همه‌ی خبرهای امروز
 • تبلیغات انتخابات امروز ۱۰:۲۵

  تصویب طرح شفافیت مالی نامزدهای انتخابات اقدامی مثبت اما ناقص است

  نمایش شفافیت

  مینا افرازه

  طرح «شفافیت مالی نامزدهای انتخابات» که اولین اقدام جدی مجلس برای شفافیت هزینه‌های مالی و تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی مجلس است، به باور بسیاری از کارشناسان گرچه اقدامی مثبت در راستای شفافیت مالی نامزدهایی است که بعدها به عنوان وکلای ملت در مجلس راه می‌یابند اما در محتوای این طرح، ایرادات بسیاری از جمله عدم شفافیت و در دسترس نبودن اطلاعات مالی افراد برای عموم مردم و منفی بودن اثر این امر بر ضمانت اجرایی قانون مطرح دارد.

 • بن علوی - کراپ‌شده دیروز ۱۸:۱۱

  فاصله دیدارهای بن علوی از تهران به هفته رسید

  آرش خلیل‌خانه

  یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان در ماه های اخیر مکرر به تهران سفر کرده اما حالا فاصله دیدارهای او از پایتخت ایران و گفتگوهای رودر رویش با همتای ایرانی خود به چند روز کاهش یافته است. به فاصله پنج روز بعد از سفر هفته‌ گذشته‌اش، باز امروز (یکشنبه) با همتای ایرانی خود در تهران دیدار کرد.

 • تروئیکا ۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۱۳:۲۶

  عقب نشینی اروپا از تهدید توخالی، بازی دوسر برد برای ایران

  آرش خلیل‌خانه

  ترووئیکای اروپایی خیلی زودتر از آنچه انتظار می‌رفت در مقابل واکنش قاطع ایران، از تهدید خود عقب نشینی کرد و فعال سازی مکانیزم حل اختلاف یا به تعبیری فرآیند فعال سازی مکانیزم ماشه را به تعویق انداخت.

 • ساغر اریکا کسرایی ۱۳۹۸-۱۱-۰۵ ۱۰:۱۲

  همه چیز درباره «ساغر اریکا کسرایی» که در فیلمی از ترامپ برای ترور سردار سلیمانی تشکر کرده است

  بهایی ایران ستیز

  کیان راد

  دقیقاً ۱۶ دی‌ ۹۸ بود؛ یعنی سه روز پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی که فیلمی با عنوان «حقیقت از زبان یک ایرانی» و با هشتگ «ایرانی‌ها از سلیمانی متنفرند» در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. البته از آنجایی که ایرانی‌ها بیشتر از اینستاگرام و توییتر استفاده می‌کنند و این فیلم بیشتر در فیس‌بوک و یوتیوب منتشر شده بود، کاربران ایرانی آنچنان که باید و شاید با این فیلم جنجالی برخورد نداشتند. اما بد نیست بدانید که این فیلم حدود ۶ میلیون بار در یوتیوب و ۴ میلیون بار در فیس‌بوک، توسط کاربران آمریکایی دیده شد.

 • انتخابات مجلس ۱۳۹۸-۱۱-۰۱ ۱۲:۵۷

  پشت پرده افزایش حجم انتقادات به ردصلاحیت‌ها در انتخابات یازدهم مجلس چیست؟

  اصلاح طلبان در اندیشۀ هزینه‌سازی برای شورای نگهبان

  مینا افرازه

  اصلاح طلبان سعی دارند از یکسو موضوع رد صلاحیت‌ها را به سیاسی بودن افراد مدنظر و عدم انطباق موضع سیاسی آنان با سمت و سوی شورای نگهبان ربط بدهند و از سوی دیگر، برخی از آنان هم پیش از این سخن از تحریم انتخابات می‌زدند تا به نوعی هزینه رد صلاحیت‌ها و انجام وظیفه توسط شورای نگهبان را برای این نهاد بالا ببرند.

 • ترامپ ۱۳۹۸-۱۰-۲۹ ۱۶:۰۵

  هدف آمریکا از راهبرد فشار حداکثری و سیاست تهدید آفرینی از ایران چیست؟

  نعل وارونه ترامپ در نمایش تهدید از ایران

  مینا افرازه

  به نظر می‌رسد سیاست فشار حداکثری که دولت آمریکا در آستانه انتخابات علیه ایران در پیش گرفته و در همین راستا به اقداماتی چون ترور سردار سلیمانی دست زده و همچنین اعلام فعال شدن مکانیسم ماشه از سوی حامیان اروپایی آن، مجموعه اقداماتی است که وی در راستای برنامه چند وجهی خود برای بحران نمایی از ایران با هدف اقناع سازی و دستیابی به اهداف خود در قبال ایران انجام می‌دهد.

