همه‌ی خبرهای امروز
 • مسعود دانشمند ۱۳۹۷-۰۵-۳۰ ۱۳:۲۰

  رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات در گفت و گو با قدس آنلاین:

  منتقدان بازار ثانویه، عجول هستند/ رانتی در این بازار نمی بینم

  فرزانه غلامی

  مسعود دانشمند رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات، انتقادات برخی واردکنندگان را مبنی بر عدم توفیق بازار ثانویه در رانت زدایی از بازار ارز، شتابزدگی در قضاوت توصیف کرد و گفت: حداقل تا یک ماه آینده زمان نیاز است تا درباره عدم توفیق بازار ثانویه با قطعیت سخن گفت چرا که پتروشیمها به عنوان عرضه کنندگان بزرگ ارز دو سه ماه فرصت دارند تا ارز خود را در بازار ثانویه عرضه کنند و این عرضه یک الزام قانونی است.

 • محمد حسین برخوردار ۱۳۹۷-۰۵-۲۹ ۱۳:۳۹

  یک فعال اقتصادی پیشکسوت در گفت و گو با قدس آنلاین:

  سوبسید جای بهره وری را گرفته/نقدینگی آزاد شده شهریور فاجعه‌بار است

  فرزانه غلامی

  محمد حسین برخوردار فعال اقتصادی پیشکسوت تک نرخی کردن ارز را هدف فراموش شده دولتها دانست و گفت: در اثر عملکرد ضعیف دولتها و دروغ های متعدد، اعتماد عمومی به حداقل رسیده است لذا در این شرایط تنها راه حل برون رفت از بحران ایجاد شده هم فکری سران سه قوه با فعالان اقتصادی است در غیر این صورت نرخ ارز باز هم رشد خواهد کرد.

 • حمیدرضا صالحی ۱۳۹۷-۰۵-۲۸ ۱۴:۰۲

  نایب رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفت و گو با قدس آنلاین:

  دولت ضعیف، آسیب زاست/نیمی از مشکلات صادرکنندگان مربوط به تحریم‌های داخلی است/ بازارهای همسایه را از دست داده‌ایم

  فرزانه غلامی

  به گفته حمیدرضا صالحی نایب رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران، بسته جدید ارزی دولت که مقوله شکست خورده پیمان سپاری ارزی در دولتهای قبل را باز هم مطرح کرده، الزام فعالان اقتصادی به پرداخت ما به التفاوت نرخ ارز، اختلال در نظام بورس کالا و اصرار بر مبنا قرار گفتن ارز ۴۲۰۰ تومانی که بازار را مختل کرده، گره های متعددی در فعالیت صادرکنندگان ایجاد کرده است.

 • امیرحسن کاکایی ۱۳۹۷-۰۵-۲۷ ۱۳:۴۷

  بررسی بایدها و نبایدهای آزادسازی قیمت خودرو در گفتگوی قدس آنلاین با یک کارشناس خودرو

  دولت چرا در قبال فساد بازار خودرو تعلل می‌کند؟/ناسازگاری مجوز افزایش 7درصدی قیمت خودرو با حمایت از تولید ملی

  کاکایی گفت: بی تصمیمی دولت در قبال بازار خودرو نوعی تصمیم است؛ تصمیمی برای نابودی صنعت خودرو و من متعجبم چرا در قبال این همه فساد در بازار خودرو، دولت تعلل می کند.

 • نرسی قربان ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۳:۴۵

  یک کارشناس اقتصاد انرژی در گفت‌وگو با قدس آنلاین:

  صفر شدن صادرات نفت ایران غیرقانونی و غیرممکن است

  فرزانه غلامی

  نرسی قربان بر این باور است که تهدیدهای ترامپ مبنی بر صفر کردن صادرات نفت ایران غیرقانونی و و غیرعملی اما کاهش صادرات در نتیجه تحریمهای جدید، قطعی است، لذا اگر اروپا بتواند در بسته پیشنهادی خود، مکانیزم خرید، تحویل و پرداخت پول نفت ایران را ایجاد کند، صادرات ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز نخواهد رسید.

 • احمد توکلی ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۱:۳۴

  رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت در گفت و گو با قدس آنلاین:

  بسته ارزی، نابرابری اجتماعی را افزایش می‌دهد/ پیگیر حقوق مردم از رانت خواران هستیم

  احمد توکلی گفت: بسته ارزی جدید و پیشین دولت، عامل افزایش نابرابری اجتماعی است لذا با مسوولان ذی ربط در این خصوص مکاتباتی داشته ایم که در صورت اتمام کار قطعا جزییات را رسانه ای خواهیم کرد.

