همه‌ی خبرهای امروز
 • کریمی قدوسی دیروز ۱۰:۲۵

  ضرورت حذف دلار از روابط ایران و عراق

  جواد کریمی قدوسی

  باید توجه داشت هم اکنون نیز بسیاری از نیازهای اقتصادی مردم ایران در عراق با پول رایج کشورمان قابل مرتفع شدن است اما مشکل عمده ادامه تجارت گسترده بر مبنای دلار میان دو کشور است.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۴:۴۷

  ۳ اقدام برای جلوگیری ازرفتارهای  پر خطر بانکی!

  فرهاد ماکان 

  اعطای چنین امتیازاتی موجب آن شده که سهم سپرده‌های بهره‌گیر از کل نقدینگی بشدت افزایش یابد و از ۴۴ درصد در سال ۱۳۸۰ به ۸۰ درصد در سال ۹۶ برسد

 • مصطفی خوش چشم ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۲:۵۷

  فرصت تاریخی یا وقت کشی دوباره 

  سید مصطفی خوش چشم

  اروپا به لحاظ مالی و اقتصادی به شدت به آمریکا وابسته و تحت لوای این کشور بوده و از واشنگتن هراس دارد اما حالا به نظر می‌رسد مسئله ایران فرصتی تاریخی برای اروپا ایجاد کرده تا با اتخاذ سیاست مستقلانه جلوی زورگویی‌های واشینگتن ایستادگی کند

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۶-۲۴ ۱۲:۵۶

  جنگ اقتصادی و جاسوسان آن

  محمدحسین جعفریان

  در قدم اول کشاندن این هشدارها به سطح توده‌های مردم رفتار نادرستی است و بیشتر آن‌ها را مضطرب می‌کند. در قدم دیگر باید مرکز یا مراکزی باشند که به این ادعاها بویژه وقتی چنین گسترده طرح می‌شوند رسیدگی کرده و آن‌ها را جدی بگیرند.

 • محمد حسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۶-۲۲ ۱۴:۰۸

  آیا کالاهای اساسی به سرنوشت سوخت دچار می‌شود؟

  محمدحسین جعفریان

  شما را به خدا دست از این مدیریت آزمون و خطایی بردارید. اکنون دوباره زمزمه راه‌اندازی کارت‌هاست و صرف دریایی از بودجه برای زنده کردن آنچه به دست خود نابود کرده‌ایم!

 • 0 ۱۳۹۷-۰۶-۱۸ ۱۴:۴۲

  قانون ۲۲ ساله حداکثر استفاده از توان داخل همچنان به اصلاح نیازمند است

  علی نیکبخت

  با مطالعه چنین قوانینی و مقایسه آن‌ها با قانون «حداکثر استفاده از توان داخل» می‌توان مشاهده کرد که یکی از دلایل اصلی اجرا نشدن قانون مذکور، نگارش مبهم و اکتفا به کلی‌گویی بوده است. به‌طوری‌که حتی تعاریف دقیق و روشن نیز مورداستفاده قرار نگرفته و هیچ‌گونه روش ارزیابی برای بررسی میزان عمل به قانون نیز ارائه نشده است.

 • حاجی دلیگانی ۱۳۹۷-۰۶-۱۷ ۱۳:۳۵

  رسانه کانال مهم اعتماد ساز میان دولت و جامعه

  حسینعلی حاجی دلیگانی 

  اگر دیگر کشورها با شرایطی نظیر آنچه که ما اکنون با آن روبه‌رو هستیم مواجه شوند، رئیس جمهور، هیئت دولت و نمایندگان مجلس شب و روز نخواهند داشت تا بتوانند به صورت مرحله‌ای این مشکل را رفع کنند، اما در چنین شرایطی رئیس جمهور ما موضعی‌ای کاملاً انفعالی در پیش گرفته است...

 • حسن بیگی ۱۳۹۷-۰۶-۱۶ ۱۱:۱۵

  مشکل از سوء مدیریت است

  ابوالفضل حسن بیگی

  رسالت اصلی مجالس در شرایط جنگ اقتصادی اتخاذ قوانینی متناسب با آن است.

