همه‌ی خبرهای امروز
 • مسعود بصیری ۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۱:۴۶

  یادداشت/

  حشدالشعبی بهانه است

  کافی است کمی وقت گذاشته و تاریخ معاصر منطقه را مرور سادهای بکنیم. آیا میتوان جایی را پیدا کرد که غرب از به هم پیوستگی مردم منطقه خوشحال شده باشد یا در راستای آن گام برداشته باشد؟

 • شایعه ۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۱:۳۵

  یادداشت/

  غافلگیر شدن مسئولان و صداوسیما

  این روزها شــاهد شکلگیری شــایعات بســیاری در فضای مجازی بویژه در خصوص حوادث ســیل اخیر هســتیم؛ اما اینکه شــایعه چرا شکل میگیرد، موضوعی اســت که در همه دنیا در مورد آن بحــث میکنند و میتوان گفت در هر جامعهای دلایل متفاوتی دارد.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۱-۲۷ ۰۹:۱۹

  یادداشت

  رؤیای بر باد رفته قرن

  معامله قرن را باید رؤیای ترامپ برای فائق آمدن بر بی‌کفایتی‌اش در حوزه سیاست خارجی تفسیر کرد. رؤیایی که تحقق آن بسیار بعید است. روز گذشته روزنامه واشنگتن پست با ذکر جزئیاتی از این طرح تخیلی کاخ سفید نوشت، « انتظار می‌رود معامله قرن کاخ سفید برای خاورمیانه اواخر بهار یا اوایل تابستان رونمایی شود اما با طرح تشکیل کشور مستقل فلسطین که فرضیه مقدم تلاش‌های صلح بوده است، فاصله خواهد داشت.»

 • FATF ۱۳۹۸-۰۱-۲۷ ۰۸:۳۶

  یادداشت/

  ورود سپاه به فهرست تروریستی آمریکا چه ارتباطی به FATF دارد؟

  پس از قرار گرفتن ســپاه پاسداران انقلاب اســلامی در فهرست تروریســتی آمریکا، موافقان FATF ادعا کردنــد که این اقدام آمریــکا هیچ ارتباطی بــه موضوع FATF نداشته و مجمع تشــخیص مصلحت نظام نباید در بررسیهای خود به آن توجه کند.

 • محمدمهدی خالقی ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۹:۱۶

  سفرنوشت / پاکستان – قسمت دوم

  خبری از انفجار نیست

  روز اول هر سفری هیجان‌انگیز است با کمی علافی و وقت کشیِ جذاب و شیرین که برای شناخت و پایه‌گذاری سفر مهم است. بخصوص اگر نخستین بار باشد که به یک کشور نزدیک و ناشناخته سفر می‌کنی.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۵۹

  تلاش برای مهار موج دوم اعتراضات عربی در شمال آفریقا

  علیرضا رضاخواه

  فرید زکریا، مشاورسابق کاخ سفید در امور مسلمانان و سردبیر هفته نامه «نیوزویک» چند ماه پس از حمله جورج بوش به عراق با شعار «دموکراسی سازی در خاورمیانه» کتابی را با عنوان «آینده آزادی؛ تقدم لیبرالیسم بر دموکراسی» روانه بازار کرد.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۳۸

  ناتوی مضحک عربی

  مسعود بصیری

  گاوشیرده غرب آسیا این روزها بشدت دنبال آن اســت که با جمع کردن یک عده درکنار خود یک ناتو عربی شکل داده و در برابر آنچه نفوذ ایران در منطقه مینامد، ایستادگی کند.

 • دکترحسن هانی زاده ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۹:۴۲

  تحولات سودان؛ انقلاب یا کودتا؟

  حسن هانی زاده/کارشناس مسائل بین المللی

  تحولات سودان و برکناری عمرالبشیر از قدرت که از سوی ارتش و پس از چهار ماه اعتراضات مردمی به اوضاع نامناسب اقتصادی صورت گرفت، بیانگر آغاز فصلی جدید در تاریخ این کشــور اســت.

 • جعفرقنادباشی
۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۹:۱۳

  هراس نتانیاهو از استکبارستیزی سپاه

  جعفر قنادباشی تحلیلگر مسائل بین‌الملل

  تروریست خواندن سپاه توسط دولت آمریکا در سطوح مختلف، معانی مختلفی دارد و به عبارتی باید از منظرهای مختلفی به این موضوع نگاه کنیم. اتهام آمریکا به سپاه پاسداران از منظر داخلی به این معنی است که دولت آمریکا در تصمیم‌گیری‌های خود مستقل نیست.

