چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۹

رهبر معظم انقلاب:آمریكا اخلال و خدعه می كند/اهمیت نوبت دوم انتخابات كمتر از نوبت اول نیست

رهبری

رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به اظهارات مقامات آمریكایی در حفظ تحریم علیه ایران، گفتند: آمریكا اخلال و خدعه می‌كند و بعد گلایه می‌كنند كه چرا ما بدبینیم! روی كاغذ می‌نویسند بانك‌ها با ایران معامله كنند اما در عمل جوری «ایران‌هراسی» می‌كنند تا با ایران معامله نشود.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، ایشان این مطلب را در دیدار هزاران نفر از كارگران سراسر كشور كه امروز-چهارشنبه- در حسینیه امام خمینی(ره) به مناسبت هفته كارگر انجام شد، بیان كردند.
مشروح بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار به شرح زیراست :
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در آستانه روز كارگر در دیدار هزاران نفر از كارگران، با تجلیل از وفاداری و ثبات قدم جامعه كارگری در قبال انقلاب و نظام، بر «حل مشكلات جامعه كارگری»، «تقویت تولید داخلی»، «ضرورت مقابله جدی با قاچاق كالا» و «ممنوعیت واردات كالاهای دارای مشابه ایرانی» تأكید كردند و با اشاره به ادامه خصومتهای امریكا افزودند: امریكایی های غیر قابل اعتماد، با اصرار بر تحریمهای مختلف ایران تلاش می كنند با ایجاد «ایران‌هراسی»، عملاً در راه تعاملات اقتصادی كشور با خارج، مانع تراشی كنند.
ایشان هچنین با اشاره به انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی در جمعه همین هفته، همه واجدان شرایط شركت در این مرحله را، به حضور در انتخابات فراخواندند.
رهبر انقلاب با تشكر از زحمات و تلاشهای جامعه كارگری كشور و اظهار ارادت نسبت به كارگران، كار و تلاش در جامعه را «ارزش» خواندند و گفتند: هر فردی كه در جامعه مشغول كار است؛ اعم از مسئول، وزیر، استاد دانشگاه، دانشجو، طلبه، مدیر و دیگران، به معنای عمومی كلمه كارگر است و در واقع، «تولید ارزش» می‌كند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه از دیدگاه اسلام، «بیكاری، تنبلی و وقت‌گذرانی بیهوده»، ضدّ ارزش است، افزودند: باید همه كسانی كه در عرصه‌های مختلف مشغول كار هستند، علاوه بر بالا بردن كیفیت كار، حق آن كار را ادا و خود را وقف كار كنند.
رهبر انقلاب افزودند: هركسی در كشور مسئولیتی پذیرفته است، باید همه وقت و توان خود را به ادای صحیح آن مسئولیت اختصاص دهد.
ایشان با اشاره به وفاداری و ثبات قدم جامعه كارگری نسبت به انقلاب و نظام اسلامی در طول 37 سال گذشته خاطرنشان كردند: با وجود مشكلات معیشتی، كارگران هیچگاه به تبلیغات ضد انقلاب اعتنا نكردند و در مقابل نظام نایستادند بلكه همواره مدافع نظام اسلامی بوده‌اند.
رهبر انقلاب با تشكر صمیمانه از جامعه كارگری به‌دلیل وفاداری و بصیرت در قبال مسائل انقلاب و نظام، به موضوع «وظایف كارگران، بنگاههای اقتصادی و مسئولان در اجرای سیاستهای اقتصادی مقاومتی» پرداختند و گفتند: پیام اصلی «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» این است كه مسئولان باید برای یكایك بندهای سیاستهای كلی اقتصاد مقاومتی، برنامه‌ریزی و آنها را به‌صورت واقعی اجرا كنند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، در خصوص نقش و سهم كارگران در اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی خاطرنشان كردند: مهمترین مسئولیت كارگران در این بخش، «درست، با كیفیت و با استحكام انجام دادنِ كار» است.
ایشان با تأكید بر بالا رفتن كیفیت كار گفتند: از جمله مسائل مهمی كه در بالا رفتن كیفیت كار كارگران تأثیر بسزایی دارد، جدی گرفتن موضوع «مهارت‌افزایی» و بالا بردن مهارت كارگران است كه دولت در این زمینه مسئولیتهای مشخصی دارد.
رهبر انقلاب، یكی دیگر از مسائل تأثیرگذار و مهم در افزایش كیفیت كار را تأمین امنیت شغلی كارگران دانستند و خاطرنشان كردند: تأمین امنیت شغلی كارگران بر عهده مسئولان و همچنین كارفرمایان است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای، «تعطیلی كارگاههای تولیدی» را از آفات بزرگ برشمردند و گفتند: برخی اوقات، تعطیلی كارگاهها به‌دلیل مشكلاتی همچون كمبود نقدینگی و امكانات یا فرسودگی تجهیزات است كه در این موارد، كارفرما مقصر نیست و مسئولان مربوط در بخش صنعت و تجارت، بانكها، مسئولان بخش فناوری و شركتهای دانش‌بنیان، باید به مسئولیت خود عمل كنند.
