همه‌ی خبرهای امروز
 • اجاره بهاء دیروز ۱۲:۵۱

  کارشناسان حوزه مسکن در گفتگو با قدس آنلاین مطرح کردند

  گرانی روزانه مسکن اصلی‌ترین شاخص تعیین قیمت اجاره‌بها/ ۱۲۰برابرشدن کرایه خانه کمر مستاجران را می‌شکند

  ساحل عباسی

  به گفته کارشناسان حوزه مسکن، ۴ برابر شدن نرخ دلار و طلا، مسکن را نیز تابع چنین رشد قیمتی کرده است در تورم کنونی طبیعی است حوزه مسکن نیز خواهان چنین سهمی باشد، بی تدبیری مسوولین در عرصه های مالی و بانکی و کاهش ارزش پایه پولی منجر به سوق دادن سرمایه های مردم به سمت بازارهای سود آوری که حافظ دارایی های مردم باشد شده است، از این رو قیمت مسکن نیز تابع چنین شرایطی است.

 • رحمان سعادت ۱۳۹۸-۰۱-۳۱ ۱۴:۰۲

  کارشناس اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین:

  "حذف چهار صفر از پول ملی" منجر به شکوفایی اقتصادی نمی‌شود/تسهیل معاملات تنها دستاورد این طرح

  ساحل عباسی

  قطعا حذف چهار صفر از پول ملی منجر به شکوفایی اقتصادی نمی شود، اما انتظار می رود برخی از هزینه های محاسباتی کاهش بیابد.

 • جعفر قادری - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۱-۲۶ ۱۴:۴۴

  کارشناس اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین:

  تداوم سیاست‌های غلط دولت عامل منفی شدن رشد اقتصادی سال ۹۷ است

  ساحل عباسی

  جعفر قادری گفت: اصلاح سیاست‌های دولت بیش از تحریم ها در رشد اقتصادی کشورد تاثیرگذار است. بی توجهی به ظرفیتهای کشورهای منطقه و عدم ارتباط گیری منظم و منسجم با آنها و تمرکز بر ارتباط با کشورهای اروپایی و کشورهایی که تمایلی برای تعامل با ایران ندارند، همه و همه منجر به منفی شدن رشد اقتصادی کشور شده است.

 • بانک مرکزی ۱۳۹۸-۰۱-۲۶ ۰۸:۱۳

  تصمیم بانک مرکزی برای عدم افزایش نرخ سود قابل دفاع است

  تورم و رکود پشت سد نرخ ثابت سود

  ثابت ماندن نرخ سود بانکی در کانال 10 تا 15 درصدی یکی از سیاست‌های مالی دولت در سال جاری است؛ سیاستی که از سوی رئیس کل بانک مرکزی ظرف همین هفته اعلام شد.

 • کامران ندری اقتصاددان ۱۳۹۸-۰۱-۲۵ ۱۱:۰۷

  عضو پژوهشکده پولی و بانکی در گفتگو با قدس آنلاین:

  تغییر نگرش به مسائل اقتصادی نیاز مبرم اقتصاد کشور است

  ساحل عباسی

  کامران ندری گفت: با اینکه مساله جوانگرایی در پیشبرد کارها بسیار مهم است اما بحث جوان گرایی صرف، کفایت نمی کند؛ امروز کشور نیازمند حضور جوانانی خلاق با ایده های متفاوت و مطلوب است، به واقع باید گفت امروز ما نیازمند یک دگراندیشی در عرصه اقتصادی کشور هستیم.

 • نخریسی ۱۳۹۸-۰۱-۲۲ ۱۰:۲۶

  پروین مرموزیان تا چند سال پیش کوچنشین بود، اما دست تقدیر او را به شهر کشاند و به نقطه امید 20 خانواده تبدیل کرد

  رمه هایی که گم شدند

  گوشه اتاقِ نسبتاً بزرگ تا کمرِ دیوارها تلنباری است از گلیم و سفره و پای ‌تاوه و ندوخته‌های جاجیم؛ درست روبه‌روی جایی که جَلَک کوچکی افتاده و چرخ نخریسی بزرگی که لِک ‌لِکش همیشه بلند است

 • 1 ۱۳۹۸-۰۱-۲۱ ۱۱:۲۰

  کارشناس اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین:

  مدیریت صحیح سیل، منجر به بهبود فضای کسب و کار زراعی و دامداری خواهد شد

  ساحل عباسی

  حمید حاج اسماعیلی گفت: سیل ایجاد شده حاوی فرصت های اقتصادی قابل توجهی برای کشور خشکی چون ایران است، افزایش چشمگیر منابع آبی در شرایط کنونی می تواند کشاورزی ما را تا پنج سال آینده به سمت توسعه پیش برده و توسعه آن را تضمین کند؛ قطعا در صورت برنامه ریزی صحیح در حوزه های باغداری و کشاورزی ظرف پنج سال آینده می توانیم منابع ارزی و مشاغل قابل توجهی تا نزدیک به یک میلیون شغل در کشور داشته باشیم.

