جمعه ۲۸ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۸:۳۷

یک پزشک اعتراف کرد

خیانت برخی پزشکان بخاطر پول بیشتر!

متاسفانه برخی متخصصان زنان و زایمان برای بدست اوردن پول بیشتر حاضرند صدمات جبران ناپذیری به نسل بعدی بزنند.<BR>

به گزارش قدس انلاین به نقل از افکار نیوز،   دکتر فاطمه اعلمی در "چهارمین کنگره ملی بارداری ایمن " خبر داد ؛ برخی پزشکان بخاطر درآمد خوبی که بابت سزارین بدست می آورند از انجام زایمان طبیعی خود داری می کنند! این درحالی است که پیشتر نیز مسئولان ارشد بهداشتی کشور نیز به آن اذعان کرده بودند.

طبق آمار رسمی در ایران حدود 25 تا 35 درصد زایمانها به صورت عمل جراحی یعنی سزارین صورت می گیرند، در حالی که طبق آمار غیر رسمی در ایران سزارین 5 برابر سایر نقاط جهان است. امروزه در برخی از بیمارستان های ایران این آمار حتی 100 در صد نیز گزارش شده است


از نظر پزشکان زایمان طبیعی 3 تا 4 برابر سزارین دردسر ساز است ولی تعرفه‌هایی که به آن اختصاص داده شده خیلی کمتر از سزارین است که این موضوع نیز بر افزایش سزارین در ایران دامن می‌زند در حالی که در کشورهای پیشرفته دنیا تسهیلات ویژه‌ای را برای زایمان طبیعی اختصاص داده‌اند که افراد را به آن ترغیب می‌کند.


مشکلات تنفسی برای نوزادان سزارینی

تحقیقات علمی ثابت کرده است نوزادانی که نوزادان زایمان طبیعی مشکلات تنفسی کمتری نسبت به سزارینی ها دارند. تولد نوزاد نارس با عوارض گوناگونی همراه است. نخستین مشکل، که شدیدترین و حیاتی‌ترین آن هم هست، تنفس مشکل‌دار این کودکان است.

این مشکل، به‌دلیل این است که جنین فرصت کافی برای رشد و بلوغ ریه در داخل رحم مادر نداشته است. در این حالت، نوزاد مبتلا به وضعیتی است که اصطلاحا به نام «سندرم زجر تنفسی» معروف است؛ بد نفس کشیدن همان و کم‌شدن اکسیژن دریافتی بافت‌های مختلف، همان. کم‌شدن اکسیژن دریافتی به سلول‌‌های مغزی، بیش از سایر سلول‌ها آسیب می‌رساند و موجب بروز عوارضی همچون عقب‌ماندگی ذهنی، کوچک شدن مغز و بعدها در دوران مدرسه، اشکال در یادگیری و کند شدن انجام فعالیت‌های مدرسه در کودک می‌شود.


سلامت مادر در خطر

همچنین خونریزی‌های به دنبال سزارین و عفونت‌های محل عمل و رحم تقریبا 2 برابر بیشتر از زایمان طبیعی است و برخلاف تصور عموم افراد، سلامت مادر در سزارین بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرد. به گفته وی، مساله بیهوشی نیز می‌تواند مشکلاتی را برای مادر به وجود آورد. سزارین در هر صورت یک عمل جراحی است و به دنبال آن مشکلاتی ناشی از جراحی نیز برای مادر پیش خواهد آمد که ممکن است سلامت مادر را تهدید کند.

ضمن این‌که پس از سزارین ممکن است چسبندگی‌هایی داخل شکم مادر به وجود آید. بخصوص زمانی که بیمار چند نوبت سزارین شده باشد، احتمال این مشکل بیشتر شده و باعث دردهای زیاد زیر شکم و داخل شکم مادر می‌شود و درمان قطعی هم برای آن وجود ندارد. همچنین زایمان به روش سزارین افسردگی، عفونت و خونریزی بعد از زایمان را افزایش می‌دهد

کودکان نارس، قربانی سزارین

طبق مطالعات علمی مشخص شده که از بین نوزادانی که زودتر از موعد، یعنی قبل از هفته سی و هفتم عمرشان در رحم، به دنیا می‌آیند، 92درصد به شیوه سزارین از رحم خارج شده‌اند. نوزادان نارس خود محتاج مراقبتهای خاص و البته پرداخت هزینه های بیشتر توسط والدین است که به این ترتیب بیمارستان نیز منفعت خود را از بابت سزارین می برد!

