران ۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۰۸:۳۰

  یادداشت

  غفلت نهادهای مسئول از نیازهای معلولان

  محمود کاری/مدیرعامل انجمن ندای معلولان ایران

  قانون حمایت از حقوق معلولان بسیاری از نیازهای این قشر از جامعه را پیش‌بینی کرده و دولت را موظف ساخته است تا حقوق معلولان را لحاظ کند اما براساس آنچه در کف جامعه مشاهده می‌کنیم به نظر می‌رسد این قانون بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اجرایی می‌شود. به همین دلیل است که پس از ۱۵ سال از اجرای آن هنوز به یک شرایط نسبی در این بخش دست نیافته‌ایم که این جای تأسف دارد.

 • اوقات فراغت فرزندان ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۱۱:۰۴

  یادداشت

  نیش و نوش «اوقات فراغت»

  حمید دهقانیان، روانشناس

  فراغت در لغت به معنای آسایش، آسودگی، آسوده شدن از کار روزانه و غیر آن معنا شده است.

 • علی حیدری ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۰۷:۴۵

  یادداشت/

  جمع سپاری برای تعالی سازمان تأمین اجتماعی

  علی حیدری، نایب رئیس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی

  ســالها پیش در جایی شعری دیدم با این مضمون و مفهوم که «ای کسانی که بر فرش پا میگذارید مراقب سرانگشــتان نازک دخترکان معصوم قالیباف باشید». به ذهنم رسید سازمان تأمین‌اجتماعی را میتوان به یک فرش تشبیه کرد، قالی‌ای که ماحصل دسترنج و عرق جبین کارگران و کارکنان نسل حاضر و نسل‌های پیشین است. به قول هوشنگ ابتهاج: «وین فرش هفت رنگ که پامال رقص توست / از خون زندگانی انسان گرفته رنگ«.