ایشان افزودند: البته در موارد دیگری نیز به‌دلیل سوء استفاده برخی كارفرمایان و استفاده از وامها و تسهیلات در بخشهایی همچون ساخت‌وساز به‌جای تولید، كارگاهها تعطیل می‌شوند كه در این موارد، باید دستگاه قضایی، دولت و دستگاههای اطلاعاتی موضوع را به‌طور جدی پیگیری كنند.
رهبر انقلاب تأكید كردند: كسی مخالف تولید ثروت نیست اما این تولید ثروت نباید به بهای لگدمال شدن جامعه كارگری و اقشار محروم باشد.
ایشان، «ترویج محصول كارگر ایرانی»، «سلامت محیط كار» و «افزایش سهم دستمزد در هزینه تولید» را از دیگر عوامل تأثیرگذار در افزایش كیفیت كار كارگران دانستند و تأكید كردند: برای همه این موارد، می‌توان با استفاده از روشهای صحیح و همچنین تجربیات كشورهای دیگر، برنامه‌ریزی مناسب انجام داد تا هم انگیزه و كیفیت كار كارگران ارتقا یابد، و هم كارفرمایان آسیب نبینند.
رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان به تبیین حقوق كارفرمایان نیز پرداختند و تأكید كردند: كارفرما و كارگر در منطق اسلام مكمل یكدیگرند نه معارض و دشمن.
حضرت آیت الله خامنه ای با قدردانی از كارفرمایانی كه سرمایه‌شان را به جای سرمایه گذاری بدون دغدغه در بانكها، به میدان تولید و كارآفرینی می آورند، افزودند: «همكاری صمیمانه كارگران با كارفرمایان»، «تلاش مسئولان برای تسهیل سرمایه گذاری در بخشهای مختلف» و «فراهم كردن زمینه صادرات و دفاع از حقوق صادركنندگان در كشورهای خارجی»، از جمله حقوق كارفرمایان است كه باید رعایت شود.
ایشان در همین بحث به مسئولان خاطرنشان كردند: باید بر سلامت و كیفیت كالاهای صادراتی نظارت شود چرا كه صادر شدن اجناس و كالاهای ناسالم و بی كیفیت، موجب بدنام شدن ایران و ضربه به صادرات كشور خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأكید فراوان بر «ارزش و اهمیت تولید داخلی» افزودند: تولید داخلی باید به عنوان امری مقدس شناخته و حمایت از آن، یك «وظیفه» تلقی شود.
رهبر انقلاب، وارد كردن اجناسی را كه مشابه داخلی دارند، «مطلقاً ممنوع» خواندند و افزودند: برخی فروشگاهها مقیدند كه جز تولید داخلی نفروشند كه باید به این انسانهای با غیرت آفرین گفت.
ایشان افزودند: البته در برخی فروشگاههای عمدتاً بزرگ و گاه وابسته به دستگاههای دولتی، همه اجناس، خارجی است كه این كارِ زشت، عملاً موجب بیكاری كارگر ایرانی و بهبود وضع كارگر خارجی می شود.
رهبر انقلاب با انتقاد از فرهنگ خرید كالاهای خارجی و پز دادن با كالاهای دارای نشان های خارجی گفتند: ما با دنیا تعامل داریم اما در عرصه‌هایی كه تولید داخلی داریم، وارد كردن و فروش و مصرف كالاهای خارجی باید به عنوان یك ضدارزش تبلیغ و شناخته شود.
ایشان خاطرنشان كردند: البته در این زمینه طرفدار افراط نیستم بلكه باید با حكمت و تدبیر عمل كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان یك مصداق به قضیه وارد كردن خودروهای امریكایی اشاره كردند و گفتند: خود امریكایی‌ها به علت مصرف زیاد و سنگین بودن این خودروها، رغبتی به خرید آنها ندارند؛ حالا در این شرایط ما بیاییم و از فلان كارخانه رو به ورشكستگی امریكا، خودرو وارد كنیم؟ این جای تعجب فراوان دارد.
ایشان افزودند: مدیران و مسئولان محترم در مقابل فشارهای پنهانی كه در این زمینه ها وارد می شود، بایستند و جداً نگذارند این قبیل مسائل انجام شود.
حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با انتقاد از «واردات میلیاردی برخی لوازم غیر ضروری»، به مشكل جدی قاچاق كالاها و اجناس به داخل اشاره و خاطرنشان كردند: به مسئولان دولتهای مختلف، مكرر این مسئله را گوشزد كرده ام، و آنها نیز می گویند اگر تعرفه سنگین بگذاریم، قاچاق آن كالا بالا می رود، اما این دلیل، پذیرفتنی نیست.
