همه‌ی خبرهای امروز
 • بن سلمان امروز ۱۴:۱۱

  رفتن بن سلمان دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز نه

    علیرضا رضاخواه 

  جنبلاط در لبنان برای دفاع از سعودی‌ها رسماً به میدان آمده، عادل الجبیر ولیعهد و شاه سعودی را خط قرمز ریاض خوانده و خود بن سلمان هم قرار است به دوره گردی در کشورهای عربی بپردازد.

 • مصطفی خوش چشم امروز ۱۱:۲۱

  ضرورت تغییر معادله بازی در برخورد با اروپا 

  سید مصطفی خوش چشم

  پس از خروج آمریکا از برجام، ایران باید از طرف اروپایی درخواست اجرایی شدن تعهدات را داشته و علاوه بر این تعدیل‌های منطقی در زمینه تعهدات برجامی را متناسب با رفتار آمریکا دنبال کند، زیرا مزایای برجام برای ایران بیشتر از ناحیه برداشته شدن تحریم‌های آمریکا متصور بود و با خروج این کشور از آن منافع تهران حتی از روی کاغذ هم برداشته شده است.

 • محمدحسین جعفریان امروز ۱۰:۳۷

  نگذارید این سرزمین را تحقیر کنند!

  محمدحسین جعفریان

  اگر این چهار کشور دیگر هیچکاره بوده‌اند، پس چرا هنگام امضای برجام این‌قدر ما را آزار دادند، اگر نه آنچنان که خود مدعی‌اند، در این ماجرا مخالف آمریکا و پایبند به برجامند، چرا بدون اجازه ترامپ قدم از قدم برنمی‌دارند؟

 • علیرضا رضاخواه دیروز ۱۶:۲۳

  پایان "پکس آمریکانا"

    دکتر علیرضا رضاخواه 

  نظم جهانی شروع به انشقاق و شکست کرده ‌است؛ «لیبرال دموکراسی» که زمانی قرار بود پایانی برای تاریخ بشر باشد حالا جای خود را به «زوال دموکراسی‌ها» و ناکارآمدی لیبرالیسم داده است.

 • محمدجواد میری دیروز ۱۰:۱۳

  به بهانه انتخاب دکتر کلایی به‌عنوان شهردار جدید مشهد

  مشهد؛ هویت، مزیت، حرکت!

  محمد جواد میری

  به هر حال ما محمدرضا کلایی را تا امروز چهره‌ای شناخته‌ایم که اولاً اهل تأمل و گفتگوی علمی است و ثانیاً اهل تحمل و مبرّا از روحیات استبدادی و اعلاحضرتی برخی مدیران اجرایی. فرزانگی و فروتنی هرجا باشد ستودنی است.

 • پژمانفر ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۴:۵۵

  نمایندگان مجلس طبق قانون مصوب برجام پیگیر اجرای اقدام متقابل هستند

  نصرالله پژمانفر

  طرفداران برجام 9 ماه انتظار کشیدند که متولد شود و کشور را معطل آن کردند، در نهایت هم مرده به دنیا آمد. امروز هم برجام تمام شده و مرده است، هم از لحاظ آمریکایی‌ها و هم از لحاظ افکار عمومی ایرانی‌ها، اروپا هم برای ادامه آن هیچ تعهدی نداده است

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۸-۲۸ ۱۴:۱۳

  وقتی اوهام صهیونیستی رنگ می‌بازد

    علیرضا رضاخواه 

  تعدادی از وزرای کابینه نتانیاهو از جمله لیبرمن وزیر دفاع، استعفا کرده‌اند و دولت ائتلافی وی در شرایطی شکننده قرار گرفته است. در چنین شرایطی آینده سیاسی نتانیاهو در قالب سه سناریوی اصلی قابل تحلیل است.