 • کیا داوود اسفندیاری ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۱۶:۰۵

  دو کلمه «حرف حساب» با کیا داوود اسفندیاری مجری برنامه اقتصادی «پایش»

  قانون از افشاکنندگان فساد حمایت نمی‌کند

  فاطمه عامل‌نیک

  کیا داوود اسفندیاری متولد سال 1358 در تهران است. وی تحصیل کرده دبیرستان البرز و دارای مدرک کارشناسی خبرنگار اقتصادی و کارشناسی ارشد مدیریت کار آفرینی است. این مجری به غیر از حضور در برنامه‌های تلویزیونی به کار تدریس و دادن مشاوره در امر کسب و کار و همچنین خبرنگاری مشغول است. 

 • وحید شقاقی ۱۳۹۷-۰۵-۲۱ ۱۴:۳۰

  یک اقتصاددان در گفت و گو با «قدس‌آنلاین»:

  نرخ بهینه ارز ۷ تا ۸ هزار تومان است/ با تداوم التهابات تا پایان سال ارز ۱۲ هزار تومانی خواهد شد/ یارانه باید به ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان افزایش یابد

  فرزانه غلامی

  وحید شقاقی اقتصاددان بر این باور است که تلاطمات ارزی در ساختار اقتصادی کشور ریشه دارد و تنها با اصلاحات اقتصادی قابل رفع است. در غیر این صورت در دو سه ماه آینده دلار ۱۰ هزار تومانی و یا بالاتر از آن اقتصاد ما را قفل می‌کند چرا که با حقوق متوسط ۲ میلیون تومان هیچ ایرانی قدرت خرید ندارد لذا طبیعی است که خیلی‌ها دست از کار بکشند.

 • املاک اجاره‌ای ۱۳۹۷-۰۵-۲۰ ۱۳:۱۵

  نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در گفت و گو با قدس آنلاین:

  اجاره بها تعدیل شد/مالکان، توقع افزایش ۶۰ درصدی داشتند

  فرزانه غلامی

  حسام عقبایی نائب رئیس اتحادیه املاک گفت:این روزها مالکان به این نتیجه رسیده اند که یک طرف بازار، مستاجران با توان مالی محدود هستند و مستاجران، کالا نیستند که صادر کنیم و نوع مد نظرشان را وارد کنیم! لذا در جهت همراهی با مستاجران بهتر است توقع افزایش ۵۰ درصدی اجاره را نداشته باشند.

 • مهدی تقوی ۱۳۹۷-۰۵-۱۷ ۱۴:۵۴

  یک اقتصاددان در گفت و گو با قدس آنلاین:

  بسته ارزی دولت، ارزش پول ملی را تقویت می کند

  فرزانه غلامی

  مهدی تقوی اقتصاددان گفت: بسته جدید ارزی دولت عاملی برای تقویت ارزش پول ملی در ماههای آینده، بهترین گزینه برای بازگشت آرامش به اقتصاد ایران و قادر است ارز را به نقطه تعادلی و واقعی برساند.

 • هادی حق شناس ۱۳۹۷-۰۵-۱۶ ۱۳:۵۳

  یک اقتصاددان در گفت‌وگو با «قدس‌آنلاین»:

  بسته جدید ارزی، نقطه عطفی در سیاست‌های بانک مرکزی است/ امیدوارم دولت به بازار ارز برنگردد

  فرزانه غلامی

  هادی حق شناس اقتصاددان با ابراز خرسندی از اینکه امروز و همزمان با شروع تحریم‌های ظالمانه آمریکا بازار ارز، نزولی شده اظهار داشت: دولت تاکنون علیرغم اشراف به خطرات دخالت در بازار، راه اشتباه را رفته؛ همان طور که در دهه ۸۰ هم برخی در قاب تلویزیون ظاهر شدند و از تک نرخی شدن ارز حرف زدند اما در عمل، بازار و اقتصاد را به هم ریختند.