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۶-۱۶ ۱۱:۰۱

  چرا مردم به سایت‌ فروش خودرو هجوم می‌برند؟

  میثم مهدیار

  بی‌تردید چنانچه امروز نیز از آن همبستگی اجتماعی برخوردار می‌بودیم می‌توانستیم با همگرایی و همبستگی میان مردم از سوء استفاده این شرکت‌ها و یا جابجایی نقدینگی بصورت توده‌ای جلوگیری کرده و مانع افزایش قیمت دلار و یا کالاها بصورت غیر واقعی شویم.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۲:۱۹

  سناریوهای تحول بازار مسکن در نیمه دوم سال

  مهدی غلامی

  سیاست دیگری که اجرای آن در این سال‌ها به افزایش قیمت مسکن کمک کرد، اصرار بر تحریک تقاضا از طریق افزایش چند برابری سقف وام خرید مسکن بود. سیاستی که به دلیل کمبود عرضه مسکن، نتیجه‌ای جز افزایش قیمت مسکن را در پی نداشته است.

 • محمد حسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۶-۱۲ ۱۲:۱۸

   کشف نسبت «نماینده» و «گونی»!

  محمدحسین جعفریان

  جناب آقای نماینده! آیا مسبب این مصیبت اوست که شما احمق و نادان خطابش می‌کنید؟ نادانی و حماقت چه کسانی باعث این اوضاع شده و او باید یقه چه کسی را به عنوان مسئول این فاجعه بگیرد؟

 • نقدینگی ۱۳۹۷-۰۶-۱۰ ۲۳:۲۱

  شبکه بانکی و پمپاژ روزانه  نقدینگی

   حدود ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد که هر ۳۳ ماه میزان آن دو برابر می‌شود.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۶-۱۰ ۱۵:۵۱

  رشد اقتصادی کشور با توسعه بنادر

  *فاطمه مقیمی

  در عرصه تجارت دسترسی به بازارهای جهانی اولویت رشد اقتصادی یک کشور محسوب می‌شود، در این راستا بنادر به عنوان شاخص‌ترین رکن اساسی اقتصادی تجاری در یک کشور هستند.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۶-۱۰ ۱۵:۳۵

  نگاهی به حمایت اتاق بازرگانی از الحاق ایران به FATF

  کسرا آصفی

  اخیرا اتاق بازرگانی با انتشار بیانیه‌ای عنوان کرد که در صورت عدم پایبندی ایران به رعایت توصیه‌های چهل گانه FATF، انزوای مالی کشور قطعی خواهد بود.

 • شقاقی شهری ۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۱۴:۴۲

  یاداشت

  ارزش پول ملی طی ۹ ماه ۱۵۰ درصد افت کرد

  تدابیر اشتباه پی در پی باعث تشدید رکود، بیکاری، قاچاق و... شده و عملکرد دولت اصلاً قابل قبول نیست و آمارهای رئیس جمهور و تیم اقتصادی شاید در ظاهر درست باشد، اما با واقعیت جور نیست و برای مردم موشکافی نمی‌شود.

 • آرش شفاعی ۱۳۹۷-۰۶-۰۷ ۱۴:۴۰

  یاداشت

  زمان کارهای بزرگ فرا رسیده است

  امروز هم انبار شدن بخش قابل توجهی از کاغذ وارداتی و ایجاد کمبود تصنعی در بازار، سبب شده است که این کالا، نایاب و بشدت گران شود و در عمل بازار نشر در کشور در رکود قرار گیرد. چاره چیست؟ تا کی باید بخش مهمی‌ از درآمد ملی صرف واردات و دپوی کاغذ شود؟

 • اتحادیه اروپا ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۲:۲۹

  به اروپا فرصت باج خواهی ندهیم

  سید مصطفی خوش چشم

  آمریکا در جدیدترین اقدام خود با هدف تشدید فشارها بر ایران مسأله تحریم کامل نفتی کشور را مطرح و دنبال می‌کند.  از سوی دیگر، در حالی که هنوز تحریم‌های نفتی آغاز نشده است کشورهای اروپایی تا چه میزان خواهند توانست بر اساس تعهدات خود با تحمل هزینه و ایستادگی در مقابل آمریکا به خرید نفت ایران ادامه داده و فروش نفت این کشور را تضمین کنند؟ 

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۱:۵۹

  سرنوشت 18 سال یارانه یک ایرانی!