 • روحانی ۱۳۹۸-۱۰-۲۳ ۱۶:۴۹

  نگاهی به اهداف سفر مقامات قطر، سوریه و پاکستانی به ایران

  ترافیک دیپلماسی در تهران

  مینا افرازه

  به نظر می‌رسد مقامات قطری از ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا و استفاده از خاک این کشور برای تدارک حمله‌ در موضع انفعال همراه با ترس از تشدید درگیری‌ها قرار دارند، به همین خاطر در تلاشند سکوت و همراهی خود در قضیه ترور سردار سلیمانی را توجیه کنند و در همین راستا سفر به ایران را تدارک دیده‌اند.

 • انتخابات ۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۱۷:۱۸

  اتمام کار بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس در شورای نگهبان

  کدام چهره‌های شاخص به میدان رقابت انتخابات مجلس راه یافتند؟

  مینا افرازه

  با بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی، گمانه زنی‌ها و انتشار اخبار درباره تأیید یا رد صلاحیت نامزدهای شاخصی که برای دوره یازدهم انتخابات مجلس ثبت نام کرده‌اند، شدت یافته است. استان‌های همدان، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان رضوی به ترتیب بیشترین آمار تایید صلاحیت‌ها و استان البرز، کرمانشاه و آذربایجان غربی کمترین میزان تایید صلاحیت در میان استان‌ها را به خود اختصاص دادند.

 • مک ایر ۱۳۹۸-۱۰-۲۲ ۱۶:۵۵

  ماجرای بازداشت سفیر انگلیس در تجمعات مردمی دیروز چه بود؟

  رهبری روباه پیر در ناآرامی‌ها

  مینا افرازه

  دولت انگلیس که در ماجرای ترور سردارسلیمانی سکوت کرده بود اما این بار سفیر این کشور راساً در اعتراضات به میانه میدان آمد و حتی در حال تهیه عکس و فیلم از اتفاقات و حوادث تجمع دیروز و گفتگو با معترضان بوده است.

 • مجلس ۱۳۹۸-۱۰-۱۷ ۱۶:۵۲

  تصویب نخستین طرح سه فوریتی در تاریخ مجلس ایران

  «انتقام سخت» قانونی شد

  مینا افرازه

  عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: گستره «قانون انتقام سخت» وسیع است و به صورتی نوشته شده که تمامی نیروهای نظامی، امنیتی و همچنین دیپلمات‌های وزارت خارجه اختیار عمل کافی را برای اقدامات سخت و کوبنده علیه آمریکایی‌ها خواهند داشت. اجرای این قانون علاوه بر بعد سخت افزاری، جنبه امنیتی و نرم افزاری هم دارد.

 • «ام کیو-9 » ۱۳۹۸-۱۰-۱۷ ۱۰:۲۴

  عامل حمله به سردار شهید سلیمانی را می‌شناسید؟

  پهپاد تروریست

  مجیــد تربت زاده

  از همــان روز اولِ پس از ترور، درست وسط بغض و اندوه ایرانی‌ها و حیرت جهانیان، برخی روزنامه‌ها و رســانه‌های غربی ظاهراً بر اســاس اصول حرف‌های، شــروع کردند به حــرف زدن درباره ماهیت و ویژگی‌های قاتل ســردار سلیمانی!

 • ترامپ ۱۳۹۸-۱۰-۱۶ ۱۶:۴۳

  بررسی اقدامات ترامپ از توئیت‌های تهدید آمیز تا بازداشت و بازجویی ایرانیان

  باخت سنگین ترامپ در زمین از قبل طراحی شده

  مینا افرازه

  توئیت‌های دنباله دار و راهبرد تهاجمی ترامپ در روزهای اخیر علیه ایران که محکومیت‌های گسترده‌ای هم به دنبال داشت، به باور بسیاری از کاربران فضای مجازی ناشی از ترس و سرگردانی و عدم آگاهی ترامپ نسبت به گزینه‌های ایران برای اقدام متقابل است.

