چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۵

‌مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم خبر داد

سرمایه‌گذاری بمباردیه کانادا در ایرلاین اختصاصی قشم

  سرمایه‌گذاری بمباردیه کانادا در ایرلاین اختصاصی قشم

‌مدیر عامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه بیشتر مجوزهای لازم برای راه اندازی ایرلاین اختصاصی قشم صادر شده است، از اظهار تمایل شرکت بمباردیه (Bombardier) کانادا برای سرمایه گذاری در این زمینه خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایسنا در منطقه خلیج فارس، حمیدرضا مومنی در نشست تبیین و تشریح برنامه ها و سیاست های اجرایی سازمان منطقه آزاد قشم در سال جاری، اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، حداکثر تا نیمه نخست سال جاری ایرلاین اختصاصی قشم راه اندازی می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه تولید 170هزار بشکه نفت سنگین در دستور کار منطقه آزاد قشم قرار دارد، گفت: تولید 170 هزار بشکه نفت سنگین در دستور کار این سازمان قرار دارد و این میزان علاوه بر استخراج 125 هزار بشکه نفت در قالب چهار طرح نفتی جزیره است.

مومنی ادامه داد: در حوزه های نفت، گاز و پتروشیمی این سازمان تعین تکلیف شده است و روزانه حداقل 35 میلیون متر مکعب و حداکثر 60 میلیون متر مکعب گاز برای دستیابی به اهداف تعریف شده در زمینه استخراج نفت و تولید محصولات پتروشیمی به این جزیره اختصاص می یابد.

وی اضافه کرد: هم اینک تولید هشت میلیون تن محصولات پایین دستی پتروشیمی در دستور کار سازمان منطقه آزاد قشم قرار دارد و 50 درصد طرح ذخیره سازی 100 میلیون بشکه نفت قطعی شده است.

مومنی ادامه داد: در حوزه بانکرینگ نیز برای افزایش 500 تا 700 هزار تنی برنامه ریزی شده است که در سه ماهه نخست امسال 50 هزار تن آن به بهره برداری می رسد و امکان توسعه این طرح با جذب سرمایه گذار داخلی نیز وجود دارد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به تولید 84 هزار تن ماهی در قفس اظهار کرد: این سازمان برای تولید 84 هزار تن ماهی در قفس برنامه ریزی کرده و از این میزان برای 4000 تن قرارداد و برای 32 هزار و 500 تن موافقت اصولی صادر کرده است.

مومنی افزود: در سفر فرزین حقدل معاون پیشین اقتصادی و سرمایه‌گذاری این سازمان به نروژ نیز توافقات خوبی برای تولید ماهی در قفس صورت گرفته است و به دنبال تبادل هیات های اقتصادی در این زمینه هستیم.

وی بسترسازی برای ایجاد بازارهای مالی به ویژه با نامورای ژاپن و چند کشور عربی را از دیگر دستاوردهای این سازمان در سال 1394 اعلام و اضافه کرد: این کشورها برای ایجاد شعبه بانکی در منطقه آزاد قشم اظهار تمایل کرده اند و مذاکرات اولیه نیز با بانک مرکزی انجام شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه تولید هزار مگاوات برق در دستور کار منطقه آزاد قشم قرار دارد، اظهار کرد: تولید هزار مگاوات برق در دستور کار این سازمان قرار دارد که از این میزان تولید 70 مگاوات عملیاتی شده است و طرح تولید 230 هزار مگاوات دیگر نیز در نیمه نخست امسال به بهره برداری می رسد.

مومنی اضافه کرد: توافق های خوبی با وزارت نیرو داشته ایم تا اجازه بدهند در حوزه اجرایی ماده 112 قانون برنامه پنجم، منطقه آزاد قشم در حوزه آب و برق تصمیم گیری کند.

وی ادامه داد: این توافق در سه مرحله اجرایی می شود و پس از آن می توانیم مازاد تولید برق خود را به سرزمین اصلی بفروشیم.

مومنی یادآوری کرد: در کنار تولید هزار مگاوات برق، 200 هزار متر مکعب نیز آب تولید می شود و از این محل می توانیم آبرسانی در حوزه بانکرینگ را تامین کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه صفر تا 100 طرح احداث پل خلیج فارس به منطقه آزاد محول می شود، گفت: در دیداری که با معاون اول رئیس جمهوری دولت تدبیر و امید داشته ام، قرار شد صفر تا 100 طرح احداث پل خیلج فارس به این سازمان منتقل شود و تا پایان ماه جاری این مهم عملیاتی می شود.

مومنی همچنین با اشاره به اتمام عملیات اجرایی در بندرهای درگهان و بهمن، اظهار کرد: تا قبل از اردیبهشت سال جاری خط دریایی با خصب و خط هوایی با مسقط راه اندازی می شود.

وی تولید سه میلیون و 200 هزار تن فولاد در جزیره قشم را از دیگر برنامه های این سازمان در سال جاری برشمرد و گفت: این میزان تا سقف پنج میلیون تن قابل افزایش است.

مومنی ادامه داد: در کنار این طرح، صنعتگران چینی نیز طرح تولید هشت میلیون تن فولاد در این جزیره را پیشنهاد داده اند که در حال رایزنی در این زمینه هستیم.

وی توسعه جاده های قشم در مسیر درگهان به فرودگاه، درگهان به لافت را از دیگر طرح های در دست اجرای این سازمان برشمرد و افزود: در کنار این طرح ها، به دنبال احداث جاده جدید در مسیر فرودگاه - باسعیدو هستیم و با بهره برداری از آن، مسیر کنونی این دو منطقه نیز اصلاح می شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.