همه‌ی خبرهای امروز
 • آرش خلیل خانه ۱۳۹۸-۰۳-۲۸ ۱۵:۴۴

  لازم بود این شوک به اروپایی‌ها وارد شود

  آرش خلیل خانه

  متخصصان ایرانی در یک مرحله دیگر ظرفیت غنی سازی در نطنز را بار دیگر به دو برابر افزایش داده‌اند. بدین ترتیب ایران تا ششم تیرماه و تقریباً دو هفته زودتر از سقف ۳۰۰ کیلویی تعیین شده در برجام برای ذخیره گاز UF۶ یا ۸/۲۰۲ کیلوگرم اورانیوم با غنای پایین(۶۷/۳) عبور می‌کند.

 • وحید ارشدی ۱۳۹۸-۰۳-۲۸ ۰۹:۵۲

  یادداشت/

  فراگیر شدن هویت مقاومت در کشور

  بر اســاس مطالعات انجام شده در ادبیات علم اقتصاد، هویت‌هــا، انواع رفتارها از جمله رفتار اقتصادی را تحــت تأثیر خود قرار میدهند و مسیر پسرفت یا پیشرفت فردی و اجتماعی را بسته به نوع هویت شکل گرفته، باز میکنند.

 • کنگره ۱۳۹۸-۰۳-۲۷ ۰۸:۱۱

  یادداشت/

  رفع تکلیف مجلس به جای آرایش جنگی

  در تقابــل ایران و آمریکا کــه تقابلی نه صرفاً سیاســی که تقابل دو پارادایم و یک مواجهه تمدنی است، کنگره آمریکا نقش بسیار مهمی دارد که متأسفانه از ســوی سیاستمداران و اندیشمندان ایرانی همواره مغفول بوده است.

 • سیدجعفر قنادباشی ۱۳۹۸-۰۳-۲۵ ۰۸:۳۹

  امنیت دریایی بازیچه بازیهای سیاسی

  جعفر قنادباشی تحلیلگر مسائل بین الملل

  هنوز مدت زمان زیادی از وقوع حادثه برای چهار تانکر نفتکش در نزدیکــی بندر الفجیره امارات نمیگذرد (22 اردیبهشت) که حمله دوباره به دو نفتکش در دریای عمان خبرساز شده و در صدر اخبار رسانه‌ای جهان قرار گرفت.

 • سجاد علیزاده ۱۳۹۸-۰۳-۲۳ ۰۹:۲۱

  یادداشت/

  آزادی نزار زاکا اقدامی هوشمندانه بود

  اگر تحولات رســانه‌ای پس از اعطای آزادی مشــروط به نــزار زاکا، جاســوس دو رگه لبنانــی – آمریکایی را مرور کنیم، می‌بینیم که برخی در حال تفســیر ایــن اقدام تحت عنوان نوعی عقب نشــینی یــا عذرخواهی غیررســمی جمهوری اســلامی بــه خاطر دستگیری او در سال 94 هستند.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۸-۰۳-۲۰ ۰۸:۳۸

  یادداشت

  سفر «آبه» واحتمال تحمیل برجام‌های جدید

  محمدصادق کوشکی تحلیلگر سیاست خارجی

  ورود آبه به ایران نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپنی به تهران پس از انقلاب اسلامی محسوب میشود؛ پیش از او تاکئو فوکودا در سال 1978 به ایران سفر کرده بود.  در این سفر که همزمان با نودمین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک دو کشور روی می‌دهد، آبه با رهبر و رئیس جمهوری کشورمان دیدار خواهد کرد.

 • محمد حسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۳-۱۳ ۰۱:۲۸

  یاددداشت

  تنهایی امام (ره) در گزافه‌گویی مدعیان

  محمدحسین جعفریان

  چند سال پیش بود؛ دعوت شدم به یک جلسه مهم (از نظر میزبان) با موضوع سیاست‌گذاری ایران در آسیای مرکزی. بنا بود من سخنران بخش افغانستان باشم. قریب 100 درصد این جلسات اتلاف وقت و هزینه است. استنکاف کردم، اما بسیار اصرار کردند. وقتی رسیدم نزدیک 20 نفر دور یک میز گرد نشسته بودند.

