همه‌ی خبرهای امروز
 • سیل در منطقه"دشتیاری" سیستان و بلوچستان ۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۱۰:۱۵

  سیل نوشت/

  اهل مصاحبه نبود

  یکی از بچه‌های فنی قرار بود برای یکی از خانوارهای محروم و سیل‌زده منطقه یخچالی بخرد. موقع صبحانه آقا سیدی بلند شد و شروع کرد به پول جمع کردن. خیلی زود حدود ٨٠٠ هزار تومان پول جمع شد. وقتی مشکلات، محرومیت، فقر و تنگدستی و بیچارگی و نداری را از نزدیک ببینی بیشتر فکر می‌کنی و بهتر هم کمک می‌کنی. جهادگرهایی که خیلی‌هایشان وضع مالی مساعدی نداشتند و فقط با جان و هنرشان به کمک مردم بلوچ آمده بودند حال کمک مالی هم کردند!

 • سیستان ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۱:۰۶

  سیل نوشت

  مردم اینجا خیلی نجیب‌اند

  محسن ذوالفقاری

  امروز دوباره به منطقه «پلان» اما به قرارگاهی دیگر آمدیم. مسئولان قرارگاه در نمازخانه در حال گفت‌وگو بودند. پیرمردی با ریش پروفسوری از فقر و نداری مردم سیستان و بلوچستان می‌نالید و به‌گور پدر مستندسازان و رسانه‌چی‌هایی که درد مردم را نشان نمی‌دهند صلوات می‌فرستاد!

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۱۱-۰۲ ۱۰:۵۲

  یادداشت/

  ماجرای سیل و جاده‌ها

  عباسعلی سپاهی یونسی

  مشکل اصلی بیشتر روستاهایی که در این چند روزه سیل به آن‌ها سر زده‌ایم نداشتن جاده آسفالته و گیر افتادن آن‌ها در محاصره آب حتی پس از عبور سیل بوده است. شاید این موضوع ناشی از این باشد که کوچک بودن خیلی از این روستاها با جمعیت ۳۰ یا ۴۰ خانواری موجب شده متولیان امر از خیر جاده‌سازی برای روستاهای پراکنده و بسیار زیاد منصرف شوند، اما این غفلت خود را در زمان سیل خوب نشان داده است.

 • کودکان سیستانی ۱۳۹۸-۱۱-۰۱ ۱۰:۰۹

  سیل نوشت/

  قناعت و صداقت بچه‌های بلوچ

  محسن ذوالفقاری

  امروز اول از همه به آشپزخانه‌ای در شهر نگور رفتیم. بچه هیئتی‌های درچه‌ اصفهان پول و کمک‌های مردمی را جمع کرده، خودشان را سریع به چابهار رسانده بودند تا روزانه ۴هزار و ۵۰۰ وعده غذا بپزند و توزیع کنند. وقتی از مسئولشان خواستیم مصاحبه بگیریم، فوری لباس سفید مزین به تصویر شهید شهرشان را پوشید.

 • حسین تاریخی ۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۱۰:۰۳

  یادداشت

  دانش‌آموز دهه هشتادی چه می‌گوید؟

  حسین تاریخی؛ دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان

  این سؤال را زیاد شنیده‌ایم که آیا دانش‌آموز امروز، دل در گرو انقلاب اسلامی و ارزش‌های اسلامی دارد یا نه؟ گروهی فضای مجازی را مثال می‌زنند، آسیب‌های اجتماعی را برجسته می‌کنند و ده‌ها دلیل اقامه می‌کنند که نوجوان ایرانی پاپس کشیده و به سمت قهقرا در حرکت است.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۸-۱۰-۲۴ ۰۹:۲۹

  یادداشت/

  پس از واقعه!