 • موسوی لارگانی ۱۳۹۸-۰۱-۱۹ ۰۹:۵۹

  نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با قدس آنلاین:

  تحقق راهبردهای اقتصادی رهبر معظم انقلاب نشان دهنده تصمیم سازی صحیح مدیریتی است

  ساحل عباسی

  حجت الاسلام ناصر موسوی لارگانی گفت: هنگامی که مقام معظم رهبری در سال ۹۶ خطاب به مدیران کشور فرمودند که دولت باید کالایی که در کشور تولید می شود خرید خارجی آن را برخود حرام کند، این مساله مورد توجه دولتی ها قرار نگرفت، قطعا اگر مدیران تصمیم گیربا ذکاوت چنین راهبرد مهمی را مورد نظر قرار می دادند اینک منجر به رونق تولید ملی و الگو سازی برای سایر مردم در خرید کالای ایرانی شده بودند.

 • احمد روستا ۱۳۹۸-۰۱-۱۸ ۱۰:۵۹

  کارشناس اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین عنوان کرد

  مسئولان خود را با واژه"بحران" سرگرم کرده‌اند/ ریشه اصلی بحران "ابهام" ناشی از عدم‌ تصمیم‌سازی دولتی‌هاست

  ساحل عباسی

  احمد روستا گفت: پدیده بحران تصمیم گیری مدیران منجر به ایجاد عدم شفافیت برای فعالان اقتصادی و مردم عادی شده است؛ عدم شفافیت، ناشناختگی، چند گانگی، بی ثباتی و عدم پاسخگویی صحیح دولت، منجر به عدم اتخاذ صحیح تصمیم گیری درست اقتصادی شده است.

 • اصغر بالسینی ۱۳۹۸-۰۱-۱۷ ۱۸:۰۶

  اصغر بالسینی، مشکل اقتصاد ایران را بحران در تصمیم‌گیری های سخت اقتصادی می داند

  ‌فریب با راه حل های پیش پا افتاده

  دکتر اصغر بالسینی، اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگوی پیش رو چرایی عدم برخورداری کشور از ساختارهای مطلوب اقتصادی و مدیریت اقتصادی با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است که در ادامه می‌خوانید.

 • حجت‌ الاسلام احمد سالک ۱۳۹۸-۰۱-۱۷ ۰۹:۲۵

  نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با قدس آنلاین:

  "عدم برنامه‌ریزی صحیح" نشان دهنده ضعف مسئولان است

  ساحل عباسی

  حجت الاسلام احمد سالک گفت: در شرایط کنونی اقتصادی کشور راه برون رفت از مشکلات اقتصادی توجه به تصمیم گیریهای صحیح مدیریتی است، مدیرانی که قادر به تصمیم گیری صحیح نیستند نباید بار دیگر با تصمیم گیریهای خود آزمون و خطا انجام دهند و مشکلات اقتصادی کشور را تشدید کنند.

 • کامران ندری - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۱-۱۷ ۰۹:۰۶

  عضو پژوهشکده پولی و بانکی در گفتگو با قدس آنلاین:

  سیاسی کاری، غرور و لجبازی مولفه‌های بحران عدم تصمیم‌گیری اقتصادی است

  کامران ندری گفت: بی تردید، غرور سیاسی مسوولین در تصمیم گیری‌های اقتصادی بی تاثیر نیست و این غرور در بسیاری از موارد به ضرر ملت و منافع اقتصادی جمعی تبدیل می شود؛ قطعا پاسخ‌های مختلفی می توان به چرایی بحران تصمیم گیری در کشور در بعد سیاسی و اقتصادی داد، اما به نظر می رسد دو قطبی بودن جامعه تاثیر بسزایی در بن‌بست‌های اقتصادی کشور دارد.

