همه‌ی خبرهای امروز
 • جلیل رحیمی جهان آبادی ۱۳۹۸-۰۵-۲۴ ۱۱:۲۰

  یادداشت

  قانون وکالت را اصلاح کنیم

  جلیل رحیمی جهان آبادی عضو هیئت رئیسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی

  چند مشکل اساسی سبب شده است تا دسترسی مردم به وکیل محدود شود. مشکل نخست را باید در سقف پذیرش وکیل دانست. آن هم در شرایطی که کانون وکلا این سقف را تعیین می‌کند. این کانون بر اساس رویه‌ای خاص هر ساله سقفی را در این خصوص تعیین می‌کند و بر اســاس آن نیز مبادرت به صدور پروانه وکالت می‌کند.

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۱۱:۱۹

  یادداشت

  دیدن یا دیده شدن؟

  علی محمد مؤدب

   ما دوســت داریم مثل همه نباشیم؛ دوســت داریم بگوییم فرق می کنیم. از کودکی این حس در همه ما هســت؛ مدام به دنبال تمایزیم و این تمایز باید یک جایی خودش را نشان بدهد وگرنه شکست خورده ایم.

 • دکتر جعفر مهراد ۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۰۸:۱۴

  یادداشت/

  جذب دانشجوی بین‌المللی کافی نیست!

  دکتر جعفر مهراد/ بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام

  وضعیت جذب دانشــجوی بین‌المللی در دانشــگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مقایسه با تعداد دانشگاه‌ها و دانشجویان شاغل به تحصیل بسیار اندک است. به طوری که دانشگاه‌ها و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آمارهای متفاوتی ارائه می‌دهند.

 • دیجیتال ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ ۱۱:۲۷

  دیجیتال مارکتینگ گردشگری ؛ لازمه رقابت در رونق گردشگری

  بهناز طینتی

  صنعت گردشگری یکی از فعالیت‌های مهم تجاری و بازرگانی است که به شدت تحت تاثیر توسعه فضای دیجیتال است. دیجیتال مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی تاثیر مستقیم بر روی همه صنایع مهم در دنیا داشته‌اند ، صنعت گردشگری نیز ازاین قاعده مستثنی نبوده است و در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده‌اند.

 • زینب دهقانی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۵-۱۹ ۱۰:۵۴

  یادداشت

  حمله رسانه ملکه به سیاست‌های جمعیتی ایران

  مدتی است که زنگ خطر جمعیت در ایران به صدا درآمده و کارشناسان و دغدغه‌مندان این حوزه از این بابت ابراز نگرانی کرده‌اند.

 • مقداد همتی ۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۰۸:۳۲

  پیشنهادی به جای تصدیگری دولت

  ورود استارتاپ ها به حوزه اجاره داری

  مقداد همتی، کارشناس بازار مسکن

  دولت در حال تدوین و ســاماندهی نظــام اجاره‌داری حرفه‌ای اســت تا به گمــان خویش تب و تــاب بازار اجاره را کاهش دهــد؛ در حالی که این طرح‌ها و ایده‌هــا در حوزه بازار اجاره‌داری حرفه‌ای به هیچ عنوان در دنیا موفق نبوده است، حتی آنهایی که دولت‌های محلی و شــهرداری‌های موفقی داشته‌اند، نتوانستند به نتیجه دلخواهی دســت بیابند، چرا که اصولاً جنس تصدی‌گری از طریق دولت‌ها یا دولت‌های محلی در این حوزه موفق نیست.

 • ابنیه و بافت های تاریخی ۱۳۹۸-۰۵-۰۷ ۱۱:۴۹

  یادداشت/

  آنچه گذشتگان برای پیشگیری از تخریب بناهای تاریخی کرده‌اند

  دکتر مهناز اشرفی، رئیس پژوهشکده ابنیه و بافتهای تاریخی

  آنچه گذشتگان برای پیشگیری از تخریب بناهای تاریخی کرده‌اند به دلیل ارزش آثار و بناهای تاریخی برای کشــور، حفظ و حفاظت از آنها باید در اولویت همه نهادها و آحاد مردم باشد.

 •   علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۵-۰۶ ۱۰:۲۶

  یادداشت

  با هم دعوا کنید!

