همه‌ی خبرهای امروز
 • علی القحوم - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۱۱:۳۷

  عضو شورای سیاسی انصارالله یمن در یادداشتی اختصاصی برای قدس آنلاین:

  شاخ گاوهای شیرده آمریکایی را می‌شکنیم

  جواد فراهانی

  مغزهای متفکر یمنی علی رغم محاصره و جنگ وحشیانه علیه ملت بی دفاع، تسلیحات پیشرفته ای را تولید کرده اند که می تواند هر نقطه راهبردی از دشمن را که بخواهد هدف قرار دهد.

 • السعودية ۱۳۹۸-۰۳-۲۳ ۱۵:۲۵

  نقش دستگاه امنیتی خنده دار سعودی در حمله به نفتکش ها

  مسعود بصیری

  ایران باید اولین مدعی این اتفاقات در نزدیکی مرزهای خود باشد و اجازه ندهد دستگاه خنده دار امنیتی عربستان منافع جهان را بازیچه دست خود قرار دهد

 • دکتر محمدعلی مهتدی ۱۳۹۸-۰۳-۲۳ ۰۹:۴۴

  تزارها واندیشه نقش آفرینی در اردوگاه سنتی غرب

   محمدعلی مهتدی/ دیپلمات سابق و کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه

  این روزها تلاش دوباره وارثان تزارها برای یافتن جای پایی در کشورهای عرب حوزه جنوبی خلیج فارس - جایی که به طور سنتی در اردوگاه غرب قرار دارد - زنگ خطر را برای مقامات آمریکایی به صدا درآورده است.

 • مجتبی امانی ۱۳۹۸-۰۳-۲۱ ۰۱:۱۶

  یادداشت/

  سناریوی «سیسی» سازی در سودان

  مجتبی امانی / رئیس پیشین دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در قاهره

   همزمان با آغاز دور جدید عصیان مدنی فراگیر شــهروندان سودانی که خواهان تحویل قدرت توسط شورای انتقالی نظامی به یک دولت مردمی هستند، به نظر می‌رســد پایان زودهنگام ماه عسل مخالفان و ارتش این کشور فرا رسیده است.

 • زاكا ۱۳۹۸-۰۳-۲۱ ۰۰:۴۲

  یادداشت

  نزار زکا و استعمار فضای مجازی

  مهدی پناهی

  زکا به عنوان مدیر شناخته شده جریان «کارآفرینی اقتصادی» و «شبکه‌سازی اجتماعی» روز گذشته آزاد شد.

 • کریمی قدوسی ۱۳۹۸-۰۳-۱۸ ۰۹:۳۴

  یادداشت

  پشت پرده درخواست های مکرر آمریکا برای مذاکره

  جواد کریمی قدوسی/ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

   مقامات دوروی کاخ ســفید این روزها در حالی بارها از تمایل خود برای مذاکره با ایران دم زده و این ادعا را در بوق و کرنا کرده‌اند که جهت‌گیری سیاســت خارجی آمریکا در ضدیت با نظام و مردم جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر بیش از هر زمانی آشــکار شده است.

 • پیرمحمد ملازهی ۱۳۹۸-۰۳-۰۵ ۱۱:۱۶

  یادداشت

  پیروزی «مودی» و چالش‌های پیش رو

  پیرمحمد ملازهی، تحلیلگر مسائل شبه قاره

  پس از هفت هفته حضور مردم در پای صندوق‌های رأی، ســرانجام نارندرا مودی، نخست وزیر کنونی بیش از نیمی از کرسی‌های پارلمان را تصاحب کرد. این پیروزی در شرایطی به دست آمد که بسیاری از ناظران و تحلیلگران پیش از این نسبت به توسل ابزاری مودی به سیاستهای ملیگرایی هندو و همچنین تنش‌زایی با پاکستان در کوران انتخابات که با هدف جلب نظر مردم و کسب رأی بیشتر صورت می گرفت هشدار داده بودند.

