دوشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۳

ابوترابی فرد: نظام سلطه ریشه ناامنی در منطقه است/گفت و گوی ادیان زیربنای تحکیم دوستی

ابوترابی

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نظام سلطه را ریشه ناامنی منطقه دانست و گفت: رمز ستیز و مخالفت جدی جمهوری اسلامی با نظام سلطه در همین سیاست ها است که منافع ملت های مظلوم را مورد تهدید قرار داده است.

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن ابوترابی فرد روز دوشنبه در کمیته دائمی اجتماعی- فرهنگی مجالس آسیایی افزود: خوشبختم که در آستانه برگزاری کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی قرار داریم و یکی از سه موضوع مهم مجمع مجالس آسیایی را به بحث و بررسی می گذاریم.
وی یادآور شد: قبلا کمیته دائمی امور سیاسی و کمیته دائمی امور اقتصادی و توسعه پایدار را در ترکیه و اندونزی با موفقیت برگزار کردیم و مصوبات آن ها آماده ارائه به شورای اجرایی سازمان می باشد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: حقیقت این است که امور اجتماعی، فرهنگی اساس و پایه همکاری ما در آسیا قرار دارد و زمانی که سخن از اصول دوستی و همکاری در آسیا می زنیم، تلاش های صمیمانه اعضای مجمع و دبیرخانه را در طی سال ها یادآوری می کنیم که چگونه با همدلی توافق کردیم که به جای خصومت های کور، راه دوستی و همکاری را برگزینیم.
ابوترابی فرد اضافه کرد: از این طریق یک سو امنیت ملی کشورهای خود را تضمین کرده و از سوی دیگر ملت هایمان آنقدر به هم نزدیک شوند که در دراز مدت اساس و پایه همکاری های تجاری، اقتصادی و سیاسی بین کشورهایمان فراهم شود.
وی ادامه داد: در همین راستا ما به تنوع فرهنگی در آسیا و در جهان اعتقاد داشته و آن را تشویق و ترغیب کرده و خواستار این شده ایم که میراث فرهنگی در آسیا مورد احترام قرار گیرد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این اعتقاد در کنار پیشبرد روند جهانی شدن که غیرقابل اجتناب است مورد نظر قرار می گیرد تا ضمن همراه شدن با روندهای غیر قابل اجتناب جهانی، از اعتقادات راسخ خودمان در آسیا فاصله نگیریم.
ابوترابی فرد گفت: بی مناسبت نیست به تلاش های انجام شده و پیشنهاداتی که در ارتباط با گفت و گوهای سازنده بین ادیان ارائه شده اشاره و آن را زیربنای تحکیم دوستی و وحدت معرفی کنیم.
وی ادامه داد: آسیا مامن ادیان بزرگ جهانی است که در صورت بهره برداری از وجود پربرکت این ادیان در آسیا، می توان بستر سازی مناسبی برای حل اختلافات سیاسی در این قاره بوجود آورد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که از مظاهر مورد تاکید همه ادیان، مبارزه با فساد و ایجاد محیط اجتماعی سالم برای همه شهروندان است، گفت: این موضوع در کمیته دائمی اجتماعی ـ فرهنگی مورد توجه قرار گرفته است و همه پارلمان های عضو نیز موظف شده اند این موضوع را در دستور کار مجلس و پارلمان خود قرار دهند تا به سالم سازی محیط اجتماعی ـ سیاسی کشورهای عضو بینجامد.
ابوترابی فرد در ادامه به موضوع تروریسم و سیل عظیم مهاجرت از خاورمیانه به اروپا اشاره کرد و گفت: سیل عظیم مهاجرت از خاورمیانه به اروپا حاصل گسترش تروریسم، افراطی گری و بی ثباتی در کشورهای منطقه است. این پدیده سالهاست در آسیا کشورهای ما را تحت تاثیر قرار داده و مهاجرت های اقتصادی و کارگری نیز معضلی مهم در سیاست های اقتصادی ایجاد کرده است.