  محمدحسین جعفریان

  رهبر انقلاب در اظهارات اخیرشان نکات مهمی را شفاف کرده و ازتخلفات و خطای سیاست‌گذاران این روزهای اقتصاد مملکت یاد کرده‌اند، از جمله اینکه: «در همین قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی‌تدبیری‌ها و بی‌توجهی‌ها ارز کشور رفت دست کسانی که از آن سوءاستفاده کردند... این توزیع دو طرف دارد. یکی که آن را می‌گیرد و یکی که آن را می‌دهد. ما همه‌اش داریم دنبال آن کسی می‌گردیم که می‌گیرد، در حالی که تقصیر عمده متوجه کسی است که آن را داد...»

 • مرتضی روشنی ۱۳۹۷-۰۵-۲۲ ۱۴:۳۸

  آمریکا بازنده جنگ تجاری علیه دنیا

  ایران، کره شمالی، کوبا، چین، روسیه، اتحادیه اروپا، کانادا، ژاپن و حالا ترکیه؛ کشورهایی هستند که با روی کارآمدن دونالد ترامپ بر مسند ریاست جمهوری آمریکا، شامل تحریم‌های مجدد یا جدیدی شده‌اند؛ اما چرا آمریکا به یکباره آغازگر جنگ اقتصادی با دنیا شده است و هدف آن از این کار چیست؟

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۱۵:۰۹

  کار عار نیست

  نعمت الله سعیدی

  وقتی هدف از کار کردن، بیشتر فقط در کسب درآمد خلاصه می‌شود، برای یک ساعت از عمر یک انسان چه مبلغی را می‌توان پیشنهاد داد؟ آن هم انسانی که معاد باور نیست و تمام فرصت هست و نیست خود را همین چند صباح زندگی فانی می‌داند!

 • عرفان قمی ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۱۵:۰۹

  مصایب بنگاه‌های کوچک و متوسط در اقتصاد ایران

  عرفان قمی

  بنگاه‌های کوچک و متوسط نهادهای محدود اقتصادی هستند که از طریق انباشت منابع مالی خرد، کارآفرینی و پیوند با صنایع، زمینه‌های توسعه اقتصادی را فراهم می‌آورند. در کشورهای توسعه یافته در چند دهه اخیر، ایجاد و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط یکی از ارکان مهم توسعه اقتصادی کشورها بوده است و مؤلفه‌های ساختاری که در این بنگاه‌ها وجود دارد، آن‌ها را به منبع اصلی کارآفرینی و نوآوری در تولید، خلق فرصت‌های شغلی جدید و تحول در صادرات کشورها تبدیل کرده است. 

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۵-۲۰ ۱۱:۱۱

  مبارزه با فساد و نقش رسانه صادق

  محمدحسین جعفریان

  شما را به خدا به عواقب این نوع خبررسانی توجه کنید. شاید عده‌ای برای زدن جناح رقیب ساده‌ترین موارد را صدها برابر درشت نمایی کرده و منتشر کنند، اما این جماعت دارند زیر پای خودشان را هم جارو می‌کنند و خبر ندارند!

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۰:۳۳

  مسکن، قربانی بسته سیاست‌های ارزی نشود

  مهدی غلامی

  در این بین بازار خرید و فروش مسکن به عنوان یکی از کم ریسک‌ترین و پر بازده‌ترین بازارها شناخته می‌شود، به شکلی که در این سال‌ها عمده تقاضاهای موجود در این بازار را تقاضاهای سرمایه‌ای تشکیل می‌دهد. در ماه‌های اخیر این بازار هم مورد هجوم حجم قابل توجهی از نقدینگی قرار گرفت که تبعات تورمی خود را داشت.

 • ارز ۱۳۹۷-۰۵-۱۶ ۱۱:۱۸

  الزامات بسته جدید ارزی 

  علی روحانی

  بسته جدید ارزی بانک مرکزی اگر شروع یک حرکت اصلاحی باشد می‌توان آن را مثبت ارزیابی کرد ولی در صورتی که کل برنامه همین چیزی باشد که اعلام شد می‌توان آن را یک برنامه ناقص تلقی کرد.

