شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۲

رویتر: برخلاف تبلیغات داعش به بن‌بست رسیده است

داعش

«داعش دیگر چیزی برای افزودن به پیروزی‌های خود ندارد.»

رویتر در تحلیلی نوشت: داعش «قدرت و جاذبه اولیه خود را از دست داده و تنها در قلمروی زیر کنترل خود قدرت مانور و عمل دارد.»
خبرگزاری رویتر خاطرنشان کرد: نشانه‌های زیادی حاکی از آن است که گسترش قلمرو حاکمیت گروه «داعش» در عراق و سوریه به نهایت خود رسیده و این گروه دیگر چیزی برای افزودن بر متصرفات این گروه ندارد. هر چند داعش اخیراً شهر پالمیرا در مرکز سوریه را به تصرف خود درآورد، اما «هاله شکست‌ناپذیری» آن ماه‌ها پیش در شکست آنها در تصرف شهر کوبانی در شمال سوریه از بین رفت. اکنون این کردهای شمال سوریه هستند که به سوی قلمروی حاکمیت داعش در حال پیشروی‌اند و مسیر اصلی منتهی به شهر رقه، پایتخت غیر رسمی داعش را آزاد کرده‌اند.
رویتر می‌نویسد: در عراق نیز پیشروی نیروهای وابسته به گروه «داعش» پس از تصرف مناطق سنی‌نشین و آماده شدن شبه نظامیان شیعه به تهاجم متقابل علیه آنها، کند شده است. اما تبلیغاتچی‌های داعش مشغول بزرگنمایی پیروزی‌های اخیرشان در تصرف پالمیرا در سوریه و شهر رمادی در عراق هستند. این محاسبه استراتژیک داعش که این دو پیروزی را برای به راه انداختن حمله‌ای دیگر مبنا قرار دهند، محل تردید است.
رویتر نوشت: در عراق نیز وضعیت «دولت اسلامی» بدتر شده است. هر چند شبه‌نظامیان این گروه تروریستی پیشروی ارتش عراق در مناطق غرب این کشور را دفع کردند، اما این هدفی که داعش برای خود تعیین کرده، بسیار دور از دسترس است. حتی در میان اهل سنت عراق نیز داعش با مخالفت و مقاومت روبروست، علت آن رفتار تند و بی‌رحمانه نمایندگان داعش و به راه انداختن اعدام‌های دسته‌جمعی و آزار و شکنجه و ایجاد وحشت در میان مردم است.
در منطقه سنی‌نشین دره فرات، صدها نفر از ریش‌سفیدان و سران قبایل توسط داعش به قتل رسیده‌اند. برای بسیاری از ناظران قابل تأمل است که بسیاری از سنی‌ها آماده پذیرش شیعیان هستند که در گذشته محبوب نبودند./کیهان

نظرات

  • محقق ۱۳۹۴/۰۳/۰۹ - ۰۸:۴۵
    7 1
    رویتر دروغ میگه = اینهاهمه ردگم کنی هست تازه بیست وپنج هزار نفر نیروجدید کرفته
  • احمد ۱۳۹۴/۰۳/۰۹ - ۱۲:۲۸
    6 0
    مرگ بر امریکا انگلیس اسرائیل وال سعود اسرائیلی. اردوغان امریکائی .قطری صهیونیستی امریکائی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.