  سید جلال فیاضی

 • ملیحه بنایی ۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۰۹:۵۲

  یادداشت

  تضییع حقوق شهروندی به دلیل عدم آگاهی دو جانبه مردم و مسوولین است

  دکتر ملیحه بنایی /حقوقدان محقق و پژوهشگر علوم انسانی

 • آیت الله مدرس ۱۳۹۸-۰۹-۱۰ ۱۱:۲۰

  به یاد آیت‌الله «سید حسن مدرس» که ۱۰ آذر سال ۱۳۱۶ به شهادت رسید

  ستاره درخشان در شب‌های ظلمانی

  محمد تربت زاده

  حتی پیش از روی کار آمدن پهلوی، یعنی همان زمان که رضاخان وزیر جنگ و سردار سپه بود و هنوز تهران را شبانه قرق نکرده بود تا حکومت را از چنگ احمد شاه دربیاورد، یک مخالف سرسخت به نام «سیدحسن مدرس» درمقابلش قد علم کرده بود.

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۸-۱۹ ۰۸:۳۹

  کلیدها/

  خرج کردن از کیسه خدا

  علی محمد مؤدب

  من به عنوان شاعر بارها پیش آمده است که در معرض محبت‌های مردم قرار گرفته‌ام. بیشتر اوقات این محبت‌ها به همان سلام و علیک و عکس گرفتن محدود می‌شود، ولی گاهی کسی آدم را دعوت می‌کند و برای آدم هزینه می‌کند.

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۸-۱۸ ۰۹:۲۳

  کلیدها

  شگفتی‌های نیت خیر

  علی محمد مؤدب

  ... من و دوستم تصمیم گرفته بودیم یک‌ کتابخانه در نزدیکی مسجد روستای «تقی آباد» راه‌اندازی کنیم. مادر شهید «علی اکبر بردار» که نخستین شهید شهرستان تربت‌جام هم بود، یکی از اتاق‌های خانه‌اش را نذر این کار کرد. هزینه‌های مختصری لازم بود تا این کتابخانه راه‌اندازی شود.

 • باکو ۱۳۹۸-۰۸-۱۴ ۱۱:۱۱

  یادداشت/

  با شهدا در «باکو»

   معطلی لب مرز و خستگی اتوبوس‌سواریِ چندین ساعته هیچ رمقی برایمان نگذاشــته بود! خارج رفتن زمینی هم عالمی دارد! از ترمینال تا محل اســکان بدون جســت‌وجو و پرسوجو در مورد مســیرهای مترو و اتوبوس تاکســی دربســت گرفتیم! به محل اسکان رسیدیم.

 • ستارخان ۱۳۹۸-۰۸-۱۴ ۱۰:۰۹

  یادی از ستارخان سرداری که هیچ‌ وقت زیر پرچم بیگانه نرفت

  یاشاسین ایران

  مجید تربت‌زاده

   خیلی هم بی‌دلیل و بهانه سراغ « ستارخان» نرفته‌ایم. اینکه این روزها، از گوشه و کنار فضای مجازی، از گوشه و کنار فضای خبری و رسانه‌ای کشور و حتی از دل جمعیتی که برای علقه و علاقه‌های ورزشی شهرشان در ورزشگاهی کنار هم نشسته‌اند، زمزمه‌های قومیت گرایی و نمادهای تجزیه طلبی به گوش و چشم می‌رسد.

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۷-۱۷ ۰۸:۳۵

  کلیدها

  گفت‌وگوی خصوصی وجود ندارد

  علی‌محمد مودب

  کسی را که نام آمد اندر میان/به نیکوترین نام و نعتش بخوان/چو همواره گویی که مردم خرند/مبر ظن که نامت چو مردم برند ...

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۷-۱۴ ۰۸:۵۱

  یادداشت/

  نیازمند غفلتیم!

  علی‌محمد مؤدب

   پایان کودکی شــاید آغاز ورود «ملال» به زندگی آدمیزاد باشــد. عمل بدون انگیزه‌های شــاد کودکانه ملال‌آور است و شادی کودکی، حاصل شنا کردن در اقیانوس نادانسته‌هاست.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۷-۰۴ ۰۹:۱۵

  یادداشت

  امید جامعه معلولان به فرصتی ۷۲ روزه

  جواد صبوحی

  انوشیروان محسنی بندپی، رئیس وقت سازمان بهزیستی که از اواخر آذر سال گذشته سکان استانداری تهران را به دست گرفته است، تنها چند روز پس از تصویب «قانون حمایت از معلولان» در مجلس از فراهم بودن بسترها برای عملیاتی شدن آن خبر داده بود.