 • سعدالله زارعی ۱۳۹۸-۰۱-۲۴ ۰۸:۲۰

  سعدالله زارعی تشریح کرد

  راهکار ارتش سودان برای پایان دادن به اعتراضات

  یک کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است که ارتش سودان در برابر اعتراضات مردمی علیه شورای نظامی انتقالی و درخواست آنها برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، سه گزینه پیش رو دارد.

 • انتخابات ۱۳۹۸-۰۱-۲۲ ۰۹:۱۶

  اتاق فکر

  انتخابات سراسری هند: آنچه باید بدانیم

  اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا همزمان با آغاز روند هفت‌گانه انتخابات عمومی هند در گزارشی تحلیلی به قلم الیسا آیرس به بررسی ابعاد و تجزیه و تحلیل این رویداد مهم پرداخته است.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۰۹:۱۰

  اتحادی که اتحادیه اروپا را می لرزاند

  علیرضا رضاخواه

  اتحادی که اتحادیه اروپا را میلرزاند پوپولیســم یک رویکرد به دولت داری است که بر پایه وعده‌های بزرگی استوار است که امکان برآورده شدن آنها وجود ندارد. مشهودترین نمونه‌های آن در تاریخ از سال ۱۹۴۵ تاکنون بیشتر در آمریکای لاتین قابل مشاهده بوده اند.

 • سیدجعفر قنادباشی ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۲:۲۱

  بازی غرب در لیبی

  جعفر قنادباشی؛ سفیر اسبق ایران در لیبی

  هشــت سال پس از مداخله نظامی غرب در لیبی که به سرنگونی حکومت سرهنگ معمر قذافی در ســال ۲۰۱۱ منتهی شد؛ لیبی به کشوری ویران، بدون امنیت و به صحنه کشمکش داخلی تبدیل و با یک بحران سیاسی گسترده دست به گریبان است.

 • شهید صدر ۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۱۲:۲۸

  یادی از مغز متفکر اسلامی، شهید مجاهد آیت الله سیدمحمدباقر صدر و خواهر بزرگوارش در سی و نهمین سالروز شهادتشان

  قدرِ صدر

  غلامرضا محمدی

  آنچه از شاهدان عینی دریافتم، این است که جنایتکار خیره سر، صدام تکریتی، خود، سیدِ شهید و خواهر گرامی اش را پس از شکنجه های فراوان و با بدترین شیوه ها به قتل رساند.

 • لیبی ۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۱۱:۲۳

  پشت پرده بحران در لیبی چیست؟

  علیرضا رضا خواه

  پس از آنکه روز پنجشنبه ژنرال خلیفه حفتر دستور حمله به طرابلس را صادر کرد، اوضاع این شــهر به ســمت بحران جدی پیش رفته است....

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۱-۱۸ ۱۶:۰۳

  پشت پرده اظهارات پمپئو علیه ریاض

  اخیراً گزارش‌هایی منتشر شده است که نشان می‌دهد عربستان در مراحل پایانی ساخت نخستین رآکتور اتمی خود می‌باشد. امری که جنجال زیادی را در سطح منطقه ایجاد کرده است. در همین راستا روز گذشته وزیر خارجه آمریکا اظهاراتی را مطرح کرد مبنی بر اینکه واشنگتن به هیچ وجه به ریاض اجازه نخواهد داد تا به قدرتی هسته‌ای تبدیل شود.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۸-۰۱-۱۷ ۱۸:۱۹

  آغازی بر پایان اردوغانیسم در ترکیه

  نتایج انتخابات اخیر شهرداری‌ها در ترکیه را می‌توان یک شوک برای نظام سیاسی این کشور دانست. بر اساس نتایج اولیه منتشر شده، پس از سال‌ها پیروزی حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردوغان در چند انتخابات‌ ترکیه، این حزب در انتخابات محلی اخیر در شهرهای اصلی ترکیه صحنه رقابت را به حزب رقیب اصلی خود باخته است.

