یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۹

حسینعلی امیری:

سخنان خارج از آداب ترامپ، آمریکا را بیش از پیش منزوی می‌کند

گفتگوی قدس آنلاین با «حسینعلی امیری» معاون پارلمانی رئیس جمهور

معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: سخنان خارج از آداب دونالد ترامپ رئیس جمهور تازه کار آمریکا علیه مردم ایران و توافقنامه بین المللی برجام، آمریکا را در جامعه جهانی منزوی می کند.

به گزارش قدس آنلاین، حسینعلی امیری در واکنش به اظهارات روز جمعه رئیس جمهور آمریکا، گفت: سیاست های منطقی و تعامل خوب دولت یازدهم و دوازدهم با جامعه بین المللی، دولت آمریکا را عصبانی کرده و به همین دلیل دونالد ترامپ تلاش می‌کند با فحاشی و اتهامات بی اساس ایران را نیز عصبانی کند.
وی اظهارداشت: ملت ایران برای مقابله با توطئه های آمریکا متحد هستند و این گونه توهین ها فقط باعث تقویت این اتحاد برای دفاع از کشور، نظام جمهوری اسلامی و نهادهای مردمی و انقلابی نظیر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می شود.

امیری افزود: سخنان ترامپ همچنین نشان داد که برجام دستاوردهای خوبی برای جمهوری اسلامی ایران و جامعه جهانی داشته و یک توافق برد- برد بوده است. ما بخشی از اهمیت برجام را در واکنش سریع و یکپارچه جهانی علیه سخنان رئیس جمهور آمریکا مشاهده کردیم و همین مساله نشان می دهد که دولت آمریکا بیش از همیشه در صحنه جهانی منزوی شده است.

امیری تصریح کرد: برجام یک سند حقوقی و بین المللی است و نقض آن توسط آمریکا، این کشور را نزد جامعه جهانی بی اعتبار می کند. از آنجا که دولت از ابتدا به رفتارهای آمریکا اعتماد نداشته، تحرکات هیات حاکمه این کشور اعم از دولت و کنگره را در قبال جمهوری اسلامی ایران بدقت رصد می کند و پیش بینی های لازم را برای مواجهه با بدعهدی های واشنگتن انجام داده است.

وی تاکید کرد: از نظر حقوقی برجام یک سند حقوقی چند جانبه است که با تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد به یک سند بین المللی تبدیل شده است. علاوه بر ایران و آمریکا، اتحادیه اروپا، چین و روسیه نیز از طرف های اصلی این سند حقوقی بین المللی هستند. " درباره اینکه برجام یک سند دوجانبه بین ایران و آمریکا نیست در بین حقوقدانان و سیاستمداران جهان اجماع وجود دارد، چرا که این توافق بین ایران و ۱+۵ و اتحادیه اروپا حاصل شده و شورای امنیت نیز در قطعنامه شماره ۲۲۳۱ خود این موضوع را تایید کرده است."

امیری با اشاره به ضرورت واکنش قاطع و کارشناسی کشورمان به اقدامات اخیر آمریکا، گفت: قاعدتا باید اتحادیه اروپا، چین و روسیه و حتی سازمان ملل متحد به عنوان تصویب و تایید کننده برجام نیز واکنش قاطعی را در قبال کارشکنی ها و بدعهدی های آمریکا نشان دهند که بعضا این کار را کرده اند.

وی گفت: نقض برجام توسط آمریکا، علاوه بر بی اعتبار کردن آن کشور در عرصه بین المللی، به اعتبار  طرفهای دیگر نیز به عنوان تایید کننده برجام اگر در مقابل ترامپ سکوت کنند، لطمه می زند و مطمئنا هیچ کس حاضر نیست این موضوع را تحمل کند.

امیری تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با قدرت گزینه های مختلفی را که برای تامین منافع ملی خود در چنین شرایطی در نظر گرفته است، اجرا می کند و مطمئنا در این فرآیند این آمریکا است که بیشترین ضرر را متحمل خواهد شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: هر اتفاقی برای برجام بیفتد، رژیم تحریم ها فروپاشیده و قابل بازگشت نمی باشد و آمریکا هیچ گونه اعتباری برای ایجاد اجماع بین المللی علیه ایران نخواهد داشت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اتهامات ضدایرانی ترامپ را از جمله ادعای حمایت ایران از القاعده و داعش، چنان مضحک و بی ربط خواند که حتی در داخل آمریکا نیز پیشتیبانی پیدا نکرد، چرا که اعتراف صریح خود ترامپ به این واقعیت که دولت آمریکا القاعده و داعش را تاسیس کرده است، هنوز از یادها نرفته است.

وی گفت: برای رئیس جمهور آمریکا باید مایه شرمساری باشد که فقط یک رژیم جعلی مثل اسراییل و تروریست هایی نظیر منافقین از سخنان او استقبال کرده اند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور متهم کردن ملت ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به حمایت از تروریسم و همچنین به کار بردن الفاظ جعلی در مورد خلیج همیشه فارس را از دیگری مواردی خواند که دروغ و بی‌اساس بودن آنها حتی قبل از پایان سخنان ترامپ برای همه روش بود و همین مساله واکنش‌های یکپارچه‌ای را در میان همه اقشار ملت ایران و جناح های سیاسی مختلف حتی دیگر ملت های مسلمان علیه آمریکا برانگیخت.

امیری در پایان اظهارداشت: همان گونه که آقای دکتر روحانی در پاسخ قاطع خود به لفاظی های ترامپ اعلام کردند، رئیس جمهور آمریکا به جای فحاشی به یک ملت بزرگ و فرهیخته، بهتر است کمی تاریخ، جغرافیا، حقوق و ادب و اخلاق بیاموزد.
 

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.