همه‌ی خبرهای امروز
 • میثم مهرپور دیروز ۰۸:۰۰

  یارانه پنهان و اسراف در مصرف بنزین

  مصرف بنزین در ایران در حال رکوردشکنی است؛ رسیدن مصرف روزانه بنزین در ایران به حدود ۹۰ میلیون لیتر در روز علاوه بر حجم عظیمی از یارانه پنهانی دولت به این کالا به واسطه مضرات بیشمار آن بر سلامتی و آلودگی هوا نیازمند اصلاح جدی در روند موجود از سوی سیاست‌گذاران است.

 • شریف حسینی ۱۳۹۸-۰۱-۲۸ ۱۵:۲۳

  مسیر اقتصاد مولد از رونق تولید می گذرد

  سید شریف حسینی

  آنچه بیش از هر چیزی در اقتصاد ایران به عنوان پیش نیاز تلقی می شود ، استقلال اقتصادی از طریق تولید با بهره وری بالا و راه اندازی چرخه تولید است که به نظر می رسد در سال های اخیر سرعت چرخ دنده های تولید بیشتر شده اما این حرکت باید با سرعت بیشتری ادامه یابد.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۸-۰۱-۲۷ ۰۸:۴۶

  یادداشت/

  تأمین مسکن محرومان، راهبرد اصلی کاهش فقر در جامعه

  نحوه حمایت دولت از اقشار محروم یکی از مسائل همیشگی دولت‌ها بوده است. اینکه حمایت‌ها و یارانه‌های در نظر گرفته شده، برای نیازهای اساسی برنامه‌ریزی شده یا نه و اصلاً به دست گروه‌های هدف رسیده یا نه؟

 • حسین محمودی اصل ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۱۵:۳۶

  کارکردهای صندوق توسعه ملی زیر سوال رفته است

  حسین محمودی اصل -اقتصاد دان

  انتظار می رود دولت با استفاده از ظرفیتهای داخلی در آینده ای نه چندان دور نیازی به برداشت غیر اصولی و غیر موجه از صندوق توسعه ملی نداشته باشد.

 • سید بهاءالدین حسینی هاشمی ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۱۳:۱۳

  تغییر سیاست پولی یا سیاست افزایش رکود و نابودی تولید

  سید بهاء الدین حسینی هاشمی -کارشناس بانکی

  قطعا آنچه توسط رئیس بانک مرکزی بیان شده توجه به سیاست انقباضی است، این سیاست تا زمانی است که موجب کنترل تورم و کاهش حجم نقدینگی در اقتصاد شود، با کم شدن حجم نقدینگی شاهد کاهش تقاضا و افزایش رکود خواهیم بود و قطعا منجر به افزایش تولید و رونق آن نخواهد شد.

 • وحید شقاقی شهری اقتصاددان ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۴۶

  صندوق توسعه ملی به سمت خالی شدن می‌رود

  وحید شقاقی شهری -اقتصاددان

  صندوق توسعه ملی تکامل یافته حساب ذخیره ارزی است، هنگامی که شعار قطع وابستگی یا کاهش وابستگی به نفت صادر شد، تحت این شعار حسابی تحت عنوان حساب ذخیره ارزی ایجاد شد که با برداشت‌های مداوم از این حساب مسئولان برآن شدند تا با اعمال فشار بیشتری مانع برداشت از این حساب یاد شده شوند.

 • کامران ندری اقتصاددان ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۰۸:۴۵

  ارز جهانگیری نابودکننده منابع بزرگ ارزی کشور شد!

  کامران ندری- عضو پژوهشکده پولی و بانکی

  ارز دولتی که در فروردین ماه سال ۹۷ لقب ارز جهانگیری را گرفت نه تنها حسنی برای منابع و منافع اقتصادی کشور به دنبال نداشت، بله تک نرخی کردن ارز مقطع زمانی که همخوانی با واقعیت‌های اقتصادی کشور نداشت منجر به سوء استفاده و رانت خواری‌هایی شد که حوزه ارزی و اقتصادی کشور را به چالش کشید.

 • دکتر ابراهیم رزاقی/ اقتصاد دان ۱۳۹۸-۰۱-۲۲ ۰۹:۰۰

  چراواقعیشدن نرخ دلار اوضاع اقتصاد راسامان نداد؟

  مشکل اصلی؛ یارانه به واردات

   قیمت دلار همواره باید واقعی باشد تا اوضاع اقتصادی کشوربه سامان شود، نرخی که در آن تولید رونق بگیرد، سرمایه‌گذاری افزایش یابد و صادرات و واردات به درســتی انجام شود، اگر مجموعه اینها هماهنگی داشت یعنی نرخ درســت انتخاب شــده است.

