دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۸

امیر موسوی:

نیروی دریایی می‌تواند عامل پیشرفت سواحل جنوب شرقی باشد

امیر موسوی

اگر دولت جمهوری اسلامی و عناصر دولتی و وزرای ذیربط توجه کنند و قدر بدانند، نیروی دریایی می تواند عامل پیشرفت در رشد جمعی سواحل جنوب شرقی و منطقه باشد و واقعا این کار از نیروی دریایی ارتش ساخته است.

جانشین فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: برای نیروهای مسلح ما واژه هایی از قبیل آرمان ملی، منافع ملی، و امنیت ملی موضوعات فوق العاده مهم و گاهی در حد تقدیس هستند.

به گزارش ایلنا، امیر سرتیپ عبدالرحیم موسوی درسومین همایش طب پیشگیری بهداشت امداد و درمان دریایی(شناورهای سطحی و زیر سطحی) در بندرعباس اظهارکرد: برای استقرار، استمرا و ارتقاء این اهداف، قدرت ملی نقش تعیین کننده ای دارد.

وی افزود: قدرت ملی دارای مولفه‌های گوناگونی است که برهم تاثیر متقابل و غیرخطی دارند مثل دریا و نیروی دریایی که هرکدام به خودی خود یک مولفه قدرت ملی هستند و یعنی این‌که هم بریکدیگر تاثیر متقابل دارند و هم در یک معادله غیرخطی باعث ارتقای قدرت ملی و یا برعکس آن خواهند شد.

جانشین فرمانده کل ارتش در ادامه اظهار کرد: از این جهت روی تاثیر متقابل و غیرخطی بودن این معادله تاکید می کنیم که اگر به دریا توجه ویژه و لازم بشود می تواند قدرت ملی کشور را به حد قابل قبولی که شایسته ملت سرافراز و هوشمند ایران است ارتقا دهد و اینطور نیست که دریا یک عدد در معادله قدرت ملی باشد که اگر آن عدد به صفر میل کند فقط آن عدد از معادله حذف می شود و همینطور نیروی دریایی هم، چنین وضعیتی دارد.

وی ادامه داد: کم توجهی یا بی توجهی به هر یک از دو مولفه دریا و نیروی دریایی می تواند کل معادله قدرت ملی را تحت تاثیر قرار دهد در حدی که کار به جایی برسد که ما بر سال هایی که از دست داده ایم افسوس بخوریم.

وی اضافه کرد: آنچنان که درحال حاضر داریم بر بسیاری از سالهایی که دراین رابطه از دست داده ایم افسوس می خوریم و امیدورام که درآِینده اینگونه نباشد و توجه لازم به این امر شکل بگیرد.وقتی روی این موضوع توجه و تمرکز می کنیم، ارزش، وزن نگاه فرازمانی، تدابیر حکیمانه و قدرت آفرین فرماندهی کل قوا برای ما روشن تر می شود، آن وقتی که با تعابیر و مضامین خاص راجع به نقش دریا و نیروی دریایی مطالبی را می فرمایند و این نقش را برای ملت و مسوولان به صورت خاص و ویژه ترسیم می کنند.

سرتیپ موسوی ادامه داد: اگر دولت جمهوری اسلامی و عناصر دولتی و وزرای ذیربط توجه کنند و قدر بدانند، نیروی دریایی می تواند عامل پیشرفت در رشد جمعی سواحل جنوب شرقی و منطقه باشد و واقعا این کار از نیروی دریایی ارتش ساخته است. همانطورکه همه ما می دانیم دریا یک فرصت بزرگ برای پیشرفت و حفظ منافع ملی است و فواید آن برای یک کشور و ملت راهبردی،کلان و بزرگ بشمار می آید.