 • علیرضا رضاخواه ۱۳۹۷-۰۸-۲۷ ۱۶:۱۷

  آغار دیپلماسی پنهان در پرونده خاشقچی

  علیرضا رضاخواه

  افشای جزئیات قتل خاشقچی، می تواند اعتبار عربستان و به ویژه ولیعهد ماجراجو و بلندپرواز سعودی را در جهان به شدت تخریب کند و این همان برتری گفتمان «اخوانی‌ها» بر گفتمان «سعودی‌ها» است.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۸-۲۳ ۱۱:۴۸

  زمان خداحافظی با مدیریت فرتوت

  محمدحسین جعفریان

  یک راه خانه تکانی مدیریت کلان کشوری اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان است؛ تزریق هوای تازه به این حوزه‌های مدیریتی و بهره‌گیری از شور و نشاط و دلسوزی جوانان، همراه با توانایی‌های بالقوه و بالفعل ایشان، می‌تواند در این برهه، راهگشای بسیاری از بن‌بست‌ها شود.

 • پژمانفر ۱۳۹۷-۰۸-۲۳ ۱۱:۴۴

  دریافتی‌های چند گانه مدیران شرکت‌های زیان‌ده دولتی 

  نصرالله پژمانفر

  لازم است مدیریت‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار و کاهش تصدی گری دولتی به طور جدی در دستور کار دولت قرار گیرد که اگر به معنای واقعی محقق شود تحول بزرگی در کاهش هزینه‌های دولت رخ خواهد داد.

 • بهروز فرهمند ۱۳۹۷-۰۸-۲۳ ۱۱:۴۲

  چراغ سبز ترامپ به سعودی، آتش بازی در منطقه

  بهروز فرهمند

  آن چه روزنامه نیویورک‌ تایمز درباره توطئه 2 میلیارد دلاریِ ریاض در ایران منتشر کرده، به نظر می‌رسد، تنها نوکِ قله یخ است که از زیرِ اقیانوس بیرون زده است.

 • مهدی خالدی ۱۳۹۷-۰۸-۲۲ ۱۵:۱۱

  اما و اگرهای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان

  مهدی خالدی

  در کشور ما هر وقت به جوانان اعتماد و میدان داده شده است، آن‌ها امتحان خود را به خوبی پس داده و توانسته‌اند با مدیریت درست بر مشکلات فائق آمده و سربلند باشند. نمونه آن جنگ تحمیلی است که اعتماد به جوانان صحنه‌های شگرفی را رقم زده و صحنه نبرد را دگرگون کرد.

 • مرتضی روشنی ۱۳۹۷-۰۸-۲۰ ۱۴:۵۸

  خیمه شب بازی جدید آمریکا در یمن

  مرتضی روشنی

  حملات هوایی ادامه دار نیروهای ائتلاف به مواضع یمنی‌ها که همچنان در تلاش برای شکستن مقاومت الحدیده هستند و تجربه شکست آن‌ها در ماه رمضانی که گذشت موجب شده تا دولت ترامپ نگران آن باشد که شکست مجدد ائتلاف در اشغال الحدیده به پای واشنگتن هم نوشته شود.

 • بهروز فرهمند ۱۳۹۷-۰۸-۰۲ ۰۹:۴۳

  رقصنده با پترودلارهای سعودی

   بهروز فرهمند

  اگر من تا امروز به قتلِ جمال خاشقجی و پیامدهایش می‌اندیشیدم اگر صبح فردا و پیش از سر زدنِ آفتاب، دستور کارِ رسانه‌های جریان اصلی بر این باشد که «تأثیرِ گلابی بر روح و روانِ آدمیزاد» به صدرِ خبرها برود، ناگهان گلابی «تیتر یک» می‌شود و دیر یا زود، ماجرای جنجالیِ «خاشقجی گیت» را به محاق می‌برد

 • علی هزت بگوویچ ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۱:۰۸

  عزّت بوسنی/زنده‌یاد «علی عزت بگوویچ» را بیشتر بشناسیم

  اگر دنبال قدرت و سهم خواهی بود، می‌توانست با صرب‌ها و کروات‌ها کنار بیاید، استقلال کشورش را بدهد و پست و مقامی بگیرد و ساکت بماند. با این روش شاید بزرگ‌ترین جنگ و خونریزی اروپایی پس از جنگ دوم جهانی هم شکل نمی‌گرفت.