 • اتحاد علیه ایران ۱۳۹۸-۰۲-۳۰ ۱۳:۳۴

  چرا اسرائیل و عربستان آمریکا را به فشار بیشتر به ایران ترغیب می‌کنند؟

  سید احمد موسوی

  چرا اسرائیل و عربستان تلاش خود را برای مقصر قلمداد کردن ایران در بحران های منطقه و فشار بیشتر آمریکا به ایران افزایش داده اند؟

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۲-۳۰ ۱۰:۰۴

  یادداشت

  آیا ترامپ به دنبال یک جنگ جدید است؟

  دکتر علیرضا رضاخواه

  این روزها یکی از ســرخط‌های اصلی رســانه‌های جهان و بویژه منطقه خلیج‌فارس، احتمال جنگ افروزی دوباره آمریکایی‌ها در این منطقه اســت. دغدغهای که تقریباً بسیاری از تحولات و رفتارهای سیاسی منطقه را تحت تأثیر خود قرار داده است. اما آیا آمریکا به واقع به دنبال یک جنگ جدید است. در این یادداشت تلاش خواهیم کرد پاسخ این پرسش را از طریق بررسی سنت‌های سیاست خارجی آمریکا ارائه دهیم.

 • محمد علي الحكيم - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۵:۰۲

  یادداشت اختصاصی مدیر خبرگزاری النخیل عراق برای "قدس آنلاین"؛

  هیچ جنگی به زودی در منطقه رخ نخواهد داد

  طی روزها و ماه های آینده، تلاش های رئیس جمهور آمریکا برای متقاعد کردن ایران به منظور نشستن پای میز مذاکره افزایش خوهد یافت.

 • دکتر سعدالله زارعی ۱۳۹۸-۰۲-۲۳ ۰۹:۰۰

  یادداشت

  « ادلب» آغازی بر یک پایان

  سعدالله زارعی، تحلیلگر مسائل سوریه

   در اقدامی که میتوان آن را گامی مهم از سوی دمشق در راستای آزادسازی کامل خاک سوریه از لوث تروریست‌ها تلقی کرد، ارتش این کشور از چند روز پیش با آغاز عملیاتی در شهرک‌های شمال غربی استان حماه و حلب، پس از درگیری با عناصر جبهه النصره و عقب راندن آنها وارد مرزهای اداری جنوب اســتان ادلب شــد.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۱۰:۲۴

  یادداشت

  سیرک لیبرال دموکراسی در بلژیک

  دکتر علیرضا رضاخواه

  این روزها آرای دادگاه‌ها و رفتارهای قضایی در لیبرال دموکراسی‌های غربی سبب شده تا شــاهد نوعی ابتذال سیاسی در کشــورهای اروپایی و آمریکا باشیم.  امری که بیش از هر چیز یادآور توحش تمدنی غرب با وجود ادعاهای حقوق بشری آن است.

 • خوان گوایدو ۱۳۹۸-۰۲-۲۲ ۰۹:۵۹

  ‌آمریکایی‌ها هنوز روی «خوان گوایدو» حساب می‌کنند؟

  مهندس کودتای مخملی را بشناسیم

  مجید تربت‌زاده

  دوران افسران سبیل از بناگوش دررفته‌ای که می‌توانستند یک شبه و با اتکا به توپ و تانک، بساط رژیم‌های سلطنتی یا جمهوری را جمع کنند و به دریا بریزند، چند سالی است که به پایان رسیده است.