 • تظاهرات ۱۳۹۸-۱۰-۱۵ ۱۶:۱۶

  واکنش‌ها به شهادت سردار سلیمانی؛

  اشتباه محاسباتی ترامپ و نگرانی شدید آمریکایی‌ها

  مینا افرازه

  تحلیل‌ها درباره تبعات ترور سردار شهید سلیمانی در حالی که بر مجموعه‌ای از آثار و اقداماتی همچون اخراج نیروهای آمریکایی‌ها توسط مردم منطقه، افزایش تنش‌ها، تزلزل جایگاه همپیمانان آمریکا، سقوط دلار و اقتصاد این کشور تاکید دارد که اخراج آمریکا از عراق محتمل‌ترین گزینه است. چنانکه «ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی و دیپلمات سابق آمریکایی در یک پیام توییتری نوشت: «یکی از نتایج قطعی حمله آمریکا، این است که عصر همکاری آمریکا-عراق به پایان رسیده است. حضور دیپلماتیک و نظامی آمریکا به پایان خواهد رسید زیرا عراق از ما می‌خواهد از این کشور خارج شویم یا اینکه حضور ما تحت نظر قرار می‌گیرد یا هر دو اینها اتفاق می‌افتد».

 • سردار قاآنی ۱۳۹۸-۱۰-۱۵ ۱۰:۳۷

  با فرمانده جدید سپاه قدس بیشتر آشنا شوید

  قاسم سلیمآنی

  مجید تربت‌زاده

  «... کمی صبر کنید، با چشمان خود بقایای اجساد شیطان بزرگ را در خاورمیانه خواهید دید...»؛ این را یکی دو روز پیش، برخی کانال‌های تلگرامی از قول فرمانده جدید سپاه قدس منتشر کردند.

 • FATF ۱۳۹۸-۱۰-۱۱ ۱۶:۴۸

  اهداف دور تازه فضاسازی‌ حامیان FATF چیست؟

  دام خود ساخته دولتی‌ها

  مینا افرازه

  به نظر می‌رسد حامیان FATF سعی دارند با طرح این موضوع که اگر پالرمو و CFT  به تصویب نرسد تحریم‌ها کماکان باقی مانده یا تشدید خواهند شد، سعی دارند به زعم خودشان فضای مجمع تشخیص مصلحت را به سمت و سوی توجه نسبت به این موضوع ببرند و نوعی اقناع سازی در راستای همراهی مخالفان پالرمو و افکار عمومی برای تصویب FATF انجام دهند.

 • پمپئو ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ ۱۷:۲۰

  اهداف پشت پرده و پیامدهای حمله به پایگاه‌های حشد الشعبی عراق چیست؟

  ناکامی آمریکا در دام علیه جبهه مقاومت

  مینا افرازه

  هوشیاری مقامات جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ افروزی‌های آمریکا و تکذیب هرگونه تلاشی برای حمله به نیروهای آمریکایی، نشان داد که جمهوری اسلامی در دامی که آمریکایی‌ها برای کشاندن ایران به میدان جنگ و افزایش تنش منطقه‌ای کشیده‌اند تا از این طریق به نوعی ایران را آغازگر جنگ بدانند و اجماعی جهانی علیه کشورمان ایجاد کنند، وارد نخواهند شد.

 • انتخابات ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ ۱۶:۰۹

  مردم باید وکلای خود را بشناسند

  لیست‌هایی مشهور با کاندیداهایی گمنام!

  مینا افرازه

  بسیاری از مردم در انتخابات ممکن است به دلیل وابستگی فکری به یک جریان خاص یا همچنین به خاطر اینکه از یک لیست چند ده نفره تنها چند فرد شاخص لیست را می‌شناسند، به تمامی افراد حاضر در لیست رأی بدهند که این موضوع قطعاً معیار مناسبی برای شایسته گزینی نیست.

 • اجلاس سران اسلامی ۱۳۹۸-۰۹-۲۷ ۱۳:۴۰

  قدس آنلاین از اهداف و فرصت‌های جمهوری اسلامی ایران در اجلاس کوآلالامپور «۲۰۱۹» گزارش می دهد

  ناکامی سیاست انزوای ایران در اجماع سران اسلامی

  مینا افرازه

  حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در اجلاس سران کشورهای اسلامی و ارائه راهبردهایی همچون طرح ابتکاری صلح هرمز از سوی آن، می‌تواند مسیری نو برای بهبود اوضاع مسلمانان، برقراری صلح و ثبات کشورهای اسلامی و نیز مبارزه با افراط گرایی و اقدامات تروریستی دشمنان باشد.

