جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۳ - ۱۸:۰۸

صالحی:

دانشمندان کشورمان به فناوری تولید سانتریفیوژ با دور ۱۶ تا ۸۰ هزار دور در دقیقه دست یافتند

سانتریفیوژ

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت برای اولین بار سانتریفیوژ با دورهای ۱۶ تا ۸۰ هزار در دقیقه در کشور تولید شده است که دانشمندان سازمان انرژی اتمی کشورمان به این فناوری مهم دست یافته‌اند.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، علی اکبر صالحی در حاشیه کنفراس بین المللی پارک های علم و فناوری آسیا در شیراز بر داشتن صبر برای رسیدن به قله های ترقی تاکید کرد و به خبرنگاران گفت: نتیجه این صبرها، جانفشانی ها، جوانمردی ها و شهادت ها بخصوص شهدای هسته ای این است که جمهوری اسلامی ایران با قامتی سربلند در عرصه های جهانی، تعاملات بین المللی و سیاسی نقش آفرینی می کند.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: ایران کلید طلایی خاورمیانه و قدرت اول منطقه است و دنیا چاره ای جز تعامل با ایران ندارد.

دور هشتم مذاکرات جامع هسته ای بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای 1+5 از 22 تا 24 مهرماه جاری در وین برگزار شد.

پیش از این نیز محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان درباره ارزیابی از مذاکرات گفت: ما فکر می کنیم حرکت در همه زمینه ها به سمت جلو بوده و راهکارهای مختلفی مورد بحث قرار گرفته است.

صالحی درحاشیه هجدهمین کنفرانس بین المللی پارک های علم و فناوری آسیایی افزود: در حوزه سلامت، سانتریفیوژهای مراکز رازی و پاستور را تامین کردیم.

وی گفت : این سانتریفیوژها برای تولید واکسن مورد نیاز است که اولین بار سانتریفیوژ با دورهای 16  تا 80 هزار در دقیقه در کشور تولید شده است که دانشمندان سازمان انرژی اتمی کشورمان به این فناوری مهم دست یافته اند.

وی افزود: این سانتریفیوژها در گذشته به سبب  دور بالا و استفاده دوگانه آن به ایران تحویل نمی شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به واردات واکسن های دامی و انسانی از خارج گفت:  حدود 6 میلیارد دوز  واکسن دامی و حدود 40 میلیون دوز هم واکسن انسانی وارد  می کردیم که به طور میانگین حدود شش هزار میلیارد تومان برای خرید این واکسن ها هزینه می شد.

علی اکبر صالحی با بیان اینکه با استفاده از سانتریفیوژهای ساخت داخل هم اکنون این واکسن ها در کشور تولید می شود افزود: این اقدام سازمان انرژی اتمی کمک عمده ای در جلوگیری از خروج  ارز از کشور داشته است.

هجدهمین کنفرانس بین المللی پارک های علمی و فناوری آسیا (ASPA 2014) با حضور 50 کشور از دیروز ( پنجشنبه ) در شیراز آغاز شد که تا فردا ادامه دارد.

نظرات

  • کیوان ۱۳۹۳/۰۷/۲۶ - ۰۰:۱۰
    0 0
    خدا این کثافتها رو مرگ بده با این تحقیقات نکبتشون برای مردم ایران

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.