یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۹

ساکنان ۷ کلانشهر هوای ناسالم تنفس کردند / کیفیت هوای پایتخت ناسالم شد

آلودگی هوای تهران

دستگاههای سنجش کیفیت هوای مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور نشان داد که طی ساعتهای گذشته تهران و ۶ کلانشهر کشور آلوده‌ترین کیفیت هوا را میان تمامی استانها داشته‌اند و مردم این مناطق شرایط ناسالم برای گروههای حساس را تجربه کرده‌اند.

به گزارش قدس آنلاین، سازمان حفاظت محیط زیست در آمارگیری روزانه خود شاخص کیفی هوای کلان‌شهرها و مراکز استانها در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ظهر امروز (یک‌شنبه ۷ خرداد ماه) را به‌طور کامل مورد بررسی قرار داد.

بر اساس گزارشهای مرکز کنترل و پایش محیط زیست کشور، شاخصهای ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون و آلاینده‌های جوی در مرکز هفت استان کشور بیشتر از حد انتظار وجود داشته و به همین منظور سنندج با شاخص ۱۳۷، تهران ۱۲۴، قزوین ۱۲۰، کرج ۱۱۹، اراک ۱۱۹، خرم‌آباد ۱۱۸ و اهواز ۱۰۷ در شرایط  ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفتند.

بر اساس گزارش به‌دست‌آمده  ۱۵ مرکز استان، شرایط بهتری را داشتند و کیفیت هوای آنها روی مرز سالم قرار گرفت و ساکنان این استانها به‌سبب برخی ناپایداریهای جوی و وزش باد موقتی هوای سالم را استنشاق کردند.

اما کیفیت هوای دو مرکز استان کشور در شرایط پاک قرار گرفت که شهرکرد با شاخص ۲۴ پاک‌ترین مرکز استان کشور نام گرفت.

بنابر تمهیدات اندیشیده‌شده از سوی مسئولان اگر شاخص عددی ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون بین ۵۰ تا ۱۰۰ باشند شرایط کیفیت هوا سالم است و شرایط ناسالم برای گروههای حساس نیز به میانگین عددی ۱۰۰ تا ۱۵۰ تعلق می‌گیرد اما اگر اعداد از ۱۵۰ تا ۲۰۰ قرار گیرند به این شرایط کیفیت هوا وضعیت قرمز یا شرایط اضطرار گفته می‌شود و کیفیت هوا در این میانگین برای همه افراد ناسالم خواهد بود.
 

منبع: خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.