 • نعمت الله سعیدی ۱۳۹۷-۰۵-۱۶ ۱۰:۵۱

  عفونت‌های برجام و جراحی بزرگ 

  ترامپ شود سبب خیر

  نعمت الله سعیدی

  نکته در اینجاست که امروز، وقتی به تاریخ 40 ساله انقلاب نگاه می‌کنیم، حتی مواردی مثل تحمیل هشت سال جنگ خانمان سوز و ویرانگر نیز، در مجموع به نفع انقلاب اسلامی تحلیل می‌شوند. حال شاید مبنای این تحلیل‌ها آبکی و بی اساس باشند، اما نتیجه‌ای که گرفته می‌شود کاملاً درست است.

 • شعرباف ۱۳۹۷-۰۵-۱۵ ۱۶:۲۰

  چند ماهی درشت از آب گل‌آلود اقتصاد به نفع مردم

   دکتر سعید شعرباف

  رفتار  از روی بی خیالی مسئولان و خنده هایشان در مشکلات اقتصادی ما را بر آن داشت که از باب «به هم نخندیم، بلکه همه باهم بخندیم» به بخشی از فرصت‌هایی که در وضعیت گل‌آلود این روزهای اقتصاد و سیاست کشور وجود دارد، اشاره کنیم، بدین امید که مردم کوچه و بازار هم بهره‌ای از حال خوش دولتی‌های عزیز ببرند!

 • اداره مالیاتی گیلان ۱۳۹۷-۰۵-۱۲ ۱۲:۵۸

  مالیات بر ارزش‌افزوده؛ بلای جان تولید

  عرفان قمی  

  معیوب بودن چرخه بازار نیز آسیب‌های جدی و شدیدی ایجاد کرده، به‌طوری‌که اتفاقاً افرادی که می‌خواهند شفاف و سالم مالیات پرداخت کنند، بیشتر متضرر می‌شوند.

 • بانک مرکزی ۱۳۹۷-۰۵-۱۰ ۱۲:۲۸

  آیا تغییرات اصلی‌تر دولت هم در پیش است؟

  محمد جعفری نژاد

  این روزها کم نیستند افرادی که برای حل مشکل بوجود آمده در حوزه سکه، طلا و ارز راه حل های مختلفی را پیشنهاد می دهند. عمده این راه حل ها هم به فعالیت های ارزی بانک مرکزی ختم می شود. به نظر می رسد دولت نیز به همین باور رسیده که می تواند با تغییر در سیاست های پولی و ارزی وضعیت بوجود آمده را مدیریت کند حال آنکه شواهد نشان می دهد مشکل در جایی غیر از بازار ارز و طلا و راه حل نیز چیزی فراتر از تعویض و تغییر رییس کل بانک مرکزی است. البته در اینکه عملکرد ضعیف آقای سیف در بوجود آمدن وضع موجود تاثیرگذار بوده شک ندارد اما به نظر می رسد همه مشکل با تغییر رییس بانک مرکزی حل نمی شود و تغییرات بیشتری مورد نیاز است.

 • شاکری مجید ۱۳۹۷-۰۵-۰۹ ۱۲:۳۶

  رام کردن ارز سرکش با تعمیق بازار ثانویه 

  دکتر مجید شاکری

  درباره تلاطمات بازار ارز در دو روز گذشته تحلیل های مختلفی مطرح شده است. فارغ از این تحلیل ها باید درباره «چه میشود کرد؟» بیشتر صحبت کنیم.

 • تحریم ۱۳۹۷-۰۵-۰۷ ۱۳:۲۵

  2 پادزهر برای تحریم‌های نفتی

   سیدمسعود احمدی

  همزمان با مطرح شدن تحریم مجدد نفت ایران از سوی آمریکا، استفاده از محموله‌های کوچک برای جلوگیری از ردیابی و به کار بردن پیمان‌های پولی دوجانبه برای حذف دلار در مبادلات اقتصادی بخصوص فروش نفت، می‌تواند تأثیر چشمگیری در کاهش تحریم‌های جدید نفتی داشته باشد.