  علی محمد مؤدب

   ســال‌ها پیش زمانی که خودم هنوز ازدواج نکــرده بودم، زوجی در دوران عقد و نامزدی با هم چنان درگیر شده بودند که کارشان داشت به جاهای باریک می‌کشــید و هر دو در محیط‌های خانوادگی، کاری و دوستی مدام مشــغول درددل یا به عبارت دیگر یارگیری بودنــد و هر لحظه به طلاق نزدیکتر می‌شدند ضمن این کار، این دو نفر اعتبار و هویت همدیگر را هم تخریب می‌کردند و روز به روز بیشتر از پیش به دشمنان جدی هم تبدیل می‌شدند.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۵-۰۳ ۰۹:۱۲

  یادداشت

  جوشش غیرت صاحبان واقعی علم

   جواد صبوحی

   دانشجویی در پایان‌نامه‌اش کپی برداری میکند. ندانسته به جای اصطلاح حقوقی واژه «خیار غبن» که مفهومی حقوقی است و برای اختیار فسخ معامله به کار میرود، واژه Cucumber  را که به معنای خیار سالاد است به کار میبرد و با همین غلط فاحش از پایان‌نامه‌اش دفاع و نمره عالی هم میگیرد.

 •  مهندس بهاره کزازی ۱۳۹۸-۰۴-۳۱ ۰۸:۴۳

  یادداشت

  هوشمندسازی هزینه نیست

   مهندس بهاره کزازی

  امروزه فناوری‌های نوین به گونه‌ای طراحی می‌شوند که به انسان‌ها این امکان را بدهند تا با به کارگیری آن‌ها بتوانند زمان تصمیم‌گیری را کوتاه و ترجیحاً به سمت پیشگیری از حوادث حرکت کنند.

 • محمود کاری/مدیرعامل انجمن ندای معلولان ایران ۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۰۸:۳۰

  یادداشت

  غفلت نهادهای مسئول از نیازهای معلولان

  محمود کاری/مدیرعامل انجمن ندای معلولان ایران

  قانون حمایت از حقوق معلولان بسیاری از نیازهای این قشر از جامعه را پیش‌بینی کرده و دولت را موظف ساخته است تا حقوق معلولان را لحاظ کند اما براساس آنچه در کف جامعه مشاهده می‌کنیم به نظر می‌رسد این قانون بین ۱۰ تا ۱۵ درصد اجرایی می‌شود. به همین دلیل است که پس از ۱۵ سال از اجرای آن هنوز به یک شرایط نسبی در این بخش دست نیافته‌ایم که این جای تأسف دارد.

 • اوقات فراغت فرزندان ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۱۱:۰۴

  یادداشت

  نیش و نوش «اوقات فراغت»

  حمید دهقانیان، روانشناس

  فراغت در لغت به معنای آسایش، آسودگی، آسوده شدن از کار روزانه و غیر آن معنا شده است.

 • علی حیدری ۱۳۹۸-۰۴-۱۲ ۰۷:۴۵

  یادداشت/

  جمع سپاری برای تعالی سازمان تأمین اجتماعی

  علی حیدری، نایب رئیس هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی

  ســالها پیش در جایی شعری دیدم با این مضمون و مفهوم که «ای کسانی که بر فرش پا میگذارید مراقب سرانگشــتان نازک دخترکان معصوم قالیباف باشید». به ذهنم رسید سازمان تأمین‌اجتماعی را میتوان به یک فرش تشبیه کرد، قالی‌ای که ماحصل دسترنج و عرق جبین کارگران و کارکنان نسل حاضر و نسل‌های پیشین است. به قول هوشنگ ابتهاج: «وین فرش هفت رنگ که پامال رقص توست / از خون زندگانی انسان گرفته رنگ«.

 • علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۴-۱۱ ۰۸:۵۴

  یادداشت

  تهدیدی به نام بدگمانی

  علی محمد مؤدب

  یکی از مفاهیمی که در قرآن کریم به عنوان گناه طرح شده، بدگمانی است که به صراحت، دستور به دوری از آن داده شده است.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۴-۱۱ ۰۸:۳۶

  یادداشت

  اکسیر شفاف‌سازی مدیر جوان

  جواد صبوحی

  سه ماه پیش وقتی خبر انتصاب «میعاد صالحی» به‌ عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور منتشر شد، رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه خود از تذکر رئیس‌جمهور به شریعتمداری، وزیر رفاه خبر دادند. نوشتند و گفتند روحانی، قامت «میعادِ» جوان را برای تکیه زدن بر مدیریت این بنگاه اقتصادی متناسب ندانسته و تأکید کرده جوانگرایی مدنظر دولت تدبیر و امید باید همراه با شایسته‌سالاری باشد.

 • محسن حموله ۱۳۹۸-۰۴-۱۰ ۱۰:۲۸

  یادداشت

  ایجاد بازار بزرگ صنعت اسباب‌بازی در کشور

  محسن حموله/مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای

  با توجه به اینکه صنعت اسباب‌بازی در کشور ما نوپا و نوظهور است و سال‌های زیادی از عمر آن نمی‌گذرد، فعالیت‌ها و تولیدات اسباب‌بازی در حال حاضر پیشرفت چشمگیری داشته و نویدبخش چشم‌انداز روشنی است.

