همه‌ی خبرهای امروز
 • سید هادی سید افقهی دیروز ۱۱:۰۷

  عمران خان در تلاش برای تغییر موضع عربستان

  سید هادی سید افقهی

  گرچه هنوز زود است بخواهیم در مورد نتایج سفر عمران خان به ایران و عربستان سخن بگوئیم، اما از آنجایی که ما به عنوان یک کشور دوست به پاکستان اعتماد داریم و عربستان هم از دیرباز با آنها شراکت دارد، امید است که راهی برای حل مسائل منطقه و به ویژه درد و رنج مردم بی دفاع یمن حاصل شود.

 • صابر گل‌عنبری دیروز ۰۹:۲۹

  یادداشت/

  شاهزاده به دنبال مچگیری از سلطان!

   صابر گل عنبری

   واکنش های جهانی و منطقه ای به عملیات ترکیه در شمال سوریه همچنان ادامه دارد. اگرچه تهران رســماً مخالفت خود را با این اقدام در قالب ادبیاتی دیپلماتیک اعلام کرده، ریاض و در کنار آن قاهره و امارات از ادبیاتی بســیار تند و تیز استفاده کــرده و واژگانی چون تجاوز و... به کار بردند.

 • انتخابات افغانستان ۱۳۹۸-۰۷-۱۷ ۰۸:۲۸

  یادداشت

  شمارش معکوس برای نظام سیاسی کنونی افغانستان

  میر احمدرضا مشرف، کارشناس مسائل افغانستان

  در حالی که انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان و جنجال‌های پیرامون آن بیشتر توجهات را به سوی خود جلب کرده است، انتشار خبر برکناری سخنگوی وزارت خارجه از سوی اشرف غنی، رئیس جمهور و رد این برکناری از سوی عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت،موضوعی است که می‌تواند از برخی جهات حائز اهمیت و توجه باشد.

 • جواد منصوری ۱۳۹۸-۰۷-۱۵ ۰۸:۱۶

  یادداشت/

  « مذاکره برای مذاکره» راهبرد جهانی آمریکا

  جواد منصوری، سفیر سابق ایران در چین

  هنوز تنور دور تازه مذاکرات کارشناسی میان آمریکا و کره شمالی گرم نشده بود که روز گذشته مقامات پیونگ یانگ از توقف این گفت‌وگوها خبر دادند.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۸-۰۷-۱۳ ۰۷:۴۶

  یادداشت/

  عراق بیدار است

  مسعود بصیری

  هفته گذشته درفضای مجازی فیلمی به دستم رسید که متعلق به مردم هند بود. در این ویدئوی کوتاه، مردم هنــد به زیارت جایی می‌رفتندکه معتقــد بودنــد در این مکان مرد مقدســی از مســلمانان به نام «حســین» حاجات مردم را برآورده می کند.

 • ابوالفضل ظهره‌وند ۱۳۹۸-۰۷-۱۰ ۰۹:۲۴

  یادداشت

  غفلتی بزرگ در انتخابات افغانستان

  ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق ایران در افغانستان

   در حالی که هنوز ۱۷ روز (۲۷ مهر) تا اعلام رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده «محمد اشرف غنی» و «عبدالله عبدالله» دو نامزد اصلی رقابت ساز ناکوک اختلاف را کوک کرده و در اقدامی که می‌تواند زمینه آشــوب در جامعه چند پاره افغانستان را فراهم کند، خود را پیروز زودهنگام انتخابات خواندند.

 • افغانستان ۱۳۹۸-۰۷-۰۷ ۰۱:۴۴

  یادداشت/

  افغانستان و فرصت‌های از دست رفته

  میراحمد رضا مشرف / کارشناس مسائل افغانستان

  چند سال پیش هنگامیکه طالبان دوباره در افغانستان سر برآوردند و اوضاع این کشــور دوباره رو به نا امنی و خشونت گذاشت، «استفن هارپر» نخست وزیر وقت کانادا عبارتی در مورد افغانستان به کار برد: «ما نمیتوانیم شورش را از بین ببریم. با توجه به آنچه که من از تاریخ افغانستان می‌دانم این کشور همیشه با نوعی شورش ابدی دست به گریبان بوده است.»

