سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۵

تخت روانچی:

برخی بانک ها از لغو تحریم های ایران بی اطلاعند

تخت روانچی

​معاون وزیر امور خارجه گفت: بعضی بانک های اروپایی هنوز اطلاع ندارند تحریم های اقتصادی به چه نحوی لغو شده است که به طور طبیعی این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش قدس خبرگزاری مهر، مجید تخت روانچی در نشست اقتصادی ایران و ایتالیا که با حضور معاون وزیر امور خارجه ایتالیا در محل هتل اسپیناس تهران برگزار شد، افزود: بحث همکاری های مالی از موضوع هایی است که در همکاری های اقتصادی دو طرف باید مورد توجه قرار گیرد. معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه همکاری های بانکی در روابط اقتصادی نقشی بسیار مهم دارند گفت: در فضای جدید بانک های اروپایی به ویژه بانک های بزرگ باید توجه داشته باشند که بیش از حد مته به خشخاش گذاشتن موجب از دست رفتن فرصت ها می شود.
وی ادامه داد: بعضی بانک های اروپایی هنوز اطلاع ندارند تحریم های اقتصادی به چه نحوی لغو شده است که به طور طبیعی این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.
عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با گروه ۱+۵ با اشاره به سفر رئیس جمهوری کشورمان به ایتالیا و همچنین سفر نخست وزیر ایتالیا به ایران گفت: اینکه در فاصله چند ماه، ملاقات هایی در بین مقام های دو کشور برگزار شود، نشانگر عزم راسخ دو کشور برای گسترش روابط دوجانبه است. تخت روانچی ادامه داد: بیش از ۲۰۰ سال است که ایران و ایتالیا با یکدیگر روابط سیاسی دارند، در چند سال گذشته روابط تجاری دو کشور به هفت میلیارد یورو رسید که به دلیل تحریم های ظالمانه که اعمال شده بود سطح روابط تجاری کاهش یافت.
معاون اروپا و امریکای وزیر امور خارجه ایران افرود: دولت یازدهم در زمینه اقتصادی در دو سال گذشته اقدام های مهمی انجام داده است که از جمله می توان به اتحاذ سیاست های ثبات اقتصادی و انضباط پولی و مالی اشاره کرد. تخت روانچی گفت: در کنار آن، مذاکرات هسته ای به نتیجه رسید و تحریم های ناعادلانه علیه ایران لغو شد و اکنون بستر مناسبی برای کار تجاری و اقتصادی با کشورهای مختلف فراهم شده است.
معاون وزیر امور خارجه افزود: بر اساس برجام، ایران به تعهدات خود عمل کرده است و گزارش های انرژی اتمی این موضوع را تائید می کند و امیدواریم که طرف مقابل هم بطور کامل تعهدات خود را انجام دهد و اکنون که موانع قانونی برای سرمایه گذاری و تجارت رفع شده، این کار در اسرع وقت عملیاتی شود. تخت روانچی گفت: الان فضای رقابتی شدیدی بین شرکت های مختلف اقتصادی برای همکاری با ایران به وجود آمده است و ما نیز به گسترش روابط دوجانبه علاقه مندیم. در این شرایط، علاوه بر اینکه تجارت سنتی ادامه پیدا می کند، دولت یازدهم توجه ویژه به سرمایه گذاری در پروژه های مشترک دارد. وی تاکید کرد: بر اساس سیاست های جمهوری اسلامی ایران، انتقال فناوری حتما باید در این همکاری ها اتفاق بیافتد و علاوه بر اینکه ما بازار داخلی را مد نظر داریم، نگاهی هم به بازارهای کشورهای پیرامونی داریم.
معاون وزیر خارجه با اشاره به اینکه بر اساس پیش بینی های بانک جهانی، در سال ۲۰۱۵ ایران نوزدهمین اقتصاد بزرگ دنیا خواهد بود، گفت: با توجهی که دولت به اقتصاد بین المللی در چارچوب اقتصاد مقاومتی دارد، امیدواریم بتوانیم همکاری های اقتصادی خوبی با دیگر کشورها داشته باشیم.

 

 

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.