سه‌شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۳

پاسخ مثبت هادی به دیکته‌های عربستان/ مذاکرات یمن 17 مه در ریاض آغاز می‌شود

 منصور هادی

رئیس جمهوری مستعفی یمن با پاسخ مثبت به دیکته‌های عربستان اعلام کرد که "مذاکرات ملی" در هفدهم ماه جاری میلادی در ریاض آغاز می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، یک منبع آگاه یمنی عنوان داشت که عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن از تمامی گروه‌های سیاسی این کشور خواسته تا در این مذاکرات که در ریاض برگزار می‌شود "برای خارج کردن کشور از اوضاع کنونی" مشارکت کنند.

عربستان چندی پیش در نشست شورای همکاری خلیج فارس اعلام کرد که هرگونه مذاکره‌ای درباره آینده یمن باید در ریاض برگزار شود. مسئله‌ای که گروه‌های یمنی همواره با آن مخالف بوده‌اند.

او مشخص نکرد که دعوت از گروه‌های یمنی شامل جنبش انصارالله و حامیان علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن نیز می‌شود یا خیر.

منابع یمنی اعلام کردند که پیش‌بینی می‌شود این مذاکرات بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در گفت‌وگوهای یمن در مارس 2013 تا ژانویه 2014 در صنعا و طرح شورای همکاری خلیج فارس و با در نظر گرفتن تشکیل "ارتش ملی یمن" برگزار شود.

پیش ازعملیات طوفان قاطع که در 26 مارس گذشته علیه یمن آغاز شد، جنبش انصارالله و حزب کنگره ملی یمن مخالفت خود را با انتقال مذاکرات از صنعا به ریاض اعلام کرده بودند.

از سوی دیگر عبدربه منصور هادی، دستوری را مبنی بر تعیین محمد علی المقدشی به عنوان رئیس ستاد مشترک و ناصر عبدربه الطاهری را به عنوان معاون رئیس ستاد مشترک صادر کرد.

هادی همچنین امین عبدالله الوائلی را به پست سرلشگری ارتقا داده و او را به عنوان فرمانده منطقه ششم نظامی تعیین کرد و قائد الزندانی را به عنوان رئیس شورای عملیات و محمد علی العظمی را به عنوان رئیس ستاد جنگ لشکر دوم نیروی دریایی تعیین کرد.

رئیس جمهوری مستعفی یمن علی احمد الذفیف را برکنار و پرونده او را به دادگاه نظامی ارجاع داده است.

محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله اعلام کرد، از آنجا که عبدربه منصور هادی فاقد مشروعیت و صلاحیت است این عزل و نصب‌های وی غیرقانونی است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.