 • مجید شاکری ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۰۸:۴۲

  مرجعیت ارزی باید از دبی خارج شود

  دکتر مجید شاکری اقتصاددان

  تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به لحاظ اقتصادی عملاً نکته‌ای بیش از تحریم‌های کاتسا را به دنبال ندارد، در واقع می‌توان گفت آنچه که پیش از این به عنوان تحریم اقتصادی سپاه در سال‌های گذشته اعمال و بیان شده در حال حاضر مجدد بسته‌بندی شده تا وحشت دوباره‌ای از این تحریم به بازار ایران تحمیل شود تا بازار یک بار دیگر دچار تنش‌های ارزی شود.

 • اقتصاد ۱۳۹۸-۰۱-۲۰ ۱۱:۳۹

  سه "باید" برای رونق تولید

  میثم مهرپور

  یکی از الزامات افزایش تولید به صورت پیوســته و نه مقطعی، توجه به تولید صادرات محور است؛ اگر چه در ماه‌های اخیر به لطف افزایش نرخ ارز صادرات غیر نفتی ایران با افزایش قابل توجهی مواجه بوده، اما این افزایش تولید ارتباطی به نحوه تولیدات ما نداشته و صرفاً به واسطه کاهش ارزش پول ملی ما رخ داده است.

 • پرداخت تسهیلات بانکی ۱۳۹۸-۰۱-۱۸ ۰۹:۵۸

  تسهیلات بانکی و بی‌ثباتی نرخ ارز ضد تولید عمل می‌کنند

  سید بهاء الدین حسینی هاشمی

  محدودیت منابع مالی و عدم ســرمایه گذاری خارجی در ایران موضوعی است که تولید را با چالش‌های جدی مواجه کرده اســت، چر ا که تولید ایران در برخی از کالاهای راهبردی و ضروری نیازمند اســتفاده از مواد اولیه و کالاهای واسطه ای وارداتی است.

 • رونق تولید 2 ۱۳۹۸-۰۱-۱۷ ۱۸:۰۹

  راه ایجاد انگیزه تولید

  رسیدن به رشد هشت درصدی در برنامه ششم توسعه نیازمند رقم 780 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری سالانه است که بخشی از آن می‌بایست از طریق فاینانس خارجی تا رقم 50 میلیارد دلار تأمین می‌شد که به دلایل مختلف و تحریم، چنین امکانی برای سرمایه‌گذاری فراهم نشد. بخشی از سرمایه‌گذاری مورد نظر تولید نیز باید از طریق بخش خصوصی و بورس جذب شود، قطعاً این مهم زمانی محقق می‌شود که سود حاصل از سرمایه‌گذاری بخصوص سرمایه‌گذاری بلند مدت از درجه ریسک‌پذیری پایینی برخوردار باشد.

 • جعفر قادری ۱۳۹۸-۰۱-۱۷ ۱۸:۰۸

  رونق تولید در گیرودار حذف قوانین دست و پاگیر

  آنچه می‌تواند موجب رونق گیری تولید و حضور مردم با سرمایه‌های خرد تا کلان شود، تسهیل فضای کسب و کار است. حذف موانع و محدودیت‌های اداری که مانع شکل‌گیری تولید هدفمند ملی می‌شود در این برهه زمانی بسیار حیاتی و الزامی است، زیرا قدمی در بسترسازی برای ورود آحاد مردم به بخش تولید ملی و سرمایه‌گذاری در این عرصه بزرگ است.

 • رحمان سعادت ۱۳۹۸-۰۱-۱۶ ۱۶:۱۲

  تأخیر در تصمیم گیری مدیران ؛ تاثیرات منفی در اقتصاد

  شرایط سخت اقتصادی که کارشناسان اقتصادی از آن به عنوان دوران جنگ اقتصادی یاد می کنند زمانی برای تصمیم گیری‌های غلط و آزمون و خطا کردن نیست، قطعا در چنین شرایطی اقتصاد کشور نیازمند حضورمدیرانی قوی و تصمیم گیر و تصمیم ساز است.

 • مرتضی افقه ۱۳۹۸-۰۱-۱۶ ۱۶:۱۱

  نابودی منافع ملی ریشه در بحران تصمیم گیری مدیران دارد

  مسئولان همچنان متوجه وضعیت بد اقتصادی کشور نیستند یا خواهان پذیرش شرایط غیر عادی اقتصاد ایران نیستند،تحریم های آمریکا در کنار سوء مدیریت ها که می توان از آن به عنوان بحران تصمیم گیری صحیح براساس تأمین منافع ملی اقتصادی یاد کرد همه و همه دست به دست هم داده تا در شرایطی قرار بگیریم که با قدرت‌های اقتصادی رو در رو شویم و چون بسیاری از کشورهای دنیا تعامل تجاری قابل توجهی با آمریکا دارند از تجارت با ایران امتناع می کنند.

