همه‌ی خبرهای امروز
 • رضا مهدوی پور دیروز ۱۵:۰۹

  خام فروشی نفت؛ خوب یا بد؟

  رضا مهدوی پور

  ما در توسعه زنجیره ارزش باید نگاه بالغانه داشته باشیم، نه والدانه و نه کودکانه رفتار کنیم. بدین معنا که ما به جای «صنعت سیاسی» باید «سیاست صنعتی» داشته باشیم تا از این پیچ نیز عبور کنیم.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۸-۱۹ ۱۳:۰۵

  آیا FATF  تکرار بازی برجام است؟

  محمدحسین جعفریان

  در چنین شرایطی چرا ما هنوز در برجام باقی مانده‌ایم؟ آیا از این قرارداد که امروز جز خفت نصیب ما نساخته، چه عاید ما می‌شود که هنوز می‌ترسیم حرف خروج از آن را بزنیم؟

 • صادق مردانی ۱۳۹۷-۰۸-۱۳ ۱۵:۲۵

  جای خالی دیپلماسی انرژی

  صادق مردانی 

  آمریکا به دنبال فرسایشی کردن فعالیت‌های ایران و نه حذف ایران از بازار نفت است. به دنبال شرایطی است که به عنوان مثال در بحث اکتشاف، علیرغم عدم وجود مشکلات امنیتی و غیره، ایران به دلیل فشارهای آمریکا یا نتواند قرارداد ببندد و یا بسیار زمانبر باشد.

 • حسین عبداللهی ۱۳۹۷-۰۸-۱۳ ۱۵:۱۷

  چرا طراحی جایگزین سوئیفت مهم است؟

  حسین عطااللهی

  اثبات شده که آمریکا از سیستم سوئیفت به عنوان ابزار رصد اطلاعات مالی کشورها و اعمال فشار دقیق و اثرگذار بر کشورها استفاده می کند.

 • احمد قدسی  ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۵:۴۳

  نظارت بانک مرکزی بر بانک‌های خصوصی 

  احمد قدسی 

  در سال‌هایی که جواز تأسیس بانک‌های خصوصی ارائه شد، بانک مرکزی فاقد معاونت نظارتی بوده و ساختاری برای نظارت بر بانک‌های خصوصی وجود نداشته و همین موضوع، شرایط فعلی را ایجاد کرده است. 

 • میرهادی رهگشای ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۵:۴۱

  صمت و مذاکره با همسایه‌ها 

  میرهادی رهگشای

  در دولت فعلی نگاه وزارت صمت به سمت کشورهای توسعه یافته است و به دنبال تعامل با آنان هستیم. حتی اگر استدلال ما انتقال دانش فنی باشد، این اتفاق تاکنون رخ نداده است

 • میثم مهدیار ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۵:۴۰

  سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت فاقد استفاده از تجربه‌های توسعه‌ای 

  میثم مهدیار

  در مسیر دستیابی به الگوی توسعه بومی با مسئله «انباشت تجربیات» در کشور مواجهیم. متأسفانه شکست‌ها و توفیقات ما در حوزه‌های گوناگون که با هزینه‌های زیاد انسانی و مالی و زمانی برای ما حاصل آمده‌اند انباشت نمی‌شوند و هر بار دوباره از صفر تجربه می‌کنیم.

 • محمد حسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۷-۳۰ ۱۵:۳۷

  کارت بنزین و بازی با زندگی مردم

  محمدحسین جعفریان

  آن‌ها که آن روز فکر می‌کردند با حذف کارت بنزین و تک نرخی کردن آن مشکل قاچاق سوخت را حل کرده‌اند، حالا کجا هستند که طبق ادعای مقامات کشور کف و حداقل این قاچاق از مرزهای مملکت لااقل روزانه ۱۰ میلیون لیتر و به عبارت ساده‌تر، روزانه ۱۵۰ میلیارد تومان است

 • میثم مهرپور - کراپ‌شده - کراپ‌شده ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۵:۰۵

  تناقضات یک وزیر سابق

  میثم مهرپور

  آخوندی به عنوان بیکارترین وزیر در طول ۲۰۰۰ روز گذشته سرانجام رفتنی شد. رفتنی شد در حالی که هیچ کدام از طرح‌هایش - نه مسکن قسطی و نه مسکن اجتماعی - به فرجام نرسید.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۵:۰۴

  نتیجه 5 سال مدیریت لیبرالی مسکن

  مهدی غلامی

  رونق تولید مسکن می‌توانست به دلیل ارتباط‌های گسترده این صنعت با صنایع دیگر، موجب رونق اقتصاد کشور و خروج آن از رکود شود، ولی با نگاه غلط آخوندی خود دچار رکود عمیق شد.

