همه‌ی خبرهای امروز
 • ظریف امروز ۱۶:۱۸

  پاسخ تهران به دودوزه بازی اروپایی‌ها؛

  ظریف مکانیزم حل اختلاف را فعال کرد/ گام دیگر ایران در مسیر توازن در برجام

  آرش خلیل‌خانه

  مکانیزم حل اختلاف در برجام یک بار دیگر فعال می‌شود. این با نه از طرف اروپایی‌ها بلکه به درخواست تهران.

 • صاعقه ۱۳۹۹-۰۴-۱۱ ۱۲:۰۱

  همه آنچه باید درباره «صاعقه» ایرانی دانست

  دانش طراحی و ساخت جنگنده‌ها یکی از پیچیده‌ترین و مهم‌ترین فناوری‌های جهان است. این دانش در زمره علوم‌های تک قرار می‌گیرد که تنها در اختیار چندین کشور قرار دارد و کشورمان ایران نیز در زمره این کشورهای صاحب دانش طراحی و ساخت هواپیماها به خصوص جنگنده‌ها قرار دارد.

 • رییس قوه ۱۳۹۹-۰۴-۰۹ ۱۱:۲۸

  رئیس جمهور درپی نامه رؤسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس مطرح کرد

  درخواست همصدایی برای سال آخر

  مینا افرازه

  نگارش نامه‌ای صریح از سوی مجلس اصول‌گرای یازدهم که از آغاز موضع خود را نسبت به دولت مشخص کرد و در حال حاضر نیز در پی مرزبندی خود نسبت به عملکرد این روزهای دولت است، بعید نیست اما نکته اینجاست که متن این نامه جدای از اینکه تعدادی سؤال بی‌پاسخ را مطرح می‌کند، فاقد ارائه هرگونه راهکار عملی و مؤثر به دولت است. علاوه بر آن، جنبه نمایشی این نامه نیز به قوت خود باقی است و به نظر می‌رسد مجلس یازدهم در این نامه تلاش دارد با انتقاد از دولت به نوعی خود را از نتیجه عملکرد و روند یک سال آینده دولت و هجمه انتقادهایی که به آن وارد است، جدا سازد.

 • استعفای عارف ۱۳۹۹-۰۴-۰۷ ۱۶:۰۵

  شکاف در جبهه اصلاح‌طلبان با استعفای عارف پس از موسوی لاری

  شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در سرازیری انحلال

  آرش خلیل‌خانه

  محمدرضا تاجیک رئیس مرکز مطالعات استراتژیک در دولت اصلاحات چندی پیش، در پی استعفای موسوی لاری از شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان درباره امکان تغییر ساختار این تشکیلات گفته بود بعید است تغییری که با حضور این چهره‌ها محقق نشد در غیابشان تحقق یابد، امروز «تغییر» این شورا در «تعطیلی» آن است. حالا با کناره‌گیری عارف از ریاست این شورا که در ماه‌های گذشته با جنگ قدرت درگیر بوده، این تشکل بحران زده یک گام دیگر به تعطیلی و انحلال نزدیک‌تر شد.

 • شورای امنیت ۱۳۹۹-۰۴-۰۴ ۱۵:۱۱

  آغاز مذاکرات درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران

  سایه مناقشه‌ای سنگین بر سر نشست شورای امنیت

  آرش خلیل‌خانه

  مذاکرات رسمی اعضای شورای امنیت برای تصمصم‌گیری در مورد قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای جلوگیری از لغو تحریم‌های تسلیحاتی کشورمان از امروز آغاز شد و کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند یکی از دشوارترین، جنجالی‌ترین و شاید طولانی‌ترین مناقشه ها در این نشورا بر سر این قطعنامه میان آمریکا با روسیه و چین شکل می‌گیرد.

