همه‌ی خبرهای امروز
 • حسین محمودی اصل ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۱۵:۳۶

  کارکردهای صندوق توسعه ملی زیر سوال رفته است

  حسین محمودی اصل -اقتصاد دان

  انتظار می رود دولت با استفاده از ظرفیتهای داخلی در آینده ای نه چندان دور نیازی به برداشت غیر اصولی و غیر موجه از صندوق توسعه ملی نداشته باشد.

 • سید بهاءالدین حسینی هاشمی ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۱۳:۱۳

  تغییر سیاست پولی یا سیاست افزایش رکود و نابودی تولید

  سید بهاء الدین حسینی هاشمی -کارشناس بانکی

  قطعا آنچه توسط رئیس بانک مرکزی بیان شده توجه به سیاست انقباضی است، این سیاست تا زمانی است که موجب کنترل تورم و کاهش حجم نقدینگی در اقتصاد شود، با کم شدن حجم نقدینگی شاهد کاهش تقاضا و افزایش رکود خواهیم بود و قطعا منجر به افزایش تولید و رونق آن نخواهد شد.

 • وحید شقاقی شهری اقتصاددان ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۴۶

  صندوق توسعه ملی به سمت خالی شدن می‌رود

  وحید شقاقی شهری -اقتصاددان

  صندوق توسعه ملی تکامل یافته حساب ذخیره ارزی است، هنگامی که شعار قطع وابستگی یا کاهش وابستگی به نفت صادر شد، تحت این شعار حسابی تحت عنوان حساب ذخیره ارزی ایجاد شد که با برداشت‌های مداوم از این حساب مسئولان برآن شدند تا با اعمال فشار بیشتری مانع برداشت از این حساب یاد شده شوند.

 • کامران ندری اقتصاددان ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۴۵

  ارز جهانگیری نابودکننده منابع بزرگ ارزی کشور شد!

  کامران ندری- عضو پژوهشکده پولی و بانکی

  ارز دولتی که در فروردین ماه سال ۹۷ لقب ارز جهانگیری را گرفت نه تنها حسنی برای منابع و منافع اقتصادی کشور به دنبال نداشت، بله تک نرخی کردن ارز مقطع زمانی که همخوانی با واقعیت‌های اقتصادی کشور نداشت منجر به سوء استفاده و رانت خواری‌هایی شد که حوزه ارزی و اقتصادی کشور را به چالش کشید.

 • مجید شاکری ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۰۸:۴۲

  مرجعیت ارزی باید از دبی خارج شود

  دکتر مجید شاکری اقتصاددان

  تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به لحاظ اقتصادی عملاً نکته‌ای بیش از تحریم‌های کاتسا را به دنبال ندارد، در واقع می‌توان گفت آنچه که پیش از این به عنوان تحریم اقتصادی سپاه در سال‌های گذشته اعمال و بیان شده در حال حاضر مجدد بسته‌بندی شده تا وحشت دوباره‌ای از این تحریم به بازار ایران تحمیل شود تا بازار یک بار دیگر دچار تنش‌های ارزی شود.

 • اقتصاد ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۱:۳۹

  سه "باید" برای رونق تولید

  میثم مهرپور

  یکی از الزامات افزایش تولید به صورت پیوســته و نه مقطعی، توجه به تولید صادرات محور است؛ اگر چه در ماه‌های اخیر به لطف افزایش نرخ ارز صادرات غیر نفتی ایران با افزایش قابل توجهی مواجه بوده، اما این افزایش تولید ارتباطی به نحوه تولیدات ما نداشته و صرفاً به واسطه کاهش ارزش پول ملی ما رخ داده است.

 • پرداخت تسهیلات بانکی ۱۳۹۸-۰۱-۱۸ ۰۹:۵۸

  تسهیلات بانکی و بی‌ثباتی نرخ ارز ضد تولید عمل می‌کنند

  سید بهاء الدین حسینی هاشمی

  محدودیت منابع مالی و عدم ســرمایه گذاری خارجی در ایران موضوعی است که تولید را با چالش‌های جدی مواجه کرده اســت، چر ا که تولید ایران در برخی از کالاهای راهبردی و ضروری نیازمند اســتفاده از مواد اولیه و کالاهای واسطه ای وارداتی است.

 • أديداس ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۵:۲۰

  چرا نایک و آدیداس ایران را تحریم می‌کنند؟

  سید سجاد پادام

  در واقع برند لباس ورزشی نایکی که برندی آمریکایی است و با کنفدراسیون فوتبال آسیا قرارداد همکاری دارد از تأمین لباس داوران ایرانی سرباززده است.

 • برهم صالح ۱۳۹۷-۱۲-۲۱ ۱۶:۰۷

  «نقش اقتصادی امارات» به عراق منتقل شود

  مهدی ازرقی

  مناسبات ایران و عراق از جنبه‌های مختلفی حائز اهمیت است و موجب می‌شود تا گستره دستورکار سفر رئیس جمهور به این کشور را طیفی از موضوعات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و مذهبی در بر بگیرد.

 • سفر روحانی ۱۳۹۷-۱۲-۲۱ ۱۶:۰۶

  سفر روحانی به عراق؛ دیر هنگام اما ضروری

  محمد کهندل

  سفر به عراق در شرایط تحریمی از جهات بسیاری حائز اهمیت است، قطعاً سفر به عراق می‌تواند آغاز زمینه سازی و توجه به استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی سایر همسایگان باشد.

