جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۴:۱۱

تابستان بانشاط با تغذیه سالم

تغذیه

استفاده بیشتر از انواع سبزی‌ها و میوه‌های تازه می‌تواند مقادیر قابل توجهی ویتامین به بدن انسان برساند و نیز قسمتی از نیازمندی انسان را به مواد معدنی تامین نماید.کاهش فعالیت جسمی به علت گرما و یا استفاده از تعطیلات

به گزارش قدس آنلاین به نقل از بهداشت نیوز، در فصل تابستان به علت تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی کشور و نیز به علت آنکه کارمندان دولت از مرخصی سالانه خود استفاده می‌کنند، افراد رفت و آمد و تحرک کمتری دارند. این قبیل اشخاص باید مقدار انرژی برنامه غذایی خود را کاهش دهند و از مواد پرکالری به میزان کمتری استفاده نمایند تا در معرض چاقی و عوارض ناشی از آن قرار نگیرند. 

مصرف مواد چاق‌کننده در برنامه غذایی روزانه

برخی از افراد در فصل تابستان از مواد چاق‌کننده‌ای مانند بستنی، نوشابه‌های شیرین مانند شربت، آبمیوه‌های آماده و نوشابه‌های گازدار به مقدار زیاد استفاده می‌کنند که این امر احتمال افزایش وزن را به دنبال خواهد داشت، بنابراین نباید در فصل تابستان در مصرف مواد پرانرژی فوق‌الذکر افراط نمود.  

نوشیدن مقدار زیادی آب و مایعات همراه غذا

در فصل تابستان بسیاری از افراد، به خصوص کودکان و نوجوانان همراه غذا از آب، انواع مایعات و نوشیدنی‌ها به مقدار زیاد استفاده می‌نمایند که این امر می‌تواند اشکالاتی را در تغذیه و سلامت آنان به همراه داشته باشد، از جمله آنکه موقتا باعث کاهش اشتها شده و مانع مصرف غذای اصلی می‌گردد.  

کاهش اشتها به علت گرما

بعضی از افراد در فصل تابستان اشتهای خود را به میزان زیادی از دست می‌دهند. در چنین مواردی باید حتما شخص تحت آزمایشات دقیق پزشکی و پاراکلینیکی قرار گیرد، زیرا گاهی اوقات وجود عفونت یا بیماری خاصی ممکن است منجر به کم اشتهایی شود. همچنین در بعضی موارد، مشکلات روحی ممکن است ایجاد کم‌اشتهایی و کم غذایی نمایند.

چنانچه هیچ یک از دلایل فوق وجود نداشت، علت کم اشتهایی می‌تواند گرمای هوا باشد.

افرادی که به گرما حساس بوده و در مقابل حرارت‌های بالای هوا مقاومت زیادی ندارند، بهتر است سعی کنند تا حد امکان در ساعاتی از روز که حرارت هوا به حداکثر خود می‌رسد در محل‌های گرم و زیر نور آفتاب قرار نگیرند. ضمنا به این افراد توصیه می‌شود که در وعده صبحانه و شام که هوا خنک‌تر است، غذای کامل میل کنند و در وعده ناهار از غذاهای سبک‌تر و ساده‌تر مثل نان و پنیر و انواع میوه‌ها (مانند هندوانه، طالبی، انگور، خربزه و غیره) یا ماست و خیار و گردو و یا انواع بورانی استفاده نمایند.

بهتر است وعده شام را به ساعات آخر شب و با فاصله نزدیکی به زمان خواب موکول نکنند، زیرا ممکن است دچار اختلالات هاضمه و بدخوابی شوند.

در هر حال این قبیل افراد باید با تنظیم برنامه غذایی صحیح، نیازهای تغذیه‌ای خود را تامین نمایند.

