سه‌شنبه ۵ شهریور ۱۳۹۲ - ۲۰:۴۳

افشاگری احمدی‌نژاد از دلیل برکناری متکی

قدس آنلاین

درباره برکناری متکی درچند سال گذشته روایت های متفاوتی نقل شده است. منوچهر متکی نقل ماجرا را تا زمان سرکار بودن دولت احمدی نژاد به صلاح نمی دانست و احمدی نژاد هم ماجرا را تا پایان دولتش به سکوت گذراند. اما در فایلی که این روزها منتشر شده وی روایت جالبی از دلیل برکناری متکی نقل می کند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از هشت صبح، در روزهای گذشته برخی سایت های نزدیک به دولت قبل، فایل متن جلسه ای را منتشر کردند که در آن احمدی نژاد به بیان برخی ناگفته های خود از دوران ریاست جمهوری پرداخته است.

این سخنرانی در جمع کسانی انجام شده که «حامیان دولت اسلامی» خوانده شده اند. در این سخنرانی که برای اولین بار منتشر می شود، احمدی نژاد درباره ی موضوعات بسیاری در 6 ساله نخست روی کار آمدن خود توضیحاتی را برای اولین بار مطرح کرده است. یکی از مهمترین بخش های سخنان احمدی نژاد روایت وی از برکناری منوچهر متکی وزیر اسبق خارجه بود که در میانه سفر وی به سنگال صورت گرفت.

درباره برکناری متکی درچند سال گذشته روایت های متفاوتی نقل شده است. منوچهر متکی نقل ماجرا را تا زمان سرکار بودن دولت احمدی نژاد به صلاح نمی دانست و احمدی نژاد هم ماجرا را تا پایان دولتش به سکوت گذراند. اما در فایلی که این روزها منتشر شده وی روایت جالبی از دلیل برکناری متکی نقل می کند.

احمدی نژاد گفت:آقای متـکی در دوره اول کاندیدای من نبـود ، در دولت دهم که اصـلا وزیـر من نبـود. من در دور دوم دولـت با ایشـان دیگر کاری نداشتـم وتمام کـارهای بین المللی به عهـده خودم بود. گذشت تا در اولین سفر دولت دهـم به نیـویورک ، سه چهـارتا دیپلمـات را که بنـده مخـالف اعزام اینها به کشورهای غربی بودم، ایشان به غرب اعزام کرد و آنها هم رفتند و پناهنده شدند. بعد از سفر نیویورک، در جلسه ای قضیه بررسی شد و بنا شد ایشان عوض شوند.

به هرحال از روزی که تصمیم گرفتیم که ایشان وزیر نباشد، ایشان مداوماً در سفر بود حتی در دولت هم که حضور پیدا می کرد سریعاً ناپدیـد می شد تا اینکـه بعد از سه ماه بـالاخره در سـاعت 5 بعـد ازظهـر و بعد ساعت 10 شب با ایشان وقت تنظیـم شد و به ایشان گفتیم که شما دیگـر در دولت وزیر نیستید ولی من دوست دارم شما بعنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سـازمان انـرژی اتمی فعالیت کنیـد. گفت من امشب میخواهم به سنـگال بروم و اصرار کرد که من می روم. گفتم شما از نظر من وزیر نیستی. ولی با این حال با هواپیمـای اختصاصی رفت و گفـت که دوشنبه ظهر بر می گردم.


رئیس جمهوری سابق ایران افزود: من هم همانجا حکـم عزل ایشـان را صادر کـردم و نوشتم که دوشنبه عصر اعلام شود. دوشنبه در سفر استانی بودم ، یک دفعه عصر گفتم شـاید از سفر برنگشته باشد؛ با دفتر تماس گرفتم که فعلا حکم را اعلام نکنند. گفتنـد پنج دقیقـه قبل اعلام کردیم . گفتم برداریـد تا مطمئن شویم که برگشتـه است. گفتند دیگر دیر شـده چونکه در رسانه ها منتشر شده است. بعد که از سفر برگشتند ، از مدیرکل تشریفات وزارت خارجه پرسیدم چرا دیر آمدید؟ گفت: دوشنبه ظهر جلسات رسمی تمام شد و بنا بود برگردیم ولی ایشان به من گفت که یک قرار شام بگذار و سفر را تمـدید کن. گفـت حتی اگر می توانید یک سفر دیگـر هم برای من همـاهنگ کن تا من از اینجا مستقیم به ایـران نروم. ضمناً زمانی هم که ایشان حکـم عزلـش اعلام شد، در هیچ جلسه رسمی نبوده است.

احمدی نژاد گفت: بعداً معاونان ایشان به ما گفتند که ما تعجب می کـردیم چـون ایشان از همان سه ماه قبل به ما گفته بود هرجا که می توانید برای من سفر هماهنگ کنید. فقط سفر باشد هـرجا بود مشکلی نیست! این معاونان می گفتند ما نمی دانستیم چه اتفـاقی افتاده ولی ایشان اصـرار به سفر خـارجی داشتند. مـأموریت ها را بـاید من به وزیر می دادم اما ایشان بدون هماهنگی با من همه جا میرفت و این سفرها نه نتیجه ای و نه گزارشی داشت.

گفتنی است منوچهر متکی 22 آذرماه 1389 از سمت خود برکنار و علی اکبر صالحی بر جی وی نشست.

نظرات

 • ث ۱۳۹۲/۰۶/۰۶ - ۰۸:۳۰
  4 1
  آفرين ديپلماسي - بيخيال بيت المال؟
 • مهدي ۱۳۹۲/۰۶/۰۶ - ۱۰:۰۷
  0 2
  بابا اين يارو توريست بوده بنده خدا اشتباهي وزير شده
 • پيراسته فر ۱۳۹۲/۰۶/۰۶ - ۱۱:۰۲
  0 1
  عجب! عجب ماجرايي! ماخيال ميکرديم اين متکي است که ازدست احمدي نژاد "خون ودل" خورده ولي حالا متوجه ميشويم که اين احمدي نژاد است که از وزير"ياغي"اش خون ودلها خورده
 • reza ۱۳۹۲/۰۶/۰۷ - ۱۰:۵۳
  0 1
  داستان جالبي بود ،آقاي احمدي نژاد در اين 8 سال اينقدر داستان تعريف کرده که بعضا" خنده دار-کمدي- بعضا" تراژيک - غم انگيز - و ... بودن ولي آنچه که مي ديديم هيچکدام رئاليست - واقعي - نبودند از سفرهايش ،از کارهايش و از اذنابش و تنها چيزي که مي توان گفت اينکه واقعا" آدم تاسف مي خورد که افسار مملکت در دستهاي ايشان بود. راستي شما اين داستان رو باور کردين؟
 • محمد ۱۳۹۲/۰۶/۰۷ - ۱۲:۳۵
  1 0
  بايستي اين موضوع به اطلاع مجلس مي رسيد وبا هماهنگي مجلس انجام مي گرفت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.