یکشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۳

الان فرصت مناسبی برای خرید مسکن است؟

پیش بینی بازار مسکن در سال‌های 93 و 94

معاون وزیر راه و شهرسازی با پیش بینی بازار مسکن در امسال و سال آینده، گفت: اگر کسی نیاز به مسکن دارد، الان فرصت مناسبی برای خرید مسکن است.

حامد مظاهریان در گفتگو با مهر در پاسخ به این پرسش که باتوجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها احتمال دارد که در سال آینده جهش قیمتی در بازار داشته باشیم، گفت: ما همچنان ثبات خوبی را در ساخت و ساز می‌بینیم آماری که لحظه به لحظه از سامانه ثبت املاک در وزارت راه و شهرسازی رصد می‌شود به ما اطمینان می‌دهد که میزان صدور پروانه ساخت مسکن در حد قابل قبولی در جریان است.

وی افزود: برنامه دولت برای کاهش تورم در سال جاری به حدود 20 تا 25 درصد در کنار ثبات نسبی نرخ ارز همه و همه تایید می‌کند که انتظار جهش قیمت مسکن فراتر از نرخ تورم سالیانه انتظاری واقع بینانه نیست. دو عاملی که در کوتاه مدت می‌‌تواند به جهش قیمت‌ها منجر شود اول تلاطم در سیاست خارجی و دوم سیاست‌های نامناسب پولی خواهند بود که این دو عامل واقع نشود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص اینکه آیا اکنون فرصت مناسبی برای خرید مسکن است، گفت: قیمت مسکن در حال حاضر قابل قبول و واقعی است؛ اگر کسی نیاز به مسکن دارد الان زماَن مناسبی برای خرید است.

مظاهریان درخصوص اینکه برخی می‌گویند که بازار ارز نوسان دارد و ممکن است با گرانی بیشتر ارز هم روبرو باشیم، بیان کرد: به کمک سیاست خارجی فعال دولت یازدهم، میزان فروش نفت افزایش یافته و بخشی از دارایی‌های ایران در کشورهای دیگر آزاد شده است. در نتیجه وضعیت ارزی دولت بهبود یافته و ارز با سهولت بیشتری در بازار تزریق می شود و دست دولت در کنترل نوسانات پولی بازتر از گذشته است.

وی تصریح کرد: در بودجه نیز دولت ثبات بازار ارز را پیش بینی کرده و امکان تک نرخی شدن ارز در حال بررسی است. با کنار هم گذاشتن همه این فاکتورها ایجاد شوک قیمتی در بازار مسکن را دور می دانم.

مظاهریان با تاکید بر اینکه معتقدم شرایط کنونی بازار ارز عامل روانی دارد، گفت: پس از آنکه بازار بورس دچار مشکل شد سرمایه‌ها به سمت داراریی‌های نقدتر مانند سکه و ارز سوق پیدا کرد و سیاست بانک مرکزی در کاهش نرخ سود بانک‌ها نیز به این حرکت سرمایه دامن زد. با ایجاد ثبات در سیاست‌های پولی بانک مرکزی می‌توان انتظار ثبات در بازار سرمایه، طلا و ارز را شاهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به اینکه آیا یکساله شدن سپرده‌های بانکی می‌تواند سرمایه‌ها را به سمت بازار مسکن سوق دهد و موجب گرانی مسکن شود، گفت: بنظر می‌رسد هدف بانک مرکزی از اجرای این سیاست پولی هدایت بخشی از اندوخته‌ها به سمت بازار سرمایه بود. البته کار دولت هم در این باره سخت است به این دلیل که هم باید تورم را مهار کند و هم باید رکود را کاهش دهد.

مظاهریان تصریح کرد: اگر بخشی از اندوخته‌ها وارد بازار مسکن شده و به ساخت و ساز و تولید مسکن بیانجامد در نهایت به نفع اقتصاد کشور و مردم است. چرا که سریع ترین راهکار برون رفت از رکود فعلی تقویت بازار ساخت و ساز مسکن است. از آنجاییکه بیش از 12 تا 15 درصد از نیروی کار کشور مستقیما در ساخت مسکن فعالیت می‌کنند و حدود 20 تا 25 درصد از کل سرمایه گذاری در کشور در این بخش انجام می‌شود. پس هرگونه رونقی در این بازار به نفع اقتصاد کشور است.

نظرات

 • مجتبي ۱۳۹۳/۰۲/۲۱ - ۱۸:۱۷
  23 3
  سلام. منم نمي دونم اين مسئولين خدا وکيلي چه فکري مي کنند. قيمت مسکن به اين گروني. اون موقعه ميگند قيمت ها قابل قبول و واقعي است. يک متر آپارتمان دست کم از دو ميليون شروع ميشه تا چند ده ميلون تومان. با يه حقوقي کارمندي چطور ميشه خونه بخري؟ با اين درآمدها، هزينه رهن و اجاره هم سرسآم آور است چه برسد به خريد. واقعاً بنده که از دستتون راضي نيستم ...
 • .حسين ۱۳۹۳/۰۲/۲۱ - ۱۹:۰۰
  26 3
  اقاي محترم ظرف مدت 2 سال قيمت مسکن 4 برابر شده بعد شما ميگيد الان وقت مناسبيه براي خريد بجاي اينکه کاري کنيد قيمتها بياد پايين بدتر جو رواني ميديد با اين کار ميخواييد کشورو از رکود خارج کنيد!!!!
 • next ۱۳۹۳/۰۲/۲۲ - ۰۹:۲۶
  6 0
  از قديم گفتن : ادم سير خبر از دل ادم گرسنه نداره!
 • فرهاد ۱۳۹۳/۰۲/۲۲ - ۱۱:۲۸
  5 0
  بابا مملکت شده سرمايه داري و دولتمردهامون فقط به فکر سرمايه دارها و مايه دارهان ، از حرفهاش ميتوني بفهمي که دلش به حال رکود مسکن و يه سري مسکن ساز ميسوزه نه به حال من و شما که کليه ها عمو و دايي مون رو هم بفروشيم نمي تونيم يه خونه معمولي داشته باشيم ، خودشون گرون مي کنن بعد يه 1000 تومن ازش ميزنن و بعد ميگن الان بخاطر تو ارزونش کردم اگه نخري باختي بدبخت ، حريف اينها فقط خودشونن و بس
 • ناشناس ۱۳۹۳/۰۲/۲۲ - ۱۲:۵۰
  4 1
  آقاي محترم لطفا قيمت مسكن در ايران را با قيمت مسكن در اروپا و آمريكا و ژاپن مقايسه كنيد بعد دم از گران شدن مسكن بزنيد اگه وضع همينطور باقي بمونه همه بخصوص جمعيت فعال كشور كوچ ميكنن ميرن ساير كشورها زندگي ميكنن

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.