همه‌ی خبرهای امروز
 • جواد صبوحی امروز ۱۵:۴۰

  آقای رئیس جمهور از فردا هم ماسک می‌زند؟

  جواد صبوحی

  امروز عکسی از رئیس جمهور در گفت‌وگوی خصوصی با اعضای ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در شبکه‌های مجازی منتشر شد. عکسی که باید آن را به فال نیک گرفت و امید داشت تا از این پس تمامی مدیران و بویژه مسئولان اجرایی کشور پیش از امر به اجرای قانون، خود نخستین عاملان آن باشند.

 • محمدحسین جعفریان امروز ۱۱:۵۹

  مشت بر سندان

  لطفاً تکانی به خودتان بدهید!

  *محمدحسین جعفریان

  کلانشهر مشهد با آنکه مقصد گردشگری مهمی در کشور و منطقه به‌شمار می‌رود، ولی تا همین چند هفته پیش در برابر بیماری کرونا وضعیت مناسبی داشت.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۴-۰۸ ۰۱:۵۶

  رکابزنی حرم تاحرم (قسمت سوم)

  برایم دعا کن!

  عباسعلی سپاهی یونسی

  .مثل دو روز پیش، باید صبح زود از شهر بیرون بزنیم. پیش از آنکه خنکی صبحگاهی را از دست بدهیم. پیش از آنکه شهر شلوغ شود و همین طور هم می‌شود.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۴-۰۵ ۱۲:۰۷

  رکاب زنی حرم تا حرم (قسمت اول)

  در مسیر خانه خورشید

  عباسعلی سپاهی یونسی

  این چند سال اخیر که دوستی‌ام با دوچرخه بیشتر شده، یکی از آرزوهایم این بوده بتوانم دست‌کم ۱۰روزی را با دوچرخه به سفر بروم. این اتفاق نیفتاد تا روزی که کانون بسیج رسانه در روزنامه قدس، میزبان ابوالفضل نصیر و ابراهیم وحیدی شد که به نمایندگی از سپاه استان خراسان آمده بودند از چند و چون نهمین برنامه «رکابزنی حرم تا حرم» بگویند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۴-۰۳ ۱۱:۲۴

  یادداشت/

  دهه کرامت؛ همدلی به رسم اهل بیت(ع)

  سید جلال فیاضی

  ایام خجسته میلاد کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) و ولی نعمت ایرانیان حضرت ثامن الحجج (ع) - دهه کرامت- ایام شادی و شعف ملت ماست که امسال به نام «همدلی به رسم اهل بیت (ع)» نام‌گذاری شده است.

 • آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست ۱۳۹۹-۰۳-۲۶ ۱۰:۵۰

  پیشنهاد استاد سطح عالی فقه و اصول حوزه علمیه قم برای رفع اختلاف های فقهی در رؤیت هلال

  وفاقی مبارک و ضروری

  آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست

  موضوعی که در این یادداشت مورد اشاره قرار می‌گیرد، گرچه از زمان آن قدری گذشته است، اما با توجه به زنده بودن و تکرارش در هر سال، مجالی موجه و موسع برای یادداشت دارد و البته به دلایلی حقیر مصلحت در تأخیر آن می‌دید.

 • جمعیت ایران ۱۳۹۹-۰۳-۲۵ ۰۳:۳۵

  یادداشت/

  ایران؛ جوانی در حال پیری

  امیرحسین صالحی

  اولش فقط چند تا سرفه ساده بود. سرفه‌های خشک و دردناک که وقت و بی‌وقت می‌آمدند، اما او بی‌خیال بود و می‌گفت: بادمجان بم آفت ندارد. فکر می‌کرد این هم مثل قبلی‌ها ساده است اما ساده نبود. کم‌کم تب کرد. تقریباً مطمئن بودیم، اما می‌گفت: بیمارستان نمی‌روم. همین‌جا حالم بهتر است.