 • زنگنه ۱۳۹۸-۰۹-۲۵ ۱۳:۲۲

  عضو کمیسیون انرژی در گفت و گو با قدس آنلاین:

  طرح استیضاح وزیر نفت پشت دروازه هیئت رئیسه مانده است

  مینا افرازه

  هدایت الله خادمی درباره آخرین وضعیت طرح استیضاح وزیر نفت به «قدس آنلاین» گفت: عدم اعلام وصول استیضاح وزیر نفت از سوی هیئت رئیسه در واقع اقدامی خلاف آیین نامه مجلس است. امروز از اول صبح تاکنون پیگیری‌های زیادی برای اعلام وصول استیضاح از سوی هیئت رئیسه صورت گرفته است و البته بعدازظهر هم پیگیر موضوع خواهیم بود.

 • مجمع اجلاس آسیایی ۱۳۹۸-۰۹-۲۳ ۱۵:۵۹

  سفر لاریجانی به ترکیه برای حضور در دوازدهمین مجمع مجالس آسیایی

  آسیا در مدار همگرایی

  مینا افرازه

   مجمع مجالس آسیایی که در سال ۲۰۰۶ از سوی مجلس شورای اسلامی ایران پایه گذاری شد، می‌تواند فرصت خوبی برای رایزنی‌های کشورمان در راستای برقراری روابط اقتصادی با کشورهایی آسیایی، دور زدن تحریم‌ها و کم اثر کردن تلاش‌ غربی‌ها برای انزوای ایران باشد.

 • تبلیغات و انتخابات ۱۳۹۸-۰۹-۲۰ ۱۰:۳۰

  توقف قانون انتخابات در پیچ و خم شورای نگهبان و مجلس

  هزینه‌های میلیاردی برای ورود به خانه ملت/ شفافیت انتخاباتی شاید وقتی دیگر

  مینا افرازه

  در خلأ قانونی مشخص برای رصد رفتارهای انتخاباتی کاندیداها، همچنان شاهد صرف هزینه‌های میلیاردی از سوی آنان برای ورود به مجلس هستیم. هزینه‌های میلیاردی که کاندیداها برای تبلیغات انجام می‌دهند با میزان درآمد و حقوق نمایندگی آنان که رقمی حدود ۱۰ تا ۲۱ میلیون تومان است تفاوت فاحش دارد و همین مقایسه کوچک بین هزینه‌های تبلیغاتی و حقوق نمایندگی کافی است که این سوال پیش بیاید کاندیداها از کجا و با کدام منابع مالی چنین هزینه‌های میلیاردی را برای ورود به مجلس صرف می‌کنند؟

 • کمیسیون مشترک برجام ۱۳۹۸-۰۹-۱۶ ۱۶:۴۹

  اروپا ضمن انتقاد از کاهش تعهدات برجامی‌ ایران، خواهان حفظ توافق شد

  سیاست یکی به نعل یکی به میخ به سبک اروپایی‌ها

  مینا افرازه

  در حالی اعضای نشست کمیسیون مشترک برجام بر تلاش برای حفظ توافق برجام تاکید کرده‌اند، دفتر سیاست خارجی اتحادیه اروپا در موضعگیری متناقض با صدور بیانیه‌ای و تکرار مواضع قبلی اروپایی‌ها درباره توافق هسته‌ای، دوباره توپ را در زمین جمهوری اسلامی ایران انداختند و خواهان عدم اجرای کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران شدند.

 • سید احمد عراقچی ۱۳۹۸-۰۹-۱۳ ۱۴:۳۷

  رایزنی‌های هسته‌ای عراقچی در چین و ژاپن

  نگاه به شرق، راهبرد فعال در پسابرجام

  مینا افرازه

   سفرعراقچی به شرق آسیا در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام که به زودی در سطح معاونان وزیر در وین برگزار خواهد شد، نه تنها برای بیان مواضع و تبادل نظر با کشورهایی همچون چین صورت می‌گیرد، بلکه از سوی دیگر بهره‌گیری از ظرفیت برقراری ارتباطات با کشورهای شرق آسیا در شرایط تحریم‌های آمریکا و اجرایی نشدن تعهدات اروپایی‌ها می‌تواند به عنوان سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران پیگیری و یکی از مؤلفه‌های مقاومت فعال در دوره پسابرجام مورد توجه قرار گیرد.