 • حسین صمصامی ۱۳۹۸-۰۱-۱۶ ۱۶:۱۰

  مبانی اقتصاد غرب عامل بحران تصمیم گیری در اقتصاد است

  در حال حاضر ما در ایران و درخصوص مبانی،رشته و حتی علم اقتصاد دچار بحران هستیم. این بحران نه تنها درایران بلکه در کشورهای غربی نیز دیده شده اما آن ها با پی بردن به تبعات آن به دنبال راهکارهای مطلوب بر آمده‌اند در حالی که ما همچنان با عدم درک درست از تبعات آن به تدریس مبانی غلط اقتصادی که با ساختارهای اقتصادی ما همخوانی ندارد ادامه می دهیم.

 • ابراهیم رزاقی ۱۳۹۸-۰۱-۱۶ ۱۶:۰۹

  باید قاطعانه، مدیران کارنابلد را برکنار کرد

  بیش از 30 سال است که نه تنها کارشناسان، بلکه مدیران دولتی و نمایندگان مجلس برای حل مشکلات اقتصادی، راه حل و راهکار ارائه می دهند، اما زمانی که قرار است راه حلی اجرایی شود، در حوزه تصمیم گیری و اجرا به در بسته می خوریم.

 • دستمزد کارگران ۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۷:۱۲

  آیا جلسات دستمزد پایان سال مفید است؟

  شورای عالی کار در طول سال به لحاظ قانونی پویایی لازم را از خود به نمایش نمی‌گذارد، اگر کمیته‌های تخصصی و فنی شورای عالی کار در طول سال به وظایف خود عمل کنند و نسبت به موضوعات اساسی بازار کار کشور با توجه به شرایط بحرانی اقتصادی موضع‌گیری مناسب داشته باشند، شاهد تضییع حقوق کارگران نخواهیم بود.

 • أديداس ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۵:۲۰

  چرا نایک و آدیداس ایران را تحریم می‌کنند؟

  سید سجاد پادام

  در واقع برند لباس ورزشی نایکی که برندی آمریکایی است و با کنفدراسیون فوتبال آسیا قرارداد همکاری دارد از تأمین لباس داوران ایرانی سرباززده است.

 • برهم صالح ۱۳۹۷-۱۲-۲۱ ۱۶:۰۷

  «نقش اقتصادی امارات» به عراق منتقل شود

  مهدی ازرقی

  مناسبات ایران و عراق از جنبه‌های مختلفی حائز اهمیت است و موجب می‌شود تا گستره دستورکار سفر رئیس جمهور به این کشور را طیفی از موضوعات سیاسی، اقتصادی، امنیتی و مذهبی در بر بگیرد.

 • سفر روحانی ۱۳۹۷-۱۲-۲۱ ۱۶:۰۶

  سفر روحانی به عراق؛ دیر هنگام اما ضروری

  محمد کهندل

  سفر به عراق در شرایط تحریمی از جهات بسیاری حائز اهمیت است، قطعاً سفر به عراق می‌تواند آغاز زمینه سازی و توجه به استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی سایر همسایگان باشد.

 • میثم مهرپور - کراپ‌شده ۱۳۹۷-۱۲-۲۱ ۱۶:۰۳

  اکنون، فصل ظهور اقتصادی ایران در عراق است

  دلایل و نتایج سفر روحانی به عراق در این برهه زمانی از چند حیث قابل بررسی است. افزایش ارتباطات پولی ایران با عراق به دلیل محدودیت‌های ایجاد شده برای ایران در کنار نیاز بازار عراق به واردات کالاهای ایرانی از جمله دلایل مهمی است که بر اهمیت استراتژیک این سفر افزوده است. 

 • هدفمندی یارانه‌ها ۱۳۹۷-۱۲-۱۹ ۱۷:۲۱

  دغدغه نظارت بر وارد کننده دولت را از نظارت بر توزیع باز داشت

  در چرایی اینکه چرا یارانه اختصاص داده شده در کالاهای اساسی به سفره مردم نمی‌رسد و کالاها با قیمت ارز آزاد به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد قطعاً بیش از آنکه گناه یا تقصیر کار بر عهده بخش خصوصی یا واردکنندگان انداخته شود، سیستم‌های نظارتی و ردیابی نقاط ضعف آن‌ها اصلی‌ترین عوامل مشکلات ایجاد شده به شمار می‌روند.

