شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۰

بازتاب مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری در رویترز

روحانی

خبرگزاری رویترز از لندن گزارش داد: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران که روز شنبه برای یک دوره دوم ریاست جمهوری سوگند خورد، آمریکا را به تلاش برای تضعیف توافق هسته ای متهم کرد.

به گزارش قدس آنلاین، روحانی خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت که تضعیف توافق هسته ای، خودکشی سیاسی اش خواهد بود.

روحانی در مجلس ایران در حضور مقام های عالی رتبه خارجی از جمله چهره های ارشد اروپایی سوگند خورد.

روحانی در این مراسم که از تلویزیون دولتی ایران به طور زنده پخش شد، گفت: متعهد نبودن آمریکا به اجرای توافق هسته ای، ثابت کرد که این کشور، شریکی غیرقابل اعتماد برای جهان و حتی برای متحدان دیرینه اش است.

روحانی خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت: آنها که به دنبال پاره کردن برجام هستند، باید بدانند که با این کار طومار عمر سیاسی خود را پاره می کنند.

روحانی یادآور شد که ایران اولین طرفی نخواهد بود که از توافق هسته ای خارج می شود، اما در مورد تخلفات مکرر آمریکا از توافق، ساکت نخواهد ماند.

وی قبل از مراسم تحلیف در ملاقات با فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که موضع آمریکا ممکن است مانع از اجرای برجام شود. 

روحانی با تمجید از حضور مقام های ارشد اروپایی در مراسم تحلیف، افزود که این مساله نشان می دهد اروپا مصمم به توسعه روابط با تهران است.

به گزارش رویترز، معاون نخست وزیر روسیه، رئیس جمهوری عراق، رئیس جمهوری افغانستان و رئیس جمهوری زیمبابوه از جمله مقام های حاضر در مراسم تحلیف رئیس جمهوری ایران بودند.