پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۰

جهانگیری:

کریدور ارتباطی کشورهای اقیانوس هند با بازار آسیای میانه

کریدور ارتباطی کشورهای اقیانوس هند با بازار آسیای میانه

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: ایران می‌تواند کریدور ارتباط کشورهای حاشیه اقیانوس هند با بازار ۳۰۰ میلیونی آسیای میانه و قفقاز باشد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از  خبرگزاری تسنیم،اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور روز پنجشنبه در اجلاس رؤسای مناطق آزاد اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند، با مهم خواندن برگزاری چنین اجلاس‌هایی اظهار امیدواری کرد مناطق آزاد و جاذبه‌هایی که در این کشورها وجود دارد زمینه را برای انجام توافق‌های مهم ایجاد کند و نقش ارزشمندی در افزایش فعالیت‌های تجاری میان کشورهای عضو داشته باشد.

وی یکی از اصلی‌ترین نیازهای شکل‌گیری معادلات جدید جهانی را ایجاد اتحادیه‌های نوظهور برای کارهای مهم اقتصادی در آسیا دانست و گفت: مطمئناً تفکر ایجاد و برگزاری اجلاس رؤسای مناطق آزاد اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند براساس همین آینده نگری و جمع شدن 20 کشور همسایه اقیانوس هند از سه قاره آسیا، اقیانوسیه و آفریقا می‌تواند سهم آنها را در تبادلات اقتصادی جهان افزایش دهد.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: مناطق آزاد و بخش خصوصی و سایر سازمان‌هایی که می‌توانند در توسعه برنامه‌های اقتصادی مؤثر باشند. باید با برگزاری چنین نشست‌هایی در پیشبرد اهداف عالی‌ که برای اتحادیه تنظیم شده مؤثر باشد.

جهانگیری تأکید کرد: اتحادیه باید از فرصت‌های پیش رو برای کسب منافع مشترک اعضاء استفاده کند و در مسیر آزادسازی تجاری، کسب موانع داد و ستد، جذب سرمایه و فناوری و بسترسازی برای همکاری بخش خصوصی گام بردارد.

وی تصریح کرد: از مهمترین اهداف چنین اتحادیه‌هایی باید افزایش درآمد سرانه مردم باشد. بیش از دو میلیارد نفر از ساکنان حاشیه اقیانوس هند که در حال حاضر تولید ناخالص آنها 7 هزار میلیارد دلار است، باید سهم بیشتری از اقتصاد دنیا در اختیار داشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اعلام آمادگی ایران برای توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای شرق به ویژه اعضای کشورهای حاشیه اقیانوس هند، ویژگی‌های منحصر به فرد کشورمان در ابعاد اقتصادی و جغرافیایی را تشریح کرد و گفت: ظرفیت‌های ایران در حوزه انرژی، ذخایر معدنی، نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده این فرصت را در اختیار کشورهای دیگر قرار می‌دهد تا سرمایه‌گذاری جدی در بخش‌های مختلف داشته باشند.

جهانگیری ادامه داد: ایران می‌تواند کریدور ارتباط کشورهای حاشیه اقیانوس هند با بازار 300 میلیونی آسیای میانه و قفقاز باشد و در این زمینه برنامه‌ریزی گسترده‌ای در زیرساخت‌ها نظیر راه، راه‌آهن و بنادر انجام داده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به برنامه‌ریزی کشور برای جذب صدها میلیارد دلار در بخش‌های مختلف گفت: ایران بعد از توافق هسته‌ای در نظر دارد تا پرشی بلند در بخش‌هایی که مزیت نسبی آن محسوب می‌شود، انجام دهد.

جهانگیری سپس به مزیت‌های مناطق آزاد کشور به ویژه منطقه آزاد چابهار اشاره کرد و اظهار داشت: بندر چابهار نقطه‌ای مهم و استراتژیک برای ایران است که ارتباط کشور با آب‌های آزاد را میسر می‌سازد. بنابراین برنامه‌ای برای توسعه راه‌آهن، صنایع و راه‌های آن طراحی کرده‌ایم و امیدواریم اعضای اتحادیه مناطق آزاد کشورهای حاشیه اقیانوس هند به ویژه هند برای سرمایه‌گذاری در چابهار سریع‌تر وارد عمل شود.

پیش از سخنان معاون اول رئیس‌جمهور، اکبر ترکان دبیر مناطق آزاد با اشاره به اینکه همکاری کشورهای حاشیه اقیانوس هند که منطقه شان همواره کانون صلح و ثبات بوده می تواند منجر به افزایش مناسبات اقتصادی و تجاری این کشورها تبدیل شود، گفت: مناطق آزاد دارای مزیت‌های خاصی نظیر معافیت از قوانین مالیاتی و گمرکی هستند و باید با اتکا بر آن سطح همکاری‌ها را به حدی رساند که برای مردم کشورهای عضو رفاه و پیشرفت به دنبال آورد.

دبیر اجلاس رؤسای مناطق آزاد اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوس هند با ا شاره به اهداف اجلاس، ویژگی‌های مناطق آزاد در توسعه و کشورهای عضو برای ارتقاء مناسبات اقتصادی و فرهنگی را برشمرد و گفت: این همکاری‌ها می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر اتحادیه های منطقه‌ای باشد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار نیز با اشاره به جایگاه این بندر در توسعه و تجارت و احیای مسیر جاده ابریشم گفت: چنین همکاری‌هایی می توانند منجر به هم‌افزایی میان کشورهای منطقه شود.

معاون اول رئیس‌جمهور در پایان از جشنواره اقوام و عشایر که در حاشیه این اجلاس برگزار شده بود بازدید کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.