همه‌ی خبرهای امروز
 • طباطبایی مزدآبادی ۱۳۹۸-۰۵-۱۱ ۱۶:۰۱

  جایگاه تولید و موانع و راهکارهای رونق بخشی به آن

  شروع کسب و کار در ایران، ۷۲روز طول می‌کشد و در کره جنوبی تنها ۴ روز

  دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی ؛ عضو هیات علمی دانشگاه و دبیر کل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران

  رشد اقتصادی واقعی تنها از مسیر افزایش کمیت و کیفیت تولید محقق می شود.

 •  لطفعلی بخشی ۱۳۹۸-۰۵-۰۹ ۰۸:۰۸

  یادداشت

  پرداخت ۲ درصد جریمه گواراتر از ۲۵ درصد مالیات است

   لطفعلی بخشی، اقتصاددان و کارشناس مالیات

   مدیرکل دفتر تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی گفته است: از ابتدای مهر صاحبان مشاغل پزشکی به کارتخوان‌ها مجهز خواهند شد و کسانی که از این دستگاه‌ها استفاده نکنند ۲ درصد درآمد حاصل از فروش خدمتشان جریمه خواهند شد.

 • وحید شقاقی شهری اقتصاددان ۱۳۹۸-۰۵-۰۶ ۱۰:۰۶

  یادداشت

  بازگرداندن ارز حاصل از صادرات نیازمند شدت برخورد قوه قضائیه است

  دکتر وحید شقاقی شهری، اقتصاددان

   دریافت انرژی با نرخ دولتی و فروش ارز آزاد خیانت صادرکننده به کشور است. نزدیک به ۱۹ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته در حالی که دولت همچنان منتظر بازگشت مبلغ باقیمانده از ارز حاصل از صادرات است.

 • عباس شعری مقدم ۱۳۹۸-۰۵-۰۳ ۰۸:۴۹

  یادداشت

  مزیت سرمایه گذاری ملی در پتروشیمی چیست؟

  عباس شعری مقدم ، مدیر عامل اجرایی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران

   طرح سرمایه‌گذاری مردم در پالایشگاه‌های پتروشیمی کشور موضوع مهمی است که اگر بدرستی و به صورت صحیح طراحی و برنامه‌ریزی شود، ابعاد تأثیرگذار آن بر اقتصاد کشــور بسیار شکوفا و قابل تأمل خواهد بود.

 • حسن حیدری ۱۳۹۸-۰۴-۲۹ ۱۳:۴۲

  یادداشت

  بازار متشکل ارزی و آزاد سازی نرخ ارز سامانه نیما، عوامل مهم کاهش نرخ ارز

  دکتر حسن حیدری اقتصاددان

  سیاست‌های بانک مرکزی در یک سال گذشته در الزام صادرکنندگان به بازگرداندن ارز و مشوق‌های درنظر گرفته شده در کنار کاهش تراکنش‌های مالی و پولی دستگاه‌های کارتخوان در خارج  از کشور از جمله موضوعاتی است که در کاهش نرخ ارز تأثیرگذار بوده‌است.

 • مهدی پازوکی ۱۳۹۸-۰۴-۰۴ ۰۸:۴۵

  یادداشت

  موضوع اصلی، سالم سازی اقتصاد است

  مهدی پازوکی اقتصاددان

   حذف یا اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی یا همان ارز دولتی به کالاهای اساســی موضوعی است که بارها مورد چالش بســیاری از اقتصاددانان کشور قرار گرفته است؛ ارزی که سال گذشته نه تنها به کاهش بهای اقلام مورد نیاز و ضروری مــردم کمک نکرد بلکه بــا همان قیمتها یا قیمت‌هایی به نسبت بالاتر از نرخ دولتی اعلام شــده به دست مردم رسید.

 • 1 ۱۳۹۸-۰۴-۰۱ ۱۰:۵۷

  یادداشت

  ایران باید در تولید محصولات پتروشیمی تا سال ۱۴۰۴ در رتبه یک قرار می گرفت

  حسن کاظمی، کارشناس صنایع نفت و گاز

  هر کالایی که به فروش می‌رسد بسترهای تجاری آن باید از دو طرف فروشنده و خریدار فراهم شود. درواقع معامله در ازای پرداخت کالایی و دریافت ما به‌ازایی است که در صورت عدم ارائه کالا، پولی نیز دریافت نمی‌شود و در صورت ارائه کالا و عدم بازگشت مبلغ آن به هر دلیل تجارت بی‌معنا خواهد بود.

