همه‌ی خبرهای امروز
 • حمیدرضا نعیمی ۱۳۹۸-۰۵-۱۶ ۰۹:۰۳

  حمیدرضا نعیمی، بازیگر، کارگردان و نویسنده تئاتر در گفت‌وگو با قدس:

  نمایشنامه نویسی ایران از کارگردانی و بازیگریمان جلوتر است/ اعمال نظرات سلیقه‌ای و شخصی در ممیزی فراوان است

  فاطمه عامل نیک

  سال گذشته براساس آمار اعلام شده در جشنواره فجر، بیشتر آثار پذیرفته شده در این جشنواره براساس نمایش‌نامه‌های ایرانی اجرا شده بودند، این درحالی است که اغلب کارهایی که طی سال به روی صحنه می‌روند، نمایش‌های اقتباسی یا متون فاخرخارجی هستند.

 • سوسن طاقدیس ۱۳۹۸-۰۵-۱۵ ۱۱:۴۵

  گفت‌وگو با سوسن طاقدیس به انگیزه انتشار «فرفری و فرفری و فرفری»

  ادبیات نوجوان ایران برای دنیا جذاب است

  خدیجه زمانیان

  کتاب جدید سوسن طاقدیس با عنوان « فرفری و فرفری و فرفری » به تازگی به بازار کتاب آمده است. اثر تازه خانم نویسنده داستان دختربچه‌ای را بیان می‌کند که با یک مشکل بزرگ مواجه است، او موهای فرفری دارد که خیلی سریع بلند می‌شود و مادرش مجبور است در طول روز چندین بار موهای دخترک را کوتاه کند تا همه خانه را پر نکند و موها را در کیسه‌های زباله بریزد و پشت در بگذارد.

 • ژیلا شاهی ۱۳۹۸-۰۵-۰۶ ۱۱:۵۶

  بازنشر گفت‌وگوی قدس با بازیگر فیلم «قصر شیرین»

  «نجمه» مانند الگوهای تکراری زنان در سینما نیست/ سینمای میرکریمی بسیار انسانی است

  صبا کریمی

  بازیگر فیلم «قصر شیرین» گفت: نجمه هم یک زن است و مادر شدن را دوست دارد اما قرار نبود این شخصیت مانند الگوهای بیشماری که در سینما می‌بینیم و بسیار تکراری شده اند، باشد بلکه جنس این زن فرق می کند و با چیزهایی که تاکنون دیده‌ایم متفاوت است.

 • پژمانفر ۱۳۹۸-۰۴-۰۹ ۱۲:۱۱

  عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت و گو با «قدس آنلاین»:

  مسئولان نگذارند کرسی‌های ترویجی زبان فارسی تعطیل شوند/ شبه قاره را از دست داده‌ایم

  مینا افرازه

  نصرالله پژمان‌فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اینکه مسئولان در مقابل حجم بالایی از هزینه‌های متفاوتی که در کشور صرف می‌شود، از بودجه زبان فارسی می‌زنند و باعث تعطیلی کرسی‌های ادبیات فارسی در دنیا می‌شوند، به هیچ وجه قابل دفاع نیست. حدود صد سال پیش زبان فارسی، زبان رسمی مردم شبه قاره بود اما امروز هیچکس حتی با زبان فارسی آشنایی ندارد که این مسئله نتیجه بی‌تفاوتی‌های مسئولان به فرهنگ و سرمایه‌های معنوی کشور است.

 • ث ۱۳۹۸-۰۴-۰۴ ۰۹:۰۳

  بررسی دلایل توقف پروژه‌های تلویزیون در گفت وگو با محمد صادق کوشکی/ ۲

  تولیدات انقلابی به ۱۰ درصد هم نمی‌رسد/ مدیران صدا و سیما استغفار کنند

  صبا کریمی

  یک منتقد معتقد است تلویزیون باید همچون یک دانشگاه عمومی باشد اما در این سال ها فرصت‌های بسیاری را سوزانده که نمونه آن بحران سوریه و شهدای مدافع حرم هستند؛ فرزندان عزیز این مملکت شهید شدند اما صدا و سیما یک سریال هم در این باره نساخت، این لکه ننگی بر دامان مدیران سازمان صدا و سیماست و باید از این اتفاق استغفار کنند.

