شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۹

انتقاد شدید وليعهد پيشين عربستان از حمله به يمن/ ریاض تاوان این کار را خواهد پرداخت

شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز

پایگاه اینترنتی «شفقنا»ی عراق بیانیه با عنوان بیانیه شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد پیشین عربستان در صفحه نخست خود قرار داد در این بیانیه شاهزاده مقرن از مخالفت خود با حمله به یمن خبر می دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، در این بیانیه آمده است: بسم الله القائل و لا تخاطبنی فی الذین ظلموا انهم مغرقون صدق الله العظیم( به نام خدایی که فرمود در مورد کسانی که ظلم ورزیدند با من سخن مگویید که آن ها غرق خواهند شد راست گفت خداوند عظیم).
برادران و فرزندانم از خاندان آل سعود علمای گرانقدر و برادرانم فرماندهان محورها و مراکز امنیتی در شمال، جنوب، شرق و غرب عربستان.
کشور حرمین شریفین با راه اندازی عملیات طوفان قاطعیت علیه یمن به لحاظ سیاسی، اقتصادی و نظامی وارد برهه ای حساس شده است برهه ای که در آینده ای نزدیک هزینه آن داده خواهد شد و بی تردید دولت و ملت هزینه این اقدام را پرداخت خواهند کرد. قبل از اینکه جنگ علیه یمن آغاز شود ما در قبال آنچه هم اکنون شاهد آن هستیم موضعی مغایر با دیگران داشتیم. و اعتراض رسمی خود علیه این تصمیم را به جناب ملک سلمان بن عبدالعزیز ارائه کردیم و در آن نامه اعتراض آمیز تمام عواقبی را که بر این تصمیم مترتب است توضیح دادیم و نتایج منفی این تصمیم و زیان هایی که به علت این تصمیم از لحاظ اقتصادی و نظامی به کشور و ملت وارد خواهد شد شرح دادیم همچنین در خصوص تاثیرات منفی این اقدام بر روابط بین المللی ما در سطح منطقه ای و بین المللی توضیح دادیم.
اما در کمال تاسف هیچگونه پاسخ مثبتی به اعتراض ما داده نشد و کسی به آن توجه نکرد و به بررسی آن نپرداخت و فرزند پادشاه وزیر دفاع به تنهایی تصمیم حمله به یمن را گرفت. از این رو از تمامی دلبستگان به خاندان بزرگوار ما و به ملت بزرگ عربستان و همچنین از تمامی کشورهای دوست و برادر می خواهم که در کنار این ملت بزرگ و این خاندان قرار گرفته و با جدیت تلاش کنند جلوی آنچه در عرصه عربستان و یمن می گذرد بگیرند. و عقلانیت و منطق را بر امور حاکم کرده و این وضع را از طریق مسالمت آمیز حل و فصل کنند به گونه ای که حق حاکمیت و کرامت و امنیت دو کشور حفظ شود. همچنین درخواست می کنم برای اصلاح روابط خارجی عربستان با تمامی کشورهای عربی، اسلامی و غربی که در آن اختلاف و تنش ایجاد شده با جدّیت تلاش کنند. چرا که ما برادر شما هستیم و میان ما و شما از گذشته های دور تا کنون روابط برادرانه گرمی وجود داشته است.
همچنین به طور ویژه از سران کشورهای ائتلاف، که در عملیات طوفان قاطعیت شرکت دارند می خواهم فعالیت نظامی خود را متوقف ساخته و نیروهای خود را که در خاک عربستان و آب های این سرزمین حضور دارند از این سرزمین خارج کنند و از آن ها می خواهم برای کاهش تنش در منطقه با یکدیگر همکاری کنیم.
با توجه به احساس مسوولیت ما و حساسیت آنچه در حال رخ دادن است به طور رسمی استعفا و کناره گیری خود را از منصب ولی عهدی به دربار پادشاهی ارائه کردم.
از تمامی دلبستگان به کشور، در عربستان و در سراسر جهان تقاضا می کنم که به این درخواست پاسخ مثبت داده وبرای نجات عربستان و ملت عربستان از آینده ای شوم تلاش کنند.
خدا عربستان و مردمش را از هر بدی مصون بدارد
شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز
ولیعهد پیشین 29 آوریل 2015

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.