جمعه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۳

سازمان ملل خبر داد

هزینه ۶۱۴ میلیاردی بهار عربی بر اقتصاد منطقه

بهار عربی

آمارهای جدید یک آژانس وابسته به سازمان ملل نشان می دهد که ناآرامی های بهار عربی از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون بیش از ۶۱۴ میلیارد دلار برای اقتصادهای منطقه هزینه در برداشته است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، آمارهای کمیسیون اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل برای غرب آسیا حاکی است که ناآرامی های بهار عربی که موجب تغییر نظام سیاسی، ادامه درگیری و جنگ و افت قیمت جهانی نفت شده، بیش از 614 میلیارد دلار به اقتصاد کشورهای منطقه زیان وارد کرده که این رقم معادل 6 درصد تولید ناخالص داخلی کشورهای منطقه تا پایان سال گذشته بوده است.

تنها سوریه که در ششمین سال جنگ قرار دارد، از سال 2011 تاکنون متحمل بیش از 259 میلیارد دلار خسارت اقتصادی شده است.  قیمت جهانی نفت از اواسط 2014 میلادی روندی نزولی داشته و در ژانویه امسال به پایین ترین سطح در 13 سال اخیر رسیده است.

یکی از مقامهای ارشد سازمان ملل در این باره تاکید کرد: کاهش قیمت نفت شاید در نهایت به نفع کشورهای تولید کننده شود و این کشورها از این فرصت برای اجرای اصلاحات اقتصادی و متنوع سازی واقعی اقتصاد استفاده کنند. البته منطقه به حمایت های مالی بیشتری از سوی جامعه بین المللی نیاز دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.