 • دلارهای تقلبی ۱۳۹۷-۰۵-۱۵ ۱۶:۲۴

  در گفت و گوی قدس با کارشناسان مطرح شد

  حمایت از کم درآمدها، شرط موفقیت بسته ارزی

  زهرا طوسی  

  طی روزهای گذشته، وعده رونمایی از بسته جدید ارزی باعث ترمز افزایش قیمت ارز و سکه در بازارشد. در حال حاضر پیامد مثبت این بسته ارزی تخلیه تا۵۰۰ هزار تومانی حباب سکه تا ثبت ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و کاهش قیمت ارز به کانال ۹۰۰۰ بوده است، اما پرسش این است که اگر این ایده نتواند بازار را قانع کند، آیا باز هم می‌توان با وعده‌ای دیگر جلو سرعت افزایش قیمت‌ها را گرفت؟

 • 1 ۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۸:۲۳

  دکتر پاپلی یزدی، رئیس انجمن ژئوپلتیک ایران در تحریریه قدس:

  انتقال آب از دریای عمان انفجار حاشیه نشینی مشهد را در پی دارد

   هاشم رسائی فر موضوع آب مشکلات و تنگناهای کمبود آن هر روز که می‌گذرد وارد ابعاد جدیدتری می‌شود. ابعادی که همه بیانگر بحرانی‌تر شدن شرایط و البته تمهید راهکار برای خروج از بحران‌ها است.

 • بانک مرکزی ۱۳۹۷-۰۵-۱۴ ۱۴:۱۸

  یک کارشناس ارزی در گفت و گو با «قدس آنلاین»:

  دولت از بازار کنار بکشد تا بسته جدید ارزی موفق شود/ حاکمیت بازار آزاد، انگیزه خروج ارز را کم می کند

  فرزانه غلامی

  میثم رادپور اقتصاددان با اشاره به شنیده‌ها مبنی بر دیده شدن نرخ ۸۵۰۰ تومان برای ارز دولتی و تخصیص این ارز به کالاهای اساسی و دارو، حذف ارز مسافرتی ۴۴۰۰ تومانی و انتقال دیگر تقاضاها به بازار ثانویه، حذف برچسب قاچاق از معاملات غیررسمی و ... در بسته جدید ارزی اظهار داشت: فاصله نرخ‌های رسمی و مبادله‌ای نباید در حدی باشد که انگیزه‌های نقض قانون را همچنان قوی نگه دارد.

 • مجیدرضا حریری ۱۳۹۷-۰۵-۱۳ ۱۴:۱۶

  نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در گفت و گو با «قدس‌آنلاین»:

  التهابات ارزی هم ریشه اقتصادی دارد و هم غیراقتصادی/اقتصاد ما ذاتاً ضعیف و ضربه پذیر است/ نیمی از تجارت ایران به ۵ کشور محدود است

  فرزانه غلامی

  نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین معتقد است ریشه التهابات شدید ارزی در این روزها هم اقتصادی است و هم غیراقتصادی؛ بدان معنی که ضعف‌های اقتصادی دو سه دهه گذشته در کنار التهاب‌آفرینی‌های سیاسی از داخل و خارج کشور در ایجاد این وضعیت، توأمان نقش داشته‌اند.

 • مسعود دانشمند ۱۳۹۷-۰۵-۱۰ ۱۴:۱۱

  دبیر کل خانه اقتصاد ایران در گفت و گو با قدس آنلاین:

  دولت از سیاستهای روزمره ارزی، فاصله بگیرد/ اگر شفافیت باشد، ارز دولتی صرف واردات "چوب بستنی" نمی شود

  فرزانه غلامی

  دبیر کل خانه اقتصاد ایران گفت: این ارزها از محل منابع ملی است و بانک مرکزی امانت دار مردم است. اگر سامانه مشخصی برای شفاف سازی ارزی ایجاد شود و به محض تامین ارز، نام شرکت یا فرد گیرنده و نوع کالای وارداتی به صورت بر خط اعلام شود، هیچ واردکننده ای ارز ۴۲۰۰ تومانی را صرف واردات چوب بستنی نخواهد کرد چرا که هم اسم مشخص است و هم سازمان نظارتی.

 • مهدی تقوی ۱۳۹۷-۰۵-۱۰ ۱۰:۴۱

  یک اقتصاددان در گفت و گو با قدس آنلاین:

  ترامپ یک "تاجر بی سواد قالتاق" است

  فرزانه غلامی

  مهدی تقوی اقتصاددان گفت: به فرض اینکه پای میز مذاکره با این تاجر بیسواد قالتاق بنشینیم باید از هنر مذاکره به نفع خودمان و منافع ایران استفاده کنیم. قرار نیست در این مذاکره، دست و پا بسته و منفعل باشیم.

