شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۷

رئیس شورای اسلامی شهرستان بیرجند:

بیش از ۲۶ هزار نفر از جمعیت شهر بیرجند حاشیه نشین هستند

حاشیه نشینی

قدس آنلاین - بیرجند: رئیس شورای اسلامی شهرستان بیرجند با اشاره به جمعیت ۵۲ هزار نفری شهرستان بیرجند گفت: از این تعداد ۲۶ هزار و ۵۰۰ نفر در ۴ روستایی حاشیه شهر بیرجند یعنی امیرآباد، حاجی آباد، دستگرد و چهکند زندگی می‌‎کنند.

به گزارش خبرنگارقدس آنلاین از بیرجند، محمدرضا حاجی‌آبادی در دیدار با اعضای شورای بخش مرکزی شهرستان بیرجند با نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: مجموعه شورای اسلامی شهرستان بیرجند از شهرستانهای منحصر به فرد است که دارای یک بخش و یک شهر است.

وی با بیان اینکه 324 روستا در شهرستان بیرجند وجود دارد که دورترین روستا با مرکز استان 120 کیلومتر فاصله دارد افزود: 52 هزار نفر در بخش مرکزی بیرجند زندگی می‌کنند که با توجه به پراکندکی، فاصله زیاد و تعداد فراوان روستاها تحت پوشش از برخی امکانات محروم هستند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان بیرجند تصریح کرد: مسئولان استان و شهرستان باید مسایلی از قبیل بیکاری و نگاه و نگرش به بخش تولید را مدنظر داشته باشند و در این راستای مشکلات بررسی و شناسایی شود و برای برطرف شدن آنها تلاش کنند.

حاجی‌آبادی با اشاره به نبود اشتغال و تعطیل شدن کارهای زود بازده در روستاها گفت: این مشکلات باعث شده است تا مردم به حاشیه‌نشینی شهرها روی آوردند و از روستاها مهاجرت کنند که به تبع مشکلات و عواقب زیادی را در پی دارد.

وی اظهار داشت: اولویت کار و برنامه‌ریزی در شوراها و شهرداریها به گونه‌ای است که اگر اعتباری موجود باشد 70 درصد آن در عمران و مسائل اقتصادی هزینه می‌شود و کمتر از 30 درصد برای خدمات، هزینه ها و حقوق نیروهای انسانی پرداخت می‌شود.

رئیس شورای اسلامی شهرستان بیرجند با اشاره به اشکالاتی که در قوانین وجود دارد عنوان کرد: این قوانین کهنه باید بازنگری شود و برای اصلاح آن اصلاحاتی صورت گیرد.

وی افزود: مدیریتهای جدید امروز پایه اقتصاد روستاها را خدشه دار کرده است و کشاورزی، دامداری، صنایع دستی که جز جدا نشدنی روستاها بودند امروز هیچ کدام در روستاها وجود ندارند.

 

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.