 • ایران-افغانستان ۱۳۹۹-۰۴-۰۳ ۱۱:۲۶

  مذاکرات سطح بالا با همسایه شرقی در تهران

  موضوع مهاجران در ذیل سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان حل و فصل شود

   مینا افرازه

   در جریان سفر سرپرست وزارت خارجه افغانستان به ایران و دیدار با مقامات کشورمان که روز یکشنبه وارد تهران شده، طرفین خواستار تحکیم و گسترش روابط بین ایران و افغانستان شدند و بر اراده خود برای نهایی سازی و امضای هر چه سریع‌تر سند جامع همکاری‌ها توسط رؤسای جمهور دو کشور و اجرای توافقات مذکور تأکید کردند.

 • آژانس ۱۳۹۹-۰۳-۲۵ ۰۳:۵۱

  تلاش دیوانه وار آمریکا برای کشاندن پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت از مسیر شورای حکام

  آشوب محض در آژانس انرژی اتمی

  مینا افرازه

  با توجه به دوران بحران کرونا و نیز برگزار نشدن نشست شورای حکام آژانس بصورت حضوری از یک‌سو و نیز احتمال بسیار زیاد مخالفت چین و روسیه برای همراهی با صدور قطعنامه‌ای علیه ایران از سوی دیگر، به نظر می‌رسد این فضاسازی نیز نتیجه مدنظر گردانندگان اصلی آن را به دنبال نداشته باشد؛ اما بااین‌حال، این موضوع نشان از تلاش همه‌جانبه دولت آمریکا برای همراه کردن دیگر طرف‌های درگیر در پرونده هسته‌ای ایران برای تسلیم و عقب‌نشینی کامل ایران از برنامه هسته‌ای و توقف از این مسیر دارد.

 • گزارش گوترش ۱۳۹۹-۰۳-۲۴ ۱۴:۱۲

  گزارش سفارشی دبیرکل علیه ایران

  ولع ترامپ برای قربانی کردن برجام پیش از انتخابات آمریکا و بدعت خطرناک گوترش

  آرش خلیل‌خانه

  چهارشنبه پیش بود که وزرای خارجه روسیه و چین به دبیرکل سازمان ملل نامه نوشته و رسما به کارشکنی آمریکا در مسیر اجرای برجام و تلاش برای نقض قطعنامه ۲۲۳۱ اعتراض کردند، حالا با افشای محتوای گزارش گوترش به شورای امنیت و اتهام زنی او به ایران در مورد حمله به تاسیسات نفتی عربستان، معلوم شد خود دبیرکل هم خواسته یا ناخواسته در زمین آمریکا بازی می‌کند.

 • تاجگردون ۱۳۹۹-۰۳-۲۲ ۱۰:۵۰

  مجلس با رأی اکثریت، اعتبارنامه نماینده جنجالی را به کمیسیون تحقیق فرستاد

  بهارستان در گردنه اصلاح خود

  مینا افرازه

   مجلس یازدهم از همان آغاز زیر ذره‌بین توقعات رفت و کوچک‌ترین فاصله‌گیری از یک مجلس ایده‌آل مورد اعتراض افکار عمومی و فعالان سیاسی قرار گرفته است، فارغ از سوء‌نیت‌های سیاسی اما دغدغه عموم مردم، حفظ شأن و جایگاه مجلس است. برای همین روز گذشته اعتبارنامه‌های سیدکاظم دلخوش از حوزه انتخابیه صومعه‌سرا، حسین محمد صالحی از حوزه انتخابیه فریدن و غلامرضا تاجگردون از حوزه انتخابیه گچساران در صحن علنی مجلس قرائت و تنها دو مورد اول تأیید شد.

 • لاوروف و وانگ یی ۱۳۹۹-۰۳-۲۱ ۱۴:۵۲

  پاسخ منفی مسکو، پکن و اتحادیه اروپا به ترامپ

  وتوی پیش نویس قطعنامه آمریکا علیه ایران پیش از رسیدن به شورای امنیت

   آرش خلیل‌خانه

  وزرای خارجه روسیه و چین در نامه‌ای رسمی به ۱۳ عضو دیگر شورای امنیت و «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل، تلاش‌های آمریکا علیه ایران را به دلیل خروج یکجانبه این کشور از توافق هسته‌ای و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مردود و غیرقابل قبول دانستند. این اتفاق به منزله وتوی قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران پیش از رسیدنش به شورای امنیت است.