 • ایرج رهبر.jpg ۱۳۹۸-۰۳-۲۸ ۰۹:۵۹

  یادداشت/

  کم کاری دولت در راه‌اندازی بانک اطلاعاتی مسکن

  ایرج رهبر- رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن

   انتشــار آمار بخش‌های مختلف اقتصادی و بخش هــای مهم و تأثیرگذار بر حوزه اقتصــاد و زندگی مردم از جمله بخش مســکن، یکی از موضوعاتی اســت که از وظایف بانک مرکزی یا ســازمان‌های آماری مربوط به شمار می‌رود.

 • حاج اسماعیلی ۱۳۹۸-۰۳-۲۷ ۱۴:۴۴

  یادداشت

  محدودیت‌های مالی و عدم جذب سرمایه‌گذاری، دلیل عدم تحقق برنامه ششم توسعه

  حمید حاج اسماعیلی فعال کارگری

  برنامه پنج ساله ششم توسعه در دوره‌ای تدوین شد که آمریکا به عنوان یکی از اعضای تأثیرگذار در توافق برجام هنوز از آن خارج نشده بود، براین اساس قرار بود برنامه ششم توسعه در یک روند طبیعی و معمول اقتصادی و سیاسی دنبال شود اما تحقق برنامه‌ها از چند جهت بعد از خروج آمریکا از برجام با چالش‌هایی مواجه شد.

 • میثم مهرپور - کراپ‌شده - کراپ‌شده - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۲۱ ۰۱:۰۴

  یادداشت

  چرا تخصیص های پرابهام بودجه اصلاح نمی شود؟

  میثم مهرپور

  کاهش قدرت خرید مردم و افزایش شکاف طبقاتی در جامعه در سال‌های اخیر ضرورت اعمال سیاست‌های حمایتی مؤثر برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه را بیش از گذشته ملموس کرده است.

 • محمد لاهوتی ۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۱۳:۱۵

  یادداشت

  ماهی ۵/۵ بخشنامه دولت محیط کسب و کار را ناامن می‌کند

  محمد لاهوتی رییس کنفدراسیون صادرات و عضو کمیته ارزی اتاق ایران

  در ماه‌های گذشته صادرکنندگان غیرنفتی به عدم بازگشت ارز به کشور، متهم شدند اما خوشبختانه پس از آن که بانک مرکزی از بازگشت ۶۰ درصدی ارز ( معادل ۷/۱۸ میلیارد دلار) تا پایان اردیبهشت به کشور خبر داد ، مشخص شد این خبرسازیها ناروا بوده است.

 • بیژن عبدی ۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۰۱:۰۶

  یادداشت

  دولت، بی‌اختیار است یا بی برنامه؟

  بیژن عبدی – اقتصاددان

  به نظر می‌رســد موضوع اختیارات رئیس جمهور و برنامه داشتن دولت در عبور از بحران‌های اقتصادی باید به صورت تفکیکی از هم بحث و بررســی شود، چرا که رئیس جمهور و دولت اختیارات قابل توجهی دارند که با توجه به آن می‌توانند یا می‌توانستند عامل محرک و شادابی اقتصاد کشور باشند.

 • حسین صمصامی ۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۰۱:۰۱

  دست وزارت نفت باز است

   حسین صمصامی- اقتصاددان

  وزیــر نفت از قدرت و اختیارات فراوانی برخوردار اســت. این اختیارات در زمان تحریم‌ها میتواند منجر به گشایش‌هایی شود، البته به شرط آنکه در دستورکار قرار داده شود. دور زدن تحریمها و اتخاذ راهکارهایی برای حل مشکلات تحریمی همه و همه از جمله موضوعاتی است که دولت دست وزیر را در آن باز گذاشته است؛ این موضوع بخصوص در وزارت‌خانه نفت که از اهمیت بالایی در صادرات و دریافت درآمدهای ارزی برخوردار است، لحاظ می شود.

