شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۴

رویترز گزارش داد

غارت ۲میلیارد دلار پول ایران با حکم دیوان عالی آمریکا

قدس آنلاین

در حالی که ایران به توافقی با آمریکا برای حل و فصل موضوع هسته‌ای خود دست یافته است، گروه‌های صهیونیستی برای غارت ۲میلیارد دلار دارایی ایران در آمریکا تنها به حکم دیوان‌عالی این کشور نیاز دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، درحالی که دولت اوباما سعی دارد موافقت کنگره را با توافق هسته‌ای ایران جلب کند وزارت دادگستری این کشور از دیوان‌عالی آمریکا خواست به حکم برداشت 2 میلیارد دلار از حساب ایران بابت پرداخت به قربانیان تروریسم رسیدگی نکند.

گروه‌های صهیونیستی طی سالهای گذشته با نسبت دادن عملیات گروه‌های فلسطینی و لبنانی علیه رژیم صهیونیستی به ایران خواستار برداشت از حساب‌های ایران به‌عنوان غرامت شده‌اند.

از جمله حساب‌هایی که هدف این گروه‌ها قرار گرفته است حسابی در بانک سیتی گروپ در نیویورک است که با اوراق نگهداری شده در اروپا به نام بانک مرکزی ایران پیوند دارد.

دادگاه‌های آمریکا در سال 2010 احکامی را صادر کردند که بر اساس آن 1.75 میلیارد دلار پول ایران در بانک سیتی گروپ باید به‌عنوان غرامت به خانواده‌های قربانیان علمیات گروه‌های مقاومت به‌ویژه در لبنان و فلسطین پرداخت شود.

خانواده‌های سربازان آمریکایی کشته شده در انفجار بیروت 1983 و برجهای خبر عربستان در سال 1996 از جمله شاکیان این پرونده هستند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در دفاع از خود چنین استدلال کرده است که دارایی‌های متعلق به این بانک بر اساس قانون مصونیت دارایی‌های خارجی آمریکا قابل برداشت توسط افراد یا دولت‌های دیگر نیست.

اما کنگره آمریکا در سال 2012 با تصویب قانونی راه را برای برداشت از حساب ایران نزد بانک سیتی گروپ باز کرد. در قانون موسوم به «کاهش تهدید ایران و حقوق بشر سوریه» مصوب 2012 آمده است این قانون در بحث دارایی‌های ایران نزد بانک سیتی گروپ، مقدم بر هر قانون مصوبی در گذشته قرار دارد و چنانچه دادگاه ثابت کند دارایی‌های ایران در بانک سیتی گروپ متعلق به بانک مرکزی این کشور است می‌تواند این دارایی‌ها را به‌عنوان غرامت به خانواده‌های قربانیان بپردازد.

در سال 2012 حکم پرداخت غرامت از این حساب توسط دادگاه فدرال منهتن نیز تأیید شد و دادگاه استیناف دوم نیز در سال 2014 این حکم را مورد تأیید قرار داد.

بانک مرکزی ایران دسامبر سال گذشته خواستار بررسی این حکم در دیوان عالی آمریکا شد. بر اساس یکی از استدلال‌های بانک مرکزی ایران حکم صادر شده از سوی دیوان عالی در سال 1872 می‌گوید کنگره نمی‌تواند قانونی را وضع کند که حکم دادگاهی خاصی را تجویز کند و این چیزی است که قانونگذاران آمریکایی در سال 2012 در ارتباط با این پرونده انجام داده‌اند.

دیوان عالی آمریکا در آوریل گذشته از وزارت دادگستری این کشور خواست نظر خود را در مورد این پرونده و دفاعیات بانک مرکزی ایران ارائه دهد.

چهارشنبه گذشته وزارت دادگستری آمریکا بیانیه‌ای در این رابطه صادر کرد. این بیانیه نشان می‌دهد هیچ توافق جانبی با ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای برای محافظت از پول ایران در برابر احکام دادگاه‌های آمریکا صورت نگرفته است. این بیانیه استدلال‌های بانک مرکزی ایران در دفاع از اموال خود از جمله ماجرای حکم دیوان عالی در سال 1872 را رد می‌کند.

این بیانیه آورده است: قانون (مصوب کنگره در مورد این پرونده) اجازه اجرای حکمی حقوقی علیه دارایی‌های بانک مرکزی یک کشور حامی تروریسم را می‌دهد؛ دارایی‌هایی که در آمریکا و با نقض قانون و مقررات تحریم‌های آمریکا نگهداری می‌شوند.

بر اساس این گزارش اگر دیوان عالی آمریکا پس از تعطیلات تابستانی تشکیل جلسه دهد و استدلال‌های مطرح شده از سوی بانک مرکزی ایران را رد کند پول ایران که در بانک سیتی گروپ نگهداری می‌شود آزاد خواهد شد و در اختیار خانواده‌هایی قرار می‌گیرد که مدعی‌اند قربانی عملیات گروه‌های مقاومت در لبنان و فلسطین بوده‌اند.

انتهای پیام//*

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.