 • اصغر بالسینی ۱۳۹۷-۱۲-۰۸ ۰۹:۱۸

  کم‌شدن فشارهای مالیاتی، تنها راه حیات بخش تولید کشور است

  دکتر اصغر بالسینی

  سال ۹۸ سال سختی برای بخش تولید است و البته دولت نیز درآمدهای نفتی کمتری خواهد داشت. برای این کاهش درآمدها فشار های مالیاتی افزایش خواهد یافت که البته نقش ضد تولیدی دارد. به نظر می رسد باید خیلی زودتر طرح هایی مانند مالیات بر عایدی سرمایه در کشور اجرا میشد تا اینگونه برای جبران کاهش درآمدهای نفتی مجبور به فشار بر تولید نبودیم.

 • حمید حاج اسماعیلی ۱۳۹۷-۱۲-۰۷ ۱۲:۲۱

  مردم قربانیان عدم مدیریت صحیح و برنامه محور نبودن دولت هستند

  حمید حاج اسماعیلی

  مدیران اعتقادی به عمل به برنامه ها ندارند، این مساله به دلیل شرایط خاص اقتصادی کنونی کشور نیست، بلکه به دلیل دیدگاه های سیاسی وعدم کار کارشناسی است که در بسیاری از دولتها وجود داشته است.

 • نجفی منش ۱۳۹۷-۱۲-۰۶ ۱۱:۵۲

  سودهای ۲۰ تا ۱۵۰ میلیونی بازار خودرو عامل التهاب و گرانی خودرو است

  محمدرضا نجفی منش

  بی‌تردید توجه و رویکرد دولت به انجام سه مؤلفه مهم منجر به شکستن حباب خودرو بخصوص در گرانی پراید می‌شود، با توجه به اینکه قیمت‌ها در دو دسته ارزش ماهوی و واقعی قرار می‌گیرند، دولت باید برای رسیدن به ارزش واقعی خودرو با پرداخت پول‌های قطعه سازان، تعدیل قیمت‌ها و تأمین مواداولیه خودروسازی از جمله داخلی یا خارجی در راه کاهش قیمت خودرو گام بردارد، هر چند که دولت با آغاز پرداخت ۴۰۰۰ میلیارد بدهی به قطعه‌سازان در ابتدای راه قرار دارد.

 • ی ۱۳۹۷-۱۰-۲۷ ۱۳:۲۸

  افزایش سه برابری حجم نقدینگی ایران در ۵ سال اخیر

  حجم نقدینگی ایران در ۵ سال دولت آقای روحانی، بیش از ۳ برابر شده است، نکته پر اهمیتی که در گزارش مجلس مورد اشاره قرار گرفته است، همراه شدن این رشد پرشتاب نقدینگی با کاهش سرعت گردش نقدینگی در کشور است.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۱۰-۱۰ ۱۱:۳۹

  آثار زیانبار دولت فربه بر مردم 

  محمدحسین جعفریان

  روندی که با کمال تأسف ادامه دارد و هر روز که از این اوضاع می‌گذرد، صدماتی هولناک به این سرزمین وارد می‌شود.

 • بالسینی ۱۳۹۷-۱۰-۰۲ ۱۳:۴۷

  چهره خطرناک بودجه ۹۸؛ بخش‌هایی که بودجه‌های دولت را میبلعند

  اصغر بالسینی

  یادمان نرفته که در ۳ سال اخیر دولت حتی پرداخت بدهی به کشاورزان بابت خرید تضمینی را هم با انتشار اوراق و الزام بانکها به خرید آن جبران کرده است.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۹-۲۵ ۱۵:۰۱

  بازار مسکن کشش افزایش قیمت ندارد

  افشین پروین‌پور

  شاخص دیگر در اقتصاد این است که قیمت‌ها در بازار مسکن وقتی منطقی است که ۲۰ درصد درآمد خانوارها در بخش مسکن، چه در قالب پرداخت اجاره بها و چه به صورت پس انداز و یا وام برای خرید خانه هزینه شود.اکنون در ایران فاصله زیادی با این شاخص وجود دارد؛ لذا این شاخص احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن و اجاره را قوت می‌بخشد.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۹-۲۵ ۱۴:۵۸

  آیا بازار مسکن برای خریداران آینده‌دار است؟ 

  مهدی غلامی 

  یکی از علل کاهش معاملات را باید در وجود فاصله توان خریداران با قیمت بازار و همچنین خودداری از عرضه توسط فروشندگان که دنبال کسب سود بیشتر در آینده هستند، جست‌وجو کرد.بر این اساس در چند ماه آینده اگر بازار ارز ثبات چندماهه اخیر خود را حفظ کند، دیگر نباید در شهرهای بزرگ منتظر افزایش شدید قیمت‌ها در بازار مسکن باشیم.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۹-۱۷ ۱۱:۵۷

  زمینه ها و تبعات خصوصی سازی در ایران چیست؟

  اهمیت سندیکاها برای کنترل خصوصی سازی 

  میثم مهدیار

  آیا واگذاری به بخش خصوصی تنها راه ممکن است؟ آیا با واگذاری، بنگاه‌ها در سطح ملی یا فراملی رقابت پذیر می‌شوند؟

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۹-۱۰ ۱۵:۴۹

  در این طوفان گرانی به داد مردم برسید

  محمدحسین جعفریان

  در چنین وضعی براستی مسئولان مربوط در دولت، برای قشری که چون کارگران و کارمندان، کمترین افزایش حقوقی نداشته، چه فکری کرده‌اند؟ آیا حضرات تصور می‌کنند با تقدیم یکی دو سبد کالا این فاصله هولناک پر خواهد شد؟

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۹-۰۶ ۱۲:۳۷

  تولید مسکن با کاهش هزینه نهایی رونق می‌یابد

  مهدی غلامی 

  عدم اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی در کشور سبب شده است تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور در سال‌های ۹۰ تا ۹۵، با افزایش نگران کننده ۱ میلیون واحدی به ۲.۶ میلیون واحد برسد.