 • مذاکره ۱۳۹۹-۰۳-۱۹ ۰۱:۳۸

  سرنوشت تقابل ایران و آمریکا با نزدیک شدن به اکتبر ۲۰۲۰ چیست؟

  مدیریت زمان ایرانی در برابر اجماع‌سازی آمریکایی

  مینا افرازه

  دولت ترامپ با نزدیک شدن به ماه اکتبر و موعد تصمیم‌گیری اعضا درباره تمدید یا عدم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی، سعی دارد مجموعه اقدام‌های ضد ایرانی از جمله رایزنی با کشورهای اروپایی در راستای اقناع آنان برای اقدام علیه ایران، اعمال تحریم‌های جدید و یا حتی پیشنهاد مذاکره و توافق با ایران را همزمان با هم پیش ببرد تا بتواند با به ثمر نشستن هر کدام از این موارد به هدف مطلوب خود دست یابد.

 • مجلس ۱۳۹۹-۰۳-۱۸ ۱۳:۲۱

  مجلس یازدهم جلو تکرار تجربه های تلخ گذشته را خواهد گرفت؟

  شفافیت حداکثری و تبصره پر ابهام

  مینا افرازه

  طرح شفافیت آرای نمایندگان، گامی سازنده و یکی از اولین طرح‌های مجلس یازدهم در راستای شفافیت و عملکرد رو به جلوی آن است. با اینحال، به نظر می‌رسد اضافه کردن تبصره‌‎ای درباره درخواست رأی گیری مخفی از سوی نمایندگان به نوعی شفافیت کامل و موثر مجلس را تحت الشعاع قرار دهد. البته با توجه به اینکه درخواست رأی گیری مخفی از سوی نمایندگان باید ابتدا در مجلس به رأی گذاشته شود، بنابراین همین موضوع عاملی است تا امکان تخلف نمایندگان درخواست دهنده به این راحتی میسر نباشد.

 • ترامپ ۱۳۹۹-۰۳-۱۷ ۱۵:۳۸

  گزارش قدس آنلاین درباره ارائه پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به روسیه و تروئیکای اروپایی

  چماق تحریم و هویج مذاکره به سبک ترامپ

  آرش خلیل‌خانه

  آمریکا تلاش‌های دیپلماتیک برای تاثیرگذاری بر رای مسکو و پکن در مورد تمدید تحریم‌های تسلیحاتی کشورمان را که آبانماه امسال طبق برنامه زمانبندی برجام به پایان می‌رسد آغاز کرده است.

 • رئیس مجلس ۱۳۹۹-۰۳-۱۲ ۱۱:۰۲

  کار ۲۷۰ نماینده با تصویب اعتبارنامه‌ها رسمیت یافت، اما سه نفر رد شدند

  گام اول بهارستان در مسیر خود اصلاحی

   مینا افرازه

  اقدام آغازین مجلس یازدهم در راستای مبارزه با فساد و جلوگیری از رانت‌خواری گرچه با رد اعتبارنامه سه تن از نمایندگان کلید خورد، اما به نظر می‌رسد نمایندگان در مسیر شفافیت و مبارزه با فساد که در واقع سنگ محک خوبی برای سنجش عملکرد آنان در عمل به وعده باشد، با مسائل متعددی روبه‌رو هستند.