 • اعتیاد ۱۳۹۸-۰۷-۰۳ ۱۰:۳۴

  یادداشت/

  حرمت مصرف مواد مخدر و روانگردان ها در اسلام

  دکتر محمد ترحمی مدیر کل حقوقی و امور مجلس ستاد مبارزه با مواد مخدر

  امروزه شــاهد بیشــترین تنوع در مواد مخدر و روانگردان هستیم به همین دلیل اســت که نگرانی از این موضوع جهان شمول، مبارزه با این پدیده شوم را بــه ضرورتی بین‌المللی تبدیل کرده اســت و از اصول پذیرفته شــده در سیاست‌های تقنینی بیشتر کشورها ایجاد محدودیت قانونی در مقابل اعمالی است که در مقابل آزادی بشر تضمین‌کننده سلامت و امنیت فردی و جمعی باشد.

 • حیاط مدرسه - دانش آموزان ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۱۴:۴۱

  کاهش اضطراب در دانش آموز

  دکتر حسین اکبری امرغان استاد دانشگاه و عضو نظام روانشناسی

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۷-۰۱ ۰۸:۵۵

  یادداشت

  امروز زنگ پیشرفت دوباره به صدا درمی آید

  جواد صبوحی

  امروز پس از گذشت ۹ ماه باز هم یک بار دیگر خیابان‌های کشور با حضور بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز برای تمامی خانواده‌ها یا خاطره می‌شود و یا تجدید خاطره.

 • شبنم نعمت زاده ۱۳۹۸-۰۶-۲۶ ۰۸:۲۴

  نخستین جلسه دادگاه «شبنم نعمت زاده» برگزار شد

  عدالت بدون تعارف

  مجید تربت‌زاده

  نام یکی از متهمان – لشکری‌پور- را احتمالاً بار اولی است که می‌شنوید. بنابراین نه من و نه شما نمی‌دانیم به جز متهم بودن، آقازاده هم هست یا نه؟ متهم دیگر اما هم پدر و هم ویلایش از خودش معروف‌ترند و نیازی نیست اول مطلب یادآوری کنیم که «شبنم نعمت‌زاده» فرزند وزیر سابق صنعت، معدن و غیره بوده و سوژه اصلی مطلب امروزمان است.

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۶-۲۶ ۰۸:۱۰

  آقای وزیر!

   فردا دیر است همین امروز شفاف باشید

  جواد صبوحی

  ۲۳  تیرماه امســال، سیدحسین نقوی حسینی، ســخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در گفت وگو با یک خبرگزاری داخلی با اشاره به جزئیاتی از جلسه این فراکسیون با سعید نمکی، وزیر بهداشت گفته بود: «نمکی در این جلسه به وقوع فساد ۵۰ هزار میلیارد تومانی در نظام پزشکی اشاره کرده و گفته است که نمی‌دانیم یک میلیارد دلار تجهیزات پزشکی را کجا هزینه کردند و چطور این هزینه انجام شده است».

 • دکتر سعید صفاتیان ۱۳۹۸-۰۶-۲۵ ۰۸:۵۵

  یادداشت

  ملاحظات اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر

  دکتر سعید صفاتیان؛ کارشناس و تحلیلگر اعتیاد

  در تمامی کشورها برای مبارزه با مواد مخدر زیرساخت‌هایی ایجاد شده است. در کشور ما نیز این زیرساخت‌ها شامل قوانین، سیاست‌ها، ساختار اجرای این قوانین و همچنین مدیریت کنترل و مصرف مواد مخدر است. این عوامل برای مبارزه با مواد مخدر در ایران پیش‌بینی شده، اما اینکه تا چه حد تأثیرگذار بوده و توانسته ما را در این مهم به موفقیت نزدیک کند، خود موضوع دیگری است.

 • مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم ۱۳۹۸-۰۶-۲۴ ۰۸:۱۶

  یادداشت/

  یکپارچگی آموزش عالی با موضوع ادغام حوزه پزشکی و غیرپزشکی

  مجتبی شریعتی نیاسر/ استاد دانشگاه تهران

   در دهه ۶۰ که کشــور در گیرودار نوسان‌ها و تغییرات اجتناب‌ناپذیر دوران انقلاب و همزمان گرفتار جنگ خانمان‌سوز و نابرابر رژیم بعث شده بود، خلأ آموزش عالی در حوزه پزشــکی بیش از هر حوزه دیگری محسوس بود و رفع این خلأ یعنی کمبود پزشک، ضعف کیفی آموزش، کسری اعتبار، کافی نبودن تجهیزات پزشکی، ضرورت نظارت دقیق و دســتیابی به خروجی زودهنگام، آغاز موج شهادت‌ها و جانبازی‌های حاصل از جنگ تحمیلی و بسیاری موارد دیگر که شرایط و اقتضائات روز را از امروز متمایز می‌نمود، ایجاب می‌کرد اقدامی سریع در حوزه پزشکی صورت پذیرد.

 • مهدی توکلیان ۱۳۹۸-۰۶-۱۳ ۰۸:۵۴

  بابا هنوز ...

  مهدی توکلیان

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۸-۰۶-۱۲ ۰۹:۲۳

  یادداشت/

  دوستان محترم، دشمنان عزیز

  علی محمد مودب

  دوستان محترم، دشمنان عزیز شوخی کردن ویژگی شخصیتی بســیاری از ماست، شوخی و شوخی و شوخی برای ما هر بار معنایی دارد، یک بار شــوخی نمایشگر میزان صمیمیت ماست و یک بار دیگر به بزرگی و عظمت ما خوراک می دهد، چرا که جرئت و شــکوه ما را باز می تاباند.

 • شهید کاوه ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۰۹:۳۶

  گزارش از شخص

  رکوردهایی که «محمود کاوه» جابه‌جا کرد

  مجید تربت‌زاده

  ۱۸ سالگی اگر برای همه نوجوان‌ها، آغاز جوانی و جوانی کردن است، برای برخی از بروبچه‌های دوران دفاع مقدس انگار آغاز پختگی و زمان جابه‌جا کردن رکوردهاست!

 • جواد صبوحی ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۰۹:۳۰

  یادداشت/

  شهرتی که آفت فرهنگ جامعه شده است

  جواد صبوحی

  جایی که شهرت و قدرت رابطه‌ای مستقیم با یکدیگر پیدا می‌کنند، بازار قانون‌گریزی نیز سکه می‌شود. مصداق بارز این ادعا را می‌توان در تکرار رفتار سلبریتی‌ها یافت.

 •   علی محمد مودب ۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۹:۰۳

  یادداشت/

  آموختن و جگر دیو

  علی محمد مؤدب

  فردوسی در یکی از حکایت‌های شاهنامه پس از کشتن دیو بیان می‌کند که جگر دیو را در آوردند و در چشم کسی چکاندند تا دردی را بهبود ببخشند. ممکن است ما به سادگی از کنار تعبیر جگر دیو بگذریم، اما به هر حال  این حکایت هم حکمت‌هایی دارد که اگر در آن دقت کنیم می‌توانیم بیشتر از قصه بهره ببریم.

 • وزارت آموزش و پرورش ۱۳۹۸-۰۶-۰۹ ۰۸:۳۲

  یادداشت/

  وزارت مستعجل در آموزش و پرورش

  محمودرضا اسفندیار/ کارشناس آموزش و پرورش

  بــا نگاهی به اینفوگرافــی وزیران آموزش و پرورش در طــول چهار دهه اخیر آنچه هویداست، بی‌ثباتی و تزلزل صندلی مقام عالی وزارت است که این مهم به نبود تناسب امکانات و اختیارات با مسئولیت‌ها برمی‌گردد.