یکشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۲

آیا همکاری اطلاعاتی میان ایران و اتحادیه اروپا امکان پذیر است؟/ پیش شرط‌هایی برای آغاز "همکاری امنیتی"

محمد حسن آصفری

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که اتحادیه اروپا تکلیف خودش را با جریان منافقین، تکفیری و داعش که شباهت زیادی بینشان وجود دارد مشخص نکند، هر گونه همکاری را موفق و موثر نمی داند.

به گزارش قدس آنلاین ،محمد حسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم در گفتگو با میزان پیرامون امکان همکاری ایران و اتحادیه اروپا در موضوعات امنیتی و اطلاعاتی با توجه به افزایش تهدیدات امنیتی اظهار کرد: بنده اعتقاد دارم مهمترین علت ناامنی در منطقه اتحادیه اروپا خود غربی ها هستند.
وی افزود: وقتی که ما به راه اندازی جریانات تکفیری و داعش دقت می کنیم این موضوع قابل توجه است که اکثریت نیروهای آنها از طریق کشورهای اروپایی مثل آلمان، ایتالیا، فرانسه و جاهای دیگر کشورهای اروپایی هستند که به داعش پیوستند و این جریان را شکل دادند.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم تصریح کرد: کسانی که دیروز ادامه مشروب فروشی های اروپا را بر عهده داشتند امروز محاسن گذاشته و تغییر چهره دادند و با حمایت بعضی از این کشورهای غربی جریان تکفیری و تروریستی داعش را در منطقه ایجاد کرده اند.
آصفری خاطرنشان کرد: همکاری امنیت تهران با اروپا  زمانی امکان پذیر خواهد بود که اتحادیه اروپا دست از حمایت نیروهای تروریستی و تکفیری بردارد.
وی افزود: تا زمانی که حضورهای اروپایی نگاهی به عملکرد خود نداشته باشند و دست از حمایت جریانات تروریستی برندارند هر نوع همکاری بین ایران و اتحادیه اروپایی نمی تواند موثر باشد. زیرا لازمه و پیش مقدمه همکاری امنیتی این است که اتحادیه اروپا در اعمال و رفتار خودش صادقانه رفتار کند.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم با بیان اینکه اروپایی ها باید به این موضوع دقت داشته باشند که چند درصد از نیروهایی که متعلق به داعش هستند از خود این کشورهای اروپایی تغذیه می شوند، اظهار کرد: مبرهن است که چقدر از بودجه و اعتبارات گروهک تروریستی داعش توسط کشورهای غربی تامین می شود و خواهد شد.
آصفری با اشاره به تور سیاسی وزیر جنگ آمریکا در 4 سال پیش به منظور حمایت از گروهک تروریستی داعش و جبهه النصره خاطرنشان کرد: وزیر جنگ آمریکا در آن مقطع با جلب حمایت کشورهای غربی برای ادامه عملیات ها در سوریه از طریق همین کشورهای اروپایی وارد عمل شد روندی که امروز نیز دامن خود آمریکا و اروپا را گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: به اعتقاد من بالاتر از همکاری امنیتی بین ایران و اتحادیه اروپا لازم است که این اتحادیه موضع خود را شفاف نسبت به جریانات تکفیری بیان کند
آصفری خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تا زمانی که اتحادیه اروپا تکلیف خودش را با جریان منافقین، تکفیری و داعش که شباهت زیادی بینشان وجود دارد مشخص نکند، هر گونه همکاری را موفق و موثر نمی داند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.