 • عثمان الحکمی - کراپ‌شده - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۲-۱۸ ۱۲:۲۷

  یادداشت اختصاصی سخنگوی انجمن جوانان مقاومت یمن

  سعودی و امارات رسانه‌های جهان را خریده‌اند

  جواد فراهانی

  "عثمان الحکمی" سخنگوی انجمن جوانان مقاومت یمن در یادداشتی اختصاصی برای قدس آنلاین تحت عنوان "سازمان های بین المللی و بی مسئولیتی آنها در قبال درد و رنج ملت یمن" نوشت: سازمان های بین المللی اهدافی عکس شعارهای انسانی خود دارند و دلیل آن این است که این سازمان های تحت سلطه کشورهایی هستند که منافع اقتصادی، سیاسی و امنیتی خاص خود را تنها مد نظر قرار می دهند.

 • بابی ساندز ۱۳۹۸-۰۲-۱۶ ۰۸:۵۹

  نگاهی به زندگی و مبارزات ضد انگلیسی «بابی ساندز»

  من ۱۰۶۶ نیستم!

  مجید تربت‌زاده

  باریکه نور، همان طور بی‌رمق، کمی پهن‌تر شد... بازهم پهن‌تر... یونیفرم سیاه، در چارچوب در ایستاد و جوری که در و دیوار و همه چیز بلرزند، فریاد زد: «آقا و همه کاره اینجا منم... تو زندانی ۱۰۶۶ هستی... از حالا فقط یک شماره‌ای... ۱۰۶۶ شنیدی...؟»

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۵۹

  تلاش برای مهار موج دوم اعتراضات عربی در شمال آفریقا

  علیرضا رضاخواه

  فرید زکریا، مشاورسابق کاخ سفید در امور مسلمانان و سردبیر هفته نامه «نیوزویک» چند ماه پس از حمله جورج بوش به عراق با شعار «دموکراسی سازی در خاورمیانه» کتابی را با عنوان «آینده آزادی؛ تقدم لیبرالیسم بر دموکراسی» روانه بازار کرد.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۳۸

  ناتوی مضحک عربی

  مسعود بصیری

  گاوشیرده غرب آسیا این روزها بشدت دنبال آن اســت که با جمع کردن یک عده درکنار خود یک ناتو عربی شکل داده و در برابر آنچه نفوذ ایران در منطقه مینامد، ایستادگی کند.

 • دکترحسن هانی زاده ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۹:۴۲

  تحولات سودان؛ انقلاب یا کودتا؟

  حسن هانی زاده/کارشناس مسائل بین المللی

  تحولات سودان و برکناری عمرالبشیر از قدرت که از سوی ارتش و پس از چهار ماه اعتراضات مردمی به اوضاع نامناسب اقتصادی صورت گرفت، بیانگر آغاز فصلی جدید در تاریخ این کشــور اســت.

 • جعفرقنادباشی
۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۹:۱۳

  هراس نتانیاهو از استکبارستیزی سپاه

  جعفر قنادباشی تحلیلگر مسائل بین‌الملل

  تروریست خواندن سپاه توسط دولت آمریکا در سطوح مختلف، معانی مختلفی دارد و به عبارتی باید از منظرهای مختلفی به این موضوع نگاه کنیم. اتهام آمریکا به سپاه پاسداران از منظر داخلی به این معنی است که دولت آمریکا در تصمیم‌گیری‌های خود مستقل نیست.

 • سعدالله زارعی ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۸:۲۰

  سعدالله زارعی تشریح کرد

  راهکار ارتش سودان برای پایان دادن به اعتراضات

  یک کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است که ارتش سودان در برابر اعتراضات مردمی علیه شورای نظامی انتقالی و درخواست آنها برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، سه گزینه پیش رو دارد.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۰۹:۱۰

  اتحادی که اتحادیه اروپا را می لرزاند

  علیرضا رضاخواه

  اتحادی که اتحادیه اروپا را میلرزاند پوپولیســم یک رویکرد به دولت داری است که بر پایه وعده‌های بزرگی استوار است که امکان برآورده شدن آنها وجود ندارد. مشهودترین نمونه‌های آن در تاریخ از سال ۱۹۴۵ تاکنون بیشتر در آمریکای لاتین قابل مشاهده بوده اند.