تنوع غذایی در فصل تابستان

خوشبختانه در فصل تابستان به علت وفور انواع سبزی‌ها و میوه‌ها، تنوع بیشتری در برنامه غذایی افراد ایجاد می‌شود. سبزی‌ها می‌توانند همراه غذا و یا به صورت سالاد به عنوان پیش غذا مصرف شوند. آب سبزی‌هایی مانند هویج و گوجه‌فرنگی و نیز آبمیوه‌های تازه به عنوان نوشیدنی‌های مفید و خوشمزه در تابستان مورد استفاده زیادی دارد. انواع سبزی‌ها می‌توانند به صورت خورش‌ها، پلوها، خوراک‌ها، انواع دلمه، کوکو و سایر غذاها مصرف شوند و تنوع غذایی زیادی در تغذیه ما ایجاد نمایند.
در فصل تابستان معمولا الگوی غذایی افراد تغییر می‌کند و تمایل به خوردن غذاهای پخته کمتر و میل به خوردن غذاهای سرد و خام بیشتر می‌شود. می‌توان از این تمایل طبیعی استفاده کرده و مواد مفید خام را که حاوی ویتامین‌های بیشتری هستند جانشین غذاهای پخته نمود؛ مثلا ماست و خیار چنانچه در تهیه آن از سبزی‌های تازه مانند ریحان، شبت، نعناع و... و نیز مواد دیگری مانند گردو و کشمش استفاده کرده و به همراه نان میل شود، می‌تواند به عنوان شامی مطبوع، لذیذ، مفید و سهل‌الهضم، قسمتی از نیازمندی‌های تغذیه‌ای ما را تامین نماید.
کشمش، گردو و نان می‌توانند قسمتی از نیاز ما را به انرژی برآورده کنند. ماست و مخلوط گردو و نان، پروتئین با ارزش کمی و کیفی بالایی برای ما فراهم می‌نماید. سبزی‌هایی که به ماست و خیار اضافه می‌کنیم، چنانچه به مقدار کافی استفاده شوند حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین خواهند بود و می‌توانند به تامین نیازهای ویتامینی ما کمک کنند و نیز به علت دارا بودن مواد معدنی، قسمتی از احتیاجات ما را به املاح تامین نمایند.
غذاهایی مانند نان و پنیر و طالبی یا هندوانه یا خربزه یا انگور و یا ساندویچ پنیر و گوجه‌فرنگی و خیار و کاهو و یا ساندویچ پنیر و گردو و سبزی، غذاهای مفید و خوشمزه‌ای هستند که به عنوان شام می‌توانند صرف شوند و در تامین نیازمندی‌های تغذیه‌ای ما تاثیر مهمی داشته باشند.
به عنوان میان وعده می‌توان از میوه‌های تازه فصل و نیز سبزیجاتی مانند هویج و گوجه‌فرنگی و آب آنها استفاده نمود. 

تغییر الگوی غذایی به علت مسافرت

در فصل تابستان به علت گرمای هوا معمولا افراد قسمتی از اوقات خود را به سیاحت و مسافرت می‌گذرانند و این امر می‌تواند تغییرات زیادی در تغذیه آنان ایجاد کند. صرف غذا در رستوران‌ها و بوفه‌ها، برنامه غذایی افراد را از روال طبیعی و همیشگی خود خارج می‌کند.
بهتر است تا حد امکان در مسافرت‌ها از غذای خانگی استفاده شود، به این ترتیب که می‌توان غذا را در خانه طبخ نمود و در یخچال‌های دستی حمل کرد.

آلودگی‌های میکروبی و انگلی در تابستانجهت پیشگیری از آلودگی‌های میکروبی و انگلی در فصل تابستان بهتر است به توصیه‌های زیر توجه شود:

- حتی‌الامکان در ماه‌های گرم سال در خارج از منزل غذا صرف نکنید.
- در صورت تمایل به مصرف غذا در خارج از خانه، حتما در رستوران‌هایی غذا میل نمایید که به بهداشتی بودن آن اطمینان دارید.
- از گوشت‌هایی که به خوبی پخته نشده یا قطر قطعات آن زیاد است و قسمت مرکزی گوشت به خوبی پخته نشده است استفاده نکنید.
- از مصرف سبزی و سالاد در بیرون از خانه خودداری کنید.
- از مصرف میوه با پوست در خارج از خانه خودداری کنید.
- گوشت و غذاهای گوشتی اعم از گوشت قرمز، امعاء و احشاء، مرغ و ماهی را حتما در یخچال آن هم به مدت کوتاه نگهداری کنید. نگهداری گوشت به خصوص در فصول گرم سال در یخچال به مدت طولانی مجاز نیست.
- شیر را حتما در یخچال نگهداری و سعی کنید سریعا مصرف نمایید و از نگهداری شیر به مدت طولانی حتی در یخچال خودداری کنید.
- از نگهداری طولانی مدت تخم‌مرغ حتی در یخچال خودداری کنید.
- از نگهداری غذا و مواد غذایی در خارج از یخچال خودداری نمایید.
- میوه و سبزی را حتی‌الامکان تازه خریداری و به فاصله کوتاهی مصرف نمایید.
- از مصرف سبزی‌ها و میوه‌های پلاسیده و پژمرده خودداری کنید.
- در شستشوی میوه‌ها و بخصوص سبزی‌ها که با خاک در تماس هستند، دقت فراوان نمایید و بعد از شستشو، آنها را به خوبی ضدعفونی کنید.
- از مصرف بستنی‌های غیرپاستوریزه جدا احتراز نمایید.

در مورد بستنی بهتر است به سه نکته توجه شود:

1- مصرف بستنی‌های غیرپاستوریزه ممکن است بیماری‌های خطرناکی مانند سل و تب مالت در انسان ایجاد نماید.
2- بستنی از مواد پر کالری است و در صورت مصرف زیاد، موجب چاقی می‌شود.
3- افراط در مصرف بستنی می‌تواند عادت غلط خوردن مواد شیرین را در انسان ایجاد نماید، بنابراین از افراط در مصرف بستنی خودداری کنید و به هیچ وجه از بستنی‌های غیرپاستوریزه استفاده ننمایید.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.