 • سید مصطفی حسینی راد ۱۳۹۹-۰۳-۲۰ ۱۷:۰۱

  نابود کردن خانه آباء و اجدادی؟ نجات دهنده انسان کیست؟

  سید مصطفی حسینی راد

 • داود رحیمی سجاسی ۱۳۹۹-۰۳-۱۹ ۰۱:۵۵

  یادداشت/

  رومینا و فرهنگ برساختی

  داود رحیمی سجاسی

  در ادبیات فرهنگ و تمدن اسلامی اگر چه دو مقوله معنا و حیات بسامد دارند اما مفهوم ترکیبی معنای حیات و زندگی را مشاهده نمی‌کنیم. تبیین این مقوله می‌تواند به این نکته ارجاع کند که در گفتمان اسلامی معنادار بودن زندگی مفروض گرفته شده و ضرورتی برای طرح آن احساس نمی‌شده است.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۳-۱۸ ۱۱:۱۴

  حکایت امروز

  مثل برگی مچاله در تابستان

  عباسعلی سپاهی یونسی

  داشتم می‌آمدم روزنامه، در آفتاب داغ جمعه خردادی. این جور روزها، یعنی همین روزهایی که آفتاب حاکم بلامنازع خیابان‌های شهر می‌شود، حتی کمی سایه می‌تواند خیلی ارزشمند باشد و کاری می‌کند که از حکومت آفتاب داغ به حکومت سایه‌های دلپذیر پناه ببریم هرچند امپراتوری سایه‌ها به وسعت امپراتوری آفتاب نباشد.

 • محمد درویش/عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور ۱۳۹۹-۰۳-۱۸ ۱۰:۴۳

  یادداشت

  آتش‌سوزی جنگل‌ها مسئله امنیتی شود

  محمد درویش

  جنگل‌های ایران در مناطق خشک و نیمه‌خشک جهان و در عرض ۲۵ تا ۴۰ درجه نیمکره‌شمالی؛ یعنی جایی که به آن کمربند خشک جهان می‌گویند، قرار گرفته‌اند. بنابراین موقعیت راهبردی بسیار ارزشمند و بی‌رقیبی دارند. بخشی از این جنگل‌ها قدیمی‌ترین جنگل‌های جهان به شمار می‌روند که از عصر یخبندان طی چند میلیون سال پیش توانسته‌اند جان سالم به در ببرند. به همین دلیل بخش‌هایی از این جنگل‌ها به عنوان میراث‌طبیعی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

 • کودکان کار ۱۳۹۹-۰۳-۱۸ ۱۰:۲۷

  یادداشت

  لزوم جدیت دولت وقوه قضاییه در حمایت از حقوق کودکان

  دکتر ملیحه بنانی حقوقدان و پژوهشگر اجتماعی

  اهمیت تربیت و رشد و نموی کودک و حقوق کودکان بر خانواده و بر اجتماع آنقدر زیاد است که رسول خدا (ص) در این باره فرمودند: "کودک تا ۷ سال امیر است" اینکه پیامبر اسلام (ص) کودکان را تا 7 سالگی امیر می خوانند به معنای آن است که کودکان باید کودکی کنند در حالی که متأسفانه در جای جای کشورشاهد فعالیت کودکان کار هستیم که برای تأمین نان خود و خانواده اشان مجبور به  فال فروشی و آدامس فروشی هستند در حالی که هنوز نمی‌توانند درست پول را بشمارند!

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۱۰:۵۲

  یادداشت‌های چرخدار

  اگر قضاوت نمی‌کردیم

  عباسعلی سپاهی یونسی

   پس از ۳۵ کیلومتر رکاب‌زنی و رد کردن سربالایی‌های نفسگیر، رسیده‌ایم به قناتی که سرشاری و طراوتش آدم و خاک و درخت را به وجد می‌آورد. رسیدن به قنات، فرصتی است برای اینکه آدم خسته دمی کنار آن خستگی در کند. مشتی پر آب کند و به سر و صورتش بزند تا برای دقایقی هم که شده از گرمای خردادی در امان بماند.

 • علی محمد مؤدب ۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۱۰:۴۲

  حکایت امروز

  از هشتگ‌ها جا نمانید!

  علی محمد مؤدب

  یک خبر داغ، یک ماجرای عشقی، نام دختر نوجوانی که به دست پدر، آن هم به فجیع‌ترین شکل کشته شده و... همه این‌ها آن قدر جاذبه خبری و هیجانی دارد که می‌تواند یکباره در فضای مجازی و رسانه‌ای گردباد به راه بیندازد.