 • وحید خضاب ۱۳۹۸-۰۳-۱۳ ۰۲:۰۶

  نویسنده کتاب » از افغانستان تا لندنستان« از ژانر کتاب های امنیتی می گوید

  تصور عمومی‌ از جریانهای تکفیری با دریایی از مهملات همراه است

  فاطمه عامل نیک

  کتاب «از افغانستان تا لندنستان» خاطرات عمر الناصری (ابوامام المغربی) است؛ یک جوان اهل مغرب که از کودکی در بلژیک بزرگ شده است و به شبکه‌های تکفیری داخل اروپا متصل می‌شود اما در همان زمان بنا به دلایلی دیگر، به عضویت دستگاه اطلاعات خارجی فرانسه (DGSE) نیز درمی‌آید. کتاب، شرح جذابی است از زندگی پرماجرای عمر الناصری، کسی که هم می‌خواست «مجاهد» باشد، هم می‌خواست با «تروریست‌ها» بجنگد؛ کتاب را وحید خضاب (محقق و مترجم تخصصی جریانات تکفیری) ترجمه و نشر شهید کاظمی در اسفند سال گذشته چاپ کرده که در مدت کوتاهی به چاپ دوم رسیده است. به همین انگیزه با مترجم آن درباره اثر و ژانر کتاب‌های امنیتی -اطلاعاتی گفت‌وگو کرده‌ایم.

 • جهانگیر الماسی ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۲:۵۳

  جهانگیر الماسی در گفت و گو با قدس آنلاین:

  تلویزیون از واژگانی استفاده می‌کند که با زبان فارسی سنخیت ندارند/ ظرفیت‌های شبکه نمایش خانگی غیرقابل انکار است

  صبا کریمی

  جهانگیر الماسی کارگردان و بازیگر سینما که به زودی ساخت مستند «گسترش زبان فارسی» را کلید خواهد زد، معتقد است همه ما نسبت به زبان فارسی و حراست از آن مسؤولیم و امیدوارم ساخت این مستند بتواند ما را نسبت به حفاظت از این گنج و میراث کهن آگاه‌تر کند.

 • عباس حسین نژاد ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۱۲:۲۲

  گفتگو با نویسنده کتاب «مناجات» که بتازگی منتشر شده است

  به جای غر زدن، دعا کنیم

  خدیجه زمانیان

  به تازگی اثری به بازار کتاب آمده که مورد توجه و اقبال مخاطبان اهل کتاب قرار گرفته است. «مناجات» های عباس حسین نژاد که با لحن و بیانی طنزآمیز نوشته شده است پیش از این در فضای مجازی منتشر شده بود و حالا در ایام ماه مبارک رمضان از سوی نشر سوره مهر به صورت کتاب عرضه شده است. نویسنده در هر کدام از مناجات های خود ، بر روی یکی از موضوعات مهم و ارزشی از جمله مسائل اجتماعی،اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دست گذاشته است و با استفاده از زبان طنز توانسته توجه مخاطبش را به این موضوعات به ظاهر ساده ولی در باطن بسیار عمیق و مهم، جلب کند.

 • مالک اشتر ۱۳۹۸-۰۳-۰۵ ۱۰:۴۵

  داریوش ارجمند از نقش مالک اشتر در سریال امام علی(ع) می‌گوید

  نمی‌توان با حقه بازی، فیلم مذهبی ساخت

  فاطمه عامل نیک

  حرفه‌ای‌های سینما او را با «اعترض» و «سگ کشی» به خاطر دارند. کلاسیک پسندها شمایلش را در ذهن با «ناخدا خورشید» ثبت کرده‌اند. همین چند وقت پیش در جشنواره جهانی فجر بازی تکنیکی و هنرمندانه‌اش در «پرده آخر» نو نوار شد و مجدد به نمایش در آمد اما آنچه داریوش ارجمند را در ذهن بیشترمخاطبان ماندگار کرده است، حضور در سریال امام علی (ع) و بازی در نقش مالک اشتر سردار بزرگ اسلام است. در روزهایی که مختص به صاحب سریال امام علی(ع) است به سراغ او رفته و درباره مالک اشتر و سریال ماندگار امام علی(ع) گفت‌وگو کرده‌ایم.

 • داستان «یوما» براساس زندگی حضرت خدیجه(س) از سوی نشر نیستان روانه بازار کتاب شد ۱۳۹۸-۰۲-۲۶ ۱۰:۰۴

  عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت سالروز رحلت ام‌المؤمنین(س) مطرح کرد

  ضرورت ساخت فیلم و سریال از زندگی حضرت خدیجه(س)

  مریم احمدی شیروان

  دهم ماه رمضان، مصادف است با سالروز رحلت همسر والای پیامبر، نخستین بانوی گرونده به اسلام و یکی از چهار زن بزرگ تاریخ؛ ام‌المؤمنین حضرت خدیجه کبری(س). فردی که نزدیک‌ترین یار و غمخوار پیامبر(ص) بود و در سال دهم بعثت و تنها چند روز پس از رحلت ابوطالب(ع)، عموی پیامبر(ص) و بزرگ‌ترین حامی او، درگذشت.