 • حیدر مستخدمین حسینی ۱۳۹۷-۰۵-۰۹ ۱۳:۵۴

  معاون اسبق بانک مرکزی در گفت و گو با قدس آنلاین:

  نرخ واقعی ارز ۵۵۰۰ تومان است/ دولت از مردم عذرخواهی کند/۹۰ درصد نقدینگی در دست ۱۰درصد مردم است

  فرزانه غلامی

  حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق بانک مرکزی می‌گوید: اگر ملاک را تورم بدانیم و حتی بر اساس ادعای دولت مبنی بر تک نرخی شدن تورم بخواهیم محاسبه کنیم، با توجه به اینکه دولت ۵ سال پیش بازار ارز را با نرخ حدوداً ۳۵۰۰ تومانی تحویل گرفت نرخ ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ نرخ واقعی است. نرخ‌های امروز به شدت حباب دارد و رانت‌های محرز در آن دیده می‌شود همان طور که اخیراً دیدیم در واردات، انحراف گسترده رخ داد و ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث شد برخی که سواد خواندن و نوشتن نداشتند کارت بازرگانی به نامشان صادر و واردات انجام شد و شرکت‌های صوری زیادی شکل گرفت. براین اساس نرخ‌های بالای ۵۵۰۰ تومان فسادانگیز است.

 • محمد طبیبیان ۱۳۹۷-۰۵-۰۸ ۱۳:۴۸

  محمد طبیبیان در گفت و گو با قدس آنلاین:

  اطلاعیه ارزی بانک مرکزی، مزخرف گویی بود/برای رأی به دولت ۲۰۰ کیلومتر رانندگی کردم/روحانی در امور مدیریتی شکست خورده

  فرزانه غلامی

  محمد طبیبیان اقتصاددان پیشکسوت معتقد است اینکه به جای مسؤول بودن در برابر مردم و شرایط ایجاد شده، تنها پای توطئه دشمن وسط کشیده شود؛ مصداق مزخرف گویی است. مثل این است که جیرجیرکی در گوشه ای خلوت کرده و فقط تلاش می‌کند صدایی در فضا تولید کند!

 • وحید شقاقی ۱۳۹۷-۰۵-۰۷ ۱۵:۳۰

  هشدارهای یک اقتصاددان در گفت و گو با «قدس آنلاین»:

  ارزش پول ملی در ۹ ماه ۱۵۰ درصد افت کرده/ دلار بالای ۱۰ هزار تومان بازار را قفل می‌کند/ صندوق‌های بانکها، التهاب آفرین شده‌اند

  فرزانه غلامی

  وحید شقاقی اقتصاددان معتقد است که در ۹ ماه گذشته و با جهش دلار از ۴ هزار به ۱۰ هزار تومان، ارزش پول ملی ۱۵۰ درصد افت کرده است و بازار ایران کشش خرید با دلار ۸ یا ۱۰ هزار تومانی را ندارد چه رسد به ارقام بالاتر.

 • آلبرت بغوزیان ۱۳۹۷-۰۵-۰۲ ۱۲:۳۲

  تحلیل یک اقتصاددان در گفت و گو با قدس آنلاین:

  حذف ارز مسافری دولتی، بدترین اما موثرترین شیوه ساماندهی بازار است/ بانک مرکزی خطای محاسباتی خود را بپذیرد

  فرزانه غلامی

  آلبرت بغوزیان گفت:موثرترین شیوه برای حل معضل سوداگری در حوزه ارز مسافری، توقف تخصیص ارز دولتی تا زمان حذف این سوداگریهاست. پس از به حداقل رسیدن انگیزه رانت خواری در این حوزه، ضمن کاهش قیمت دلار، تنها متقاضیان واقعی از قبیل دانشجویان و بیماران در بازار ارز مسافری خواهند ماند.

 • موسوی لارگانی ۱۳۹۷-۰۵-۰۱ ۱۲:۵۳

  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با قدس آنلاین:

  تحقیق و تفحصهای مجلس، خروجی نداشته است

  فرزانه غلامی

  موسوی لارگانی گفت: تفحص از سیستم بانکداری، خودروسازان، مناطق آزاد، گمرک و حتی تامین اجتماعی که موارد تخلف در آن محرز شده بود، به جایی نرسیده است. بدان معنی که یا موارد تخلف به قوه قضاییه ارجاع نشده و یا اگر شده برخوردی با متخلفان صورت نگرفته و کار، خروجی خاصی نداشته است.

 • رادپور ۱۳۹۷-۰۴-۳۰ ۱۴:۵۰

  یک تحلیلگر ارزی در گفت و گو با قدس آنلاین:

  کشور، شرایط "حاتم بخشی" ارزی ندارد

  فرزانه غلامی

  میثم رادپور گفت:تنها نکته مثبت بازار ثانویه ارزی، افزایش انگیزه صادرکنندگان و کاهش انگیزه واردکنندگان است.