 • خلیل خانه ۱۳۹۸-۰۳-۱۲ ۱۵:۳۰

  روحانی و سیاست «یکی به نعل یکی به میخ»

  آرش خلیل‌خانه

  حسن روحانی رئیس جهوری شامگاه شنبه در دیدار با ورزشکاران و قهرمانان ملی کشور گفته است که ما اهل منطق و مذاکره‌ایم اگر با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی سر میز مذاکره بنشینند، نه اینکه فرمان مذاکره صادر کنند.

 • بابك زنجاني ۱۳۹۸-۰۳-۰۸ ۰۴:۰۹

  منهای سیاست

  «ب.ز» در «ب.ز»!

  «ب.ز» معروف را که می‌شناسید. همان متهم اقتصادی دانه درشت که انواع و اقسام فسادهای اقتصادی و غیراقتصادی را در کارنامه دارد و دادگاه‌هایش هرازگاهی حاشیه‌ساز می‌شود، اما در نهایت به جایی نمی‌رسد.

 • روحانی ۱۳۹۸-۰۳-۰۷ ۰۱:۳۳

  یادداشت/

  دولت ونظریه «گلوله جادویی» در عصر ارتباطات

   نگاه بخشــی از دولتی‌ها به انسان‌های نشسته در آن سوی رسانه‌ها، چیزی شبیه به مستمعان کرسی خطابه است؛ نگاهی کــه بیانگر تعریف خاص، ســنتی و محدود از مخاطب است، پنداری غلط از مخاطب.

 • دکل نفتی ۱۳۹۸-۰۳-۰۴ ۱۴:۰۶

  ته نشین

  متهم که دکل نیست!

  ما معتقدیم، مشکل اصلی جامعه امروز، نه فضای مجازی، بلکه «پا»ی فضای مجازی است! ‌شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی که چیز بدی نیستند و از دیدگاه همه کارشناسان، مسئولان و کارشناس - مسئولان محترم، سبب بالا بردن قدرت مطالبه‌گری و شفاف‌سازی می‌شوند.

 • محمود واعظی ۱۳۹۸-۰۲-۲۶ ۰۹:۳۱

  واعظی در پاسخ به قدس:

  از مهلت 60 روزه کوتاه نمی‌آییم

  رئیس دفتر رئیس جمهور در  پاسخ به قدس تأکید کرد از مهلت 60 روزه به کشورهای اروپایی کوتاه نمی‌آییم و در پایان این مهلت گام دوم اقدامات ایران را اجرا خواهیم کرد.

 • وزارت خارجه انگلیس: به ایران سفر نکنید خطرناک ۱۳۹۸-۰۲-۲۵ ۱۶:۲۰

  «شورای فرهنگی انگلیس» در ایران چه می‌کند؟

  ماجرای یک نفوذ کاملاً خیرخواهانه!

  مجید تربت‌زاده

  وزارت خارجه انگلیس باز هم نگران شده است! انگلیسی‌ها، همان دو روز پیش وقتی سخنگوی قوه قضائیه از محاکمه و محکومیت یک عامل نفوذی در ایران خبر داد، واکنش نشان داده و با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند: «گزارش‌های منتشره مبنی بر حکم زندان برای یک کارمند ایرانی شورای بریتانیا به اتھام جاسوسی، لندن را نگران کرده است... در این مرحله نمی‌توانیم جزئیات بیشتری را در این باره مورد تأیید قرار دھیم و به صورت فوری به دنبال اطلاعات بیشتری در این زمینه ھستیم». البته در ایران کسی نگرانِ «نگران شدن» انگلیسی‌ها نیست، اما چون دَم و دستگاه دیپلماسی سرزمین ملکه اعلام کرده به صورت فوری در حال جمع‌آوری اطلاعات بیشتر است، ما هم در این مطلب، اطلاعات بیشتری را از دلایل نگرانی انگلیسی‌ها، پیش روی شما می‌گذاریم.

 • آرش خلیل خانه ۱۳۹۸-۰۲-۲۴ ۱۸:۵۹

  طرحی برای شکستن ضرب‌الاجل ایران

  پشت پرده درخواست مهلت ۱۲۰ روزه اروپا

  آرش خلیل خانه

 • عراقچی ۱۳۹۸-۰۲-۲۱ ۱۴:۰۵

  «عراقچی» میگوید در صورت لزوم افغانستانیها باید ایران را ترک کنند

  به شوشتر نزن گردن مسگری!