 • اکبر صحرایی ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۰:۲۵

  اکبر صحرایی از انتشار تازه‌ترین کتاب طنز دفاع مقدسی‌اش می‌گوید

  طنز دفاع مقدس از طنز اجتماعی سخت‌تر است/ کارگاه‌های عمومی و کلاس‌های داستان‌نویسی به نتایج قابل قبولی نرسیده است

  خدیجه زمانیان

  مجموعه «سنگر علاف‌ها» عنوان اثر جدیدی است که بتازگی از سوی به‌نشر روانه بازار کتاب شده‌است. این اثر تلاش دارد نگاهی تازه به حوادث در جنگ تحمیلی داشته باشد.«سنگر علاف‌ها» داستان افرادی را در جنگ تحمیلی نقل می‌کند که معمولاً به کار گرفته نمی‌شدند و سعی می‌کردند با شوخ‌طبعی خود را سرگرم کنند. برخی از شخصیت‌های مجموعه «دار و دسته دارعلی» نیز در این مجموعه حضور دارند. «سنگر علاف‌ها» شامل ۵۵ داستان کوتاه است که به‌صورت نخ تسبیح به هم اتصال دارند و خواننده حین خواندن داستان به لایه‌های زیرین آن می‌رسد.این کتاب در نمایشگاه کتاب رونمایی شد و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. به انگیزه انتشار این کتاب با اکبر صحرایی به گفت‌وگو نشستیم و در خصوص خلأ‌های داستان‌های طنز دفاع مقدس نظراتش را شنیدیم.

 • ایل بیگی ۱۳۹۸-۰۲-۱۹ ۰۸:۵۸

  قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی در گفت‌وگو با «قدس»:

  سهم بیشتر در اکران برای فیلم‌های خوب و استاندارد ضرورت دارد/ پیش‌بینی فروش خوب سینمای ایران در سالجاری

  زهره کهندل

  نگاهی به آمار فروش فیلم‌های سینمایی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که سهم فروش فیلم‌های کمدی بسیار بالاتر از فیلم‌های اجتماعی بوده است. اگرچه در مواردی معدود، فیلم‌های خوب و استاندارد اجتماعی که در جشنواره‌های داخلی و خارجی تحسین شده و جوایزی را کسب کرده بودند، توانستند همتراز با فیلم‌های کمدی به فروش برسند، اما ضمانت سودآوری فیلم‌های کمدی در گیشه سبب شده که برخی کارگردان‌های شناخته شده به سراغ فیلم‌سازی در این ژانر بروند. درباره اینکه چرا فیلم‌های اجتماعی به نسبت فیلم‌های کمدی، توفیق کمتری در گیشه دارند و اینکه آیا مافیایی در اکران وجود دارد که سانس‌های طلایی و سالن‌های خوب را به فیلم‌های کمدی می‌دهد با حبیب ایل‌بیگی، قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی گفت‌وگو کردیم که می‌خوانید:

 • کافی ۱۳۹۸-۰۲-۱۸ ۰۸:۳۱

  گفت‌وگو با امین سعادتی، تهیه‌کننده و نویسنده مستند «داستان کافی» که چند روز پیش در قم رونمایی شد

  هنوز در تبلیغ کسی مانند «کافی» نداریم

   غلامرضا محمدی

  چند روز پیش، مستند «داستان کافی» در گردهمایی مبلغان ماه رمضان در قم رونمایی شد؛ مستندی داستانی که به نویسندگی و تهیه‌کنندگی امین سعادتی و کارگردانی حنظله تاج‌الدینی ساخته شده و زندگی مرحوم شیخ احمد کافی را روایت می‌کند.در آغازین روزهای ماه مبارک رمضان و فصل تبلیغ طلاب حوزه‌های علمیه، به سراغ نویسنده و تهیه‌کننده این مستند رفتیم. امین سعادتی که خود طلبه است، چند سالی هست که در حوزه فیلم‌سازی فعالیت می‌کند و پیش از این در مقام مشاور، در ساخت مجموعه تلویزیونی «پرده‌نشین» هم نقش داشته است.