 • سيد بهاالدين حسينى هاشمى ۱۳۹۸-۰۳-۰۸ ۰۳:۱۱

  یادداشت

  دولت و سیستم بانکی، عامل افزایش خلق پول بی پشتوانه

  سید بهاالدین حسینی هاشمی کارشناس بانکی

  افزایش نقدینگی متأثر از عوامل مختلفی چون افزایش پایه پولی، برداشــت های غیر اصولی یا تأمین بدهی بانک ها از بانک مرکزی، استقراض یا انتشــار اسکناس بدون پشــتوانه از طریق دولت است و ترکیب عوامل بسیاری در حوزه اقتصادی، پولی و بانکی منجر به افزایش تورم می شود.

 • خلیل خانه ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۷:۲۸

  عارف، مطهری؛ هردو مقصر بودند

  آرش خلیل‌خانه

 • فردین آقابزرگی ۱۳۹۸-۰۲-۲۹ ۰۸:۴۴

  یادداشت

  حمایت از بورس یعنی افزایش رونق تولید

  فردین آقا بزرگی کارشناس بورس

   بحــث اقتصــادی مقدم بر تجهیز یــک بنگاه یا یک صنعت بــرای افزایش بهره‌وری و تولید لازمه تجهیز منابع مالی اســت. منابع مالی از دو قســمت بازار پول یا بازار ســرمایه تأمین می‌شود.

 • بهره برداری از 2261 واحد مسکن مهر با حضور وزیر راه و شهرسازی در خراسان رضوی ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۶:۰۹

  دلیل گلایه رهبر معظم انقلاب از غفلت در رونق تولید مسکن طی سال‌های اخیر

  مهدی غلامی - کارشناس مسکن

  تاکید رهبر انقلاب در دیدار با کارگزاران نظام به نقش بخش مسکن در رونق تولید با توجه به برخی خصوصیات این بخش مانند وابستگی پایین به واردات و تاثیرپذیری اندک از تحریم ها و ظرفیت بالای اشتغالزایی بوده است.

 • امیر حسن کاکایی ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۳:۰۳

  آنالیز بازار خودرو و پیش‌بینی آیندۀ سرمایه‌گذاری

  امیر حسن کاکایی کارشناس خودرو و استاد دانشگاه علم و صنعت

  برای ارائه آنالیزی تکنیکال از بازار خودرو در گذشته، حال و آینده با هدف تنویر افکار صاحبان سرمایه که به فکر حفظ ارزش دارایی خود هستند، هم باید به حوزه تولید خودرو و هدایت سرمایه به بورس اشاره کرد و هم بازار خودرو که گزینه اول را مفیدتر به حال اقتصاد مولد و تضمین کننده سود منطقی و بهتر از گزینه دوم می‌دانم اما در حال حاضر آن چه مورد اقبال مردم واقع شده، بازار خودرو و به تعبیری خرید و فروش و چه بسا سوداگری است.

 • سیل ۱۳۹۸-۰۲-۲۳ ۱۵:۰۱

  علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد

  پروفسور محمود لطفی- پژوهشگر

  شوربختانه برخی از روی نادانی یا کژاندیشی، "انگ" کژروی و مافیایی به این سازندگانِ رهایی بخش (سدسازان) زده اند. تا کِی ما باید در بند اندیشه هایِ ناروا باشیم و بر سر شاخ بنشینیم و بُن ببریم؟

 • دکتر جعفر قادری ۱۳۹۸-۰۲-۲۳ ۰۸:۵۵

  یادداشت

  ضعف نظارتی و قیمت‌گذاری‌های ساعتی!

  دکتر جعفر قادری

  با آنکه ســازمان تعزیرات حکومتی و دولت مسئول نظارت بر اصناف و واحدهای خرد و کلان توزیع کالاهای اساســی و ضروری مردم هســتند، اما عدم مدیریت و توجه به مشکلات معیشتی بیش از 40 درصد از خانواده‌های متوسط و فقیر، اوضاع اقتصادی بســیاری از خانواده‌ها را تحت تأثیر قرار داده به‌گونه‌ای که دسترسی و خرید برخی از اقلام ضروری خوراکی را برای آنها مشکل ساخته است.