 • ایران - اروپا ۱۳۹۸-۰۱-۱۶ ۱۶:۱۸

  چرا سازوکار مالی اروپا از یک شوخی هم کم‌تر است؟

  آنچه روز گذشته رهبر معظم انقلاب درباره شوخی بودن سازوکار مالی اروپایی‌ها مطرح کردند، دو وجه مهم فنی و سیاسی دارد. در وجه فنی آن، نکته قابل‌تأملی وجود دارد که اروپایی‌ها در برجام چه باید می‌کردند؟ اروپایی‌ها در ضمیمه دوم برجام، تعهدات بانکی، مالی، سرمایه‌گذاری، خرید نفت ، گاز و ... دارند که حداقل 10 سرفصل جدی می‌شود. بر اساس آنچه در صفحات 50 تا 54 برجام (بر اساس ترجمه وزارت خارجه) آمده 10 مورد از تعهدات مهم اروپا به زبان ساده این‌گونه هستند.

 • سفر روحانی به عراق ۱۳۹۷-۱۲-۲۶ ۱۱:۱۶

  سفر روحانی به عراق؛ دستاوردهای راهبردی با چشم اندازی روشن در مناسبات دو کشور

  علی حیدری

  بین ایران و عراق طی دو دهه گذشته پرونده‌های مهمی باز مانده بود که بنا بر مشکلات داخلی عراق، مسئولین این کشور تاکنون برای حل آنها اقدامی نکرده بودند.

 • امارات ۱۳۹۷-۱۲-۲۶ ۱۱:۱۳

  امارات از چه چیزی می‌ترسد؟

  حسن رستمی

  بعد از انتشار خبر"پیام قطر به کویت: حل اختلافات با عربستان بدون حضور امارات" در خبرگزاری تسنیم که بازتاب گسترده‌ای در بین رسانه‌های عربی منطقه داشته است، امارات حملات رسانه‌ای گسترده‌ای را علیه قطر و نیز خبرگزاری تسنیم به راه انداخته است.

 • دکتر عماد آبشناس ۱۳۹۷-۱۲-۲۵ ۱۸:۰۸

  پرسش‌هایی که تروریست‌های غربی باید به آن پاسخ دهند

  «می‌خواستم به مسلمانان بگویم که سرزمین ما هرگز سرزمین شما نخواهد شد؛ زمین ما متعلق به خود ماست؛ تا زمانی که یک سفیدپوست زنده باشد، هرگز نمی‎توانید به سرزمین‌های ما هجوم بیاورید و هرگز جایگزین مردم ما نخواهید شد». این جمله‌ای است که تروریست مهاجم به مسجدی در نیوزیلند پیش از حمله‌اش در فیسبوک منتشر کرده است. حمله‌ای که در آن حدود 50 انسان بی‌گناه کشته و 50 نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند. ظاهراً گوینده این جمله فکر می‌کند که استرالیا و نیوزیلند از ابتدا ملک سفیدپوستان بوده و متوجه نیست که سفیدپوستان اروپایی 20 میلیون بومی استرالیایی و نیوزیلندی را قتل‌عام کردند و سرزمین آن‌ها را غصب کردند. راست‌گرایان افراطی در غرب پیش از انجام یک عملیات تروریستی دیگر بد نیست به چند پرسش مهم پاسخ دهند.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۷:۲۰

  جولان انتخاباتی در جولان

  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی این روزها بشدت دچار بحران سیاسی شده است. دولت ائتلافی او به دنبال خروج متحدان سابقش دچار ورشکستگی شده و تلاش وی برای جلب نظر احزاب صهیونیستی ناکام مانده است، از همین رو چندی پیش سخنگوی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونستی در حساب توییتر خود اعلام کرد کنست، پارلمان این کشور برای برگزاری انتخابات زودهنگام منحل می‌شود. اما بعید است که انتخابات زود هنگام بتواند بحران مشروعیت دولت نتانیاهو را جبران کند.