 • تورم در ایران ۱۳۹۷-۱۲-۱۹ ۱۶:۵۲

  دولت از ایستادگی در برابر اصنافی که موجب اختلال در توزیع مناسب می‌شوند واهمه دارد

  سیستم عرضه، ضد ارزانی

  کارشناسان، همواره ضعف و عدم شفافیت سیستم توزیع و نظارت را محملی مناسب برای رشد و تقویت جریان دلالی و واسطه‌گری و پاشنه آشیل بازار کالا در کشور می‌دانند. سال‌های سال است که هر اقتصاددانی، داد سخن می‌دهد که نظام توزیع در کشور، سنتی است و این بدنه پر از شکاف، به خوبی می‌تواند مطامع سودجویان را تأمین و مردم را به عنوان مصرف‌کننده نهایی، قربانی کند اما ظاهراً تا دولت سناریوی خام و بی‌پایه ارز 4200 تومانی را، اجرا و غول خفته تورم را بار دیگر بیدار نکرد، صراحتاً از سوی تیم اقتصادی دولت و حتی مجلسی‌ها به رسمیت شناخته نشد. 

 • بازار مسکن ۱۳۹۷-۱۲-۱۷ ۱۶:۵۸

  افزایش وام ساخت، گامی بزرگ در جهت تنظیم بازار مسکن

  در راستای حمایت و تشویق ساخت واحدهایی با مقیاس کوچک و متوسط، سقف تسهیلات جدید صرفاً ناظر بر تأمین مالی ساخت واحدهای مسکونی با حداکثر زیربنای مفید 100 مترمربع می‌باشد. ضمن آنکه امکان تقسیط بلندمدت این تسهیلات برای خریداران واحدهای ساخته شده تا 15 سال توسط بانک‌ها امکانپذیر است.

 • خودروسازان ۱۳۹۷-۱۲-۱۴ ۱۳:۰۴

  رانت در سمت عرضه و تقاضا بازار خودرو را آزار می‌دهد

  در حال حاضر قانون گذار برای خودروسازان داخلی انحصار تضمین شده و بلند مدتی را ایجاد کرده است و آن‌ها می‌دانند هر نوع عملکردی داشته باشند، این بازار را از دست نخواهند داد. پیامد این تفکر، استمرار نوسان قیمت‌ها و ارائه محصولات با کیفیت پایین و خدمات پس از فروش نامناسب است. در صعودی شدن قیمت‌ها در ماه‌های اخیر، عوامل متعددی دخیل هستند؛ از جمله اینکه بازار خودروی ما از رانت در دو سمت عرضه و تقاضا رنج می‌برد.

 • افزایش حقوق ۱۳۹۷-۱۲-۱۰ ۱۷:۰۸

  افزایش حقوق چقدر باید باشد؟

  بر اساس آمار مرکز آمار، تورم نقطه به نقطه در بهمن امسال به حدود 42 درصد و به طور میانگین به 5/23 درصد افزایش یافته است که پیش‌بینی می‌شود در خوشبینانه‌ترین حالت در پایان سال، این عدد بین 26 تا 28 درصد باشد.

 • مسکن ۱۳۹۷-۱۲-۰۸ ۰۹:۲۱

  درنگی بر اظهارات مسکنی روحانی

  یکی از نکاتی که روز گذشته رئیس جمهور در صحبت‌های خود در بانک مرکزی اشاره کرد لزوم اهتمام بانک‌ها برای توجه به تولید مسکن بود. رئیس جمهور در این مورد گفت: در سایه تولید مسکن، رشد و اشتغال‌زایی اتفاق می‌افتد. وی افزود: تأکید داریم در تولید مسکن تحولی ایجاد شود تا هم قیمت مسکن مهار شود و هم ایجاد اشتغال کند و مشکل مردم را در پرداخت اجاره مسکن حل کند در این زمینه بانک مرکزی و بانک‌ها می‌توانند کمک و در سال آینده تلاش بیشتری کنند.

 • اصغر بالسینی ۱۳۹۷-۱۲-۰۸ ۰۹:۱۸

  کم‌شدن فشارهای مالیاتی، تنها راه حیات بخش تولید کشور است

  دکتر اصغر بالسینی

  سال ۹۸ سال سختی برای بخش تولید است و البته دولت نیز درآمدهای نفتی کمتری خواهد داشت. برای این کاهش درآمدها فشار های مالیاتی افزایش خواهد یافت که البته نقش ضد تولیدی دارد. به نظر می رسد باید خیلی زودتر طرح هایی مانند مالیات بر عایدی سرمایه در کشور اجرا میشد تا اینگونه برای جبران کاهش درآمدهای نفتی مجبور به فشار بر تولید نبودیم.

 • حمید حاج اسماعیلی ۱۳۹۷-۱۲-۰۷ ۱۲:۲۱

  مردم قربانیان عدم مدیریت صحیح و برنامه محور نبودن دولت هستند

  حمید حاج اسماعیلی

  مدیران اعتقادی به عمل به برنامه ها ندارند، این مساله به دلیل شرایط خاص اقتصادی کنونی کشور نیست، بلکه به دلیل دیدگاه های سیاسی وعدم کار کارشناسی است که در بسیاری از دولتها وجود داشته است.