شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۰

نقوی حسینی در گفت و گوی تفصیلی با «قدس آنلاین»:

اظهارات رییس جمهور درباره لایحه بودجه ۹۷ نوعی گروکشی و راهی برای فرار دولت از مسئولیت است/مجلس طبق اصل ۷۵ قانون اساسی نمی تواند تغییری در ماهیت بودجه ایجاد کند

نقوی حسینی

یکی از ویژگی های آقای روحانی این است که در زمان پاسخگویی با فرار به جلو سعی در شانه خالی کردن از وظایفش دارد. بالاخره آقای رییس جمهور یک سری وعده های انتخاباتی داده اند که موظف به تحقق آن است. بنابر این در آن چه به عنوان لایحه به مجلس ارائه می شود ممکن است درصد بسیار ضعیفی جا به جایی ردیف صورت بگیرد.

قدس آنلاین- اگر چه کلیات لایحه بودجه ۹۷ از سوی نمایندگان مجلس به تصویب رسید. اما این لایحه همچنان در میان نمایندگان مجلس و کارشناسان محل بحث و گفت و گو است. در این راستا پایگاه خبری- تحلیلی «قدس آنلاین» در گفت و گویی با سید حسین نقوی حسینی نماینده مجلس به بررسی این موضوع پرداخته است.

آقای رییس جمهور در زمان ارائه لایحه بودجه ۹۷ به مجلس مدعی بودند اگر برنامه ارائه شده از سوی دولت تصویب نشود دولت هیچ مسئولیتی در قبال بودجه ندارد. آقای روحانی با این حرف به نوعی توپ را به زمین مجلس انداختند. نظرتان درباره این اظهار نظر و تبعات چنین موضع گیری هایی چیست؟  

یکی از ویژگی های آقای روحانی این است که در زمان پاسخگویی با فرار به جلو سعی در شانه خالی کردن از وظایفش دارد. بالاخره آقای رییس جمهور یک سری وعده های انتخاباتی داده اند که موظف به تحقق آن است. بنابر این در آن چه به عنوان لایحه به مجلس ارائه می شود ممکن است درصد بسیار ضعیفی جا به جایی ردیف صورت بگیرد. بنابر این میزان دخل و خرج کشور در اختیار دولت است اما برخوردی که رییس جمهور انجام داده و می گوید اگر می خواهید وعده های دولت تحقق پیدا کند باید همین بودجه را تصویب کنید سوال این است که مگر قرار است چیزی غیر از این بودجه تصویب شود؟ این حرف ها و اظهارات به نوعی گرو کشی و راهی برای فرار دولت از مسئولیت است تا اگر فردا وعده های دولت تحقق پیدا نکرد بگویند چون بودجه مدنظر ما تصویب نشد اهداف ما نیز عملی نشد. الان مگر بودجه ای که مجلس برای سال ۹۶ تصویب کرده محقق شده است مگر مطابق آن بودجه کار انجام می شود که حالا دولت مدعی بودجه سال ۹۷ شده است؟ بنابر این به اعتقاد ما این نوع برخوردها روش  درستی نیست و به نوعی فرار به جلو محسوب می شود.

دولت در لایحه بودجه سال ۹۷ بعد از ۶ سال موضوع پایلوت فقر را مطرح کرده که برای مبارزه با فقر قرار است پایلوت فقر را اجرا کند. نظرتان در باره این موضوع چیست؟

دولت در بودجه ۹۷ چند نکته مطرح کرده که از این نکات به معجزات بودجه سال ۹۷ نام می برد. واقعا از یک رئیس جمهور که ۵ سال است که دولت را در اختیار دارد بعید است که چنین ادعاهایی کند. چطور ممکن است بودجه یک سال بتواند اشتغال زایی کرده و مشکل بیکاری را حل کند، فقر را از بین برده و تراز مالی کشور را اصلاح کند؟ خب اگر بودجه یک سال قرار است این کارها را انجام دهد که این دولت تا به حال ۵ بودجه سالیانه به مجلس داده است. چرا این کارها را در بودجه های گذشته انجام نداده است. یعنی هدف دولت در ۵ سال گذشته اشتغال زایی یا فقر زدایی نبوده است و حالا با بودجه امسال می خواهید این کارها را انجام دهد؟ واقعا حرف های عجیبی زده می شود. یا درباره عدد و رقم هایی که رییس جمهور از تریبون مجلس ارائه داد بسیاری از این آمارها کذب بود. ایشان در تریبون مجلس مدعی شد که مشکلات ۹۸ درصد  از سپرده گذاران موسسات مالی و پولی حل شده است خوب این موضوع واقعیت ندارد در همین روزهای گذشته بیش از ۱۰۰۰ نفر از این افراد فقط از موسسه افضل توس، جلوی مجلس تجمع کرده بودند. افرادی که گاها حدود ده میلیون و بیست میلیون تومان طلبکار بودند. خب سوال این است که این ۹۸ درصد چه کسانی هستند که ما خبر نداریم؟ در مجموعه کاسپین دولت تا حالا بیش از سه هزار میلیارد داده است در حالی که مطالبات سپرده گذاران بیش از هشت هزار میلیارد تومان است. این اعداد غیر واقعی نباید از زبان رییس جمهور بیان شود.   یا اینکه در بودجه ۹۷ قرار است فقر از بین برود واقعا یک شعار است که تحقق هم پیدا نمی کند.  