 • سیف ۱۳۹۸-۰۲-۱۷ ۱۲:۲۴

  گفت‌وگو با هادی سیف، مورخ نقاشی قهوه‌خانه‌ای و مؤلف «دانشنامه هنرهای مردمی ایران»

  تا قلم از دستم نیفتد، به پژوهش ادامه خواهم داد

  خدیجه زمانیان

  بتازگی در ادامه مجموعه «دانشنامه هنرهای مردمی ایران» کتاب‌های «نقاشی بر پرده قلمکار»، «نقاشی روی چوب»، «نقش‌آفرینی بر سنگ» و «جمشید خان امینی قالیباف مکتب کمال‌الملک» منتشر شده و به بازار کتاب آمده است. دانشنامه هنرهای مردمی ایران که تاکنون در 40 عنوان به همت هادی سیف منتشر شده است، به هنر و هنرمندانی می‌پردازد که روزگاری با تاروپود زندگی مردم ایران زمین عجین شده بود، اما با ورود سبک زندگی جدید بسیاری از آن‌ها به فراموشی سپرده شد. به گفته او این پژوهش‌ها سبب شده تا نام 7000 هنرمند گمنام ایرانی، دوباره زنده و به تاریخ هنر ایران اضافه شود.

 • سریال ن خ ۱۳۹۸-۰۲-۱۶ ۱۵:۰۴

  صبا ایزدپناه از نقش خود در «نون.خ» می گوید

  «کژال» وام دار زنان قدیمی مناطق کردنشین است

  صبا کریمی

  شبکه اول سیما در ایام نوروز مجموعه «نون.خ» به کارگردانی سعید آقاخانی را روی آنتن برد. سریالی که با توجه به درون مایه طنزی که داشت و داستانش را در یکی از مناطق کردنشین روایت می کرد توانست توجه شمار زیادی از مردم را به خود جلب کند. صبا ایزدپناه از بازیگران این سریال است که در نقش کژال، دختر نورالدین خانزاده در کنار هدیه بازوند، ندا قاسمی و شیدا یوسفی، از بازیگران بومی جلوی دوربین رفته و شخصیت متفاوت و جدیدی را به نمایش گذاشته است.

 • خانمحمدی ۱۳۹۸-۰۲-۱۶ ۰۸:۵۸

  گفتگو با حجت‌الاسلام محمدمهدی خانمحمدی شاعر

  عنایت رهبر انقلاب به کتابم، لطف خدا بود

  جواد شیخ‌الاسلامی

  حجت‌الاسلام محمدمهدی خانمحمدی از جمله شاعران طلبه است که پس از چند سال نوشتن، نخستین مجموعه شعر خود را با نام «هیاهو» وارد بازار نشر کرده است. مجموعه شعر هیاهو بتازگی توسط نشر شهرستان ادب منتشر و در نمایشگاه کتاب تهران به مخاطبان عرضه شده است. با این شاعر جوان درباره شعرهای «هیاهو» و مسیر شعرش به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

 • آیت الله پورمحمدی ۱۳۹۸-۰۲-۱۶ ۰۸:۴۹

  گفت وگو با آیت الله محمدتقی پورمحمدی درباره دعای چهل و چهارم صحیفه سجادیه

  ماه عبادت درکلام زین العابدین (ع)

  مریم احمدی شیروان

  شمارش معکوس برای رسیدن ماه مبارک رمضان به پایان رسید و از فردا عطر رمضان مشام شیفتگان این ماه پر خیر و برکت را نوازش می‌دهد؛ ماهی که نویدبخش حیاتی جدید برای مؤمنان است.

 • خاوری ۱۳۹۸-۰۲-۱۵ ۱۲:۴۳

  گفت و گو با محمدجواد خاوری، نویسنده «قصه‌های هزاره‌های افغانستان» :

  ثبت داستان‌های شفاهی در جغرافیای زبان فارسی

  جواد شیخ الاسلامی

  چاپ سوم کتاب «قصه‌های هزاره‌های افغانستان» به تازگی توسط نشر تاک، منتشر و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه شده است. جالب این است که تمامی‌قصه‌های هزاره‌های افغانستان مستقیماً از زبان راویان شنیده شده‌اند اما به دلیل ملاحظاتی از جمله کتابت و خواندن لهجه و امکان استفاده تمام فارسی زبانان، نه با گویش هزارگی، که به زبان فارسی معیار بازنویسی و چاپ شده‌اند. قصه‌های این کتاب قدمی‌مهم در ثبت قصه‌ها و افسانه‌های شفاهی قوم هزاره افغانستان است و از اهمیت زیادی برخوردار است. با محمدجواد خاوری، که خود از نویسندگان مطرح افغانستان و گردآورنده «قصه‌های هزاره‌های افغانستان» است درباره این کتاب و اهمیت ثبت قصه‌های شفاهی مردم افغانستان و حال و هوای مهاجرت به صحبت نشستیم.