جمعه ۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰

فرمانده نیروهای روسیه در سوریه کیست؟/آیا فاتح اوستیای جنوبی، "شامات" را هم نجات می‌دهد؟

فرمانده نیروهای روسیه

در سال ۲۰۰۸، فرمانده نیروهای روسی مستقر در قفقاز، "الکساندر ژوراولوف" بود که توانست نیروهای گرجی را شکست دهد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛  اخیرا یک تغییر جدید در فرماندهی نیروهای مسلح روسیه در سوریه انجام شده است و آن حضور ژنرال "الکساندر ژوراولوف" در راس نیروهای روسی مستقر در سوریه است. 
"ژوراولوف" جایگزین ژنرال "الکساندر دورنیکوف" شده که از مهرماه سال گذشته به عنوان فرمانده یگان های روسی در سوریه، عملیات موفق بمباران هوایی مواضع تروریست‌ها؛ به ویژه داعش و جبهه النصره را با همکاری نظامیان سوری فرماندهی و هدایت کرده است. 
ژنرال "الکساندر ژوراولوف" یکی از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح روسیه و فرمانده جنگ پنج روزه سال 2008 با گرجستان در "اوستیای جنوبی"، مسئولیت هدایت نظامیان روسی در سوریه را برعهده گرفت. 
سایت "کیتهون" گزارش داد: بر اساس گفته منابع آگاه ژنرال "الکساندر ژوراولوف" که در گذشته فرمانده منطقه نظامی جنوب فدراسیون روسیه بوده به عنوان فرمانده نیروهای روسی در سوریه انتخاب شده است. 

**ژنرال "الکساندر ژوراولوف" کیست؟ 

ژنرال "الکساندر ژوراولوف" در سال 1965 به دنیا آمد و از اواسط سال 1990 وارد ارتش شد. وی در دوران خدمت خود رئیس هنگ زرهی پیاده نظام ارتش روسیه، فرمانده منطقه ای ارتش روسیه در قفقاز و فرمانده نیروهای "سامارا" را بر عهده داشته است. 
ژوراولوف دانش آموخته آکادمی رزمی روسیه است که تنها فرمانده نظامی این کشور دارای تجربه فرماندهی جنگ فراگیر با یک کشور دیگر به شمار می رود. 
 

فرمانده
در سال 2008 میلادی ژنرال "الکساندر ژوراولوف" به عنوان فرمانده کل ارتش 58 روسیه مستقر در "ولادی قفقاز" بود که توانست نیروهای گرجی را از منطقه بیرون براند و تا 60 کیلومتری "تفلیس" پایتخت این کشور پیشروی کند.
روزنامه کامرسانت با مهم خواندن انتصاب فرمانده جدید نیروهای روسی در سوریه، نوشته است: در شرایطی که تروریست های ضد سوری تحرکات خود را در برخی مناطق از جمله "تدمر" آغاز کرده اند؛ انتصاب یک فرمانده جنگ دیده و تازه نفس برای ادامه همکاری های میدانی نظامی در سوریه مهم است، زیرا تجربیات جنگی فراوانی دارد و "مسکو" با این اقدام نشان می دهد، که همکاری با نظامیان سوری علیه تروریست ها ادامه خواهد یافت.
خبرگزاری اینترفاکس اعلام کرد که مسکو "الکساندر ژوراولوف" را به عنوان فرمانده جدید نیروهای روسی در سوریه تعیین کرده است. "ژوراولوف" در عملیات نظامی روسیه در سوریه شرکت داشته و ریاست ستاد نیروهای روسی در پایگاه هوایی "حمیمیم" در حومه "لاذقیه" را برعهده داشته است.

**جدیت روس ها برای ادامه همکاری در ائتلاف با سوریه 
البته برخی تحلیلگران معتقدند که حضور صرف یک فرمانده نظامی در سوریه نمی تواند معیار تغییر تاکتیکی در سیاست های روسیه باشد و راهبردهای "کرملین" در سوریه ثابت است. 
شعیب بهمن کارشناس مسائل روسیه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره تغییر فرمانده نیروهای مسلح روسیه در سوریه عنوان داشت: تغییر یک فرمانده نظامی در سوریه یک مسئله استراتژیک است. 
وی افزود: این گونه تحولات در سطوح فرماندهی طبیعی است و سیاست های "کرملین" در سوریه تغییر  نمی کند و فرماندهان روس، تنها مجری عملیات نظامی در این کشور هستند. 
بهمن درباره نحوه مبارزه با تروریست ها در منطقه داغستان و قفقاز خاطرنشان کرد: فرماندهان روسی در جنگ با تروریست ها بیشتر در عملیات هوایی شرکت می کنند و حضور تروریست ها نیز در منطقه قفقاز پراکنده است. 
با خروج بخشی از نیروهای نظامی روسیه از سوریه ، این سوال مطرح شد که آیا "کرملین" در جنگ با تروریست های داعش جدی است؟ در حقیقت انتخاب ژنرال "الکساندر ژوراولوف" نشان می دهد که روسیه به دنبال آن است تا سرزمین های بیشتری را از تروریست های تکفیری داعش و همپیمانانش باز پس بگیرد و فرمانده ای که در "اوستیای جنوبی"  و "آبخازیا" عملکرد خوبی داشته، پس می تواند در سوریه هم موفق باشد. 
 
فرمانده

تروریست ها در سوریه به دنبال آن هستند تا نظام قانونی این کشور را سرنگون کنند و انتخاب "ژنرال ژوراولوف" شاید یک استراتژی بلند مدت از سوی "کرملین" برای مقابله با ژنرال های ترکیه و عربستان سعودی است که در منطقه "شامات" از تروریست ها با نام "معارضان میانه رو" حمایت می کنند. 

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.