هیپوکسی و کم شدن اکسیژن در بافت‌ها (اصطلاحا ایسکمی)، همچنین ممکن است باعث فلج شدن اندام‌ها شود و تشنج بدهد. اینها می‌تواند زندگی کودک را تا آخر عمر تحت‌تأثیر قرار دهند. همچنین نوزادان نارس به خوبی نوزادان سر موعد نمی‌توانند رگ‌هایشان را متناسب با فشار خون داخل آن،
” یک متخصص : متاسفانه ما پزشکان منبع درآمد خوبی از سزارین، سونوگرافی و NICU پیدا کرده‌ایم “
تنگ و گشاد کنند، به همین علت بیش از سایرین در معرض خطر پارگی عروق مختلف هستند. از طرف دیگر، دادن اکسیژن اضافی هم با خطرها و عوارضی همراه است که مهم‌ترین این عوارض در چشم نوزاد روی می‌دهد؛ کنده‌شدن شبکیه و آب مروارید و نابینایی، از جمله این عوارض هستند.

زردی از عوارض سزارین

علت افزایش زردی در نوزادان بالا رفتن بیلی‌روبین در خون نوزاد است که اگر از حد مجاز بالاتر باشد خطرناک است. زردی سم مغز است و بر هوش نوزاد تاثیر منفی می‌گذارد.

از نظر علمی ثابت شده است، نوزادانی که به هر علتی نارس به دنیا می‌آیند بیشتر در معرض زردی قرار می‌گیرند و همین‌طور نوزادان زودتر از 38 هفته.


دکتر فاطمه اعلمی در دومین کنگره بین‌المللی و چهارمین کنگره ملی بارداری ایمن که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یک متخصص نوزادان با اشاره به این که درصد قابل توجهی از نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می‌آیند دچار مشکلات تنفسی می‌شوند، عنوان کرد: زمانی که مادران از ما می‌پرسند چرا فرزندمان دچار مشکلات تنفسی شده است به آنها دروغ می‌گوییم و عفونت ریه، پنومونی و مسائلی از این دست را به عنوان دلیل برایشان توضیح دهیم.

اعلمی در پایان گفت: متاسفانه ما پزشکان منبع درآمد خوبی از سزارین، سونوگرافی و NICU پیدا کرده‌ایم چرا که نوزادان دائما مشکلاتی نظیر RDS پیدا کرده و در بخشهای مراقبت ویژه بستری می‌شوند.

برخی گزارشهای مردمی حکایت دارد که برخی پزشکان با دروغ از عوارض و یا شرایط خاصی می گویند که احتمال مرگ کودک وجود دارد. به این ترتیب با القای شرایط خاص و بحرانی والدین را در عمل انجام شده قرار داده و مجبور به پذیرش عمل سزارین زود هنگام می شوند

همه اینها بخاطر تفاوت در دستمزد پزشکان در زایمان طبیعی و سزارین انجام میشود! متاسفانه اکثر پزشکان این حوزه برای بدست اوردن پول بیشتر حاضرند صدمات جبران ناپذیری به نسل بعدی بزنند.

جالب اینکه درمان برخی از همین بیماریهای نوزادان مانند زردی یا نارس بودن نوزاد ، که بعد سزارین بروز میکند ، در همان بیمارستان وجود دارد و البته درمان آن نیز مستلزم پرداخت هزینه های گزاف دیگری می شود!

یعنی برخی پزشکان بیماری را خودشان بوجود می آورند و البته بابت ایجاد ودرمان ان از بیماران پول میگیرند!
جالب اینکه بنا بر آمار رسمی بیماران تحت نظر ماماها کمتر سزارین می شوند. یکی از دلایل آن اینست که ماماها کمتر از پزشکان از داروهای مختلف استفاده می کنند و علت دیگر اینست که چون خود ماما نمی تواند عمل سزارین را انجام دهد، سعی می کند تا جایی که برای بیمار و جنین ضرری نداشته باشد، زایمان او رابه صورت طبیعی انجام دهد!

مقاومت متخصصان زنان و زایمان در مقابل وزارت بهداشت

در عین حال دکتر حسن امامی‌رضوی معاون درمان وزیر بهداشت کاهش آمار سزارین را از مهمترین وظایف متخصصان زایمان دانست اما وی اذعان کرد: " هر چقدر تلاش می کنیم باز می‌بینیم این اراده در بین متخصصان زنان و زایمان نیست"

همچنین دکتر مرضیه وحید دستجردی ، وزیر محترم بهداشت ، به تازگی از یکسان سازی تعرفه زایمان طبیعی و سزارین خبر داد تا بدین وسیله برخی پزشکان پول پرست را قانع کند تا دست از بازی با جان نسل آینده این کشور بردارند.

وی با اشاره به یکسان شدن تعرفه‌های زایمان طبیعی و سزارین گفت: این موضوع به تمام مراکز بهداشتی - درمانی ابلاغ می‌شود، بی‌تردید این موضوع در کاهش تعداد سزارین و افزایش تعداد زایمان‌های طبیعی نقش بسزایی خواهد داشت.

البته هرچند به گفته وزیر محترم بهداشت عزمی جدی از طرف دولت برای کاهش سزرین وجود دارد اما به نظر میرسد پزشکان بخاطر پول بیشتر آن را نادیده و در برابر ان مقاومت سختی می کنند مگر آنکه منافع آنها تامین شود!

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.