 • سیدجعفر قنادباشی ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۲:۲۱

  بازی غرب در لیبی

  جعفر قنادباشی؛ سفیر اسبق ایران در لیبی

  هشــت سال پس از مداخله نظامی غرب در لیبی که به سرنگونی حکومت سرهنگ معمر قذافی در ســال ۲۰۱۱ منتهی شد؛ لیبی به کشوری ویران، بدون امنیت و به صحنه کشمکش داخلی تبدیل و با یک بحران سیاسی گسترده دست به گریبان است.

 • شهید صدر ۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۱۲:۲۸

  یادی از مغز متفکر اسلامی، شهید مجاهد آیت الله سیدمحمدباقر صدر و خواهر بزرگوارش در سی و نهمین سالروز شهادتشان

  قدرِ صدر

  غلامرضا محمدی

  آنچه از شاهدان عینی دریافتم، این است که جنایتکار خیره سر، صدام تکریتی، خود، سیدِ شهید و خواهر گرامی اش را پس از شکنجه های فراوان و با بدترین شیوه ها به قتل رساند.

 • لیبی ۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۱۱:۲۳

  پشت پرده بحران در لیبی چیست؟

  علیرضا رضا خواه

  پس از آنکه روز پنجشنبه ژنرال خلیفه حفتر دستور حمله به طرابلس را صادر کرد، اوضاع این شــهر به ســمت بحران جدی پیش رفته است....

 • سفر روحانی به عراق ۱۳۹۷-۱۲-۲۶ ۱۱:۱۶

  سفر روحانی به عراق؛ دستاوردهای راهبردی با چشم اندازی روشن در مناسبات دو کشور

  علی حیدری

  بین ایران و عراق طی دو دهه گذشته پرونده‌های مهمی باز مانده بود که بنا بر مشکلات داخلی عراق، مسئولین این کشور تاکنون برای حل آنها اقدامی نکرده بودند.

 • امارات ۱۳۹۷-۱۲-۲۶ ۱۱:۱۳

  امارات از چه چیزی می‌ترسد؟

  حسن رستمی

  بعد از انتشار خبر"پیام قطر به کویت: حل اختلافات با عربستان بدون حضور امارات" در خبرگزاری تسنیم که بازتاب گسترده‌ای در بین رسانه‌های عربی منطقه داشته است، امارات حملات رسانه‌ای گسترده‌ای را علیه قطر و نیز خبرگزاری تسنیم به راه انداخته است.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۵:۴۸

  بازگشت به سیاست پرده آهنین

  علیرضا رضاخواه

  پرده آهنین نامی بود که به تقسیم مرزبندی دوقطبی در جهان پس از جنگ جهانی دوم اشاره داشت. پس از پایان جنگ جهانی دوم و در طول جنگ سرد، در خاور این پرده شوروی و همپیمانانش و در بخش باختری جامعه اروپا و ناتو جای ‌داشتند. این اصطلاح کنایه‌ای بود از ...

 • ترامپ کیم جونگ اون ۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۱۲:۳۲

  منطق پارادوکسیکال هسته‌ای و شکست مذاکرات هانوی

  علیرضا رضاخواه

  هر چند که تاکنون بین پاکستان و هند جنگ هسته‌ای اتفاق نیفتاده است، اما درگیری اخیر نظامی میان این دو کشور موجب نگرانی برخی ناظران از احتمال وقوع جنگ هسته‌ای شده است.

 • ب ۱۳۹۷-۱۱-۰۱ ۱۲:۲۷

  فساد در جهان عربی- اسلامی و راهکارهای مبارزه با آن

  محمد حیدر

  فساد پدیده جدیدی در جوامع بشری نیست بلکه از زمان خلقت بشر تا امروز وجود داشته است. در حال حاضر نیز این پدیده در برخی از جوامع در حال توسعه رو به گسترش است و مردم این کشورها از پیامدهای منفی آن رنج می‌برند.