 • اکرم شاهد ۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۱۰:۱۳

  یادداشت

  رومینا؛ حباب آبرویی که ترکید

  اکرم شاهد/ کارشناس ارشد مشاوره خانواده

  قتل فجیع یک دختر بچه ۱۳ یا ۱۴ ساله این روزها در صدر اخبار و گفت‌وگوهای دورهمی خانوادگی است. عده‌ای با همان غیرت و خروش غیرعقلی پدر، کار قاتل را تأیید و حتی بر آن صحه می‌گذارند و با دست و سوت (حتی داس) از شرف و ناموسی دفاع می‌کنند که برای حفظ آن باید او را کشت.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۳-۱۰ ۱۰:۱۵

  مشت بر سندان

  از سواحل «ونزوئلا» تا قتل «رومینا»!

  محمدحسین جعفریان

  شکر خدا نفتکش‌ها به «ونزوئلا» رسیدند و حالا اگرچه رسانه‌های جهان هم تن به اقرار کافی ندهند، اما دنیا می‌داند که این کاری بود کارستان و ما از پس آن برآمدیم. همزمان مجلس جدید بدون کمترین تنفسی آغاز به کار کرد و رؤسای اصلی و فرعی آن هم انتخاب شدند

 • کارمندان ۱۳۹۹-۰۳-۰۸ ۲۳:۴۶

  معاون سازمان امور اداری و استخدامی اعلام کرد

  جزئیات محدودیت‌های بهداشتی در بازگشایی ادارات دولتی از روز شنبه

  طبق بخشنامه جدید از شنبه ۱۰ خرداد ساعت کاری روزانه کارکنان دستگاه‌های اجرایی از ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ خواهد بود.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۳-۰۸ ۰۱:۴۸

  حکایت امروز

  از آن چه داریم لذت ببریم

  عباسعلی سپاهی یونسی

  صدای زنگوله گوسفندها از دامنه کوه ریخته است توی دره، لابه‌لای سنگ‌ها و علف‌ها و چوپانی آن بالا دارد با داد و بیداد گله را برمی‌گرداند تا بیش از آن بالا نروند. پایین اما چهار سگ گردن کلف به سرعت به سمت ما می‌آیند و پارس می‌کنند. ک

 • امیرمحمود حریرچی ۱۳۹۹-۰۳-۰۸ ۰۱:۳۱

  یادداشت/

  واکاوی یک قتل

  امیر محمود حریرچی/ استاد دانشگاه و پژوهشگر اجتماعی

  قتل‌های ناموسی در حالی در کشور ما رواج یافته که وقتی از ناموس صحبت می‌کنیم مقصودمان در برگیرنده افرادی است که ویژگی قرابت و نزدیکی با ما دارند و به همین دلیل نیز باید مورد حمایت ما قرار گیرند. به تعبیر دیگر آن‌ها باید در سخت‌ترین و دشوارترین شرایط زندگی احساس کنند فرد یا افرادی همواره از آن‌ها حمایت خواهند کرد. در خانواده ایرانی این وظیفه بر دوش پدر، برادر و در سطح جامعه مردان جامعه سنگینی می‌کند.

 • دکتر مسعود عالمی نیسی ۱۳۹۹-۰۳-۰۷ ۱۲:۰۰

  یادداشت/

  نردبان ترقی را پله پله باید بالا رفت

  دکتر مسعود عالمی نیسی/ جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی

  کسب لایک و یا جلب توجهی که این روزها در شبکه‌های مجازی شاهد آن هستیم و در سال‌های اخیر افزایش تصاعدی پیدا کرده، ریشه‌ای اجتماعی دارد و برگرفته از ولع ارتقا و احترام در جامعه ماست.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۳-۰۱ ۱۱:۲۴

  یادداشت/

  می‌توانیم غصه‌ای را پَر بدهیم

  عباسعلی سپاهی یونسی

   توی کوچه‌ای در حاشیه شهر، در را که زدیم، کمی طول کشید تا از آن طرف در یک نفر بگوید: «کیه؟» و در را باز کند. خانه حیاط مختصری داشت و بعد پذیرایی و اتاقی که این را از دری که نیمه باز بود فهمیدم.