 • سعد الله زارعي ۱۳۹۸-۰۷-۰۶ ۰۸:۵۶

  یادداشت/

  حرکت خاورمیانه در راستای هم‌افزایی دولت‌ها

  سعدالله زارعی کارشناس مسائل خاورمیانه

  منطقه مــا بر خلاف سیاســت آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها که در دهه‌های گذشته مبنی بر تفرقه و چند دســتگی و تجزیه و آشــوب و رقابت و جنگ و درگیر کردن ملت‌ها با یکدیگر در پیش گرفتند، خوشبختانه به سمت یکپارچه سازی می‌رود و در واقع ملتها و دولت‌های منطقه آرام آرام به سمت وضعیت متفاهم و هم افزا حرکت می‌کنند.

 • محمد محسن فایضی ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۸:۱۱

  یادداشت/

  طرح جدید «آشتی ملی» فلسطینی‌ها به کجا ختم می‌شود؟

  محمد محسن فایضی، تحلیلگر مسائل فلسطین

  در چند روز گذشته اخبار امیدوارکننده‌ای از فلسطین و تلاش گروه‌های مقاومت برای حل اختلافات و تشــکیل دولت وحدت ملی به گوش میرسد.

 • غلامرضا کحلکی ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۷:۵۱

  یادداشت/

  موازنه وحشت با ارائه اطلاعات قطره‌چکانی

  دکتر غلامرضا کحلکی کارشناس امنیت بین الملل و تروریسم

  پس از ســرنگون شــدن پهپاد آمریکایی، فرماندهان نظامی کشــورمان اعلام کردند پایگاه‌های نظامی آمریکا در کشورهای اطراف هم مورد هدف موشک‌های سپاه بوده است.

 • دکتر محمدعلی مهتدی ۱۳۹۸-۰۶-۲۸ ۰۸:۲۸

  یادداشت/

  پشت پرده دستگیری اعضای حماس در عربستان چیست؟

  محمد علی مهتدی/ تحلیلگر مسائل بین الملل

  هنــوز مدت زمان زیادی از اعلام بازداشــت «محمد الخضری» از رهبران حماس نمی‌گذرد که روز گذشته نیز برخی منابع فلسطینی از دستگیری «ابوعبیده الآغا» دیگر عضو این جنبش در عربســتان و توسط حکام سعودی خبر دادند.

 • عبدالباري عطوان ۱۳۹۸-۰۶-۲۵ ۰۹:۰۸

  یادداشت/

  حالا چه کسی آرامکو را می‌خرد؟

  عبدالباری عطوان / نویسنده و تحلیلگر عرب

   اینکــه آتش‌نشــانی عربســتان بتواند آتش‌سوزی‌های بی‌ســابقه را که نتیجه حمله ۱۰ پهپاد به پالایش‌گاه‌های بزرگ نفت در میادین بقیق و خریص بود، مهار کند، مسئله پیشبینی شده‌ای است، اما سؤال‌های بزرگتری که مطرح می‌شود عبارت از چگونگی رســیدن این پهپادها بــه اهداف خود و هدف قرار دادن دقیق آن در منطقه‌ای اســت که باید یکی از امن‌ترین مناطق برای عربســتان باشد؛ چراکه عامل ایجاد درآمد برای این کشور است.

 • ابوالفضل ظهره‌وند ۱۳۹۸-۰۶-۲۴ ۰۸:۲۰

  یادداشت/

  راه حل مشکلات افغانستان اتحاد مردم است نه مذاکرات آمریکایی

  ابوالفضل ظهره وند سفیر سابق ایران در افغانستان

  درست یک هفته پیش بود (یکشنبه 17 شهریور) در پی تشدید حملات طالبان و کشته شدن یک سرباز آمریکایی در افغانستان دونالد ترامپ مذاکرات با این گروه را »مرده» خوانده و از توقف گفت و گو میان دو طرف خبر داد. اما این پایان کار نبود.

 • هانی زاده ۱۳۹۸-۰۶-۱۰ ۰۹:۳۳

  یادداشت/

  جنگ قبیله‌ای ماهیت تغییرات جدید پادشاه سعودی

  حسن هانی زاده- تحلیلگر مسائل منطقه

  پادشاه سعودی در اقدامی که از تداوم شکاف در رأس هرم حاکمیت این خاندان حکایت دارد برای چندمین بار در چند ســال اخیر با صدور دســتوراتی عزل و نصب های جدیدی را در دربار پادشــاهی و نهادهای ذی ربط انجام داد.

 • حسین شیخ الاسلامی ۱۳۹۸-۰۶-۰۷ ۰۸:۰۰

  یادداشت/

  ادلب ملک شخصی تروریست‌ها نخواهد شد

  حسین شیخ الاسلامی- سفیر سابق ایران در سوریه

   اراده مستحکم ارتش سوریه برای بازپسگیری استان ادلب در شمال این کشور به عنوان آخرین دژ تروریست‌های تحت حمایت ترکیه، اردوغان را برای حفظ این پایگاه مهم به صرافت انداخته و وی را به مسکو کشاند.