 • آخوندی ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۵:۰۳

  نتایج اعتماد به بازار آزاد

  افشین پروین پور

  جای سؤال است که آقای آخوندی با چنین کارنامه کاری در دولت یازدهم و دوازدهم از مجلس رأی اعتماد می‌گیرد درحالی که تجربه تلخ عملکرد وی پیش روی نمایندگان قرار داشت.

 • صادرات ۱۳۹۷-۰۷-۲۹ ۱۴:۵۵

  آفت صادرات؛ تعامل قلابی به جای "برون گرایی"

  دکتر رضا تنهایی مقدم 

  در ادبیات اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی سبب افزایش صادرات می‌شود؛ اما واقعیت نشان می‌دهد که کاهش مداوم ارزش پول ملی ایران طی سالیان متمادی، کمک چندانی به صادرات، بخصوص صادرات کالاهای نهایی، نکرده است.

 • سازمان بین‌المللی شفافیت ۱۳۹۷-۰۷-۲۸ ۱۵:۴۵

  شفافیت؛ پادزهر فساد

  عباس هشی 

  اصل ۴۴ قانون اساسی نیز ازسوی رهبر انقلاب در سال ۸۲ برای اجرا ابلاغ شد که در سال ۸۴ تبدیل به قانون شد و دولت باید آن را اجرا می‌کرد که برای هر دو مورد صرفاً شاهد سمینار و همایش بوده‌ایم و اعتراض مقامات به همدیگر.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۷-۲۸ ۱۵:۴۲

   چرا مدیران ناکارآمد طلبکارند؟!

  محمدحسین جعفریان

  پدر جان شما باید جواب بدهی نه آنکه با خوشمزگی بگویی قاچاق بنزین در جریان است. یا ریاست محترم پلیس تهران بگوید دو تا هم به خارج گریختند.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۷-۲۵ ۱۴:۲۴

   کشتی بی‌ناخدای اقتصاد را دریابید

  محمدحسین جعفریان

  تردید نکنید مشی دلالی در اقتصاد و بازار ما شوربختانه نهادینه شده است. در این حالت وقتی شما مقابل دلالان بازار ارز دیوار بکشید، آن‌ها موقتاً به بازارهای دیگر هجوم می‌برند.

 • 0 ۱۳۹۷-۰۷-۲۳ ۱۵:۴۴

  احیای ظرفیت‌های پژوهشی شرط تحقق الگو

  حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر علی نعمتی

  مروری بر موضوعات پایان‌نامه‌های دانشکده اقتصاد نشان می‌دهد تعداد زیادی از این‌ها به‌جای اینکه بر یک مسئله جدی و نهادی کار بکنند و معضلات ارگان‌های اقتصادی و مالی کشور را از نزدیک و میدانی مطالعه کنند، عبارت از یک سری مطالعات کمی و سنجیدن نسبت بین چند متغیر اقتصادی هستند

 • 1 ۱۳۹۷-۰۷-۲۳ ۱۵:۴۲

  ۹ معضل بزرگ برنامه‌های توسعه

  علی کشوری

  بر اساس مفاهیم استظهاری مطرح در نقشه الگوی پیشرفت اسلامی، بی‌توجهی به این ۹ اَبَر مسئله، زندگی مردم را به چالش کشیده و آن‌ها را به‌سوی فقر و محرومیت در ابعاد مختلف-به شرح زیر- سوق می‌دهد

 • ابراهیم رزاقی ۱۳۹۷-۰۷-۲۲ ۱۳:۴۳

  اقتصاد ایران وسرطان لیبرالیسم

  ابراهیم رزاقی

  در حالی که امروز سیاست‌های اقتصادی، مردم را به سوی فعالیت‌های غیرتولیدی که سودی بیشتر از سود تولید دارند، کشانده است، بازار داخلی عرضه و تقاضا را آزاد گذاشته‌ایم تا کسانی که عرضه دستشان است حاکم مطلق باشند و برای سود بیشتر اقلام مورد نیاز مردم را احتکار کرده و گران‌تر بفروشند.

 • میثم ظهوریان ۱۳۹۷-۰۷-۲۲ ۱۳:۳۶

  چگونه FATF به هوشمند  شدن تحریم‌ها می‌انجامد؟

   دکتر میثم ظهوریان

  حداقل آسیب چنین امری شناسایی شبکه‌های تأمین‌کننده ایرانی در کشورهای مختلف که وظیفه دور زدن تحریم‌ها را به عهده دارند و حذف این شبکه‌ها است که می‌تواند تبعات مهمی مانند ایجاد بحران در حوزه‌هایی مانند دارو و کالاهای اساسی ایجاد کند.

 • حسین مقصودی ۱۳۹۷-۰۷-۲۱ ۱۶:۴۹

  جنگ اقتصادی و ۱۳ ضرورت بودجه سال آینده 

  حسین مقصودی

  در شرایط تحریم نفت که امکان فروش نفت سخت و میزان آن کاهش خواهد داشت کشاورزی و صادرات محصولات آن می‌تواند بهترین منبع ارزآوری برای کشور محسوب شود.

