شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۵

تأمین آب ۳۳ روستای قشم با آب‌ شیرین‌کن

تأمین آب ۳۳ روستای قشم با آب‌ شیرین‌کن

پروژه تولید همزمان برق و آب قشم مپنا به ظرفیت ۵۰ مگاوات برق و ۱۸ هزار مترمکعب آب شیرین در قشم چندین ماه است که به بهره‌برداری رسیده و توانسته است مشکل کم آبی ۳۳ روستای قشم را برطرف کند اما ظاهرا عدم خرید آب توسط وزارت نیرو مشکلی است که سبب شده پروژه با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت کند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از فارس، پروژه تولید همزمان برق و آب قشم مپنا برای نخستین بار در کشور با هدف صرفه‌جویی در مصرف سوخت‌های فسیلی و بالا بردن بازده نیروگاه گازی به ظرفیت 50 مگاوات برق و 18 هزار مترمکعب آب شیرین سال گذشته با حضور چیت‌چیان وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

این پروژه در زمینی به مساحت 4 هکتار در شمال جزیره قشم و به فاصله 750 متر از دریا با سرمایه‌گذاری مپنا به میزان 65 میلیون یورو اجرا شده است.

سیدحسین بهاری مدیر پروژه تولید همزمان برق و آب قشم در جمع خبرنگاران گفت: پروژه تولید همزمان برق و آب قشم از سال 1390 در فاصله 750 متری از دریا با هدف ایجاد کسب و کار جدید اجرا شده و با توجه به ساخت داخل بودن تجهیزات این پروژه، به واردات سامانه‌های دیگر آب شیرین‌کن‌ها که عمدتاً در انحصار کشورهای آمریکا، آلمان، ژاپن است نیاز نیست.

وی با بیان اینکه در این پروژه 2 واحد 25 مگاواتی با راندمان 34 درصد اقدام به تولید برق می‌کند، گفت: در این نیروگاه از انرژی بازیافتی آب تولید می‌شود(شیرین سازی آب با روش بازیابی حرارتی) که همین موضوع می‌تواند راندمان نیروگاه را به 80 درصد هم برساند.

وی تأکید کرد: برای تولید آب شیرین نیاز به آب زیاد است به همین دلیل این نیروگاه در کنار دریا احداث شد که در نوع خود که سیستم حرارتی است که برای نخستین بار در کشور احداث شده است.

بهاری ادامه داد: این نیروگاه توانایی و ظرفیت تولید 18 هزار مترمکعب آب شیرین را دارد اما چون آبفای کشور تنها توانایی و قرارداد خرید 9 هزار متر مکعب را با مپنا به امضاء‌رسانده است در حقیقت یکی از سیستم‌ها به ظرفیت تولید 9 هزار متر مکعب خاموش است.

وی با بیان اینکه در قشم 160 هزار نفر ساکن هستند و روزانه به 48 هزار تا 50 هزار متر مکعب آب نیاز است، ادامه داد: به طور تقریبی و حتی کامل این پروژه توانسته تمامی بخش‌های روستایی جزیره قشم را تأمین کند و به طور تقریبی 33 روستا از نعمت آب شیرین بهره‌مند شده‌اند.

به گفته وی، 50 درصد جمعیت قشم روستایی هستند اما آبفای کشور تنها 9 هزار مکعب آب از ما خریداری می‌‌کند.

مدیر پروژه تولید همزمان آب و برق قشم تأکید کرد: روزانه 260 هزار متر مکعب آب از دریا به نیروگاه وارد می‌شود و تنها یک دهم آن به آب شیرین تبدیل و مابقی مجدداً‌به دریا باز می‌گردد.

*هر چه آب فروخته‌ایم پول آن پرداخت نشده است

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه طبق قرارداد قیمت فروش آب شیرین قشم به آبفای کشور چه میزان است، گفت: قیمت فروش هر متر مکعب آب به آبفای کشور حدود 2500 تا 2800 تومان تا پایان امسال است که البته طی 4 ماه گذشته هر چه آب فروخته‌ایم پول آن پرداخت نشده است.

به گفته وی، ظاهراً آبفای کشور این آب را در شبکه روستایی به 100 تومان می‌فروشد و مابه‌التفاوت این قیمت را دولت یارانه می‌پردازد.

* نخریدن آب مشکل ما است

وی با اشاره به اینکه نخریدن آب مشکل ما است، گفت: تا قبل از راه‌اندازی پروژه تولید همزمان آب و برق، آبرسانی به همین روستاها با تانکر هم انجام می‌شد اما در حال حاضر آبفای کشور با احداث خطوط آبرسانی این آب را به مردم از طریق همین خطوط انتقال می‌‌دهد.

*فروش چند نرخی آب در قشم

فروش آب به کشتی‌ها هر متر مکعب 5500 تومان از دیگر نکات مطرح شده بود. همچنین خبرنگار فارس در سفر به قشم کسب اطلاع کرد که آبی که پروژه تولید همزمان آب و برق قشم احداث شده توسط مپنا به برخی کشتی‌های تجاری فروخته می‌شود.

این تانکرها که هر کدام 32 متر مکعب ظرفیت آب دارند آب را به مبلغ 5500 تومان در هر متر مکعب به اسکله برده و به کشتی‌ها می‌فروشند.

*بدهی 2 میلیارد و 800 میلیون تومانی آبفای کشور به مپنا بابت خرید آب

همچنین خبرنگار فارس کسب اطلاع کرد که مپنا از شرکت آبفای کشور بابت فروش آب در این چهار ماه گذشته 2میلیارد و 800 میلیون تومان طلبکار است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.