 • حشدالشعبی ۱۳۹۸-۰۶-۰۳ ۱۸:۰۸

  پشت‌پرده حملات به انبارهای مهمات در عراق

  تهیه و تنظیم: سید احمد موسوی

  به نظر می رسد درپی ناکامی‌هایی که در تمام جبهه‌ها (عراق، سوریه ، فلسطین ، یمنی و لبنان) گریبان گیر محور ایالات متحده و اسرائیل شده آنها سعی در تغییر اهداف خود دارند و این بار هدف آنها به جای حمله به متحدین ایران، هدف قرار دادن خود ایران است.

 • دکتر شریف لک‌زایی ۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۰۸:۳۹

  یادداشت/

  نقش فلسطین در پررنگ کردن وجهه سیاسی حج

  دکتر شریف لکزایی

  حج مسئله‌ای است که از ابتدا مورد توجه همه مسلمانان بوده و حضور اقوام و نژادهای مختلف کشــورهای اسلامی در کنگره عظیم حج، مؤید آن است.

 • پیر محمد ملازهی ۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۰۸:۵۳

  یادداشت/

  هند چوب تصمیم اشتباهش را خواهد خورد

  پیرمحمد ملازهی، تحلیلگر مسائل شبه قاره

  دولت هند در حرکتی خلاف قانون اساســی این کشور که می‌تواند به تنش ها در کشمیر بیفزاید خودمختاری این منطقه مورد مناقشه را لغو کرد.

 • غلامرضا کحلکی ۱۳۹۸-۰۵-۱۴ ۱۶:۲۱

  یادداشت

  سندروم آمریکایی واین بار ظریف!

  دکتر غلامرضا کحلکی استاد روابط بین الملل و پژوهشگر روابط بین الملل بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی

   سیستم سیاسی آمریکا را می‌توان مصداق سیستمی نابینا (Blind system) دانست. این سیستم نابینا علاوه بر این با سندرم «آلیس در سرزمین عجایب» نیز دسته و پنجه نرم می‌کند و گرفتار آن نیز هست.

 • شعیب بهمن ۱۳۹۸-۰۵-۱۳ ۰۹:۰۷

  یادداشت

  خروج آمریکا و روسیه از INF؛ علل و پیامدها

  شعیب بهمن، تحلیلگر مسائل روسیه

  روز جمعه در پی اعلام خروج رسمی آمریکا از پیمان منع موشکهای هستهای میانبرد (INF) روسیه نیز در اقدامی متقابل خروج خود از این توافقنامه نظامی را اعلام کرد تا نگرانی‌های جهانی از گسترش دامنه مسابقه تسلیحاتی جدید و رویارویی تمام عیار بین این دو کشور افزایش یابد.

 • محمد محسن فایضی ۱۳۹۸-۰۵-۱۲ ۰۹:۴۰

  سفر دوره ای کوشنر به منطقه

  داماد ترامپ چه در سر دارد؟

  محمد محسن فایضی، تحلیلگر مسائل فلسطین

  جرد کوشــنر، داماد و مشــاور یهودی رئیس جمهور آمریکا کــه از طرف ترامپ مسئولیت مذاکره برای صلح در منازعه فلسطین-رژیم صهیونیستی را بر عهده دارد بار دیگر چمدان‌ها را بســته و در سفری دورهای راهی خاورمیانه شد.

 • دکترحسن هانی زاده ۱۳۹۸-۰۵-۰۷ ۱۱:۵۶

  یادداشت

  آتشی که از گور یانکی‌ها برمی‌خیزد

  حسن هانی زاده، تحلیلگر مسائل منطقه

  نیروهای امنیتی عراق روز گذشــته در حالی از خنثی سازی بزرگترین عملیات تروریستی در سال 2019 و دستگیری بیش از 200 ستیزه‌جو خبر دادند که پیش از این تحلیلگران نسبت به اقدامات آمریکا در فعال سازی دوباره هسته‌های خفته داعش و ایجاد ناامنی در این کشور هشدار داده بودند.

 • دکتر امین اسدی ۱۳۹۸-۰۴-۳۱ ۰۸:۵۲

  یادداشت

  رمزگشایی از تقلای آل خلیفه برای پیشگامی در رابطه با صهیونیستها

  دکتر امین اسدی، دبیر کل جمعیت حقوق بشر اسلامی

   تلاش و سرمایه‌گذاری رژیم صهیونیستی برای ایجاد رابطه با حاکمان آل خلیفه این روزها پرسشهای بســیاری را در اذهان تحلیلگران و مردم مسلمان منطقه ایجاد کرده اســت.

