پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶

آیت‌الله مصباح یزدی:

بسیج از افتخارات امام راحل است

غیب پرور و مصباح یزدی

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: بسیج از افتخارات امام راحل است.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی سپاه استان قم، آیت‌الله مصباح یزدی ظهر امروز در دیدار سردار غیب پرور و جمعی از مسئولان بسیج اظهار داشت: خاضعانه از پیشگاه احدیت درخواست می‌کنیم تا بر طول عمر، عزت و اقتدار مقام معظم رهبری بیفزاید تا مقدمات ظهور هر چه زودتر فراهم گردد.

وی ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن هفته بسیج افزود: پیروزی‌هایی که خداوند متعال نصیب ما فرمود که هیچ فردی آن را تصور و باور نمی‌کرد، این پیروزی با این گستردگی و عظمت را مدیون بسیج می‌دانیم که میراث امام امت و از افتخارات امام خمینی (ره) است.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه نیاز است وظیفه‌مان را نسبت به بسیج عملی کنیم خاطرنشان کرد: باید به فکر نوجوانان به‌عنوان نسل آینده باشیم که برحسب اوامر ظاهری، آینده در دست آن‌هاست.

وی تصریح کرد: برخی شبهه می‌آفرینند که چرا ابتکار بسیج با امام بود و پیش از امام، سایر بزرگان آن را ایجاد نکردند؟ یا گاهی حتی تحصیل‌کرده‌ها می‌گویند مردم‌سالاری دینی و امثالهم آیا جدید پیداشده یا قدیم هم بوده است؟حتی عده‌ای می‌گویند که اسلام،دستور تشکیل حکومت را در قالب مجلس و دولت و ... کجا داده است؟ همه این مسائل به بعد فرهنگ جامعه برمی‌گردد که باید مسائل اساسی را پاسخ داد و حل نمود تا برای نسل آینده شبهاتی ایجاد نکند.

آیت‌الله مصباح یزدی ادامه داد: با پول و امکانات لزوماً کارها درست نمی‌شود، بلکه باید ابتدا به ریشه توجه کرد که رشد، اصولی طی شود، باید فکر و ایمان را درست کرد، البته به‌موازات آن سایر مسائل نیز که فرع کار است باید موردتوجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: باید تئوری‌های ولایت‌فقیه و حکومت اسلامی را در جامعه تبیین نمود تا دشمن نتواند این سرمایه‌ها را در معرض خطر قرار دهد، تا مبادا یک معلم یا استاد در مدرسه، دانشگاه یا حتی حوزه، فکر جوانان را خراب کند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به زلزله اخیر در کرمانشاه، گفت: زلزله اخیر حوادث بسیار سختی برای خانواده‌ها به وجود آورد و قابل‌تصور نیست وقتی انسانی، فرزندش مقابل چشمش از بین برود و خانه‌اش ویران شود و آنچه موجب آرامش مردم شده و می‌تواند آن‌ها را نگاه دارد، ایمان و اعتقادات است که حتی در اوج بلایا، موجب شکر گذاری مردم می‌شود.

وی تأکید کرد: ایمان الهی نسخه‌ای است که در هیچ‌یک از علوم بشری نگنجیده و وجود ندارد؛ آن‌چنان‌که مقام معظم رهبری در اجتماع مردم فرمودند که شما می‌توانید این بلا را تبدیل به نعمت کنید.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه کار فرهنگی از تمام‌کارها مهم‌تر و ضروری‌تر است و همه مسائل از منشأ ایمان و معرفت و شناخت حاصل می‌شود، افزود: باید فرهنگ قرآن را در جامعه ترویج داد تا مسائل جامعه درست و اصلاح گردد.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان سؤالی، ادامه داد: آیا امام امت این حکومت را طرح‌ریزی کردند یا در اسلام بوده است؟تصویر بنده این است که تعالیم آسمانی، شجره طیبه است که به دست پیامبر، غرس شد و درنهایت تحقق اصلی آن به دستان مبارکت امام زمان بوده و دراین‌بین درخت اسلام تدریجاً در حال رشد است که بارور کردن آن به دست ائمه طاهرین و جانشینان بر حق آنان صورت می‌پذیرد.

وی اضافه کرد: روزبه‌روز مسائل جامعه اسلامی با اقتضائات زمان، نظم گرفته و شاخ و برگ می‌گیرد، چرا که اصل ثابت است و فرع‌ها فی السماء و باید مراقب ریشه‌ها بود تا خشک و ریشه‌کن نگردد، طبیعتاً با رشد و پیشرفت جامعه، باید ضمن تقویت ریشه، شاخه‌ها را پرورش داد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)  با بیان اینکه بسیج یکی از اصلی‌ترین شاخه‌های درخت اسلام است که با توجه به معلومات و بهره‌برداری از مفاهیم اسلامی؛ بسیجیان، واسط هرم دین که پیامبر و ولی است و بدنه جامعه است، تصریح کرد: بسیج باید به‌واسطه‌ی انگیزه قوی‌تر، شورونشاط بالاتر و مشارکت بیشتر او در همبستگی‌های اجتماعی؛ معارف را از امام جامعه دریافت کرده و در جامعه انتشار دهد.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به اینکه تقویت بسیج با امتیازات مادی طبیعتاً درست نمی‌شود و نه‌تنها سودی ندارد که گاه ضرر هم دارد، گفت: سطح میانی بین حاکمیت و توده‌ی مردم، بسیج است که باید این جایگاه را شناخت تا بهتر بتوان نقش بسیج را در جامعه ایفا کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.