چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۸

بان کی مون:

امیدوارم در نیویورک با روحانی و ظریف دیدار داشته باشم

بان کی مون

دبیرکل سازمان ملل با پاسخ دادن به پرسش‌های مختلف خبرنگاران در حوزه های مختلف صلح و امنیت جهانی بر ضرورت مشارکت ایران بر حل بحران های منطقه خاورمیانه تاکید کرد.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران، بان کی مون در کنفرانس خبری خود در نیویورک گفت: در این هفته سران کشورهای مختلف برای حضور در شصت و نهمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل وارد نیویورک خواهند شد و با آنان درباره اوضاع کنونی در جهان گفتگو خواهیم کرد. اوضاع بی ثباتی در اوکراین وجود دارد و اوضاع در لیبی بحرانی است و به نظر می رسد پس از جنگی ویرانگر در غزه، اختلافات میان اسرائیلی ها و فلسطینیان بیش از هر زمان دیگری تشدید شده است. پیشروی های گروه بوکوحرام در نیجریه یک خطر مستمر است و در عراق و سوریه شاهد فعالیت سازمان های تروریستی هستیم که در سایه حمله به شهروندان این کشور بر بخش های گسترده ای از اراضی این منطقه سیطره یافته اند. بنابراین با چالش های متعدد و بزرگی روبرو هستیم. در طول مدت شاهد اختلاف نظر در جامعه بین المللی در تعامل با این چالش ها بودیم. در روز سه شنبه آینده در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی از سران کشورهای جهان خواهم خواست متحد باشند و برای حمایت از کرامت انسانی و منشور سازمان ملل وارد عمل شوند. تمرکز ما برای مقابله با بیماری ابولا خواهد بود. این بیماری نگرانی شدیدی در غرب آفریقا ایجاد کرده است و شورای امنیت دو روز دیگر نشست فوق العاده ای برای بررسی این بیماری خواهد داشت و مارگرت چان معاون دبیرکل سازمان ملل طرح مداخله جهانی برای کنترل این بیماری را مشخص خواهد کرد. همچنین در نشست هفته آینده مجمع عمومی سازمان ملل نشست عالی رتبه ای میان کشورهای آسیب دیده از این بیماری برگزار خواهد شد. برخی کشورها کمک های سخاوتمندانه خود را برای مقابله با این بیماری اعلام کردند و باید اقدامات بیشتری برای مقابله با این بیماری به ویژه استفاده از خدمات بهداشتی، آب و غذا داشت و هر روزی که در مقابله با این بیماری تاخیر شود مشکلات مردم بیشتر خواهد شد.
 
دبیرکل سازمان ملل در پاسخ به این پرسش که نقش ایران را در حل بحران های منطقه خاورمیانه و در کشورهای لبنان،سوریه،یمن و عراق چگونه ارزیابی می کنید و آیا ایران دلیل این بحران ها یا کلید حل این بحران هاست،گفت: من بارها در  گذشته گفتم زمانی که از امنیت و صلح در منطقه سخن می گوییم، ایران بازیگری مهم در منطقه بوده و بسیار مهم است سران ایرانی مسئله هسته ای خود را با گروه پنج به علاوه یک در سریعترین زمان ممکن حل و فصل کنند و در حل شماری از بحران ها و درگیری های منطقه مشارکت داشته باشند و من امیدوارم در نیویورک دیداری با رئیس جمهور روحانی و وزیر خارجه ظریف داشته باشم. من همیشه آماده ام با مقامات ایرانی رایزنی کنم و استفان دو میستورا نماینده ویژه من در امور سوریه رایزنی هایی با مقامات ایرانی داشته است.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان ملل برنامه ای برای دیدار مقامات روس و اوکراین در نیویورک دارد،گفت: من از توافق نامه آتش بس که در مینسک حاصل شد استقبال می کنم و این توافق نامه پایدار است. من گفتگوهایی با رئیس جمهور پروشنکو و مسئولان دیگر اوکراین داشتم و باید گفتگوهای صریح میان کی یف و مسکو ادامه پیدا کند. اراده سیاسی و حمایت مردم اوکراین مسئله مهمی در پایدار بودن توافق آتش بس است و سازمان ملل از ابتدای این بحران تلاش کرد کمک های بشردوستانه خود را در اختیار مردم این کشور قرار دهد و همچنان تیم های امدادی سازمان ملل در اوکراین حضور دارند و برخی از این تیم ها رایزنی هایی با مقامات اوکراینی، روسیه و اروپایی دارند. نمی توان این بحران را به صورت نظامی حل کرد و باید برای رسیدن به یک راه حل سیاسی از گفتگو استفاده کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.