آقای نقوی حسینی موضوع دیگر بحث حذف بیش از ۳۰ میلیون نفر از دریافت یارانه است. سوال من این است که در خود قانون هدفمندی یارانه ها اشاره شده که باید سالانه به میزانی که قیمت حامل های انرژی، نان و کالاهایی که مشمول این قانون است افزایش پیدا کند این مبلغ تغییر کند. اما نه تنها این مبلغ افزایشی نداشته بلکه سهم تولید نیز در اختیار دولت قرار گرفته و حالا زمزمه هایی مبنی بر حذف حدود نیمی از یارانه بگیران به گوش می رسد.

ما در حوزه برخورد با یارانه ها رفتار های عجیبی از این دولت دیده ایم. مثلا دولت دهم به پرداخت یارانه های نقدی اعتقاد داشت و روی اعتقاداتش نیز ایستاده بود و درست یا غلط حرکت می کرد. ولی این دولت رفتارهایش خیلی عجیب و غریب است. خب قانون هدفمندی یارانه ها دولت را موظف کرده کسانی که دریافت یارانه حقشان نیست را از دریافت یارانه حذف کند. پس چرا دولت ۴سال است این کار را انجام نداده و اتفاقا در آستانه انتخابات پرداخت یارانه کسانی را که یارانه شان قطع شده بود از سر می گیرد. به چند صد هزار نفر پیامک می دهد که یارانه شما وصل شد. این خلاف تکلیف قانونی است، بعد هم بلافاصله بعد از انتخابات در بودجه سال ۹۷ می آورد که باید یارانه سی میلیون نفر حذف شود، این رفتار سینوسی دولت در ارتباط با یارانه ها خیلی عجیب است  ما هیچ دولتی را سراغ نداریم که با موضوعات اساسی کشور اینگونه برخورد کند که شب انتخابات چون به رای مردم نیاز دارد یارانه ها را وصل می کند و بعد از انتخابات می گوید حالا باید یارانه ها قطع شود. حداقل بگویید درآمد حاصل از هدفمند کردن یارانه ها کجا هزینه می شود؟ تعرفه ها دو برابر شده، مالیات هم که با احتساب مالیات بر ارزش افزوده سه برابر افزایش یافته، فروش نفت هم که به نسبت قبل از برجام بیشتر شده است. پس این درآمد ها کجا می رود؟

بحث دیگری در لایحه بودجه سال ۹۷ و صحبت های رییس جمهور وجود داشت که نظر شما را جلب کرده باشد و بخواهید درباره آن صحبت کنید؟

همانطور که اشاره کردم دولت مسئول دخل و خرج کشور است، بودجه طرح نمایندگان نیست بلکه لایحه دولت است و مجلس طبق اصل ۷۵ قانون اساسی نمی تواند در ماهیت بودجه تغییری ایجاد کند. مجلس خیلی تلاش کند بتواند فقط بعضی ردیف ها را جا به جا کند. حتی نمی تواند ردیفی را حذف یا ردیفی را اضافه کند بلکه فقط می تواند خیلی کم و به صورت محدود و چند درصدی جا به جا کند، بنابر این مجلس نمی تواند تاثیری بر بودجه بگذارد لذا با این درآمد هایی که اشاره کردم و در بودجه آمده است بودجه عمرانی ما هر ساله کاهش یافته و هزینه های جاری ما افزایش پیدا کرده و جایگزین بودجه عمرانی مان شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.