یکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۸

در نامه‌ای سرگشاده به وزیر ارشاد مطرح شد

اهالی موسیقی: انتصاب مجدد دبیر دوره قبل جشنواره فجر دهن‌کجی به جامعه موسیقی است

امیری

جمعی از هنرمندان و اهالی موسیقی با انتشار نامه‌ای سرگشاده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به انتصاب مجدد دبیر دوره قبلی جشنواره فجر اعتراض کرده و انتخاب او را بی توجهی و حتی دهنکجی به انتقادهای بی جواب جامعه موسیقی برشمردند.

به گزارش «قدس آنلاین» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، جمعی از هنرمندان و اهالی موسیقی در اعتراض به نحوه برگزاری جشنواره موسیقی فجر نامه‌ای سرگشاده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشتند. متن این نامه در ادامه می‌آید:

جناب آقای صالحی امیری
وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام و احترام، ضمن آرزوی موفقیت در جایگاه خطیر و حساس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور لازم می‌دانیم به استحضار برسانیم همانگونه که خود حتماً آگاهید، جشنواره بین المللی موسیقی فجر در ادامه سیاست های یک بام و دو هوای بخش حاکمیت و بی مهری های مکرر به هنر موسیقی در طول سال و پرداختن و توجه به آن تنها در یک دوره ی نهایتاً ۱۰ روزه نتوانسته اعتماد بسیاری از موسیقیدانان کشور را به خود جلب کند. از سوی دیگر برای این جشنواره نیز به عنوان مهم‌ترین رویداد دولتی در حوزه ی موسیقی هم تا به امروز و پس از سی و یک دوره برگزاری هنوز هیچ اساسنامه، چارچوب و یا دستورالعملی مدون ارائه نشده و به تبع آن گویا هدفی مشخص نیز برای آن متصور نیست که خود شاید گواهی دیگرست از بی توجهی‌ها و بی مهری های حاکمیت نسبت به این هنر ارجمند. گردانندگان و مدیران این جشنواره همواره تنها بر اساس روابط و تشخیص مسئولین وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری آن مشخص شده اند و بنا بر نبود هیچ قاعده ای صرفاً بر اساس نظر، سلیقه و دغدغه ی خود پیشرفته اند.

این نکات از جمله دلایلی است که باعث شده تا رویدادی که از سوی دولت‌ها به عنوان مهم‌ترین همایش موسیقایی سال عنوان می‌شود و بنا بر ویژگیهایی چون مناسبت، بودجه، حمایتهای دولتی، ثبات، استمرار و فراگیر بودن بایستی پس از بیش از سی دوره تجربه ی اجرا مهم‌ترین اتفاق هنری سال در زمینه ی موسیقی تلقی و موجد جریان‌ها و حرکتهای موثر و مفید در فضای موسیقی کشور واقع می‌شد، در بیشتر موارد در حد یک شعار، نمایشی تبلیغاتی و یک رفع تکلیف دولتی تنزل یابد و با بی علاقگی و بی انگیزگی بخش مهمی از هنرمندان و فعالان این حوزه مواجه شود.

متاسفانه سال گذشته مدیریت و اجرای جشنواره با سپرده شدن به مدیرعامل خانه ی موسیقی که خود در آن زمان به واسطه ی عملکردش در آن علیرغم تذکر، انتقاد و اعتراض بسیاری از فعالان و دلسوزان عرصه های، نهاد هدف شدیدترین اعتراضات و انتقادات جامعه ی موسیقی قرار داشت موسیقی و رسانه باعث شد تا این دور از جشنواره نهایتاً به گونه ای پیش رود که ضعیف‌ترین و پرحاشیه‌ترین دوره ی تاریخ جشنواره های موسیقی فجر را چه در حوزه ی نظر و چه در عرصه ی عمل رقم بزند.

تذکرات، ایرادات، نواقص و کاستی های بسیاری قبل، در زمان برگزاری و پس از آن از سوی اهالی موسیقی و رسانه مطرح شد (گزیده ای از این موارد به پیوست تقدیم می‌شود) و در هر عنوان صاحب نظرانی خواستار گفتگوی رو در رو در محضر اهالی موسیقی و خبرنگاران این حوزه با مدیران جشنواره شدند. درخواستی که متاسفانه هیچگاه از سوی مدیران در واکنشی مسبوق به سابقه اجابت نشد و معدود پاسخ های پراکنده آنچنان مبهم بود که نتوانست پاسخگو و برآورنده ی انتظارات افکار عمومی جامعه موسیقی باشد. اهم این موارد به گواه رسانه‌ها و جلسات نقد برگزار شده به شرح زیر است:

۱. بی برنامگی و ابهام در برنامه ریزی، اطلاع رسانی، گزینش گروه‌ها و اجرای برنامه‌ها

۲. عدم رعایت انصاف و بی ضابطه بودن دستمزد گروه‌ها و عوامل اجرایی صرفاً بنا بر روابط

۳. ابهام در چگونگی فروش بلیت، هویت سایتهای مربوط و روابط برخی از آن‌ها با مدیران جشنواره.

۴. ابهام در نقش و عملکرد حامیان خصوصی و تجاری مالی جشنواره و ارتباطات موجود با گردانندگان جشنواره

۵. ابهام در شیوه ی انتخاب داوران و وجود ایراداتی ساختاری و جدی در نحوه ی داوری، قوانین و اعطای جوایز

۶. عدم شفافیت در مسایل مالی و بسنده کردن به گزارشی بسیار کوتاه، کلی، مبهم و دیرهنگام علیرغم وعده ی مدیر جشنواره به ایجاد اتاق شیشهای در این مورد.

۷. حذف جمع کثیری از اهالی موسیقی به نفع گروهی خاص و اطرافیانشان چه در بخش جایزهی باربد و چه بخش اجرایی جشنواره

۸. دیدگاه صرفاً تجاری و عوامگرایانه به موسیقی در مقابل بیتوجهی و حذف بسیاری دیدگاههای هنری ناب و یا بخشهای مرتبط با آن مانند نسلی دیگر و استعدادهای درخشان.

۹.مرکزگرایی صرف و بیتوجهی به موسیقی شهرستان‌ها و فعالان موسیقی مناطق دیگر و نسل جوان با حذف بخشهای مربوطه.

۱۰. استفاده از بودجهی جشنواره برای جذب برخی هنرمندان و اصحاب رسانه و خرید غیرمستقیم اعتبار برای خانه ی موسیقی که در آن زمان به شدت زیر انتقادات جامعهی موسیقی قرار داشت.

با توجه به موارد فوق، ما جمعی از هنرمندان فعال در حوزههای مختلف موسیقی، انتصاب دوباره ی مدیر جشنواره ی فجر گذشته را برای دوره ی آتی، بی توجهی و حتی دهنکجی به انتقادهای بی جواب جامعه ی موسیقی، رسانه و هنر میدانیم و در راستای ارجح دانستن مصالح عمومی و درازمدت جامعه ی موسیقی بر منافع شخصی و مقطعی افراد در هر رتبه و جایگاهی خواستار رسیدگی به شبهات اعلام شده از سوی جنابعالی به عنوان متولی فرهنگ کشور و به تبع آن موسیقی بوده و اعلام می‌کنیم که حضور در هر رویداد و جشنوارهای بدون شفافیت لازم، ضوابط و چارچوب مشخص و مدیریتی دلسوز. پاسخگو و به دور از دیدگاه های جناحی را به زیان هنر موسیقی و اهالی آن می‌دانیم.

با سپاس
امضا: جمعی از هنرمندان و اهالی موسیقی