 • حسین محمودی اصل ۱۳۹۸-۰۱-۰۳ ۱۴:۳۰

  کارشناس اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین:

  "تحریم‌ها" عاملی فرصت‌ساز برای رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار است

  حسین محمودی اصل گفت: در گام دیگر باید به استراتژی اقتصاد مقاومتی که بر جدایی اقتصاد از درآمدهای نفتی تکیه دارد تاکید شود، با افزایش تولید ورونق گرفتن آن صادرات غیر نفتی افزایش می یابد و درآمدهای ارزی نیز بیشتر می شود، این مساله باعث ایجاد کسب و کارهای بیشتر و گستردگی زنجیره های فروش می شود که میتواند درآمدهای مالیاتی بسیاری را نصیب دولت کند.

 • رحمان سعادت ۱۳۹۸-۰۱-۰۲ ۱۱:۳۳

  کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین مطرح نمود

  رونق تولید باعث درخشش ایران در عرصه منطقه‌ای و جهانی می‌شود

  رحمان سعادت گفت: اگر ایران بتواند تولید خود را به رخ جهان بکشد طبیعتا می تواند استراتژی جدیدی را درعرصه جهانی به نمایش بگذارد. پاشنه آشیلی که در سالهای گذشته به ما آسیب زده مساله اقتصاد و تولید است که متاسفانه در چند دهه گذشته تبعات بسیاری را بر زندگی مردم به جا گذاشته است. انتظار می رود در آستانه قرن جدید یعنی ازسال ۱۴۰۰  با تولید بیشتر شاهد استفاده بهتر از ظرفیت های داخلی و کارنامه خوبی در عرصه تولید ملی باشیم.

 • حاجی اسماعیلی - کراپ‌شده ۱۳۹۸-۰۱-۰۱ ۱۴:۳۰

  کارشناس مسائل اقتصادی و بازار کار در گفتگو با قدس آنلاین:

  رونق اقتصادی عامل ارز آوری و رفاه عمومی است

  حمید حاج اسماعیلی گفت: خوشبختانه مقام معظم رهبری در چند سال گذشته بر مسائل اقتصادی تاکید دارند و تولید و حمایت از کالای ایرانی را مورد توجه قرار داده اند، قطعا تاکید ایشان بر موضوع رونق تولید بسیار به جاست و امسال نیز به درستی به این موضوع اشاره شد، از این رو انتظار می روئد دولت در سال ۹۸ تمام توان خود را بر حمایت از بنگاه های داخلی قراردهد.

 • آل اسحاق ۱۳۹۷-۱۲-۲۴ ۱۷:۱۱

  یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق ایران و عراق از دشواری‌های کار در بازار تشنه آن سوی مرز می‌گوید

  تولیدات همگون؛ رقابت سخت با ترکیه

  در گفت‌وگو با یحیی آل اسحاق رئیس اتاق ایران و عراق به بررسی سفر اخیر رئیس جمهور به عراق و انعقاد پنج توافقنامه اقتصادی و تجاری و مزیت‌های تجارت با عراق در دوران ثبات امنیت سیاسی و اقتصادی این کشور پرداخته‌ایم، گفت و گوی ما با او را در ادامه می خوانید:

 • ابراهیم فیاض ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۵:۲۶

  دکترابراهیم فیاض درگفت‌وگو با قدس از جلوه‌های اجتماعی فرهنگی شهادت می‌گوید

  بدون حماسه آفرینی شهدا تمدن ایرانی به‌ وجود نمی‌آمد

  از شهادت به عنوان موتور محرکه انقلاب اسلامی یاد می‌شود. شاید به همین خاطر است که مقام معظم رهبری همواره بر زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا تأکید می‌کنند؛ اما کیست که نداند این تأکیدات آن گونه که شایسته است مورد توجه قرار نمی‌گیرد تا جایی که انتقاد بعضی از کارشناسان را به دنبال داشته است. ابراهیم فیاض که به بهانه روز بزرگداشت شهدا به سراغش رفته‌ایم معتقد است پس از پایان جنگ تحمیلی تقریباً همه دولت‌ها در معرفی جلوه‌های اجتماعی شهدا به بیراهه رفته‌اند. 

 • شکر ۱۳۹۷-۱۲-۲۲ ۱۵:۲۲

  در گفت‌وگو با دست اندرکاران و کارشناسان احتمال مافیایی شدن بازار شکر، تقویت شد

  دلال حرف اول را می‌زند

  شکر، کالایی است استراتژیک و دارای مصارف متعدد صنعتی و خانگی،اما چندی است بازار، شکر ندارد یا اگر دارد کیلویی 8000 تا 9000 تومان یعنی حدود سه برابر نرخ مصوب به دست مردم می‌رسد.