وی تصریح کرد: تسلط دریایی و حضور راهبردی برای نیروی دریایی و ناوگان های دریایی ما پیام آورعزت و بیداری ملت هاست و این نشان دهنده این است که ملت ایران در غربت و در تنهایی کامل در مواجهه بایک جبهه وسیع از دشمنان نابکار و نامرد توانسته با اتکای به خدا و اعتماد به نفس، خود را به اینجا برساند و این برای ملتهای دیگر درسی خواهد بود.

وی با تاکید بر رشد سواحل جنوب شرقی، نقش راهبری دریا و سیادت و امنیت دریایی تصریح کرد: در شرایط فعلی که نیروی دریایی ما پرچم رسالت رشد سواحل جنوب شرقی، سیادت دریایی و بازگرداندن منافع دریا به ملت بزرگ ایران را هم زمان بر دوش گرفته است، جایگاه و نقش آن در قدرت ملی ویژه و برجسته تر می شود.

موسوی با اشاره به این جمله رهبری مبنی براین‌که «شما یک نیروی دریایی بسازید که در شان ملت ایران باشد» گفت: عمل به خواست رهبری نظام مستلزم داشتن ویژگی ها و توانایی هایی است که داشتن علم و سامانه بهداشت و درمان در شان این نیرو از مهم ترین آنها است. بدیهی است که برای تحقق این مهم یک حرکت چندبعدی لازم است که یکی همین کار ارزشمند و شایسته تقدیر نداجا با کمک فرماندهی بهداشت و درمان ارتش یعنی برگزاری این همایش باکمک دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان و سایر عزیزان است.کاملا طبیعی است که جامعه پزشکی ارتش باید خودش را برای مقابله با چالش های جدید آماده کند و هم پای رزمندگان عزیر همه تلاش خودش را برای حفظ و ارتقا و بازگشت سلامت آنها بکار ببرند.

جانشین فرمانده کل ارتش همچنین گفت: بدون اغراق و تعارف این کاری که سامانه بهداشت درمانی باید انجام دهد یک کار جهادی است کاری که همه ابعاد اعم از فیزیکی، روحی، اجتماعی و معنوی مد نظر باشد. در شرایط جهاد و درگیری حتما رزمندگان ما باید سطح بالاتری از معمول را در سلامت داشته باشند، زیرا آنها در یک شرایط طبیعی ماموریت خودشان را انجام نمی دهند که ما با راضی بودن به یک حد نصاب های طبیعی از سلامت بگوییم کار خودمان را انجام داده ایم.حتما باید آنها حد نصاب های بالاتری از گروه های غیرنظامی داشته باشند تا آنان را آماده کند برای انجام عملیات‌هایی در شرایط خاص دریایی.

موسوی در ادامه اظهار کرد: توجه به سلامت خانواده این عزیزان اهمیت فوق العاده ای دارد زیرا همه ما تجربه کرده ایم که توان، ورزیدگی و نشاط فرد نظامی بستگی تام و تمام به این آسودگی روانی دارد که سلامت خانواده برای رزمنده عزیز ایجاد می کند.

موسوی تاکید کرد:سامانه بهداشت و درمان نداجا و ارتش باید هرچقدر که می توانند از فاوا مطالبه کنند تا به روزترین و قوی ترین سامانه های علم و فن آوری اطلاعات را دراختیار سامانه بهداشتی و درمانی آنها بگذارد تا بتوانند این کار را بخوبی انجام دهند. دراین صورت است که نه تنها می توانیم نیازهای نیروی دریایی و نیروهای مسلح را برآورده کنیم بلکه به آن چیزی که دنبالش هستیم یعنی اینکه نیروی دریایی بتواند بعنوان یک قطب درمانی در سطح کشورو حتی منطقه عمل کند.

جانشین فرمانده کل ارتش در پایان تاکید کرد: بیمارستان های نداجا می توانند و باید بتوانند که یک محل مناسبی برای ارائه خدمات درمانی نوین و جراحی های پیچیده و حتی به نفرات اعزامی از کشورهای دیگر باشند.

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.