 • مهدی تقوی ۱۳۹۷-۰۴-۲۷ ۱۵:۳۶

  یک اقتصاددان در گفت و گو با «قدس‌آنلاین»:

  افزایش نرخ سود، اعلان جنگ علیه تولید ملی است

  فرزانه غلامی

  مهدی تقوی گفت: اگر نرخ سود را به طور متوسط ۲۰ درصد و تورم سال گذشته را ۸ درصد لحاظ کنیم نرخ بهره واقعی معادل ۱۲ درصد است حال آن که این نرخ بسیار بالا و مضر به حال تولید است و با نرخ ۲ تا ۳ درصدی اقتصادهای پیشرفته فاصله زیادی دارد.

 • ساداتی‌نژاد ۱۳۹۷-۰۴-۲۶ ۱۶:۴۰

  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با قدس آنلاین

  روحانی تغییر رویکرد را به عرصه عمل بکشاند /با تیمی که قرار بود براساس ظرفیت‌های برجام کشور را اداره کند نمی‌توان وضع موجود را مدیریت کرد.

  قدس آنلاین-ساحل عباسی:سید جواد ساداتی نژاد می‌گوید سیاستهای اقتصادی دولت همانند گل زدن به خود است، زمانی که دولت با چنین وضعی مواجه است یعنی در مسیری که طراحی کرده بود موفقیتی کسب نکرد و با عهد شکنی دشمن مواجه شده است. به نظر می رسد اولین اولویت دولت باید تغییرکادر اقتصادی باشد چرا که یقیناً با تیمی که قرار بود براساس ظرفیت‌های برجام اقتصاد کشور را اداره کند نمی‌توان وضع موجود را مدیریت کرد.

 • هادی حق شناس ۱۳۹۷-۰۴-۲۶ ۱۳:۲۷

  یک اقتصاددان در گفت و گو با قدس آنلاین:

  اخذ مالیات از در آمدهای اتفاقی، وجهه دولت را ترمیم می کند/فشار بر مودّیان خوش حساب، بی عدالتی است/ هرکس به قانون تن می دهد، هزینه بیشتری متحمل می شود

  فرزانه غلامی

  هادی حق شناس اقتصاددان گفت: متاسفانه هر کس در کشور به قانون تن می دهد، هزینه بیشتری متحمل می شود. بازرگانی که عوارض و مالیاتش را به موقع می پردازد، تولید کننده خوش حساب و پاک دست و یا کارمندی که حقوقش را نگرفته، مالیاتش را می پردازد بیش از سوداگران و متخلفان تحت فشار اقتصادی است که این از عدالت به دور است.

 • علی خدایی  ۱۳۹۷-۰۴-۲۴ ۱۳:۱۰

  نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌وگو با «قدس‌آنلاین» :

  طرح «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی»، علیه منافع کارگری است

  فرزانه غلامی

  نماینده کارگران در شورای عالی کار خاطر نشان ساخت: طرح حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی اگر به قانون تبدیل می‌شد جز منافع برخی پیمانکاران را که در همه جا قوانین را به نفع خود دور می‌زنند، تأمین نمی‌کرد.

 • مهدی پازوکی ۱۳۹۷-۰۴-۲۳ ۱۵:۲۱

  یک اقتصاددان در گفت و گو با «قدس‌آنلاین»:

  «قالتاق‌های اقتصادی» صاحبان اصلی پول‌های کثیف هستند

  فرزانه غلامی

  مهدی پازوکی اقتصاددان گفت: قاچاقچیان مواد مخدر، اهالی رشوه و کارچاق کن‌ها و قاچاقچیان کالا و ارز را عمده‌ترین صاحبان پول‌های کثیف دانست.

 • مجیدرضا حریری ۱۳۹۷-۰۴-۲۳ ۱۱:۲۵

  رئیس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران در گفت‌وگو با «قدس‌آنلاین»:

  محیط اقتصاد کشور آماده فساد است/ رفتار پلیسی و بگیر و ببند، مانع فساد نمی‌شود

  فرزانه غلامی

  رئیس سابق کمیسیون واردات اتاق ایران در واکنش به شروع به کار ستاد مبارزه با تشدید احتکار و اختفای کلیه کالاهای وارداتی یا تولید شده با مواد اولیه وارداتی با نرخ رسمی از روز جاری گفت: محیط اقتصاد کشور آماده فساد است و برخوردهای پلیسی و بگیر و ببند نمی‌تواند مانع این فسادخیزی شود.

 • نادر قاضی‌پور ۱۳۹۷-۰۴-۲۰ ۱۴:۵۸

  سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در گفت و گو با قدس آنلاین:

  طرح "حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی" را مجددا به جریان می اندازیم.

  فرزانه غلامی

  سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس از بررسی مجدد طرح "اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور" در آینده ای نزدیک خبر داد.