 • تب بورس ۱۳۹۸-۰۲-۲۳ ۰۸:۲۶

  یادداشت

  چرا رشد شاخص بورس متوقف شد؟

  آیزاک سعیدیان

    شاخص کل بورس اوراق بهادار پس از یک رالی صعودی 9 ماهه، در کانال 227 هزار واحد از ادامه روند صعود باز ماند. اما به چه دلیل روند مثبت بیشتر سهم‌ها و شاخص کل به یکباره متوقف و وارد فاز نزولی شد؟

 • حسین محمودی اصل ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۱۵:۳۶

  کارکردهای صندوق توسعه ملی زیر سوال رفته است

  حسین محمودی اصل -اقتصاد دان

  انتظار می رود دولت با استفاده از ظرفیتهای داخلی در آینده ای نه چندان دور نیازی به برداشت غیر اصولی و غیر موجه از صندوق توسعه ملی نداشته باشد.

 • سید بهاءالدین حسینی هاشمی ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۱۳:۱۳

  تغییر سیاست پولی یا سیاست افزایش رکود و نابودی تولید

  سید بهاء الدین حسینی هاشمی -کارشناس بانکی

  قطعا آنچه توسط رئیس بانک مرکزی بیان شده توجه به سیاست انقباضی است، این سیاست تا زمانی است که موجب کنترل تورم و کاهش حجم نقدینگی در اقتصاد شود، با کم شدن حجم نقدینگی شاهد کاهش تقاضا و افزایش رکود خواهیم بود و قطعا منجر به افزایش تولید و رونق آن نخواهد شد.

 • وحید شقاقی شهری اقتصاددان ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۴۶

  صندوق توسعه ملی به سمت خالی شدن می‌رود

  وحید شقاقی شهری -اقتصاددان

  صندوق توسعه ملی تکامل یافته حساب ذخیره ارزی است، هنگامی که شعار قطع وابستگی یا کاهش وابستگی به نفت صادر شد، تحت این شعار حسابی تحت عنوان حساب ذخیره ارزی ایجاد شد که با برداشت‌های مداوم از این حساب مسئولان برآن شدند تا با اعمال فشار بیشتری مانع برداشت از این حساب یاد شده شوند.

 • کامران ندری اقتصاددان ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۴۵

  ارز جهانگیری نابودکننده منابع بزرگ ارزی کشور شد!

  کامران ندری- عضو پژوهشکده پولی و بانکی

  ارز دولتی که در فروردین ماه سال ۹۷ لقب ارز جهانگیری را گرفت نه تنها حسنی برای منابع و منافع اقتصادی کشور به دنبال نداشت، بله تک نرخی کردن ارز مقطع زمانی که همخوانی با واقعیت‌های اقتصادی کشور نداشت منجر به سوء استفاده و رانت خواری‌هایی شد که حوزه ارزی و اقتصادی کشور را به چالش کشید.

 • مجید شاکری ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۰۸:۴۲

  مرجعیت ارزی باید از دبی خارج شود

  دکتر مجید شاکری اقتصاددان

  تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به لحاظ اقتصادی عملاً نکته‌ای بیش از تحریم‌های کاتسا را به دنبال ندارد، در واقع می‌توان گفت آنچه که پیش از این به عنوان تحریم اقتصادی سپاه در سال‌های گذشته اعمال و بیان شده در حال حاضر مجدد بسته‌بندی شده تا وحشت دوباره‌ای از این تحریم به بازار ایران تحمیل شود تا بازار یک بار دیگر دچار تنش‌های ارزی شود.

 • اقتصاد ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۱:۳۹

  سه "باید" برای رونق تولید

  میثم مهرپور

  یکی از الزامات افزایش تولید به صورت پیوســته و نه مقطعی، توجه به تولید صادرات محور است؛ اگر چه در ماه‌های اخیر به لطف افزایش نرخ ارز صادرات غیر نفتی ایران با افزایش قابل توجهی مواجه بوده، اما این افزایش تولید ارتباطی به نحوه تولیدات ما نداشته و صرفاً به واسطه کاهش ارزش پول ملی ما رخ داده است.

 • پرداخت تسهیلات بانکی ۱۳۹۸-۰۱-۱۸ ۰۹:۵۸

  تسهیلات بانکی و بی‌ثباتی نرخ ارز ضد تولید عمل می‌کنند

  سید بهاء الدین حسینی هاشمی

  محدودیت منابع مالی و عدم ســرمایه گذاری خارجی در ایران موضوعی است که تولید را با چالش‌های جدی مواجه کرده اســت، چر ا که تولید ایران در برخی از کالاهای راهبردی و ضروری نیازمند اســتفاده از مواد اولیه و کالاهای واسطه ای وارداتی است.