 • اصغر بالسینی ۱۳۹۷-۱۲-۲۰ ۱۰:۵۸

  کارشناس اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین بررسی کرد

  سفر رئیس جمهور به عراق و مزیت‌های تعاملات اقتصادی با این کشور دوست و همسایه

  ساحل عباسی

  اصغر بالسینی گفت: ظرفیتهای خالی در اقتصاد عراق خصوصا با پایان جنگ علیه داعش است که می تواند فرصت بی‌نظیری برای تجار ایرانی و به ویژه فعالان اقتصادی ساختمانی و پیمانکاری قرار دهد.

 • رحمان سعادت ۱۳۹۷-۱۲-۱۸ ۱۰:۴۱

  کارشناس اقتصادی و عضو هیات علمی دانشگاه در گفتگو با قدس آنلاین:

  دولت تمایلی برای رفع کاهش توان خرید مردم ندارد

  ساحل عباسی

  رحمان سعادت گفت: بدیهی است دولت نمی تواند انتظار داشته باشد با افزایش تورم حقوقها همچنان ثابت یا بسیار کمتر از نرخ تورم حقوق کارمندان و کارگرانی باشد، این در حالی است که دولت تمایلی برای رفع کاهش توان خرید مردم ندارد، با توجه به اینکه به احتمال زیاد در سال آینده تورم زیادی خواهیم داشت، افزایش حقوق و کمک های معیشتی می تواند بخش کوچکی از کاهش قدرت خرید را جبران کند.

 • رحمان سعادت ۱۳۹۷-۱۲-۱۵ ۰۹:۳۸

  کارشناس اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین عنوان کرد

  دولت به دنبال "اقتصاد تضمینی" باشد نه "اقتصاد توجیهی"

  ساحل عباسی

  رحمان سعادت گفت: آنچه که مردم در شرایط سخت فعلی انتظار دارند اقتصاد تضمینی است، به این معنا که مردم از نظر تامین معاش آسوده خاطر باشند و رسیدن به این مهم نیز درگروی اعمال سیاستهای دهه شصت البته با کارآیی بیشتر و به صورت الکترونیکی است.

 • لایحه بودجه سال ۹۶ ۱۳۹۷-۱۲-۱۴ ۱۳:۰۲

  بررسی بودجه 98 درحالی به پایان رسید که کارشناسان نسبت به تغییرات ساختاری آن انتقاد دارند

  چارچوب بودجه برای اصلاحات مد نظر رهبری آماده نیست

  بعد از آنکه دولت، لایحه بودجه را در ۱۵ آذرماه به مجلس شورای اسلامی ارائه داد، مقام معظم رهبری نقطه‌نظراتی را درباره اصلاح ساختار بودجه مطرح کردند که مهم‌ترین آن عدم تطابق بین لایحه بودجه با وضعیت فعلی کشور در شرایط تحریم است. در همین راستا مقرر شد، دولت اصلاح ساختار را در موضوعات مختلف بودجه ارائه کند، اما با گذشت چند ماه هنوز هیچ اقدامی صورت نپذیرفته است.

 • حسین محمودی اصل ۱۳۹۷-۱۲-۱۴ ۱۲:۰۰

  کارشناس اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین عنوان شد

  شیوه توزیع نادرست کالاهای اساسی، بسترساز بهره‌برداری دلالان از نرخ دولتی

  ساحل عباسی

  حسین محمودی اصل گفت: بهترین حالت توزیع، از بین بردن عدم تفاوت قیمت است؛ مشکل اصلی توزیع، تفاوت قیمت بین قیمت سهمیه ای و قیمت آزاد است که منجر به ایجاد انگیزه و تقاضای مازاد می شود و عده ای را به سمت سفته بازی می کشاند تا کالاها را با نرخ ارزان خریده و با احتکار اعم از خانگی یا در انبارها منجر به کم شدن کالا و افزایش قیمت تا رسیدن به دست مصرف کننده نهایی شوند.

 • سید بهاءالدین حسینی هاشمی ۱۳۹۷-۱۲-۱۳ ۱۳:۳۵

  اقتصاددان و کارشناس بانکی در گفتگو با قدس آنلاین تشریح کرد

  "ادغام بانک‌های نظامی" تهدید یا فرصت؟

  ساحل عباسی

  سید بهاالدین حسینی هاشمی گفت: بی‌شک ادغام نظام بانکی می تواند بسیار مفید باشد، چرا که متاسفانه بانک‌ها در سال‌های گذشته به سمت بنگاه داری و تجارت‌های غیربانکی روی آورده‌اند که این رویکرد ضرر و زیان بسیاری را به جامعه تحمیل کرده است؛ بنده بر این باورم که ادغام بانکی اتفاق بزرگی است هر چند که نگرانی‌هایی را در جامعه ایجاد کرده است.