 • ایران جوان ۱۳۹۹-۰۳-۰۱ ۱۱:۰۷

  تهدیدِ تحدید

  چرایی کاهش چشمگیر نرخ فرزندآوری در کشور

  بابک ملکی

   دیروز در این بخش پس از اشاره به چرایی ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت توسط رهبر معظم انقلاب در سال ۹۳ به چگونگی اجرای این سیاست‌ها توسط دستگاه‌های اجرایی و مرتبط با مسائل جمعیتی و ضعف این ارگان‌ها به‌ویژه در راستای حمایت از افزایش جمعیت و فرزندآوری اشاره کردیم.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۲-۳۱ ۱۱:۴۲

  حکایت امروز

  پیوند من و گل انار

  عباسعلی سپاهی یونسی

   دورترین خاطره‌ام در کودکی و در گل‌های انار ریشه دارد. در همان روزهایی که من هنوز مدرسه نمی‌رفتم و دورتر از زادگاهم زندگی می‌کردیم. کارمان کشاورزی بود و همیشه کنار کشاورزی دام هم داشتیم.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۲-۲۵ ۱۱:۲۵

  حکایت امروز

  کرونا تمام شده است!

  عباسعلی سپاهی یونسی

   رفته‌ایم برای بنده خدای معلولی که نیاز به ویلچر دارد، ویلچری بخریم. هنوز داریم با فروشنده حال و احوال می‌کنیم و به قول معروف طرح موضوع می‌کنیم که یک نفر از راه می‌رسد و سلام می‌کند.

 • سید جلال فیاضی ۱۳۹۹-۰۲-۲۵ ۱۱:۲۱

  یادداشت/

  حسرت شب‌های قدر حرم و زیبایی یاری مؤمنانه

  سید جلال فیاضی

 • وحید محمودی ۱۳۹۹-۰۲-۲۳ ۱۰:۱۳

  یادداشت/

  مواسات؛ پژواک صدای محرومان ندیده شده

  وحید محمودی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

  این روزها در شرایط خاصی به سر می‌بریم و مشکلات اقتصادی و وضعیت پیش‌آمده به سبب شیوع کرونا مفهوم فقر را بیش از پیش به دل جامعه کشانده است؛ اما باید اشاره داشت که مقوله فقر و فقرزدایی ابعاد متعددی دارد و در این میان اینکه فقر چیست و فقیر کیست، اهمیت بسزایی دارد؛ بنابراین باید در مفهوم‌سازی فقر تعریف روشنی از آن داشته باشیم و متناسب با تعریف آن به افراد فقیر کمک کنیم.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۹-۰۲-۲۲ ۰۹:۴۳

  یادداشت/

  از رسانه ملی تا دلال‌های داروی «ناصر خسرو»

  محمدحسین جعفریان

  گمانم ۱۵-۱۰ سال پیش بود. دربه‌در دنبال آمپولی کمیاب بودم. هی به این دوست و آن خویشاوند متوسل می‌شدم تا مگر کسی راهی برای یافتنش نشانم دهد.

 • عباسعلی سپاهی یونسی - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۰۳:۰۴

  یادداشت‌های چرخدار

  رکاب‌زنی در شب‌های رمضان

  عباسعلی سپاهی یونسی

  هر چند برتری دادن یک فصل بر فصل دیگر کمی بی‌انصافی است، با این همه بهار از آن فصل‌های دلچسب است که جان می‌دهد برای بیرون زدن از چاردیواری‌ها.

 • حجت‌الاسلام دکتر فرج‌الله هدایت‌نیا ۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۰۲:۳۳

  یادداشت/

   نقش روزه‌داری در تقویت خودکنترلی

  دکتر فرج الله هدایت‌نیا

  خودکنترلی (Self- control/ Self- regulation) یک نیروی درونی و ارادی کنترل تمایلات، وسوسه‌ها، هیجان‌های درونی و رفتارهای بیرونی است.

 • ببر ۱۳۹۹-۰۲-۲۰ ۰۱:۴۲

  روزمره نگاری

  ببر می‌غرّد

  رقیه توسلی

  بی رودربایستی، من درونم یک ببر دارم. مثل همه آدم‌ها که شیر و پلنگ و گرگ و اژدهای خودشان را دارند.