چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۵

نرخ دستمزد پایه «منصفانه» از نظر رییس کمیسیون اجتماعی مجلس

 سلمان خدادادی

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم گفت: از آنجا که خط فقر ۲.۵ میلیون تومان تعیین شده حقوق پایه ۱.۵ میلیون تومانی می تواند پایه دستمزد نسبتا مناسبی برای سال ۹۶ باشد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از شهرفردا،  سلمان خدادادی، رییس کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیم شورای عالی کار درباره نرخ دستمزد پایه گفت: شورای عالی کار که با محوریت دولت هرساله نرخ پایه حقوق دستمزد کارگران را  بر اساس تورم اعلامی بانک مرکزی و فرمول تعیین معاش یک خانواده کارگری با معیار نرخ سبد معیشت و تعاریف سازمان جهانی کار(ILO) تعیین می کند.

وی افزود: هرچند در شورای عالی کار نمایندگان تشکل های کارگری حاضرند اما حداقل حقوق تعیین شده به اعتقاد بسیاری از فعالان حوزه کارگری تناسبی با معیشت کارگران نداشته و تنها می تواند جوابگوی 10 روز نخست ماه باشد.

وی با اشاره به شعار عدالت اجتماعی دولت گفت: شکاف بین غنی وفقیر در جامعه با ابزارهایی نظیر تعیین دستمزد عمیق تر یا سطحی تر خواهد شد لذا وقت آن است دولت با تعیین پایه مناسب با معیشت کارگران وخانواده های آنها قدمی در راستای عدالت اجتماعی بردارد.

این نماینده مجلس با اشاره به ریخت و ریز منابع مالی گفت: اخبار اقتصادی منتشر شده در سالهای اخیر نشان می دهد ریخت و پاش های منابع مالی دولت به قدری هست که بتواند جوابگوی رشد تصاعدی حقوق پایه کارگران باشد.

وی با اشاره به تبعات کاهش نرخ رشد دستمزد خاطر نشان کرد: بررسی نرخ تورم در سالهای گذشته نشان می دهد که کارگران فقیر شده و به تناسب آن افزایش جمعیت آنها در حاشیه شهرها بیشتر شده و حذف تفریح وسفر برای خود وفرزندانشان برای ایجاد سنخیت در درآمد و هزینه صورت گرفته است.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: در حالی که کارفرمایان اعلام می کنند میزان پرداختی به کارگران با بندهای ترمیمی در حقوق نیم برابر به حقوق کارگران می افزاید ؛اما نمایندگان کارگری حاضر در کمیسیون معتقد بودند، بیش از نیمی از کارگران حقوق معادل نرخ دستمزد پایه را بدون هیچ اضافی دریافت می کند که با توجه به شرایط تورمی و سبد هزینه های مسکن امکان گذران زندگی برای کارگران غیر ممکن است.

وی ادامه داد: کارگران حلقه های زنجیره تولیدند و نقش آنها در اقتصاد کشور با هیچ مولفه دیگری قابل مقایسه نیست ؛لذا توجه به ابعاد عمیق تر شدن فقر و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن نباید از چشم تصمیم گیران دولتی به دور بماند.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم در پاسخ به این سوال که حقوق پایه منصفانه  را چه عددی  می دانید؟ گفت: از آنجا که خط فقر 2.5 میلیون تومان تعیین شده حقوق پایه 1.5 میلیون تومانی می تواند پایه نسبتا مناسبی باشد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.