   ماجرا از جایی آغاز میشــود که »ســید عباس عراقچی»، معــاون سیاســی وزیر امور خارجه کشــورمان روی آنتن زنده شبکه دو میگوید : »اگر تحریمها اثر کند و فروش نفتمان به صفر برســد، جمهوری اســلامی ایران مجبور است سیاست ویژهای را بــرای اقتصاد خــود در نظر بگیرد و ممکن اســت نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانیمان بخواهیم ایران را ترک کنند«!

 • حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد ۱۳۹۸-۰۲-۲۱ ۱۲:۴۲

   عراقچی مقام ارشد وزارت خارجه یا معلم جغرافیا؟

  حجت الاسلام والمسلمین حجت گنابادی نژاد

  مصاحبــه معاون وزیــر امورخارجه و عضو ارشــد مذاکره کننده برجــام برای خروج میهمانان محترم افغانستانی منعکس شد؛ ایــن مطالب با چه نیــت از زبان یک مقام رســمی در شــرایط کنونی طرح شده، به عهــده گوینده و دســتگاه مرتبط با آقای عراقچی اســت که باید توضیح دهند، اما آنچه به ذهن میرســد چند مطلب است:

 • ویلیام کیسی ۱۳۹۸-۰۲-۱۷ ۱۳:۴۳

  «ویلیام کیسی» را چقدر می‌شناسید؟

  از دست ایران دِق کرد!

  مجید تربت‌زاده

  اعصاب برایش نمانده بود! اصلاً کارِ آخر را باید همین حالا انجام می‌داد. یکی دو طرح قبلی  «ویلیام کیسی» هر کدام به دلیلی شکست خورده بودند و این بار باید کار ایران را یکسره می‌کرد. مأموریت را به تشکیلاتی سپرد که با پوشش شرکت بین‌المللی «پرگرین» در تگزاس فعالیت می‌کرد.

 • زارعی ۱۳۹۸-۰۲-۱۴ ۰۹:۰۳

  آرایش جنگی آمریکا، آرایش مناسب ما

  سعداله زارعی

  همین روزها در خود آمریکا چندین مقاله از شخصیت‌های صاحب تجربه آمریکایی در مطبوعات مشهور این کشور درج شدند و خمیرمایه همه یک چیز بود.

 • عبدالهی ۱۳۹۸-۰۲-۱۱ ۱۳:۰۸

  تصمیم جدید آمریکا و لبخند تکنوکرات‌ها

  کشور ما تا کنون مراحل بسیار دشواری را پشت سر نهاده، و قطعا از این میدان جنگ نابرابر هم سربلند بیرون می آید، به شرط آن که دولت بر خلاف رویه گذشته گوش به فرمان رهبری باشد .

 • شریعتمداری ۱۳۹۸-۰۲-۱۰ ۰۹:۳۸

  آبشخور این شبکه کجاست؟!

  یک هنرپیشه زن دست‌چندم، دروغ‌ها و شایعات جهت‌داری را که دقیقا همسو با اهداف اعلام شده دشمنان اسلام و انقلاب و مردم طراحی شده است به میان می‌کشد که تازه‌ترین آن، نسبت دادن جهاد نکاح! به یک روحانی و توصیه به صیغه شدن خانم‌های ایرانی برای اعضای حشدالشعبی است!

 • اینستکس ۱۳۹۸-۰۲-۰۸ ۰۸:۱۲

  یادداشت/

  خطر اجرای سازوکار اینستکس در تعامل با کشورهای غیراروپایی

  بتازگی دولتمردان در اظهاراتی تأسف‌بار اذعان کردند که می‌خواهند سازوکارهای مشابه با اینستکس (INSTEX) را با کشورهای غیراروپایی راه بیندازند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۲-۰۷ ۱۰:۰۵

  یادداشت/

  کدام دیپلماسی است که راهگشاست؟

  شاید شما هم مواجه شده‌اید، صحبت از هر چیزی که می‌شود، پیش از ادامه جمله گوینده، یکی هست که بگوید؛ این مسئله از راه دیپلماسی و گفت‌وگو راحت‌تر حل می‌شود و در ادامه دیگرانی که هر کدام تأکیدات بیشتری دارند، نظیر اینکه اصولاً راه حل این مسئله از سیر دیپلماسی می‌گذرد. یا ما راهی جز گفت‌وگو نداریم.

