سه‌شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۳

هشدار تایوان درباره رزمایش نظامی چین

تایوان

وزیر دفاع تایوان درباره افزایش خطر رزمایش‌های پکن در دریای جنوبی چین هشدار داد.

به گزارش "قدس آنلاین" به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ تایوان روز سه‌شنبه (امروز) به رزمایش پکن در دریای جنوبی چین واکنش نشان داد.  رزمایش ناوهای جنگی چین در حالی انجام می‌شود که روابط این کشور با تایوان که پکن ادعای مالکیت آن را دارد پس از تماس تلفنی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با رئیس‌جمهور تایوان، متشنج شده‌است.  

وزیر دفاع تایوان در این خصوص اعلام کرد: «تهدید دشمنان ما هر روز بیشتر می‌شود. ما باید همواره هوشیار باشیم و سربازانمان را طوری آموزش دهیم که نه تنها در جنگ زنده بمانند بلکه دشمن را نابود کنند و در مأموریت خود پیروز شوند».

ناوهای جنگی چین در رزمایش اخیر این کشور تایوان را دور زدند و از میان جزایر میاکو و اوکیناوا که متعلق به چین هستند گذر کردند. این رزمایش و رزمایش‌های هوایی پکن به طور معمول در دریای جنوبی چین انجام می‌شوند. چین ادعای مالکیت بخش اعظمی از دریای چین که سالانه حدود ۵ هزار میلیارد دلار داد و ستد تجاری از طریق آن انجام می‌شود را دارد.

پنتاگون مستقیماً درباره رزمایش اخیر چین اظهارنظری نکرد؛ اما تاکید کرد که آمریکا استفاده قانونی از دریا و هوا را مغایر قوانین بین‌المللی نمی‌داند.