سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۷

عضو شورای شهر مشهد :

شهرداری به تنهایی نمی تواند جلوی افزایش آلودگی هوای شهر مشهد را بگیرد

قدس آنلاین

قدس آنلاین-حسین زوارزاده: عضو شورای شهر مشهد گفت: اینکه دستگاه ها آلودگی هوا را به گردن دیگری بیندازند کار صحیح نیست و شهرداری مشهد نیز به تنهایی نمی تواند جلوی افزایش آلودگی هوای شهر مشهد را بگیرد، باید ما بین راهنمایی رانندگی، سازمان محیط زیست و مرکز معاینه فنی خودرو ها تفاهم نامه ای امضا شود تا روند فعلی اصلاح شود.

فاطمه غیور افزود: راهنمایی و رانندگی باید خودروهایی که بدون داشتن برچسب معاینه فنی در شهر تردد می کنند را بگیرد و آنها را اعمال قانون کند، این وظیفه شهرداری نیست که گشتی جدید راه اندازی کند و این عملیات را اجرا کند چرا که ساز و کار قانونی آن را هم شهرداری ندارد.

وی تصریح کرد:اکنون دو گشت کنترل آلودگی هوا برای خودرو ها در سطح شهر مشهد گذاشته است که برای کلان شهر مشهد بسیار کم است و باید تعداد آن افزایش پیدا کند.

غیور ادامه داد: اکنون عمر مفید اتوبوس 10 سال است ولی اتوبوس های شهر مشهد حدود 10 سال متوسط عمر کرده اند و باید تحول اساسی در نوسازی آن صورت بگیرد و اگر چنین نشود در چند سال آینده با مشکلات بزرگی روبرو خواهیم شد.

وی اضافه کرد: پیرو همین امر مکاتباتی با استانداری و شرکت نفت صورت گرفت و سبب ورود گازوئیل کم گوگرد به مشهد شد که این در کاهش الودگی هوا تاثیر به سزایی داشت.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد یادآورشد: حدود 13 هزار تاکسی در مشه داریم که 50 درصد آنها از رده خارج می باشند و هر چه زودتر باید در برنامه نوسازی قرارگیرند ولی تا کنون موانعی بوده که این اتفاق نیفتاده است.

وی گفت: از خودروسازان عاجزانه می خواهیم که در ساخت محصولات خود نهایت استاندارد ها را رعایت کنند و بیشتر توجه و تاکید روی ساخت خودرو های حمل و نقل عمومی باشد.

وی در پایان افزود: از مردم و زائرین می خواهم در روزی که وضعیت هوا آلوده اعلام می شود از وسیله شخصی خود استفاده نکنند و از حمل و نقل عمومی، دوچرخه و قسمت پیاده رو شهر بهره مند شوند تا شهری پاک و آرام داشته باشیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.