 • دارو ۱۳۹۸-۰۴-۰۹ ۱۰:۱۶

  یادداشت

  فرهنگ مصرفی و برتردانستن داروی خارجی

  دکتر حمید خیری، عضو هیئت رئیسه انجمن داروسازان ایران

  اکنون 97 درصد دارو مورد نیاز کشــور در داخل و 3 درصد داروها از طریق واردات تأمین می‌شود که ارزش اقتصادی 3 درصد دارو وارداتی به دلیل بالا بودن قیمت آنها، معادل 30 درصد ارزش اقتصادی بازار دارویی ایران است.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۴-۰۴ ۰۸:۴۹

  تلنگرهای روز

  یادش بخیر؛ چه تعصب‌های شیرینی!

  جواد صبوحی

  چندی پیش در جمعی خانوادگی به رسم معمول پس از شمردن فضایل و به رخ کشیدن توانمندی‌های ذاتی فرزندانمان، علمای قوم محور بحث را به سمت نقد و بررسی غارت اموال ملت و فرو بردن لقمه‌های حرام از کیسه بیت‌المال در دهان فلان مفسد و افشای فلان پرونده فساد هدایت کردند.

 • دکتر سید محمد اکرمی ۱۳۹۸-۰۴-۰۳ ۰۹:۰۴

  یادداشت

  گردشگری سلامت، زمینه‌ساز ارتقای استانداردهای بیمارستانی

  دکتر سید محمد اکرمی/رئیس مجتمع دارویی درمانی هلال ایران

  گردشگری سلامت صنعتی نوپا و بین رشته‌ای است که ده‌ها رشته شغلی را به طور همزمان درگیر می‌کند و می‌تواند نقش مؤثری در ارزآوری و رونق اقتصادی کشور بویژه در دوران تحریم داشته و علاوه بر معرفی فرهنگ متعالی ایران به سایر کشورها، در کاهش ایران هراسی نیز تأثیرگذار باشد.

 • حجت الاسالم کمیل نظافت آملی ۱۳۹۸-۰۴-۰۱ ۰۸:۰۹

  یادداشت

  خلأ قانونی در حمایت از حقوق حیوانات

  حجت الاسلام کمیل نظافت آملی

   رویکرد و رفتار انسان با حیوانات در اسلام بخوبی تبیین شده است. در دین ما گرچه بر مقام انسان به عنوان اشرف مخلوقات تأکید شده، اما بر ارزش سایر جانداران از جمله حیوانات نیز توجه داشــته و به همین دلیل آدمی ملزم به رفتار مسئولانه نسبت به حیات وحش است و به همین منظور نیز قوانین و احکام ویژه‌ای برای رعایت حقوق جانوران وجود دارد تا ضمن حفظ نسل، آنها نیز براحتی به حیات خویش ادامه دهند.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۳-۳۰ ۰۹:۳۷

  یادداشت

  رستاخیز علمی ما و بازگشت غرب به قرون وسطی

  جواد صبوحی

  توانمندی علمی مؤلفه‌ای مهم در قدرت بازدارندگی و اقتدار دفاعی کشورهاست. بدیهی‌ترین گواه بر این ادعا، عزم دشمن در جلوگیری از پیشرفت‌های علمی، ترور دانشمندان هسته‌ای و ایجاد شبهه در تحقق دستاوردهای مراکز علمی و دانشگاهی و بتازگی پروژه آمریکایی «استنفورد ۲۰۴۰» است.

 • وحید شقاقی شهری اقتصاددان ۱۳۹۸-۰۳-۳۰ ۰۹:۳۳

  یادداشت

  راه حل؛ ترکیب کالابرگ و پرداخت نقدی

  وحید شقاقی شهری اقتصاددان و استاد دانشگاه

  اختصــاص ارز ۴۲۰۰ تومانی بــه واردات کالاها بخصوص با عنوان کالاهای اساسی در سال گذشته معضل بزرگی برای اقتصاد کشور بود، به نحوی که از آن میتوان به عنوان «سیاستی فاجعه‌آمیز» یاد کرد، فاجعه‌ای که دولت، اصلی‌ترین عامل آن بود و این سیاست به هیچ وجه نتوانست منفعت گروه هدف را تأمین کند.

 • سید حسین صفوی ۱۳۹۸-۰۳-۲۸ ۱۰:۰۵

  یادداشت

  نگران تأمین تجهیزات و ملزومات پزشکی نیستیم

  سیدحسین صفوی ، مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو

  مدیر کل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و داروحوزه تجهیزات پزشکی در سه بخش پزشکی، دامپزشکی و آزمایشگاهی بسیار گسترده است و شامل تجهیزات سرمایه‌ای و ملزومات مصرفی می‌شود و در مجموع ۲۸۹ هزار کد «آی .آر. سی» به عنوان تجهیزات و ملزومات پزشکی به ثبت رسیده است.