 • کارت سوخت ۱۳۹۷-۰۷-۱۹ ۱۳:۴۰

  بازگشت به کارت‌ سوخت پس از حفظ مسکن مهر و یارانه‌ها

  یکی از آخرین موضوعاتی که دولت آقای روحانی قصد دارد دوباره آن را مطرح کند، سهمیه بندی کردن بنزین و احیای کارت سوخت است.

 • وحید ارشدی ۱۳۹۷-۰۷-۱۹ ۱۳:۳۵

  معطلی4 ساله فعالان اقتصادی

  دکتر وحید ارشدی

  نیاز مبرم است مردم با دولت در راستای بهبود وضعیت اقتصادی همراه باشند ولی در عمل رفتار مردم با این نیاز در تضاد است چرا که نگران وضعیت دارایی های خود و افت ارزش آن در آینده هستند.

 •  عادل پیغامی ۱۳۹۷-۰۷-۱۸ ۱۶:۰۷

  رسانه و تنگه احد اقتصادی

  دکتر عادل پیغامی

  در شرایط موجود اگر چه هنوز تهدیدها علیه اقتصاد ایران پا برجاست، اما می‌توان با استفاده از شرایط این تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده و اقتصادی مردمی‌تر ایجاد کنیم.

 • مهدی غلامی ۱۳۹۷-۰۷-۱۸ ۱۴:۱۷

  تهدید نقدینگی چگونه به فرصت رونق مسکن بدل می‌شود؟

  مهدی غلامی

  همین قدر که نقدینگی می‌تواند تهدیدی برای بخش مسکن باشد، با هدایت و استفاده صحیح از آن می‌تواند کمک شایانی در خروج این بخش اقتصاد از رکود کند. برای این کار لازم است دو اقدام به صورت همزمان رخ دهد.

 • 1 ۱۳۹۷-۰۷-۱۷ ۱۶:۰۲

  افزایش ۲۰ درصدی قیمت در هر سال قاچاق بنزین را مهار می‌کند 

  حسن مرادی

  باید توجه داشت که تغییر قیمت عامل بازدارنده‌ای برای قاچاق سوخت است که تدابیری در نظر گرفته شود تا فشارکمتری متوجه مردم بخصوص اقشار کم درآمد شود.

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۷-۱۶ ۱۲:۵۸

   عدم نظارت، سم سلامت اقتصاد

  محمدحسین جعفریان

  آن‌ها که مسئولیت دارند تماشاگرند و دزدان همچنان سرگرم سرقت از نیازمندترین گروه‌های جامعه!

 • بانک مرکزی ۱۳۹۷-۰۷-۱۶ ۱۲:۵۴

  بانک مرکزی و تلاطمات ارزی

  کسرا آصفی

  دولت با مکانیزم های اقتصادی عرضه و عدم عرضه دلار در بازار، در حال بالا و پایین کردن قیمت دلار است، ولی از سوی دیگر همزمان رسانه های حامی دولت و حامی اجرای تعهدات FATF این تغییرات را به FATF نسبت می دهند.

 • عرفان قمی ۱۳۹۷-۰۷-۱۴ ۱۴:۰۷

  پایان ماه عسل سوداگران مسکن 

  عرفان قمی

  از آنجاکه بازارهای مولد جذابیتی برای سرمایه‌گذاری ندارد، نقدینگی به بخش غیرمولد منحرف می‌شود و باعث نوسانات شدیدی در بازارهایی مانند زمین و مسکن، طلا، ارز، خودرو و سهام می‌شود.

 • جعفریان.jpg ۱۳۹۷-۰۷-۱۴ ۱۴:۰۶

  از تشنگان قدرت بترسیم

  محمدحسین جعفریان

  خیلی‌ها فکر می‌کنند می‌توانند از روز اول انقلاب تا وقتی جان در بدن دارند، در این مملکت مدیر ارشد و وزیر و وکیل باشند. ثروت‌های نجومی داشته باشند و در خانه‌های اشرافی زیست کنند و خلاصه در عموم موارد همان خوی وزرا و دولتمردان قبل انقلاب را داشته باشند

 • محمدحسین جعفریان ۱۳۹۷-۰۷-۰۷ ۱۰:۴۳

  شفافیت، سمی برای دزدها

  محمدحسین جعفریان

  کمتر مدیری است که وقتی پای مقایسه موفقیت‌های اقتصادی به میان می‌آید، مثالی از چین در آستین نداشته باشد. اما همین چینی‌های کافر، در وهله نخست، فساد را در بدنه مدیریت کلان خود، بویژه مدیریت اقتصادی‌شان چاره کردند.