یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲

تامین آب شرب یا بیکارشدن صدها کشاورز

به جای درست کردن ابرو چشم مردم را کور نکنید

شمس اباد سراوان

ایرانشهر- تامین آب شرب ۳۲ روستای سراوان با حفر چاه های عمیق و تامین این آب از قنوات این شهرستان موجب نارضایتی کشاورزان شده است چرا که به اعتقاد آن ها این اقدام منجر به از بین رفتن باغات و نخیلات این منطقه خواهد شد.

قدس انلاین -ایرانشهر- حسین سپاهی: مدتی است انتشار خبرهایی از پروژه انتقال آب دشت شمس آباد به دهستان های دهک و اسفندک سراوان، اعتراض مردم بخصوص نمایندگان قنوات شهرستان را بر انگیخته است.

برخی از مردم بر این باورند این تصمیم اشتباه می تواند کشاورزی و قنوات را از بین ببرد و آب شرب شهر و روستاهای حومه سراوان را به تنش و بحران بکشاند.

محمد نور ارباب یکی از نمایندگان  قنوات سراوان در گفت وگو با قدس آنلاین می گوید: دو دهه خشکسالی در کشور بخصوص در شهرستان مرزی سراوان برخی از قنوات و باغات و نخیلات را خشک کرده و با بحران کم آبی مواجه هستیم.

وی می افزاید: متأسفانه مسئولان و دست اندرکاران شهرستان سراوان بدون کارشناسی بصورت سلیقه ای می خواهند از دشت ممنوعه شمس آباد از سه حلقه چاه عمیق که در ۴۰کیلومتری سراوان و ۱۵کیلومتری گشت حفر شده اند، بر خلاف قانون و عرف محل و حق و حقوق مردم و کشاورزان سراوان آب ۳۲ روستا را تأمین کنند.

 وی می گوید: اگر چنانچه این چاه ها حفر و آب این روستاها از دشت شمس آباد تأمین شود، صددرصد ۸ قنات باقی مانده و آب شرب سراوان خشک خواهد شد و باغات و نخیلات از بین خواهند رفت.

محمد نور ارباب افزود : جای تعجب و تأسف است که مسئولان بخاطر تأمین آب شرب این ۳۲ روستا، می خواهند دو هزار هکتار زمین کشاورزی زیر کشت از بین برود و صد ها کشاورز بیکار شوند.

وی به تبعات خشک شدن زمین های کشاورزی منطقه اشاره می کند و خطاب به مسئولان می گوید: جوابگوی کشاورزانی که بیکار و سربار جامعه می شوند و چه بسا بخاطر بیکاری مبتلا به اعتیاد، قاچاق و خانه نشین و محتاج لقمه نانی خشک شوند، را چه کسانی خواهند داد؟

محمد نور ارباب بیان می دارد: مردم سراوان در روز عید قربان در عیدگاه مرکزی اعتراض شدید خودشان را در رابطه تأمین آب شرب ۳۲روستا از دشت شمس آباد اعلام کردند و از درویش نارویی فرماندار و رئیس شورا تأمین سراوان خواستند که به این اقدام نسنجیده تجدید نظر نموده و اجازه ندهند که دو هزار هکتار زمین و باغات و نخیلات و ۸ رشته قنات خشک و صدها جوان و کشاورز بیکار شوند.

فرماندار سراوان: پیگیری می کنم

فرماندار سراوان گفته است: ۱۵میلیارد تومان برای تأمین آب شرب ۳۲روستا در سراوان که با مشکل کمبود آب شرب مواجه هستند، مصوب شده است.

درویش نارویی خطاب به مردم می گوید: موضوع را طبق قانون پیگیری خواهم کرد.

اما محمد نور ارباب از نمایندگان قنوات سراوان می گوید: در شهرستان سراوان دو دشت پر آب که آب های سراوان بر این دو دشت سرازیر و از سفره های زیر زمینی خوبی بر خوردارند؛ یکی شمسر در بخش بم پشت و دیگری دشت مک سوخته در بخش جالق است که متأسفانه تمام آب های این دو دشت به پاکستان سرازیر و در آن طرف مرز پاکستانی ها به نحو احسن از این آب ها برای کشاورزی استفاده می کنند.