 • بهروز فرهمند ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۱:۰۷

  پایانِ شیک و مجلسیِ پرونده "خاشقچی" و ادامه اصلاحاتِ اره‌ای "پسرِ سلمان"

  بهروز فرهمند

  اگر از منظرِ لیبرال دموکراسیِ خودشان نیز به ماجرا نگاه کنیم، می‌توانیم گواهی بدهیم؛ جانِ یک انسان که هیچ، بلکه جانِ هزاران و میلیون‌ها انسان هم نتوانسته و نمی‌تواند، از پیوند و زد و بندِ کانون‌های قدرت و ثروت جلوگیری کند. 

 • رهبری ۱۳۹۷-۰۷-۲۸ ۱۵:۴۱

  راهبرد مورد تاکید رهبر انقلاب، ضرورت پیشرفت عزتمندانه کشور است

  نگاه به شرق؛ استراتژی، نه تاکتیک

  آنچه اهمیت ویژه‌تری دارد، اینکه چرخش به سمت شرق صرفاً یک تاکتیک نیست! این چرخش باید در سطح راهبردی برای سیاست‌گذاران علمی و سیاسی کشور معنا پیدا کند و این مستلزم تغییر نگاه آن هاست.

 • مصطفی خوش چشم ۱۳۹۷-۰۷-۲۴ ۱۶:۰۹

  سرپوش گذاری بر مشکلات  "FATF " به خاطر اغراض جناحی

  مصطفی خوش چشم 

  نکته قابل تأمل آن است که متأسفانه وزن کشی های سیاسی بین جناحی در داخل کشور بر سر لوایح FATF  باعث شد که برخی از نکات کارشناسی که نقطه تهدید و خطر برای کشور است به صورت شفاف و واضح برای سیاست گذاران و حتی جامعه تبیین نشده و نکات مبهم همچنان باقی بماند.

 • زارعی ۱۳۹۷-۰۷-۲۲ ۱۶:۰۳

  "خاشقچی" بهانه جدید ترامپ برای سر کیسه‌کردن آل سعود 

  سعدالله زارعی

  رئیس جمهور آمریکا در آخرین اظهارنظر خود تهدید کرد که اگر عربستان در پس ماجرای مفقود شدن جمال خاشقچی باشد، «تنبیهی سخت» در انتظار ریاض خواهد بود.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۷-۱۸ ۱۴:۳۰

  چرا از جوانگرایی می ترسیم؟

  محمدحسین جعفریان

  عمده رأی شما را جوانان پرشوری به صندوق ها ریختند که امید به تغییر و نقش آفرینی در مدیریت شهری داشتند. شاید با زحمات خود بخشی را نیز محقق کرده‌اید، اما اکنون که قانون بهترین فرصت را به شما داده، چرا با دنده معکوس حرکت می‌کنید؟

 • ترامپ ۱۳۹۷-۰۷-۱۵ ۱۳:۳۰

  عربستان چگونه با پذیرش تحقیرهای ترامپ علیه کشورمان اقدام می‌کند؟ 

  جنگ نفتی و رسانه‌ای آل سعود علیه ایران

  خاندان آل سعود عزمشان را برای مقابله با جمهوری اسلامی بیشتر از گذشته جزم کرده‌اند، کینه و میل خاندان آل سعود در دشمنی با ایران موجب شده است که حتی تحقیرهای چندباره ترامپ هم را نادیده بگیرند و کماکان به تعبیر ترامپ نقش گاو شیرده را برای آمریکا ایفا کنند.

 • هادی وکیلی ۱۳۹۷-۰۷-۱۵ ۱۳:۲۸

  الگوی استعماری علیه اقتدار ایرانی

  هادی وکیلی

  برخی از دولتمردان تصور داشتند که اگر به کشورهای غربی و شرقی وابسته باشند حکومت آنها تضمین شده و در صورت جنگ احتمالی، این کشورها از ایران حمایت خواهند کرد اما در عمل هنگامی که کشورمان با مشکلی مواجه می شد، هیچ حمایتی از ایران صورت نمی گرفت.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۷-۱۴ ۱۹:۰۳

  احیای «جهاد» با تکیه بر جوانانِ در میدان

  دکتر روح‌الله ایزدخواه

  همه‌ اشکال اولیه‌ ما به تکنوکرات‌ها این بود که هرچه هم عالم و اندیشمند باشید، نشستن در اتاق فکر و برنامه، تحول‌گرایی و واقع‌بینی و به قله پرداختن را از شما خواهد گرفت، و نهایتاً محافظه‌کارتان خواهد کرد و انقلاب هم فاتحه! حالا می‌شود در مرکز نشست و برخاست و گفت احیای جهاد؟!