 • مهدی پورقاضی ۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۳:۱۵

  فعال اقتصادی و عضو اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با قدس آنلاین:

  "چند نرخی بودن ارز" عامل تولد سلاطین اقتصادی و قدرت گرفتن رانت‌خواران است

  ساحل عباسی

  مهدی پورقاضی گفت: اینکه هر روز در اخبار خبر دستگیری سلاطین اقتصادی منتشر می شود، یا هر روز از دستگیری شبکه مالی مفسد یا بازکردن در فلان انبار احتکار شنیده می شود، گویای این واقعیت است که همچنان ارز دولتی و ارزهای چند نرخی فسادزاست واین دور باطل همچنان ادامه دارد و تا تک نرخی شدن ارز پایانی بر آن نیست.

 • میثم موسایی ۱۳۹۷-۱۲-۱۲ ۱۱:۱۹

  اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگو با قدس آنلاین:

  حل مشکلات اقتصادی کشور، "افزایش حقوق" نیست بلکه "تولید" است

  ساحل عباسی

  میثم موسایی گفت:بحث خیلی قدیمی در اقتصاد ایران که همان مسابقه بین دستمزدها و قیمت ها است، هر ساله در آغاز سال جدید مطرح می شود، اما امسال با توجه به افزایش تورم شدید و تشدید تحریم‌ها، که در سال آینده می‌تواند خطرات معیشتی جدی به دنبال داشته باشد.

 • مهدی دادفر ۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۱۱:۳۹

  مشاور کسب و کار در گفتگو با قدس آنلاین عنوان کرد

  مشکل ما، عدم توجه به فرصت‌های اقتصادی و استفاده از نقدینگی سرگردان است

  مهدی دادفر گفت: متاسفانه در حالی مدیران کشور از توانایی های داخلی سخن می گویند در حالی که حتی توانایی ساخت دستگاه پرس در کشور وجود ندارد، به جای غر زدن بهتر است مدیران ما از فرصتهای درونی استفاده کنند. توجه به صادرات غیر مستقیم یعنی خرید اتباع خارجی با مدیریت داخلی در کشور بنحوی که مازاد تولید به آنها داده شود و منجر به کمبود کالای اساسی مورد نیاز جامعه و افزایش ارزاق عمومی نشود مدیریتی برنامه ریزی شده و رو به جلو است که می تواند به اقتصاد کشور کمک شایان توجهی کند.

 • اشتغالزایی ۱۳۹۷-۱۲-۱۱ ۱۱:۰۸

  کارشناس بازار کار و فعال اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین:

  مردم بیکاری را با گوشت و پوست خود حس می‌کنند/قبول ادعای رئیس جمهور مبنی بر اشتغال‌زایی سخت است

  محمد عدالتخواه گفت: باور این نکته سخت است که کسی غیر از شخص رئیس جمهور، ادعای ایشان را مبنی بر اشتغالزایی قبول کند، چرا که مشکل بیکاری در ایران اظهر من الشمس است.

 • رحمان سعادت ۱۳۹۷-۱۲-۰۸ ۰۹:۰۴

  اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه سمنان در گفتگو با قدس آنلاین تشریح کرد

  "استعفای ظریف" بایدها و نبایدها

  دکتر رحمان سعادت گفت: به هر حال در صورت عدم پذیرفتن استعفای آقای ظریف در حال حاضر تغییر وزرا به نفع دولت و نظام نیست و هزینه های زیادی را بر کشور تحمیل می کند؛ به نظر می رسد در چند ماه آینده خالی نبودن وزارتخانه مهمی چون وزارت امور خارجه از وزیر به نفع کشور است.

 • محمد عدالتخواه ۱۳۹۷-۱۲-۰۷ ۱۳:۰۵

  کارشناس و فعال اقتصادی در گفتگو با قدس آنلاین:

  علیرغم تاکید رئیس جمهور، شواهد حاکی از عدم ایجاد اشتغال مطلوب و افزایش بیکاری است

  ساحل عباسی

  محمد عدالتخواه گفت: به هیچ وجه نمی توان شغلهای فصلی اعم از کارگری یا یک ساعت کار در هفته را شغل نامید چرا که این دسته از مشاغل در گروه شغل های ناپایدار قرار دارند در حالی که ایجاد شغل مستمر و پایدار نیازمند سرمایه گذاری کافی است که بهره وری و درآمد کافی برای گذران زندگی و تامین معیشت مردم داشته باشد، لذا نمی‌توان عنوان نمود که وضعیت اشتغال در کشور خوب است.