شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰

کلاهبرداری ۳۰ میلیاردی با ۱۱ هویت جعلی

کلاهبرداری

قدس آنلاین: فردی که با ۱۱ هویت جعلی از چندین شرکت و سازمان مختلف توانسته بود بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کند در عملیات ویژه کارآگاهان پلیس آگاهی استان اصفهان شناسایی و دستگیر شد.

سرهنگ ستار خسروی رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان گفت: در پی وصول تعدادی پرونده جعل و کلاهبرداری به دادخواهی تعدادی از شرکت‌ها و سازمان‌ها مبنی بر اینکه فردی ناشناس با جعل چک آنها و ارایه به بانک‌های مختلف مبالغ کلانی از حساب آن‌ها برداشت کرده است، رسیدگی به موضوع در دستور کار کارآگاهان پلیس آگاهی قرار گرفت.

وی افزود: با انجام تحقیقات صورت گرفته مشخص شد شخصی توانسته با ۱۱ هویت جعلی که برای خود درست کرده، اقدام به افتتاح حساب‌های متعدد در بانک‌ها کرده و با هویت‌های جعلی به بهانه شرکت در مزایده مبلغی پول به حساب سازمانهای شاکی واریز و پس از مدتی با اعلام اینکه ازشرکت در مزایده منصرف شده مبلغ واریزی را به صورت چک دریافت و پس از گرفتن چک از سازمان‌ها اقدام با جعل مبلغ و تاریخ و مندرجات و افزایش مبلغ چک‌ها اقدام به وصول آنها می‌کرده است.

این مسؤول عنوان داشت: تحقیقات کارآگاهان نشان داد این متهم با مراجعه به بانکها و ارایه چکهای جعل شده اقدام به وصول چکها می‌کرده و وجوه حاصله را به حساب‌های مجعول افتتاح شده واریز و مقداری از وجوه کلاهبرداری شده را مستقیما به حساب‌های صرافی‌ها واریز و ارز دریافت می‌کرده است.

سرهنگ خسروی تصریح کرد: سرانجام با اقدامات اطلاعاتی و میدانی هویت و مخفیگاه متهم شناسایی و در یک عملیات ضربتی توسط کارآگاهان اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری دستگیر شد.

سرهنگ خسروی گفت:در بازرسی از منزل متهم دستگیر شده تعداد زیادی اسناد هویتی و شناسنامه،کارت ملی به نام افراد دیگر به همراه یک دستگاه خودرو سوناتا سفید رنگ،سیم کارت‌های مورد استفاده در امر کلاهبرداری، تصاویر تعداد ۲۵۴ فقره چک‌های متعدد بانکی که با نرم افزارهای رایانه ای جعل گردیده به همراه ۱۵ فقره اسناد و سربرگهای سفید امضای شرکتها و سازمانهای شاکی کشف شده است.

رئیس پلیس آگاهی استان با بیان اینکه متهم در تحقیقات صورت گرفته به چندین فقره کلاهبرداری به ارزش ۳۰ میلیارد ریال اقرار کرده، افزود: با توجه به احتمال ارتکاب موارد مشابه در سایر استانها و شهرستان‌ها تحقیقات پیرامون این پرونده همچنان ادامه دارد.

این مقام انتظامی در خصوص پیشگیری از بروز این گونه کلاهبرداری‌ها گفت: توصیه ما به همه شرکت‌ها و سازمان‌ها و موسسات این است که هنگام امضا اسناد دقت کنید هیچ فضای خالی برای اضافه کردن مطلب باقی نماند. هنگام صدور چک موارد ایمنی باید رعایت شود. تاریخ چک را هم به صورت عددی و هم با حرف روی آن بنویسید. از تحویل چک سفید امضا به افراد خودداری شود.مبلغ چک را هم به صورت ریال هم به صورت تومان بنویسید امضا باید ساده باشد و نام و نام خانوادگی هم در کنار آن درج شود. همیشه باید از اسناد کپی تهیه کنیم. سازمان‌های دولتی در صدور چک می‌بایست دقت بیشتری داشته باشند و چک را به حواله فرد مورد نظر صادر کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.