 • قدیری ابیانه ۱۳۹۸-۰۳-۲۷ ۰۸:۳۴

  یادداشت

  « بن سلمان» پادوی غرب در توطئه تجزیه سوریه

  محمد حسن قدیری ابیانه، تحلیلگر مسائل بین الملل

  همزمان با افزایش درگیری میان ارتش سوریه و تروریست‌های مورد حمایت ترکیه در ادلب، منابع رسانه‌ای از حضور دو هیئت آمریکایی و سعودی در فرودگاه نظامی الرقه، منطقه‌ای که تحت ســلطه کردهای سوری قرار دارد، پرده برداشتند.

 • حسین قربان زاده ۱۳۹۸-۰۳-۲۷ ۰۸:۲۱

  طرحی برای استفاده از فرصت‌های جدید شغلی در حوزه وکالت

  دکتر حسین قربان زاده، متولی کمپین حذف معیار ظرفیت از آزمون وکالت

  چرخه بازار خدمات حقوقی در کشور بنا به دلایلی چرخه معیوبی است. یکی از دلایــل معیوب بودن این چرخه، بیمار بــودن نظام پذیرش و آموزش در عرصه مشــاغل حقوقی بویژه وکالت است چرا که در دانشگاه‌ها و دوره‌های کارآموزی، مهارت‌ها و آموزش‌های لازم مطابق نیاز جامعه به داوطلبان ارائه نمی‌شــود.

 •   علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۳-۲۶ ۰۹:۰۷

  یادداشت

  فناوری فرهنگی درموزه زنده صحن نو

  علی محمد مؤدب

  زمانــی در زمینه بازیهای رایانه‌ای با شــورای عالی اطلاع‌رســانی همکاری می‌کردم. در بررســی‌ها و مطالعات آن دوره، بیشتر اطمینان کردم که ما باید عالــم واقعی را جدی بگیریم و بازیها و دیدارهای واقعی را مهم بشــماریم.

 • حسن جان فدا ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۰۹:۱۰

  یادداشت

  تهدید نگاه صرفاً اقتصادی به حوزه درمان

  دکتر حسن جان فدا، دکترای تخصصی مدیریت بهداشت و درمان

  اداره هیئت امنایی، یک مدل مدیریتی در اداره یک بیمارســتان است که میکوشد در بخش دولتی استقلال مالی ایجاد کرده و به شرکتی تبدیل کند تا منجر به اداره یک بنگاه اقتصادی خودگردان در بخش دولتی شود؛ بنابراین با هیئت امنایی شدن بیمارستان، مهمترین هدف خودگردان یک بیمارستان دولتی محقق می‌شود.

 • وحید ارشدی ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۰۸:۵۸

  یاددداشت/

  بوروکراسی و روحیه مسئولان اجازه اصلاح ساختاری بودجه را نمی‌دهد

  دکتر وحید ارشدی اقتصاددان

  طرح اصلاح ســاختار بودجه گامی رو به جلو و مثبت تلقی می شــد اگر این اصلاحات طی سالیان و به مرور انجام می شد، نه اینکه در یک محدوده زمانی چند ماهه به صورت دفعی؛ چرا که اصلاحات ساختاری اصولاً قابلیت انجام در کوتاه مدت را ندارد و باید تدریجی انجام شود.

 • امیرمحمود حریرچی ۱۳۹۸-۰۳-۲۱ ۰۱:۱۱

  یادداشت

  اشرافی‌گری زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی

  دکتر امیرمحمود حریرچی/جامعه شناس

  از اوایل دهه 70 به بعد تجمل‌گرایی در میان مسئولان افزایش یافت، تا آنجا که امروزه غفلت از زندگی مردم برای برخی از آن‌ها به موضوعی طبیعی تبدیل شده است. با گسترش فضای مجازی و به نمایش گذاشتن زندگی اشرافی برخی از آقازاده‌ها، این بی‌توجهی‌ها حکم نمکی را پیدا کرده که بر زخم عمیق مردم پاشیده می‌شود. غفلت مسئولان از مشکلات و دردهای مردم، شکاف طبقاتی را بیش از سال‌های گذشته نمایان کرده و ناامیدی را در جامعه گسترش می‌دهد.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۰۸:۴۲

  یادداشت

  چرا اتفاقات سد لفور و ابیانه قابل دفاع نیست؟

  جواد صبوحی

  برای تحلیل ساده آنچه در سد لفور سوادکوه و یا پیش از آن در روستای ابیانه گذشت، الزاماً نباید جامعه‌شناس، رفتارشناس و یا مردم شناس بود، کافی است تنها یک بار دیگر و این بار نه از منظر توهم توطئه و نه با تکیه بر وابستگی و تعلقات سیاسی خود، این دو اتفاق و اتفاقات مشابه را از نظر بگذرانیم.