شنبه ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۷

انتقاد روزنامه حامی دولت از اطلاع‌رسانی ضعیف در دولت روحانی

دولت یازدهم

اصرار بر دعوت گزینشی از اهالی خبر و تکیه بر برخی از سایت‌های خبری برای پوشش این فرصت‌های بالقوه، در حالی اتفاق افتاده است که بسیاری از مسوولان ارشد دولتی معتقدند تعداد زیادی از این رسانه‌ها رویکردی غیرحرفه‌ای و جانبدارانه دارند.

به گزارش قدس آنلاین، روز چهارشنبه، مراسم تودیع و معارفه وزیر امور اقتصادی و دارایی با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد. مراسمی که می‌توانست به‌عنوان فرصتی برای گفت‌وگوی باواسطه دولت با افکار عمومی ایفای نقش کند. گفت‌وگویی که هم در حوزه بیان چالش‌ها و ایجاد همدلی برای غلبه بر مشکلات کارگشا خواهد بود و هم در حوزه بیان راهبردها و مطلع کردن آحاد عمومی از برنامه‌ها و سیاست‌های دولت مستقر. اما این فرصت نیز مانند بسیاری از رویدادهای برگزار شده در دولت پیشین با شاهکار تیم اطلاع‌رسانی دولت از بین رفت. گواه این فرصت از دست‌رفته، غیبت پوشش خبری این مراسم در اهم اخبار روزنامه‌های منتشر شده در روز پنج‌شنبه است، به نحوی که تنها تعداد معدودی روزنامه و آن‌هم نه به‌صورت برجسته به این خبر اشاره کرده‌اند. بنابراین به نظر می‌رسد که برخی از ضعف‌های آشکار در تیم اطلاع‌رسانی دولت یازدهم که اجرای قانون گردش آزاد اطلاعات را نیز به تصویب رسانده بود، به دولت جدید نیز به ارث رسیده‌است.

ضعف‌هایی که نه تنها برای حامیان دولت بلکه برای مخالفان دولت یازدهم نیز عیان شده بود. فیلتر شدن رسانه‌های حرفه‌ای، اصرار بر دعوت گزینشی از اهالی خبر و تکیه بر برخی از سایت‌های خبری برای پوشش این فرصت‌های بالقوه، در حالی اتفاق افتاده است که بسیاری از مسوولان ارشد دولتی معتقدند تعداد زیادی از این رسانه‌ها رویکردی غیرحرفه‌ای و جانبدارانه دارند. به نظر می‌رسد که تداوم چنین رویکردی در تیم اقتصادی دولت، از تداوم نگاهی در تیم اطلاع‌رسانی دولت نشات گرفته است که بیش‌از آنکه به اطلاع‌رسانی عقیده داشته باشد، مسوولیت خود را صرفا از سر تکلیف انجام می‌دهد. نتیجه این رویکرد ارجحیت پیدا کردن فرم بر محتوای اطلاع‌رسانی است. پدیده‌ای که در صورت تداوم، دولت را به نخستین بازنده ضعف در اطلاع‌رسانی ملقب خواهد کرد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.