 • اعتبارنامه ۱۳۹۹-۰۳-۱۱ ۱۶:۰۷

  بررسی روند حکمیت درباره اعتبارنامه‌های رد شده؛

  اعتبارنامه سه منتخب به کمیسیون تحقیق رفت/ استعلام از شورای نگهبان درباره پرونده تاجگردون، دلخوش و دارانی

  آرش خلیل‌خانه

  ۲۷۰ تن از منتخبان مردم امروز با تصویب اعتبارنامه‌هایشان عنوان نمایندگی مجلس یازدهم را بدست آورندن ،اما اعتبارنامه سه منتخبان اعتراض شماری از نمایندگان راهی کمیسیون تحقیق به عنوان حکم نهایی شد تا مشخص شود این سه تن به مجلس جدید راه خواهند یافت یا نه؟

 • ترامپ و پمپئو ۱۳۹۹-۰۳-۱۰ ۱۹:۳۸

  در فردو و اراک اتفاقی خواهد افتاد؟!

  دو انتظار ترامپ از لغو معافیت همکاری هسته‌ای برجامی با ایران

  آرش خلیل‌خانه

  دونالد ترامپ به هر دری می‌زند تا پیش از ماه اکتبر تهران را وادار به یک واکنش هیجانی کند. هدف او اینست که تهران در پاسخ به فشارهای او یا از برجام خارج شود و یا کاری کند که تروئیکای اروپایی عضو برجام تحریک به واکنش شده و اجرای برجام را متوقف کنند.

 • مجلس - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۳-۰۸ ۰۱:۰۸

  مجلس شورای اسلامی دور جدیدی از فعالیتش را آغاز کرد

  نوروز بهارستان

  مینا افرازه

  دیروز دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی با حضور ۲۷۶ نفر از منتخبان مردم، رؤسای قوا، برخی مقام‌های سیاسی و نیز وزرای دولت به‌صورت رسمی آغاز به کار کرد. نمایندگان در حالی بر صندلی نمایندگی خود تکیه زدند که شرایط کرونایی سبب شده مراسم شروع مجلس یازدهم بدون تشریفات گسترده و با حضور میهمانان کمتری نسبت به دوره‌های پیش برگزار شود.

 • ریاست مجلس ۱۳۹۹-۰۳-۰۷ ۰۰:۴۰

  گزارشی از آخرین تحرکات سیاسیون برای تصاحب صندلی شماره یک بهارستان

  یارکشی در دقیقه 90

  مینا افرازه

  مجلس یازدهم در حالی امروز با حضور روسای قوا رسماً آغاز به کار می کند که تحرکات برخی نمایندگان برای تصاحب کرسی ریاست مجلس نیز در روزهای اخیر شدت گرفته و هر کدام از کاندیدهای کرسی ریاست تلاش می کنند تا بتوانند دیگر نمایندگان را در مسیر رییس شدن قانع و با خود همراه کنند.

 • مجلس - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۳-۰۶ ۱۶:۰۱

  افتتاحیه جمع و جور پارلمان زیر سایه تدابیر بهداشتی ناشی از کرونا

  شمارش معکوس برای آغاز به کار مجلس یازدهم

  آرش خلیل‌خانه

  شمارش معکوس برای نواخته شدن زنگ مجلس یازدهم و آغاز به کار پارلمان جدید آغاز شده و نمایندگان جدید ملت صبح فردا بر کرسی‌های سبز رنگ خود زیر هرم میدان بهارستان تکیه خواهند زد تا پس از تإیید و تصویب اعتبارنامه‌هایشان در فرآیندی که چندین روز به طول خواهد انجامید، مسئولیت مهم قانونگذاری و نظارت بر امور کشور را بر عهده‌گیرند.

 • نامزدهای ریاست مجلس ۱۳۹۹-۰۳-۰۳ ۱۶:۰۲

  شمارش معکوس برای انتخاب سرنوشت ساز آغاز شده است

  سه‌گانه اصولگرایان و رقابت پیچیده بر سر ریاست پارلمان یازدهم

  آرش خلیل‌خانه

  سه گانه اصولگرایان برای انتخاب رئیس مجلس یازدهم مشخص شده تا این رقابت وارد فاز تازه‌ای شود.

