دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۰

آخرین تصمیمات درباره بودجه 94 از زبان نایب رئیس کمیسیون تلفیق

قدس آنلاین

نایب رئیس کمیسیون تلفیق گفت: محاسباتی که برای تحقق درآمدهای نفتی انجام شد مشخص کرد نفت ۴۰ دلار هم به بودجه آسیبی نخواهد رساند.

به گزارش (ایسنا) احمدرضا دستغیب در شبکه دو سیما با بیان این‌که »سعی کردیم با توجه به محدودیت های تامین منابع مالی با دقت بیشتری بودجه را تنظیم کنیم» اظهار کرد: ما در کمیسیون تلفیق در مرحله نخست مطابق با سال های گذشته آیین نامه‌ای را به تصویب رساندیم و امیدواریم هفته آینده ضمن این که بودجه تقدیم صحن علنی مجلس می شود جداول آن نیز به صورت شفاف در اختیار همه نمایندگان محترم قرار گیرد.

وی افزود: در بخش هزینه‌ها سعی کردیم هزینه جدیدی به دولت اضافه نشود.

وی گفت: دو سقفی شدن بودجه 94 در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بود؛ چراکه امسال با ملاحظه قطعیت نیافتن درآمدهای نفتی و ملاحظات اقتصاد سیاسی مانند موضوع مذاکرات، بودجه عمومی دو سقفه شد و قدری ضربه پذیری و نگرانی در مورد تحقق درآمدها در بودجه سال آتی را کاهش داد.

به گزارش ایسنا به نقل از واحد مرکزی خبر نایب رئیس کمیسیون تلفیق با بیان این‌که «در بودجه 93 سهم منابع حاصل از نفت 8 /36 درصد بود» گفت: این سهم در بودجه سال 94 به 7 /31 تقلیل یافته است و در پیشنهاد کمیسیون تلفیق ما این عدد را به 25 درصد کاهش دادیم.

وی تصریح کرد: روند بودجه سال 94 به گونه ای نیست که اعتبارات عمرانی که سبب افزایش تولیدات است کاهش یابد.

وی مصداق دیگر عملی شدن اقتصاد مقاومتی در بودجه 94 را مدیریت درآمدهای مالیاتی ذکر کرد و افزود: ما امسال پیشنهاد دولت را برای قرار دادن 20 درصد سهم صندوق توسعه ملی پذیرفتیم چون شرایط خاصی بر کشور حاکم بود.

دستغیب گفت: محاسباتی که برای تحقق درآمدهای نفتی انجام شد مشخص کرد حتی اگر قیمت نفت تا 40 دلار هم کاهش پیدا کند، بودجه آسیبی پیدا نخواهد کرد و یکی از دلایلی که کمیسیون تلفیق به این روش عمل کرد یعنی مبنا را نسبت به سال قبل متفاوت در نظر گرفت این بود که ما نمی‌خواستیم از طریق سیاست مالی که بودجه است وارد حوزه هایی مثل تعیین نرخ ارز یا قیمت نفت شویم که حوزه‌های تصمیم‌گیری بودجه نیست.

وی اظهار کرد: در صورت تحقق درآمدهای نفتی به بیش از 40 دلار، این مبلغ صرف زیرساخت های عمرانی خواهد شد و بر این اساس یکی از شاخص‌های مهم اقتصاد مقاومتی یعنی آینده‌نگری نیز رعایت شده است.

وی گفت: ما برای تحقق درآمدهای نفتی مبلغ 53 هزار و 700 میلیارد را در نظر گرفته‌ایم و اعتقاد داریم هیچ نگرانی برای تحقق این عدد وجود ندارد و همه هزینه‌ها نیز با این قیمت‌گذاری انجام خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق افزود: اجازه انتشار 5 هزارمیلیارد اوراق مشارکت از جمله اقدامات انجام شده است و ما به وزارت نفت اجازه دادیم در میادین مشترک به انتشار اوراق قرضه بپردازد زیرا با کاهش قیمت نفت سهم صنعت نفت نیز کاهش خواهد یافت.

وی گفت: اعداد و ارقام مختلفی درباره فرار مالیاتی وجود دارد که زیر چتر و پوشش مالیات قرار نمی‌گیرند.

وی با تاکید بر این‌که «باید از کسانی که درآمدهای بالایی دارند مالیات گرفت» افزود: شرکت‌های داخلی و نمایندگی‌ها متاسفانه به اشکال مختلف از دادن مالیات فرار می‌کنند.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق گفت: افزایش مالیات ها متوجه گروه‌های جدید است و هرچه درآمد بیشتر باشد مالیات هم بیشتر می‌شود.

وی افزود: با موافقت معاونت مدیریت و برنامه‌ریزی سقف یارانه نقدی به جای 42 هزار میلیارد به 37 هزار میلیارد تومان کاهش یافت و یارانه بهداشت هم 4 هزار و 800 میلیارد تومان تعیین شد.

وی با اشاره به این‌که «خانوارهای با درآمد بالا از دریافت یارانه نقدی معاف می‌شوند» گفت: دولت مکلف خواهد شد تا یارانه خانوارهایی را که درآمد بالایی دارند ، کاهش دهد.

دستغیب با بیان این‌که «ضوابطی برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد، بازنشستگان کشوری و لشگری و تامین اجتماعی درنظر گرفته شده است» افزود: به دولت این اجازه داده شده است تا به جای پرداخت نقدی به خانوارها اوراق مشارکت با سررسید سه ساله داده شود و این اختیار به خانوارها داده شد تا سرمایه‌گذاری و یا این که نقدی دریافت کنند.

وی با اشاره به این‌که «شناسایی افراد ثروتمند کار دشواری نیست» گفت: سال آینده بخش قابل توجهی از جامعه یارانه دریافت خواهند کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان جریمه سربازان غایب چقدر است، افزود: تدابیری در لایحه دولت جهت افرادی که 10 سال از سربازی غایب بوده اند درنظر گرفته شده به طوری که این مسئله در کمسیون به 8 سال کاهش یافته است.

دستغیب با اشاره به این‌که «کسانی که از سربازی غیبت کرده‌اند،برای‌شان محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده بود» خاطرنشان کرد: این عده از فرصت‌هایی که می‌توانستند داشته باشند عقب مانده‌اند.

وی با بیان این‌که «باید نگرانی آن‌ها را حل کرد» اظهار کرد: بسیاری از موضوعات مربوط به مسائل مالی این عده را نزدیکان‌شان انجام می‌داند.

وی با اشاره به این‌که «به دولت اجازه داده شده است تا از آن‌ها جریمه بگیرد» ادامه داد: درآمدی که برای این کار در نظر گرفته شده در لایحه هزار میلیارد بود این در حالی است که در کمیسیون تلفیق به 3 هزار میلیارد رسیده است.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق گفت: سربازان غایب مشمول این لایحه از انتصاب به سمت‌های مدیریتی و عضویت در شوراهای شهر و روستا حتی پس از دریافت کارت محروم خواهند بود.

وی با اشاره به این‌که «اعداد و رقم‌هایی برای جریمه آن‌ها بر اساس مدرک تحصیلی از زیر دیپلم تا پزشک در نظر گرفته شده است» خاطرنشان کرد: در صورت تصویب این مسئله در مجلس، جداول آن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی اظهار کرد: برای افراد متاهل و کسانی که صاحب فرزند هستند تخفیفاتی در نظر گرفته شده است.

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.