 • احمد یوسفی صراف ۱۳۹۷-۰۷-۱۴ ۱۵:۳۷

  توهم توطئه سعودی‌ها تاکنون ۱۱۴ میلیارد دلار آب خورده است!

  احمد یوسفی صراف 

  ماجرای این تحقیر به همین جا بسنده نمی‌شود. ترامپ با افشای محتوای سخنان محرمانه‌اش با ملک سلمان از درخواست سعودی‌ها در سال ۲۰۱۷ برای پیوستن آمریکایی‌ها به باتلاق یمن پرده برداری می‌کند

 • افقهی ۱۳۹۷-۰۷-۱۰ ۲۱:۴۶

  پایان دوران بزن دررویی

  سید هادی سید افقهی 

  پیام دیگر حمله سپاه نوعی هشدار به حامیان تروریست‌ها بود؛ به این معنی که حساب کار دست آمریکا به عنوان فرمانده و دیگر کشورهای منطقه از جمله عربستان و امارات به عنوان حامیان مالی تروریست‌ها بیاید که اگر بخواهند روزی دوباره اقدامی مشابه علیه کشورمان انجام دهند از عملیات انتقامی ما در امان نخواهند بود.

 • آرش خلیل خانه ۱۳۹۷-۰۷-۰۹ ۱۰:۲۳

  کدام حرف سیاست پیشگان را باور کنیم؟!

  آرش خلیل خانه

  سؤال این است که وقتی 41 توصیه FATF به دولت به مدد تصویب لوایح مذکور اجرایی شده و به تعبیر خود ایشان بهانه‌های FATF گرفته شود، چه ما عضو این کارگروه بشویم و چه نشویم تفاوت در چیست؟

 • FATF ۱۳۹۷-۰۷-۰۷ ۱۰:۵۵

  چرا باید آخرین لایحه مرتبط با FATF همچنان مسکوت بماند؟

  کسرا آصفی

  خطرناک‌ترین بخش FATF یعنی لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (TF) به دلیل گسترش اعتراضات، برای مدت دو ماه مسکوت ماند تا تکلیف مذاکرات برجامی با اروپا مشخص شود؛ اما اکنون دوباره این لایحه وارد دستور مجلس شده است.

 • شعرباف ۱۳۹۷-۰۷-۰۲ ۱۲:۲۴

  بعد از اهواز نوبت کجاست؟

  سعید شعرباف

  سعید شعرباف در یادداشتی به تحلیل و چرایی حادثه تروریستی اهواز و اهداف دشمنان در به راه انداختن چنین حملاتی پرداخته است که در ادامه آنرا می خوانید.

 • رویوران ۱۳۹۷-۰۷-۰۱ ۰۹:۴۵

  اربابان تحریم و ترور

  حسین رویوران 

  دیروز ۳۱ شهریور ماه همزمان با برگزاری رژه نیروهای مسلح در سراسر کشور، تعدادی از افراد مسلح طی اقدام تروریستی در مراسم رژه نیروهای مسلح در شهر اهواز موجب شهادت و زخمی شدن چندین تن از هموطنان شدند. حسین رویوران کارشناس مسائل سیاسی در یاداشتی به ابعاد این حادثه تروریستی، مسببین و علل وقوع آن پرداخته است که در ادامه آنرا می خوانید.

 • مجلس ۱۳۹۷-۰۶-۲۷ ۱۲:۱۳

  مجلس و نمایندگانی که در حال گذراندن تعطیلات تابستانی هستند!

  رضا صفری

  خیلی نمی‌توان از این مجلس توقع داشت تا کار جهادی کند، مجلس باید در کنار دولت پیش بینی‌های لازم برای ثبات اقتصادی کشور در چند ماه آینده را داشته باشد که این نیازمند تحقیق و تفحص، ارائه قوانین جامع و کاربردی و کار طاقت فرساست.