 • دکترحسن هانی زاده ۱۳۹۸-۰۴-۳۰ ۰۸:۴۶

  یادداشت/

  استقرار نظامیان آمریکایی در عربستان؛ پیام‌ها و پیامدها

  حسن هانی زاده تحلیلگر مسائل بین الملل

  اگرچه مســئله حضور نظامیان ایالت متحده در خاک سعودی موضوع جدیدی نیست، اما بازگشــت دوباره آمریکا به عربســتان آن هم پس از ۱۶ سال حامل پیام‌هایی بوده و تبعاتی به دنبال خواهد داشت.

 • محمدحسن قدیری ابیانه ۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۱۱:۱۴

  یادداشت

  از رؤیای نیل تا فرات تا اختفا در پشت حصار

  محمدحسن قدیری ابیانه، تحلیلگر مسائل بین الملل

  رژیم نژادپرســت صهیونیســت قطعاً رفتنی اســت؛ این کلید واژه‌ای بود که از صحبت‌های اخیر سید مقاومت می‌توان برداشت کرد. واقعیت‌های موجود نیز مؤید این سخنان است.

 • دکتر محمدعلی مهتدی ۱۳۹۸-۰۴-۱۶ ۰۷:۵۷

  یادداشت

  شاهزاده‌ای که از هول حلیم در دیگ افتاده!

  محمدعلی مهتدی، تحلیلگر مسائل منطقه

  ضــرب المثل «از هول حلیــم در دیگ افتادن» این روزهــا وصف حال کاملی از محمد بن سلمان، شاهزاده جوان و جویای نام سعودی است که در توسعه و ترویج نمادهای آمریکایی در جامعه عربستان حتی گوی سبقت را از خود غرب هم ربوده اســت.

 • دکترحسن هانی زاده ۱۳۹۸-۰۴-۰۴ ۰۸:۵۸

  یادداشت

  فلسطین در دروازه ورود به پیچ تاریخی دیگر

  حسن هانی زاده، تحلیلگر مسائل بین الملل

   در میانه سکوت تلخ و سنگین حکام عرب هم‌پیمان غرب، فلسطین، پاره تن جهان اســلام این روزها بر سر پیچ تاریخی بسیار خطرناک دیگری قرار گرفته که می‌تواند آینــده ارض مقدس را در معرض حوادث غیرقابل پیش‌بینی قرار دهد؛ تا جایی که برخی از آن به بالفور ۲ تعبیر کرده‌اند.

 • مرتضی مکی ۱۳۹۸-۰۴-۰۲ ۰۸:۵۵

  یادداشت /

  ترامپ؛ آغازی بر افول سیاسی آمریکا

  مرتضی مکی، کارشناس مسائل آمریکا

   تزلزل حاکم بر کلیت ساختار دولت آمریکای تحت رهبری ترامپ این روزها بشدت بر وزارت دفاع این کشــور نیز سایه افکنده؛ به‌گونه‌ای که ساختمان پنج ضلعی پنتاگون در طول دو ســال و نیم گذشته شاهد رفت و آمد سه سرپرست و وزیر دفاع بوده است.

 • فؤاد ایزدی ۱۳۹۸-۰۴-۰۱ ۰۸:۴۰

  یادداشت

  بایدچاقو را از دست «بچه ترامپ» گرفت

  فؤاد ایزدی تحلیلگر مسائل آمریکا

   هنــوز خبر افتضاح پهپادی آمریکا (ســرنگونی پهپاد پیشــرفته جاسوســی »گلوبالهاوک» آمریکا بر فراز آب های ســرزمینی ایران) منتشر نشده بود که بامداد پنجشــنبه خبر تصویب طرح کاهش اختیارات جنگی ترامپ از ســوی مجلس نمایندگان آمریکا به گوش رسید.

 • علی القحوم - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۱۱:۳۷

  عضو شورای سیاسی انصارالله یمن در یادداشتی اختصاصی برای قدس آنلاین:

  شاخ گاوهای شیرده آمریکایی را می‌شکنیم

  جواد فراهانی

  مغزهای متفکر یمنی علی رغم محاصره و جنگ وحشیانه علیه ملت بی دفاع، تسلیحات پیشرفته ای را تولید کرده اند که می تواند هر نقطه راهبردی از دشمن را که بخواهد هدف قرار دهد.