ایشان قاچاق را بلایی بزرگ و سمّ تولید داخلی برشمردند و با انتقاد شدید از عدم برخورد جدی با این مسئله تأكید كردند: باید قوی ترین اشخاص را مأمور این كار كرد و دولت، ضمن تقویت دستگاههای ذیربط، با قدرت با قاچاق سازمان یافته مقابله و برخورد كند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: البته منظور از مبارزه با قاچاق كالا، مقابله با كوله‌برهای ضعیفی كه در برخی مناطق اجناس كوچك را وارد می كنند، نیست؛ بلكه منظور قاچاقچیان بزرگی است كه با دهها و صدها كانتینر، اجناس قاچاق، وارد كشور می كنند.
رهبر انقلاب همچنین در اشاره به یك مسئله خیلی مهم در باب تولید داخلی گفتند: گاه جنسی می تواند در داخل تولید شود اما وارد كنندگانی كه سودهای كلان به دست می آورند، با روشهای مختلف از جمله «رشوه‌های سنگین، تهدید و حتی جنایت»، تلاش می كنند جلوی تولید آن كالا را بگیرند.
ایشان تأكید كردند: این مسائل، بسیار مهم و امنیتی است و نباید با آنها ساده برخورد كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه آسیب شناسی موانع رشد تولید داخلی، به نقد كسانی پرداختند كه به بهانه كهنه بودن فناوری تولید محصولات داخلی، عملاً راه ورود محصولات خارجی را به كشور هموار می كنند.
ایشان گفتند: برخی مدافعان واردات خارجی هر جا در استدلال كم می آورند، می گویند فناوری خارجی، «پیشرفته» و فناوری داخلی، «قدیمی» است؛ بسیار خوب اما چرا با این همه استعداد و ذهن خلاق ایرانی، این مشكل را حل نمی كنید؟
رهبر انقلاب سؤال كردند: آیا ذهن ایرانی كه می تواند موشك را پس از مسافتی 2 هزار كیلومتری با خطایی كمتر از 10 متر به هدف بزند، نمی تواند مشكل فناوری داخلی برخی عرصه ها از جمله صنعت خودرو را حل كند؟ پس چرا برای حل مشكلات به این گونه جوانان مراجعه نمی كنید؟
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: برخی پیشرفتهای كشور محرمانه است و قابل بازگویی نیست وگرنه همه از استعداد جوانان این سرزمین متعجب می شوند.
رهبر انقلاب در جمع بندی این بخش از سخنانشان افزودند: به جامعه كارگری، كارفرمایان و مسئولان دولتی خوش بین هستم اما واقعیت این است كه كار در جاهایی می لنگد و برخی علل و عوامل نمی گذارد تلاشها به نتیجه لازم برسد، مسئولان تلاش كنند و با شناخت و رفع این رخنه ها، شتاب حركت پیشرفت كشور را افزایش دهند.
ایشان تأكید كردند: رسیدن ایران به قله رفیع تمدن اسلامی، شعار و رجزخوانی نیست بلكه مستند به واقعیات، امكانات، ویژگی ها و ظرفیتهایی است كه توجه به آنها، زمینه ساز تحقق این هدف خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: البته دشمن، همچنان دشمنی و ایجاد مانع می كند و در رأس این دشمنی نیز امریكا و صهیونیسم قرار دارند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: امریكایی ها گاهی اوقات از دور گلایه می كنند كه چرا نسبت به ما بدبین هستید؟ خوب مسائلی را كه موجب بدبینی هستند، می بینیم و نمی توانیم چشمان خود را بر روی آنها ببندیم.
حضرت آیت الله خامنه ای، «انجام مبادلات بانكی با زحمت و كندی زیاد و اخلال امریكایی‌ها در معاملات بانكی» را نمونه‌ای آشكار از زمینه های بدبینی برشمردند و گفتند: اكنون موضوع اختلال در معاملات بانكی را مسئولان نیز می گویند اما چرا بانكهای بزرگ دنیا حاضر به همكاری با ایران نیستند؟
رهبر انقلاب اسلامی گفتند: علت آنكه بانك های بزرگ دنیا حاضر به همكاری با ایران نیستند، «ایران هراسی» است كه امریكایی‌ها ایجاد كرده و ادامه می دهند.
ایشان تأكید كردند: بارها گفته ام كه نمی توان به امریكایی‌ها اعتماد كرد و اكنون علت این مسئله در حال روشن شدن است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینكه بر روی كاغذ می نویسند و می گویند 'بانكها با ایران معامله كنند' اما در عمل، به گونه دیگری اقدام می شود تا «ایران هراسی» به‌وجود آید، افزودند: امریكایی‌ها می گویند ایران یك كشور حامی تروریسم است و ممكن است به علت حمایت از تروریسم، مورد تحریم قرار گیرد.