 • فلسطین ۱۳۹۹-۰۳-۰۱ ۱۱:۱۶

  برگزاری روز قدس و مبارزه با رژیم صهیونیستی با امنیت کشورهای آزاده دنیا گره خورده است

  جهان علیه «covid ۱۹۴۸»

  مینا افرازه

   آرمان فلسطین و زنده نگه داشتن آن توسط کشورمان در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی با روش‌های مختلفی از جمله بزرگداشت روز قدس، برگزاری کنفرانس‌های مرتبط با موضوع انتفاضه  فلسطین، ارسال کمک‌های مالی و حمایت‌های سیاسی در عرصه‌های بین‌المللی انجام شده است.حمایت از فلسطین در طول ۴۰ سال اخیر از جنبه اعتقادی صرف خارج شده و به نوعی با اهداف سیاست خارجی کشورمان نیز گره خورده است.

 • بهارستان ۱۳۹۹-۰۲-۳۱ ۱۰:۳۹

  مجلس‌نشینان با چه کارنامه‌ای به کار خود پایان دادند؟

  بهارستان دهم، ایستگاه آخر

  مینا افرازه

   در حالی مجلس دهم امروز آخرین روز از دوره چهار ساله خود را به پایان خواهد رساند که در کارنامه عملکردی خود بررسی و تصویب مصوبات بسیاری را به ثبت رسانده است.

 • سوریه ۱۳۹۹-۰۲-۲۹ ۱۱:۱۵

  امیر عبداللهیان با رد شایعات بر حمایت ایران از سوریه تأکید کرد

  شایعه اختلاف ایران و روسیه؛ بازی دروغین مخالفان

  مینا افرازه

  حالا که این روزها شایعاتی درباره توافق ایران و روسیه بر سر دولت بشار اسد به گوش می‌رسد، می‌توان گفت برخی جریان‌ها آن‌هم به رهبری آمریکایی‌ها تلاش دارند تا با انتشار این قبیل خبرها و ایجاد فضاسازی‌های پیرامون آن به نوعی خاتمه کار جبهه سوریه آن‌هم به نفع دولت ترامپ را میسر کرده و این‌گونه جلوه دهند که دولت‌های اثرگذار و حامی در معادلات سوریه همچون جمهوری اسلامی ایران نیز درباره استعفای بشار اسد به توافق رسیده‌اند. موضوعی که به نظر می‌رسد آمریکا جدای از جنگ رسانه‌ای علیه دولت سوریه و شکستن روحیه نیروهای مقاومت، سعی دارد نفوذ ایران را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

 • تعرض به کشتی ایران - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۲-۲۸ ۱۷:۵۷

  قمار ترامپ با امنیت آبراهه‌های بین‌المللی

  تعرض به نفت‌کش‌های ایرانی با پاسخ سخت مواجه خواهد شد

  آرش خلیل‌خانه

  آمریکا با اعزام ناوهای جنگی خود به کارائیپ اعلام کرده قصد دارد سد راه نفتکش ایرانی حامل سوخت برای ونزوئلا شود، اقدامی که در صورت وقوع و به ویژه توقیف کشتی ایران احتمالاً موجب یک بحران جدی و حتی درگیری نظامی بین ایران و آمریکا شود.

 • معامله قرن ۱۳۹۹-۰۲-۲۸ ۰۳:۰۷

  قدس راهکارهای گرامیداشت آرمان فلسطین در شرایط کرونا را بررسی می‌کند

  فضای مجازی؛ آوردگاه مقابله با معامله قرن

  مینا افرازه

   روز قدس امسال در شرایطی برگزار خواهد شد که بیماری کرونا و مسائل ناشی از آن بر برگزاری اجتماعات مردمی در سراسر دنیا سایه افکنده است، اما با این ‌حال بسیاری از جنبش‌های آزادی‌بخش و حقوق بشری و نیز دولت‌های حامی مردم فلسطین از جمله جمهوری اسلامی ایران سعی دارند روز قدس را با انجام اقدام‌های نمادین و تبلیغی برگزار کنند.

