دوشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۸

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

برخی به نام روز دانشجو در دانشگاه ها دم از دوستی با استکبار می زنند

عزت الله ضرغامی

اصفهان- عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه ماهیت روز دانشجو استکبارستیزی است، گفت: در سال های اخیر برخی افراد و جناح ها در این روز در دانشگاه ها دم از دوستی و رفاقت با استکبار می زنند.

به گزارش قدس آنلاین، عزت‌الله ضرغامی عصر دوشنبه در مراسمی با عنوان «دانشجو و رسانه» به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه اصفهان جنبش دانشجویی را جنبشی ضداستکباری و ضداستبدادی خواند و اظهار کرد: مردم به دانشجو به عنوان نیروی علمی و آزادی خواه نگاه می کنند و حرکت هایی دانشجویی خود به تنهایی یک رسانه است.

وی با بیان اینکه مذاکره برد - برد با شیطان خیلی معنا ندارد، تصریح کرد: با وجود اینکه آمریکایی‌ها ادعای حقوق بشر و طرفداری از افکار عمومی را دارند، حتی در پایان دوره ریاست جمهوری اوباما به افکار عمومی بی‌توجه هستند.

برجام چهره واقعی آمریکا را مشخص کرد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: من هم همانند رئیس جمهور معتقدم که برجام را خدا آورد و بسیاری از مسایل به ویژه چهره واقعی آمریکا را مشخص کرد.

ضرغامی با اشاره به حمایت رسانه‌ها از کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تصریح کرد: ترامپ شخصیتی است که افکار عمومی طرفدار اوست اما تمام رسانه‌ها از کلینتون حمایت کردند و پس از پایان انتخابات مشاهده کردیم که مردم اتفاقی خلاف آنچه رسانه ها مطرح می کردند را رقم زدند.

وی گفت: رسانه‌های بزرگ دنیا وابسته به دلارهای عربستان هستند و شیوخ عرب، این تزریق پول را اعلام می‌کنند، به همین دلیل می‌بینیم که رسانه ای مانند «بی. ‌بی. ‌سی» در مورد اتفاقات مهمی همچون فاجعه منا سکوت می‌کند تا افکار عمومی از کنار آن بگذرد.

فضای مجازی حرف اول را در بین رسانه ها می زند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دانشجویان باید در حوزه رسانه فعال و تأثیرگذار باشند، افزود: امروز فضای مجازی در حوزه رسانه حرف نخست را می‌زند، من ۲ سال است که در این فضا فعال هستم، سایت و کانال راه‌اندازی کرده‌ام و صحبت‌هایم را از این طریق مطرح می‌کنم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نخبگان و اندیشمندان در این فضا نمی‌توانند پرچم‌داری کنند، گفت: رهبر معظم انقلاب معتقد هستند که تحول فنی و علمی در فضای مجازی، در طول تاریخ بشر سابقه نداشته است، از سوی دیگر رسانه‌های فضای مجازی در اختیار آحاد انسان‌ها است و هر کس آمادگی دارد می‌تواند به صورت رایگان هر چه بخواهد را منتشر کند.

وی گفت: کانال‌های تلگرامی با ارائه یک مقدار کارهای خدمت‌رسانی به مردم، آنان را به دنبال خود می‌کشانند و پس از آن هر چه می‌خواهند القا می‌کنند، امروز در طراحی رویه نویسی اشکال وجود دارد و باید رویه‌ای برای این کانال‌ها تعیین شود.

ضرغامی با اشاره به مزیت‌های دانشجوی امروز نسبت به دانشجوی ابتدای انقلاب گفت: رهبر معظم انقلاب درباره جوانان فرمودند که جوانان امروز نسبت به اوایل انقلاب برتری‌های محسوسی دارند، یکی از آن‌ها این است که آن موقع به خاطر فضای انقلاب و اینکه فسادهای رژیم شاهنشاهی دیده می‌شد، دانشجویان مقابله می‌کردند.

بزرگترین سانسورها در بمباران های اطلاعاتی صورت می گیرد

وی ادامه داد: اما امروز شرایط سخت‌تر است و جوانان امروز با فضای رسانه‌ای عجیب‌وغریب و بمباران تبلیغات روبه‌رو هستند، بزرگ‌ترین سانسورها در بمباران اطلاعاتی اتفاق می‌افتد بنابراین دانشجوی امروز علی‌رغم همه بمباران اطلاعاتی جایگاه بالاتری نسبت به دانشجویان گذشته دارند.

رئیس سابق رسانه ملی با بیان اینکه ظهور و بروز دانشجویان امروز نیازمند نوآوری و احساس مسئولیت است، گفت: مواضع دانشجویی در تصمیم‌سازی بسیار مؤثر بوده و امروز نیز دانشجویان می‌توانند تأثیرگذار باشند، برای این کار، باید جریان‌های دانشجویی بتوانند به درستی جامعه را رصد کرده و مشکلات را بشناسند و با تشکیل کمپین تأثیرگذار باشند.

کانال های تلگرامی مخاطبان بیشتری از روزنامه ها دارند

وی با بیان اینکه کانال‌های تلگرامی به مثابه رسانه عمل می‌کند، تصریح کرد: یک روزنامه که ۵ هزار تیراژ دارد براساس قانون مطبوعات در صورت بروز کوچک‌ترین تخلف باید پاسخگو باشد اما یک کانال تلگرامی که بیش از ۱۰۰ هزار نفر عضو دارد، هیچ محدودیتی از نظر اخلاقی و قانونی نداشته که وزارت ارشاد برنامه‌ای برای این موضوع دارد که در آینده اعلام می‌شود، بنابراین با برنامه‌ریزی صحیح نباید اجازه داد تا این علف‌های هرز در فضای ضد اخلاقی جوانان ما از بین ببرند.

ضرغامی با اشاره به آسیب‌های فضای مجازی بیان کرد: میل به بی‌نظمی یکی از آسیب‌های فضای مجازی است، این فضا همانند یک اقیانوس میل به بی‌نظمی را افزایش می‌دهد این موضوع قدرت حل مسئله و تمرکز ذهن را از بین می‌برد که باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشیم، ما هم‌اکنون باید آیین‌نامه‌ای برای این فضا داشته باشیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.