همه‌ی خبرهای امروز
 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۵۹

  تلاش برای مهار موج دوم اعتراضات عربی در شمال آفریقا

  علیرضا رضاخواه

  فرید زکریا، مشاورسابق کاخ سفید در امور مسلمانان و سردبیر هفته نامه «نیوزویک» چند ماه پس از حمله جورج بوش به عراق با شعار «دموکراسی سازی در خاورمیانه» کتابی را با عنوان «آینده آزادی؛ تقدم لیبرالیسم بر دموکراسی» روانه بازار کرد.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۳۸

  ناتوی مضحک عربی

  مسعود بصیری

  گاوشیرده غرب آسیا این روزها بشدت دنبال آن اســت که با جمع کردن یک عده درکنار خود یک ناتو عربی شکل داده و در برابر آنچه نفوذ ایران در منطقه مینامد، ایستادگی کند.

 • دکترحسن هانی زاده ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۹:۴۲

  تحولات سودان؛ انقلاب یا کودتا؟

  حسن هانی زاده/کارشناس مسائل بین المللی

  تحولات سودان و برکناری عمرالبشیر از قدرت که از سوی ارتش و پس از چهار ماه اعتراضات مردمی به اوضاع نامناسب اقتصادی صورت گرفت، بیانگر آغاز فصلی جدید در تاریخ این کشــور اســت.

 • جعفرقنادباشی
۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۹:۱۳

  هراس نتانیاهو از استکبارستیزی سپاه

  جعفر قنادباشی تحلیلگر مسائل بین‌الملل

  تروریست خواندن سپاه توسط دولت آمریکا در سطوح مختلف، معانی مختلفی دارد و به عبارتی باید از منظرهای مختلفی به این موضوع نگاه کنیم. اتهام آمریکا به سپاه پاسداران از منظر داخلی به این معنی است که دولت آمریکا در تصمیم‌گیری‌های خود مستقل نیست.

 • سعدالله زارعی ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۸:۲۰

  سعدالله زارعی تشریح کرد

  راهکار ارتش سودان برای پایان دادن به اعتراضات

  یک کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است که ارتش سودان در برابر اعتراضات مردمی علیه شورای نظامی انتقالی و درخواست آنها برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، سه گزینه پیش رو دارد.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۰۹:۱۰

  اتحادی که اتحادیه اروپا را می لرزاند

  علیرضا رضاخواه

  اتحادی که اتحادیه اروپا را میلرزاند پوپولیســم یک رویکرد به دولت داری است که بر پایه وعده‌های بزرگی استوار است که امکان برآورده شدن آنها وجود ندارد. مشهودترین نمونه‌های آن در تاریخ از سال ۱۹۴۵ تاکنون بیشتر در آمریکای لاتین قابل مشاهده بوده اند.

 • سیدجعفر قنادباشی ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۲:۲۱

  بازی غرب در لیبی

  جعفر قنادباشی؛ سفیر اسبق ایران در لیبی

  هشــت سال پس از مداخله نظامی غرب در لیبی که به سرنگونی حکومت سرهنگ معمر قذافی در ســال ۲۰۱۱ منتهی شد؛ لیبی به کشوری ویران، بدون امنیت و به صحنه کشمکش داخلی تبدیل و با یک بحران سیاسی گسترده دست به گریبان است.

 • شهید صدر ۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۱۲:۲۸

  یادی از مغز متفکر اسلامی، شهید مجاهد آیت الله سیدمحمدباقر صدر و خواهر بزرگوارش در سی و نهمین سالروز شهادتشان

  قدرِ صدر

  غلامرضا محمدی

  آنچه از شاهدان عینی دریافتم، این است که جنایتکار خیره سر، صدام تکریتی، خود، سیدِ شهید و خواهر گرامی اش را پس از شکنجه های فراوان و با بدترین شیوه ها به قتل رساند.

 • لیبی ۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۱۱:۲۳

  پشت پرده بحران در لیبی چیست؟

  علیرضا رضا خواه

  پس از آنکه روز پنجشنبه ژنرال خلیفه حفتر دستور حمله به طرابلس را صادر کرد، اوضاع این شــهر به ســمت بحران جدی پیش رفته است....

 • سفر روحانی به عراق ۱۳۹۷-۱۲-۲۶ ۱۱:۱۶

  سفر روحانی به عراق؛ دستاوردهای راهبردی با چشم اندازی روشن در مناسبات دو کشور

  علی حیدری

  بین ایران و عراق طی دو دهه گذشته پرونده‌های مهمی باز مانده بود که بنا بر مشکلات داخلی عراق، مسئولین این کشور تاکنون برای حل آنها اقدامی نکرده بودند.

 • امارات ۱۳۹۷-۱۲-۲۶ ۱۱:۱۳

  امارات از چه چیزی می‌ترسد؟

  حسن رستمی

  بعد از انتشار خبر"پیام قطر به کویت: حل اختلافات با عربستان بدون حضور امارات" در خبرگزاری تسنیم که بازتاب گسترده‌ای در بین رسانه‌های عربی منطقه داشته است، امارات حملات رسانه‌ای گسترده‌ای را علیه قطر و نیز خبرگزاری تسنیم به راه انداخته است.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۵:۴۸

  بازگشت به سیاست پرده آهنین

  علیرضا رضاخواه

  پرده آهنین نامی بود که به تقسیم مرزبندی دوقطبی در جهان پس از جنگ جهانی دوم اشاره داشت. پس از پایان جنگ جهانی دوم و در طول جنگ سرد، در خاور این پرده شوروی و همپیمانانش و در بخش باختری جامعه اروپا و ناتو جای ‌داشتند. این اصطلاح کنایه‌ای بود از ...

 • ترامپ کیم جونگ اون ۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۱۲:۳۲

  منطق پارادوکسیکال هسته‌ای و شکست مذاکرات هانوی

  علیرضا رضاخواه

  هر چند که تاکنون بین پاکستان و هند جنگ هسته‌ای اتفاق نیفتاده است، اما درگیری اخیر نظامی میان این دو کشور موجب نگرانی برخی ناظران از احتمال وقوع جنگ هسته‌ای شده است.

 • ب ۱۳۹۷-۱۱-۰۱ ۱۲:۲۷

  فساد در جهان عربی- اسلامی و راهکارهای مبارزه با آن

  محمد حیدر

  فساد پدیده جدیدی در جوامع بشری نیست بلکه از زمان خلقت بشر تا امروز وجود داشته است. در حال حاضر نیز این پدیده در برخی از جوامع در حال توسعه رو به گسترش است و مردم این کشورها از پیامدهای منفی آن رنج می‌برند.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۷-۱۰-۲۲ ۱۸:۵۷

  دانش آموزان گرسنه و غازهای همسایه

  مسعود بصیری

  برخی از نمایندگان مجلس انگلستان خواستار راه اندازی وزرات گرسنگی شده اند چرا که از هر 500 کودک، 100 کودک دچار سوتغذیه هستند.