 • الجولان المحتل ۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۷:۱۹

  جولان بخش جدایی ناپذیر سوریه است

  برخی منابع خبری از توطئه جدید مقامات آمریکایی و تحرکات تازه آن‌ها در راستای حمایت از صهیونیست‌ها و به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان اشغالی خبر می‌دهند. جولان طبق قوانین بین‌المللی جزو جدایی‌ناپذیر خاک سوریه بوده و حضور چند ساله رژیم صهیونیستی در این منطقه بر خلاف تمام موازین بین‌المللی و اشغال‌گری محسوب می‌شود. دونالد ترامپ که پیش از این با وجود مخالفت‌های داخلی نظریات شخصی خود را پیش برده و آمریکا را بر لبه پرتگاه خطر قرار داده، برای اجرایی کردن این ایده با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد بود. رئیس جمهور آمریکا اکنون در صحنه داخلی با پرونده‌ها و بحران‌های زیادی روبه رو است؛ از بحث تبانی وی با روسیه گرفته تا پرونده فساد اخلاقی ترامپ. 

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۵:۴۸

  بازگشت به سیاست پرده آهنین

  علیرضا رضاخواه

  پرده آهنین نامی بود که به تقسیم مرزبندی دوقطبی در جهان پس از جنگ جهانی دوم اشاره داشت. پس از پایان جنگ جهانی دوم و در طول جنگ سرد، در خاور این پرده شوروی و همپیمانانش و در بخش باختری جامعه اروپا و ناتو جای ‌داشتند. این اصطلاح کنایه‌ای بود از ...

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۱۲-۲۱ ۱۶:۱۷

  موج دوم بهار عربی در راه است؟

  این روزها سودان و الجزایر، دو کشور مهم در منطقه شمال آفریقا، دقیقاً همان جایی که جرقه اعتراضات بهار عربی 2011 خورد، دستخوش بحران شده‌اند. امری که سبب نگرانی بسیاری از سیاستمداران منطقه شده است. رئیس جمهوری مصر اخیراً نگرانی خود را نسبت به امکان بازگشت مصری‌ها به میدان التحریر و تأثیرپذیری از تظاهرات مستمر در الجزایر و سودان ابراز داشته است.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۱۲-۱۸ ۱۸:۱۵

  آزادی بیان به سبک آمریکایی

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۱۲-۱۷ ۱۷:۲۴

  وزن کشی دیپلماتیک در غرب آسیا

  بی شک غرب آسیا این روزها شاهد نوعی وزن کشی دیپلماتیک است. از یک سو روس‌ها تلاش می‌کنند از انزواگرایی اخیر در سیاست خارجی آمریکا بهره برده و نفوذ خود در منطقه را گسترش دهند. مسکو همچنین گوشه چشمی هم به بازار جذاب تسلیحاتی و دلارهای نفتی کشورهای عربی دارد. از سوی دیگر ایدئولوژی منفعت محور کاخ سفید به هیچ وجه حاضر نیست بازار منطقه را با کشوری دیگر تقسیم کند.

 • برگزیت ۱۳۹۷-۱۲-۱۵ ۱۲:۲۷

  آیا اتحادیه اروپا در پایان راه قرار دارد؟

  برگزیت چالش دیگر است. البته باید توجه داشت که خروج یونان که در چند سال اخیر با بحران مالی گسترده دست به گریبان بود، از اتحادیه، در مقایسه با خروج انگلیس می‌توانست تبعات زیانبار بیشتری بر اروپای واحد داشته باشد؛ چراکه انگلیس اگرچه عضو مهمی از اتحادیه بوده، اما پیشتر نیز در بسیاری از پیمان‌های اروپایی حضور نداشت. برگزیت فقط می‌تواند تا حدی امنیت دفاعی اروپا را تضعیف کند؛ چراکه انگلیس همچنان در کنار اتحادیه باقی خواهد ماند.

 • صهیونیست ۱۳۹۷-۱۲-۱۴ ۱۳:۱۲

  رد پای صهیونیست‌ها در شبه قاره

 • حسن هانی‌زاده ۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۲:۰۲

  شوی تبلیغاتی ترامپ این بار درافغانستان

  این روزها صلح در افغانستان به دغدغه‌ای مهم برای بسیاری از کشورها تبدیل شده است. طالبان به عنوان مخالفان مسلح دولت کابل که عامل تهاجم آمریکا به افغانستان بود، این روزها همزمان با تحرکات میدانی در مذاکرات صلح حاضر می‌شود. اکنون زمزمه بازگشت طالبان به صحنه سیاست و قدرت، خروج نیروهای خارجی و انتخابات آتی ریاست جمهوری، مردم افغانستان را دچار نگرانی کرده است.