دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۱

هزینه هفت‌ سین معادل یارانه چند نفر است؟

قدس آنلاین

اگر ایرانیان به طور میانگین سالانه 22 هزار تومان برای سفره هفت‌سین خود هزینه کنند، سالانه حدود 523 میلیارد تومان از جیب ایرانیان صرف می‌شود که این رقم معادل یارانه بیش از 11 میلیون ایرانی است.

اقتصاد نیوز: اگر ایرانیان به طور میانگین سالانه 22 هزار تومان برای سفره هفت‌سین خود هزینه کنند، سالانه حدود 523 میلیارد تومان از جیب ایرانیان صرف می‌شود که این رقم معادل یارانه بیش از 11 میلیون ایرانی است.

سفره هفت‌سین نوروز ایرانیان از هفت قلم کالایی تشکیل شده است که ابتدای اولین حرف آنها سین دارد.

هرچند گاهی تعداد سین‌هایی که ایرانیان در هفت‌سین خود می‌گذراند از هفت مورد بیشتر می‌شود، ولی بطور کلی، سمنو، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سبزه، سکه‌،‌ سیب، سنبل، هفت‌سین این سفره و تخم‌مرغ رنگ شده و ماهی قرمز و یک جفت شمع‌ نیز در کنار این هفت‌سین قرار می‌گیرد.

اگر خانواده‌های ایرانی بطور میانگین، در سفره‌ هفت‌سین خود یک بسته 200 گرمی سمنو، یک بسته 200 گرمی سنجد، 100 گرم سماق، دو عدد سیر، 200 سی‌سی سرکه، سه عدد سیب، یک عدد سنبل، سه عدد تخم‌مرغ و دو عدد ماهی قرمز و پنج عدد سکه 100 تومانی بگذارند،‌ با توجه به میانگین قیمت‌هایی که این کالاها در بازار عرضه می‌شوند، اگر قیمت سمنو را دو هزار تومان، قیمت سنجد را هم دو هزار تومان، سیر نیز دو هزار تومان، سرکه 500 تومان، سبزه سه هزار تومان، سکه 500 تومان، سیب را (بر حسب کیلو) سه هزار تومان، سنبل را شش هزار تومان و ماهی قرمز را سه هزار تومان در نظر بگیریم، می‌توان برآورد کرد که هر سال هر خانواده ایرانی حدود 22 هزار تومان هزینه سفره هفت‌سین خود می‌کند.

از سوی دیگر، اگر با استناد بر اطلاعات مرکز آمار ایران، تعداد خانوار ایرانی را تا پایان سال 93 حدود 23 میلیون و 812 هزار بدانیم، می‌توانیم بگوییم که سالانه بیش از 523 میلیارد و 864 میلیون تومان معادل یارانه بیش از 11.5 میلیون ایرانی صرف سفره هفت‌سین می‌شود.

 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.