شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۰

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس عنوان کرد؛

سرنوشت مطالبات وزارت بهداشت از سازمان بیمه سلامت

امینی فرد

سخنگوی کمیسیون بهداشت‌ و درمان مجلس، گفت: انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت موجب تغییر در مطالبات این دو نهاد نمی‌شود.

به گزارش «قدس آنلاین» به نقل از خانه ملت، محمدنعیم امینی‌فرد در توضیح جداسازی سازمان بیمه سلامت از وزارت تعاون،   در شرایطی که بیمه سلامت به وزارت بهداشت چند هزار میلیارد تومان بدهکار است، اظهارداشت: سازمان بیمه سلامت ایرانیان سازمانی مستقل و دارای اساسنامه است، بنابراین تمامی تکالیفی که از گذشته بر عهده داشته از بین نخواهد رفت و در ساختار جدید بدان پرداخته خواهد شد، در واقع از نظر مطالبات مالی چیزی تغییر نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: کمیسیون بهداشت مجلس و وزارت بهداشت و درمان نیز باید کمک کنند که سازمان بیمه سلامت به صورت توانمند تشکیل شود و راهنمایی بالینی برای جلوگیری از سرباری هزینه‌ها  را نیز اجرایی سازد، در این صورت دولت از کمک مجلس بی‌بهره نخواهد بود و بدهی انباشته‌ای که این سازمان داشته را می‌توانند مرتفع سازند.

امینی فرد افزود: در متمم بودجه سال ۹۵،  هشت هزار میلیارد تومان برای سازمان بیمه سلامت تصویب شد، با این حال در ادامه به شرط اصلاح ساختار سازمان همچنان کمک خواهیم کرد.

امینی‌فرد با بیان اینکه سازمان بیمه سلامت در گذشته نتوانست وظایف نظارتی خود را انجام دهد، افزود: این سازمان به دلیل عدم داشتن راهنمایی بالینی هیچ‌گاه به وظیفه نظارتی خود نپرداخت و حداکثر نظارت این سازمان در تطبیق هویت پزشکان بود، هرچند عنوان شده که راهنمایی بالینی تدوین کرده‌اند اما در عمل نبود راهنمایی بالینی مشخص است.

وی با تاکید بر بُعد نظارتی سازمان بیمه سلامت، تصریح کرد: نظارت این سازمان از سوء برداشت‌ها یا اشتباهات پزشکان جلوگیری خواهد کرد، ساختار این سازمان در صورتی که از افراد توانمند و متخصص بهره گیرد اصلاح می‌شود البته باید مدیریت هزینه‌ها نیز رد دستور قرار گیرد تا پرونده‌ها روال منطقی  علمی از جهت ارزیابی پیدا کنند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ادامه داد: اگر در جهت اجرای راهنمایی بالینی اقدام موثر انجام گیرد مشکلاتی که در این زمینه مطرح است به خودی خود رفع می‌شود، در حقیقت با انتزاع سازمان بیمه سلامت ایرانیان از وزارت تعاون، و انتقال آن به وزارت بهداشت وظیفه نظارتی این سازمان علمی‌تر، مستندتر و قوی‌تر می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.