 • مرز افغانستان ۱۳۹۹-۰۲-۲۷ ۱۸:۵۱

  کابل و سیاست فرار به جلو در ماجرای اجساد هریرود

  مرزبانی افغانستان پس از ۱۷ روز سکوت هیچ ادله‌ای ارائه نداد

  آرش خلیل خانه

  شنیده ها حاکیست هیئت اعزامی مرزبانی افغانستان پس از ۱۷ روز سکوت مقامات این کشور در نشست مشترک با مرزبانی ایران هیچ ادله و مستنداتی برای اثبات ادعای مطرح شده در مورد ادعای مطرح شده در ماجرای کشته شدن شماری از مهاجران غیر قانونی این کشور در هریرود ارائه نداده و حتی گزارش رسمی پزشکی قانونی در مورد این اجساد نیز وجود نداشته است.

 • عزل رحمانی ۱۳۹۹-۰۲-۲۳ ۱۵:۴۳

  کابینه دوازدهم بر لبه تیغ/ حکم عزلی که ممکن است پرونده تغییرات در دولت روحانی را ببندد

  آرش خلیل خانه

  دست روحانی برای اعمال تغییراتی دیگر در کابینه در دو سال پایانی دولت تا حد زیادی بسته خواهد بود زیرا این اتفاق حداقل یک مناقشه حقوقی و فنی را در مورد اصل ۱۳۶ و حد نصاب تغییرات در دولت بوجود خواهد آورد و به ویژه در شرایطی که مجلس یازدهم شکل بگیرد با توجه به اکثریت مطلق منتقدان دولت در آن روحانی با یک چالش جدی مواجه خواهد شد.

 • مجلس ۱۳۹۹-۰۲-۲۲ ۱۵:۱۶

  مصوبه جنجالی پارلمان با پیشنهاد نماینده اصلاح‌طلب تهران

  مجلس به دنبال اختیار عزل حقوقدان‌های شورای نگهبان

  آرش خلیل‌خانه

  نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز خود در ادامه رسیدگی به طرح جنجالی اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس برای ایجاد تغییر در شرایط معرفی و انتخاب حقوقدانان شورای نگهبان امکان عزل نیمی از اعضای این نهاد نظارتی را به خود دادند

 • سفیر ایران در عراق ۱۳۹۹-۰۲-۲۲ ۰۹:۴۶

  نگاهی به چالش‌ها و سمت و سوی روابط با ایران برای نخست وزیر عراق

  الکاظمی در میانه آتش اختلاف‌افکنی آمریکایی‌ها و آل سعود

  مینا افرازه

  الکاظمی از همان ابتدای مطرح‌شدن نام وی برای نخست‌وزیری عراق، بر حفظ حاکمیت و استقلال عراق تأکید کرد و به‌نوعی با این اظهارات سعی دارد بگوید عراق موازنه ارتباطات سیاسی و حاکمیتی خود را پیش خواهد گرفت، موضوعی که او در دیدارهایی هم که روزهای گذشته با مقام‌های دیپلماتیک آمریکا و ایران داشته بار دیگر آن را تکرار کرده است.

 • مجلس - کراپ‌شده ۱۳۹۹-۰۲-۲۱ ۱۴:۱۵

  دومین مصوبه چالشی مجلس دهم در ارتباط با نهاد ناظر قانون اساسی در دقیقه ۹۰

  شروط جدید نمایندگان برای معرفی حقوقدان شورای نگهبان توسط رئیس قوه قضائیه

  آرش خلیل‌خانه

  نمایندگان مجلس دهم در روزها و شاید بتوان گفت ساعات پایانی این دوره در حال رکورد زنی تصویب طرح‌هایی هستند که در شرایط عادی به روزها و هفته‌ها بحث و جدل در صحن پارلمان، رسانه‌ها و محافل سیاسی و حقوقی نیاز داشت و آنرا رقم می‌زد، اما عجله بسیار به دقیقه ۹۰ موکول شده‌اند.