وی یادآور شد: افغانستان با مشکلات ناامنی روبرو است، مردم مظلوم بحرین خواستار دموکراسی و حق انتخاب می باشند و سرزمین عراق با گسترش فعالیت های تروریستی در معرض بحران قرار گرفته است.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که امروز گسترش خشونت، ناامنی و فعالیت های تروریستی مهم ترین مساله آسیا و جامعه اسلامی است، تصریح کرد: ایران اسلامی با تمام قدرت از روز اول با هرگونه دخالت خارجی در کشورهای دیگر مخالفت کرده و می کند. ما با هرگونه فعالیت های تروریستی و آشوب از آغاز به طور جدی مخالفت و مبارزه کرده ایم.
ابوترابی فرد گفت: کشورهای قاره کهن آسیا و اعضای مجامع مجالس آسیایی از همه توان و قدرت خویش برای سرکوب تروریست استفاده کنند و نباید اجازه دهیم خیل سلاح از خارج از مرزهای قاره کهن آسیا امنیت این قاره را مورد تهدید قرار دهد.
وی ادامه داد: آنچه در قاره کهن آسیا می گذرد و ناامنی هایی که جنوب غربی آسیا را به شدت مورد تاثیر قرار داده است ریشه در سیاست های آمریکا و نظام سلطه دارد.
ابوترابی فرد خاطرنشان کرد: ما معضلات سوریه را در سازمان سیا و موساد می بینیم، ما مشکلات امروز عراق را در دست قدرت های بزرگ می بینیم که نمی تواند مردم سالاری را در عراق تحمل کند. ما ریشه مشکلات یمن را در دست قدرت های بزرگ می بینیم که استقلال و حاکمیت ملت های منطقه را در نقطه مقابل منافع نامشروع خود می داند.
وی افزود: ما مشکلات سرزمین فلسطین و مردم مظلوم آن را در کاخ سفید، در موساد و سیا می بینیم که استقلال و شخصیت و هویت فلسطین را مساوی با نابودی صهیونیست ها می داند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی نبود امروز ما شاهد قتل عام مردم این منطقه نبودیم.
ابوترابی فرد با بیان این که ایران در کارنامه 36 ساله خود چند اصل را محور حرکت خود قرار داده است، گفت: دفاع از حقوق انسان ها، دفاع از مردم سالاری، دفاع از رقم خوردن سرنوشت ملت ها به دست ملت ها و مبارزه جدی با نفوذ قدرت های بزرگ که امروز آمریکا مدیریت آن را به دست دارد از محورهای حرکت خود می دانیم.
وی بر پاسداری از ارزش های ناب اسلام که رمز وحدت و پیوند ملت های مسلمان قاره آسیا است، تاکید کرد و افزود: وحدت عمومی امت اسلام و وحدت همه ادیان الهی از دیگر محورهای حرکت ما است.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امروز در لبنان شاهد وحدت مذاهب اسلامی و ادیان آسمانی هستیم، ملت مسلمان لبنان در کنار مسیحیان لبنان از وحدت و منافع خود دفاع می کنند که این ایده نظام اسلامی است.
ابوترابی فرد ادامه داد: همه ادیان و مذاهب دست در دست یکدیگر بالاترین وحدت ملی و انسجام اسلامی را به نمایش گذاشته اند و نشان می دهند که ما خواستار تنوع فرهنگی و تعامل شایسته ادیان الهی هستیم.
وی در ادامه سخنان خود به ارتقای نقش زنان نیز اشاره کرد و گفت: چگونگی قدرت توانمندسازی زنان و ارتقای نقش آنان در جامعه و سیاست، خواست اکثر کشورهای عضو مجمع مجالس آسیایی است و امیدواریم بتوانیم در این رابطه به طور عملی گام های جدی برداریم و طرح های واقعی منطبق بر فرهنگ آسیایی ارایه دهیم که زنان همدوش با مردان در تمامی ابعاد اجتماعی، اقتصادی و سیاسی وارد کارزار شوند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در چارچوب کمیته دایمی اجتماعی و فرهنگی، بخش بهداشت و گسترش آن به همه اقشار جامعه از اولویت های ما در مجامع مجالس آسیایی است. در این رابطه اگرچه تلاش های خوبی انجام گرفته ولی هنوز راه درازی در پیش داریم تا به اهداف عالیه مجمع، در زمینه بهداشت نایل آییم.
ابوترابی فرد ابراز امیدواری کرد که در کمیته دایمی اجتماعی ـ فرهنگی بتوانیم با کمک همه هیات های آسیایی بحث ها را نهایی و قطعنامه ها را برای اجلاس کمیته اجرایی فردا فراهم نماییم.