ارباب می گوید: چرا مسئولان و دست اندرکاران از این دو دشت پر آب، آب شرب این روستاها را تأمین نمی کنند؟ و آیا بهتر نیست آبی که از مکسوخته و شمسر به پاکستان سرازیر است را با اجرای پروژه هایی مهار کنند.

 وی می گوید: برای احقاق حق مردم به مقام های ذی صلاح قضایی، استانی و کشوری شکوائیه تنظیم و تسلیم کرده ایم. همچنین مردم و کشاورزان بخصوص ۱۲ سرپرست این قنوات از درویش نارویی فرماندار سراوان و آیت الله سلیمانی امام جمعه زاهدان و استاندار سیستان و بلوچستان خواستار شدند که اجازه ندهند که دو هزار هکتار زمین کشاورزی باغات و نخیلات خرما و ۸ قنات، که با کمبود آب شرب مواجه هستند، از بین بروند.

وی از مسئولان خواست با کارشناسی دقیق دستور جذب این ۱۵میلیارد تومان اعتبار را برای تأمین آب شرب این روستاها از دشت های شمسر و مکسوخته بدهند و مشکل آب شرب ۳۲ روستای مورد بحث را برطرف کنند.

برخی دیگر از مردم و نمایندگان قنوات در گفت وگو با خبرنگار قدس آنلاین بیان داشتند: وقت آن رسیده تا دولت در سیاست های انتقال آب از مکسوخته و شمسر به اسفندک و دهک را تأمین کند نه از  دشت ممنوعه شمس آباد.

اظهار نگرانی دبیر اجرایی خانه کشاورز

دبیر اجرایی خانه کشاورز هم به نمایندگی از کشاورزان سراوان طی نامه ای خطاب به سرپرستی روزنامه قدس در جنوب سیستان و بلوچستان آورده است: با توجه به خشکسالی های مکرر در دو دهه اخیر در ایران بخصوص در جنوب شرق کشور، آب های زیرزمینی و سفره های آبی و آب بیشتر قنوات و چاه های کشاورزی به حداقل رسیده یا کاملا خشک شده و تهدید بزرگی برای کشاورزی و آب شرب منطقه سراوان بوجود آمده است. مردم زحمتکش و کشاورزان این شهرستان نگران بدتر شدن وضعیت آب هستند. با وجود این امر متأسفانه باز دولتمردان در حال انتقال آب از دشت شمس آباد به روستاهای پایین دست می باشند ودر قالب پروژه آبرسانی می خواهند افزون بر دو هزار هکتار زمین های کشاورزی را بخشکانند و حداقل درآمد کشاورزان را از بین ببرند و ۲۰هزار بهره بردار کشاورزی را با مشکل مواجه کنند.

 عبدالغنی نورایی در این نامه تأکید کرده است: نسبت به این موضوع کارشناسی دقیق تر صورت گیرد و به جای درست کردن ابرو چشم مردم را کور نکنند.

همچنین در این نامه به دشت شمسر در بم پشت و دشت مکسوخته در جالق که هردو هم مرز باپاکستان هستند، اشاره و خواسته شده که از آب های سرازیر شده به این کشور باید بهره برداری شود در حالی که متأسفانه هیچگونه اقدامی از طرف مسئولان ذی صلاح در رابطه با این آب ها صورت نپذیرفته است.

مردم: مجریان تجدیدنظر کنند

مردم سراوان بر این باور هستند که این طرح انتقال آب از دشت ممنوعه شمس آباد به دهک و اسفندک سبب افزایش بحران بی آبی و خشکسالی می شود و از مسئولان انتظار دارند در این زمینه چاره اندیشی و از این پروژه تجدیدنظر کنند.

بحران آب ماجرای عجیبی شده است. آن هم به خاطر زوایای گوناگون پیدا و ناپیدایش؛ تا جایی که کم مانده بر سر آب مانند گذشته ها دعواها راه بیافتد که چندان دور از انتظار نیست!

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.