پنجشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۱

پایان مراسم اربعین با بازخوانی داستان حزین اسارت اهل بیت(ع)/کربلا یکپارچه گریست

اربعین

میلیون ها عزادار اربعین حسینی روز پنجشنبه پای روایت داستان اسارت اهل بیت(ع) نشستند؛ 'اسارت نامه خوان' از سرگذشت زینب و زین العابدین(ع) و زنان و کودکان اردوگاه امام حسین(ع) از مسیر کربلا تا شام روایت کرد و کربلا یکپارچه آه و ناله شد.

 

 به گزارش خبرنگار ایرنا، در عراق امروز پنجشنبه روز اربعین است و اسارت نامه خوانی، مراسم پایانی زیارت اربعین حسینی بود و زائران در جای جای شهر ، در بین الحرمین و در داخل و اطراف حرم زانو به بغل پای نوای شیخ 'علی طالقانی' روحانی عراقی نشستند که با صدای حزینش آنچه را که بر زینب(س) و غافله کربلا گذشته بود، روایت می کرد.
قرائت اسارتنامه اهل بیت اباعبدالله الحسین (ع) در بامداد پنجشنبه در حرم مطهر امام حسین (ع) در شهر کربلای معلا با حضور میلیونی زائران حسینی اجرا شد؛ اسارتنامه ای دردآور و حزن انگیز، اما درعین حال عبرت آموز.
اسارتنامه حکایت حزین چرخاندن کاروان اسیرانی است که در میان آنها امام زین العابدین (ع) و حضرت زینب کبری (س) و کودکانی مانند 'رقیه' و 'سکینه' و بالاخره نوامیس اهل بیت عصمت و طهارت (ع) حضور داشتند و درحالی که راس شریف اباعبدالله الحسین (ع) و دیگر شهدای کربلا بر بالای نیزه ها همراه کاروان بود، شهر به شهر عبور داده شدند تا اینکه به دربار یزیدبن معاویه (لعنه الله علیه) به شام (سوریه امروزی) رسیدند.
قرائت اسارتنامه همانند مقتل نامه خوانی امام حسین (ع)، سنت دیرینه ای است که شیعیان عراق به آن پایبندند و معمولا از ساعات اولیه بامداد صبح اربعین آغاز می شود و با پایان قرائت اسارتنامه ، شیعیان لحظات و ساعاتی عزاداری و سینه زنی می کنند و با بانگ اذان و برپایی نماز ظهر و عصر عملا مراسم اربعین حسینی که از دهم تا بیستم صفر با پیاده روی مردم از شهرهای مختلف به سمت کربلای معلا شروع شده بود، در ظهر اربعین خاتمه می یابد.
شیخ طالقانی در مراسم اسارتنامه خوانی امروز، قدم به قدم رد کاروان اسرای کربلا را گرفت و هر بار با هر داستانی که روایت کرد، کربلا بویژه اطراف حرم را به شیون و زاری واداشت؛ چه آنجا که داستان حضرت رقیه را بازخوانی کرد و چه لحظه ای که به خطابه حضرت زینب در کاخ یزید رسید.
'عبدالزهرا الکعبی' (1974- 1909) یکی از مشهورترین خطبای عراقی است که در مقتل خوانی و اسارتنامه خوانی اهل بیت عصمت و طهارت (ع) صدای حزین و تبحری بی نظیر داشت و بعد از گذشت بیش از 40 سال از مرگ الکعبی همچنان در بامداد اربعین و عاشورای حسینی، صدای او را در اغلب رسانه های این کشور می توان شنید.
اسارتنامه علاوه بر شرح مصایب و رنج هایی که بر کاروان اسیران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) رفته همچنین مشتمل بر خطابه مشهور حضرت زینب (ع) در دربار یزید بن معاویه (علیه اللعنه) و همچنین خطبه بلیغ امام زین العابدین (ع) است که یزید را در دربارش و مرکز قدرتش رسوا کرد تا جایی که او را به خشم آورد.
داستان اسارتنامه با بازگشت اسرا و سرهای شریف به کربلا و دیدار تاریخی امام زین العابدین (ع) و حضرت زینب کبری با 'جابر انصاری' صحابی جلیل القدر رسول خدا (ص) و اولین زائر اربعین حسینی در دشت کربلا ادامه می یابد و با رسیدن کاروان اسراء به مدینه منوره و استقبال شیون وار اهالی مدینه از اسیران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) خاتمه پیدا می کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.