 • انتخابات ۱۳۹۸-۰۹-۱۲ ۱۲:۱۱

  در گفت و گو با قدس مطرح شد

  رقابت ایده‌ها؛ برگ برنده‌ای برای پیشتازی در انتخابات

  مینا افرازه

  با توجه به اینکه جامعه ایران همواره در مسیر انتخابات خود به نوعی تمامی گروه‌ها و جریانات فکری را در معرض سنجش قرار داده است، بنابراین به نظر می‌رسد تکیه بر گرایش‌های حزبی نمی‌تواند در انتخابات آتی مجلس جایگاه چندان موفقی داشته باشد بلکه این موضوع نشان می‌دهد کاندیداها می‌توانند با تکیه بر ایده‌های متنوع و راهگشا و ارائه راهکارها در عرصه‌های مختلف گوی سبقت را از سایر رقبای خود بربایند.

 • مجلس ۱۳۹۸-۰۹-۰۶ ۰۹:۵۸

  ۳ مانده به انتخابات، نمایندگان مجلس طرح استیضاح وزیر نفت را به جریان انداختند

  حساب کشی در زنگ آخر

  مینا افرازه

  گرچه بسیاری از نمایندگان، عملکرد تیم دولت را دلیل طرح استیضاح عنوان می‌کنند اما بسیاری از افراد به طرح استیضاح وزرا از سوی نمایندگان به دیده شک و تردید نگاه می‌کنند. علاوه بر آن، در حالی که تنها کمتر از سه ماه به انتخابات مجلس باقی مانده، کلید زدن استیضاح‌های پی در پی این احتمال را که چنین اقداماتی به نوعی رفتاری برای بالا بردن شانس رأی‌آوری در انتخابات باشد را تقویت می‌کند.

 • fatf ۱۳۹۸-۰۷-۲۸ ۰۱:۰۴

  آخرین فرصت FATF به ایران برای تصویب لوایح چهارگانه یک حربه است

  تمدید جنگ روانی

  مینا افرازه

   نشست فصلی کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF)  با موضوع بررسی پرونده ایران از یکشنبه هفته گذشته آغاز شد که نتیجه آن دادن مهلتی دیگر به ایران برای تصویب لوایح چهارگانه بود.

 • روح الله زم ۱۳۹۸-۰۷-۲۴ ۰۸:۰۶

  دستگیری زم طومار جریان خیانت و نفاق را در ایران در هم می‌پیچد

  آغاز ماجرا؛ پایان خائن‌ها

  مینا افرازه

  دستگیری «روح‌الله زم» سرشبکه سایت معاند و ضدانقلاب «آمد نیوز» و فردی که ادعا می‌کرد زیاد می‌داند، نشان از اشراف اطلاعاتی و مهم‌تر از آن عملیاتی جمهوری اسلامی ایران داشت.

 • fatf ۱۳۹۸-۰۷-۲۲ ۰۷:۴۶

  آغاز نشست فصلی گروه ویژه اقدام مالی و امکان تمدید دوباره مهلت ایران

  فضا سازی مجدد گروه‌های فشار برای پذیرش لوایح FATF

  مینا افرازه

   نشست فصلی کارگروه ویژه اقدام مالی(FATF) از روز گذشته آغاز شده و بررسی پرونده ایران در دستور کار این نشست قرار دارد.

 • تأسیسات هسته ای ایران ۱۳۹۸-۰۷-۱۷ ۰۹:۰۱

  نگاهی به عزم جدی ایران برای کاهش تعهدات هسته‌ای

  اجرای پر قدرت گام چهارم؛ پایانی بر وقت‌کشی اروپا

  مینا افرازه

  جمهوری اسلامی ایران تاکنون سه مرحله از کاهش تعهدات برجامی را اجرایی کرده است و با توجه به اینکه اروپا در این مدت به تعهدات خود عمل نکرده، مقامات کشورمان به صراحت در پاسخ به این تهدید اروپایی‌ها از برداشتن قاطع گام چهارم در موعد مقرر خبرداده‌اند.

 • کمان 99 ۱۳۹۸-۰۷-۰۲ ۰۸:۵۰

  کمان ۹۹، حماسه عقاب‌ها

  بزرگترین عملیات نظامی نیروی هوایی ارتش توسط ۲۰۰ هواپیما چگونه رقم خورد؟

  محمد تربت‌زاده

  «کمان۹۹» چیزی بود توی مایه‌های آخرین تیری که از کمان آرش رها شد. تیری که طبق افسانه‌ها، از بامداد تا غروب در پرواز بود و آخر سر در دورترین نقطه‌های سرزمین توران، یعنی کنار رود جیحون و دقیقاً روی درخت تنومند گردو فرود آمد تا تمام معادلات جنگی را تغییر دهد و مرز ایران و توران را کیلومترها جابه‌جا کند.