ایشان تأكید كردند: این مطالب چه پیامی را به بانكها و طرف های خارجی منتقل می كند؟ پیام این مطالب این است كه برای معامله با ایران اقدام نكنید و در نتیجه، عملاً بانك ها و سرمایه‌داران خارجی از تعامل با ایران به هراس می افتند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته درخصوص موضوع تروریسم، امریكایی‌ها از همه تروریست ها بدتر هستند و بر اساس اطلاعات موجود، همچنان به ترویست های نام و نشان‌دار كمك می كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای به یكی دیگر از شیوه های «ایران هراسی» دولت امریكا برای ممانعت عملی از همكاری بانك ها و سرمایه داران خارجی اشاره كردند و گفتند: آنها ادعا می كنند كه دلیل همكاری نكردن كشورهای خارجی، اوضاع داخلی ایران است در حالیكه اكنون امن تر از ایران در منطقه وجود ندارد و شرایط داخلی ایران، از خود امریكا كه روزانه چندین نفر كشته می شوند و حتی از كشورهای اروپایی امن‌تر است و اوضاع داخلی ایران به كوری چشم دشمنان، بسیار خوب است.
رهبر انقلاب اسلامی تأكید مكرر مقامات امریكایی بر حفظ شاكله و نظام تحریم های ایران را یكی دیگر از روشهای صریح «ایران هراسی برای ممانعت از حضور سرمایه گذاران خارجی» برشمردند و خاطرنشان كردند: ما با چنین دشمنی طرف هستیم، و برای هر فعالیتی كه می خواهیم انجام دهیم، باید وجود این دشمن را مفروض بگیریم.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به پیشرفت جمهوری اسلامی ایران در 37 سال گذشته، به رغم دشمنی امریكا، تأكید كردند: اگر این دشمنی تا صد سال دیگر هم ادامه داشته باشد، به كوری چشم آنها تا صد سال دیگر نیز پیشرفت خواهیم كرد.
ایشان افزودند: امریكا دشمن است؛ چه به روی او بیاوریم، چه به روی او نیاوریم؛ و چه بر زبان بیاوریم و چه بر زبان نیاوریم، این دشمنی ها تمام نخواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای، همه مسئولان سه قوه، دستگاهها و نهادهای انقلاب و همچنین آحاد مردم را به شناخت قدر و قدرت كشور و تواناییهای آن، توصیه كردند و افزودند: ما همانند امیرالمومنین علی(ع) مظلوم اما قوی هستیم و اگر از تواناییها و ظرفیت های خود به بهترین، انسانی ترین و اسلامی ترین شكل استفاده كنیم، قطعاً بر همه موانع فائق خواهیم آمد.
ایشان تأكید كردند: راه ما هموار نیست اما سنگلاخ هم نیست و اگر به قدرت خود تكیه كنیم، حتماً به موفقیت و پیشرفتهای بیشتر خواهیم رسید.
رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان خود به برگزاری مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه دهم اردیبهشت در برخی شهرها اشاره كردند و گفتند: اهمیت مرحله دوم انتخابات كمتر از مرحله اول نیست و همه واجدان شرایط رأی دادن، در انتخابات شركت كنند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: شركت در انتخابات تعیین كننده است زیرا اگر در پای صندوقهای رأی حاضر نشویم، این میل و كشش و هویت به صندوق منتقل نمی شود.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با گرامی‌داشت روز كارگر، به مشكلات كارگران و بازنشستگان اشاره كرد و گفت: در دو سال گذشته بر اساس همدلی و همزبانی شكل گرفته میان كارگران و كارفرمایان، شكاف موجود میان تورم و مزد كاهش یافته است.
آقای ربیعی با تاكید بر ضرورت توسعه بنگاه‌های كوچك و متوسط برای نهادینه شدن گفتمان رشد فقرزداییِ اشتغال‌محور، افزود: «تقویت بیمه‌ها و بیمه كردن 10 میلیون شهروند فاقد بیمه درمان»، «مبارزه با فقر و فساد»، «بهبود وضعیت كودكان كار»، «گسترش تعاونی‌ها»، «توسعه درمان به مناطق محروم»، «توانمندسازی با تاكید بر توسعه فنی و حرفه‌ای»، «تدوین لایحه حمایت از معلولان و ایجاد شغل و تهیه مسكن برای آنها»، «اجرایی شدن بیمه زنان سرپرست خانوار»، «رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی» و «اصرار بر صیانت از شخصیت كارگران» از مهمترین برنامه‌ها و فعالیت‌های وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی بوده است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.