 •  مهدی فضائلی ۱۳۹۸-۰۲-۰۷ ۰۸:۳۱

  گزینه های روی میز ما در برابر تحریم نفتی

  مهدی فضائلی

  کارت های آمریکا برای ادامه فشار به ایران اسلامی در حال پایان یافتن و یا رسیدن به حداقل اثربخشی است و پس از این، از سویی رفتن آمریکا به سمت اضمحلال و از سوی دیگر آغاز دوران جدید ایران بزرگ اسلامی خواهد بود.

 • شریعتمداری ۱۳۹۸-۰۲-۰۴ ۰۹:۱۰

  ما، برجام و دیگر هیچ!

  آقایان به جای کلیات ابوالبقایی که در سخنرانی‌های یکطرفه می‌بافند، برای یک‌بار هم که شده در یک گفت‌وگوی دوستانه و دوطرفه با منتقدان شرکت کنند و به مردم توضیح بدهند که برجام غیر از امتیازات از دست رفته و تعهدات برجای مانده و افزایش ده‌ها تحریم جدید-به جای لغو تحریم‌ها- چه دستاوردی برای کشور داشته است!

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۲-۰۲ ۰۸:۵۳

  یادداشت/

  سیلاب بعدی تمام زحمات دولت را به باد میدهد

  اگر سیلاب‌های اخیر را بزرگ‌ترین فاجعه سال‌های جاری می‌دانید و فکر می‌کنید در 100 سال اخیر حتی جنگ تحمیلی به این میزان خسارت و مشکلات برای مملکت به بار نیاورده است، باید بگویم اشتباه می‌کنید. فجایعی هستند که در سکوت ستون‌های بنای دیرپای این سرزمین را از درون می‌جوند و پوک می‌کنند و هیچ کس هم اهمیتی به آن‌ها نمی‌دهد.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۰۸:۳۲

  یادداشت/

  تنبیه مدیران نالایق را سیستماتیک کنیم

  یکی از مشکلات مهم مدیریتی نظام، از آغاز انقلاب بویژه پس از دو سه سال نخست که عمده امور تثبیت شد، بی‌اعتنایی به سیاست توأمان تشویق و تنبیه در رتبه‌ها و بخش‌های مهم مدیریت کلان مملکت بود.

 • مسعود بصیری ۱۳۹۸-۰۱-۲۷ ۰۹:۱۶

  یادداشت/

  روزهای خوب ایران

  بیایید با هم صادق باشیم. واقعاً از روزهای پس از جنگ تاکنون صحنه‌هایی را که امروز در لرستان و خوزستان به تصویر کشیده می‌شود دیده بودیم؟

 • دژپسند ۱۳۹۸-۰۱-۲۲ ۰۸:۴۱

  دژپسند در پاسخ به قدس:

  مگر می‌شود ۴۰ تا ۶۰ درصد اقتصاد در دست سپاه باشد؟

  وزیر امــور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: کارکرد سپاه حفاظت از مرزها و انقلاب است و بحثهایی که گفته می‌شود اقتصاد کشور وابسته به سپاه است از اساس زیر سؤال بوده و نادرست است.

 • محمد صادق کوشکی ۱۳۹۸-۰۱-۲۲ ۰۸:۳۴

  یادداشت روز/

  اتهام‌زنی به سپاه با هدف پیروزی در انتخابات آینده آمریکا

  اتهام آمریکا مبنی بر تروریست خواندن سپاه پاسداران، دلیلی واضح بر حقانیت سپاه و نشانی دیگر از سیاست‌های غلط و خیانت ترامپ نسبت به نظامیان آمریکا است، به نحوی که جهت برد انتخاباتی آتی خود، نوکری صهیونیسم جهانی را بر حفظ حقوق نظامیان کشور خود ترجیح می‌دهد.

 • تحلیل سیاسی ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۱۳:۲۷

  ما ایرانی‌ها چرا این قدر سیاسی‌ایم!؟

  م. ظرافتی

  اگر بنا را بگذاریم بر صحبت‌های سیاسی در سطح اجتماع، ایران بدون شک یکی از سیاسی‌ترین جوامع دنیاست. از بقال، راننده تاکسی، کارمند بانک و دانشجو بگیر تا سلبریتی، فوتبالیست و خواننده؛ همه دوست دارند در مورد سیاست اظهارنظر کنند!