شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۵

راهکار سرپرست حجاج ایرانی برای لغو روادید میان ایران و عراق

حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر

نماینده ولی فقیه در حج و زیارت با تاکید بر تقویت مسافرت‌های دینی گفت: موضوعی نظیر لغو روادید بین ایران و عراق خارج از توان سازمان حج است و نیاز به پشتوانه حکومتی دارد؛ حکومت باید با طرف عراقی صحبت کند که دو طرف ویزا را بردارند و هزینه سفر کاهش یابد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از بعثه رهبر معظم انقلاب، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی عسکر در مجمع عمومی سالیانه شرکت شمسا، اهمیت مسئله زیارت در اسلام را یادآور شد و با اشاره به نمونه‌های آن در زمان پیامبر اکرم(ص) و بعد از آن، بر لزوم فرهنگ سازی در این حوزه تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه در زمان ائمه اطهار بحث زیارت فردی مانند زیارت جابربن عبدالله انصاری و عطیه  در اربعین مطرح بود ، افزود: امروز مسئله زیارت و گردشگری دینی و کلا گردشگری به‌عنوان یک صنعت بزرگ در دنیا مطرح و مورد توجه است و غفلت از آن ضررهای هنگفتی را می‌تواند به کشور وارد کند.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت سفر ۹ میلیون نفر ازهموطنانمان درسال گذشته به خارج از کشور را با توجه به جمعیت کشور قابل ملاحظه خواند و با اشاره به اینکه اسپانیا در سال گذشته حدود ۸۲ میلیون توریست جذب کرد، اظهار کرد: این تعداد توریست علاوه بر ثمرات فراوان اقتصادی در حوزه فرهنگی نیز در هر کشوری بسیار تاثیرگذار و آسیب‌هایش هم قابل توجه است.

قاضی عسکر در ادامه لزوم برنامه‌ریزی مناسب برای زائران ایرانی در حوزه حج ، عمره ، عتبات و سفرهای زیارتی در داخل کشور برای پرهیز از آسیب‌ها را خاطرنشان کرد و به برخی نابسامانی‌ها در مراسم اربعین  چند سال قبل از جمله گرفتار شدن دهها هزار نفر در بین مرزهای ایران و عراق ، شکسته شدن مرزها و دستگیری شماری از زائران  و همچنین مشکل مواد مخدر، سرقت، حرمت شکنی‌ها و... درحوزه زیارت اشاره کرد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی نمی‌توان گفت به تشکیلات نیاز نداریم و هرکس می‌تواند به‌صورت فردی به زیارت برود، مطلبی که متاسفانه برخی از آن را  بیان می‌کنند اما پشتوانه علمی ندارد.

سرپرست حجاج ایرانی تاکید کرد: اداره این جمعیت انبوه زائرکه همه ساله به اماکن زیارتی می‌روند  به تشکیلات نیاز دارد و نمی‌توان آن را با سفر به مشهد مقایسه کرد، در عراق هنوز شرایط  مناسب و امکانات لازم وجود ندارد.

قاضی عسکر افزود: از تشکیلات چه ضرری دیده‌ایم که آن را رد می‌کنیم؛ مثلا در اداره عمره و حج که به‌عهده حج و زیارت است چه ضرر و زیانی دیده‌ایم که بخواهیم سفرهای دیگر را به هم  بریزیم و مشکل درست کنیم. به هم ریختگی  امروز به نفع هیچکس نیست بلکه خطر بزرگی است که به نوعی جامعه  را تهدید می‌کند و برخی از آن غافل هستند.

وی با ذکر نمونه‌هایی از مشکلات زائران در مرزها و در داخل عراق پرسید: چطور می‌توان این همه جمعیت را به عراق فرستاد بدون آن که نظارتی روی آن صورت گیرد؟ اگر تشکیلاتی وجود نداشته باشد کدام دستگاه مسئول و پاسخگو خواهد بود و از حرمت کشور دفاع خواهد کرد؟ باید متولی کار در کشور مشخص باشد.

سرپرست حجاج ایرانی به وظایف حوزه گردشگری در کشور اشاره کرد و با اشاره اینکه گردشگری دینی بر عهده سازمان حج و زیارت است ، اظهار  کرد: چرا باید این امر مهم رها و به آن بی توجهی شود و برای آن برنامه ریزی وجود نداشته باشند؟

قاضی عسکر با تاکید براینکه در امر زیارت به نوعی تمام مسئولان کشور و بخشی به‌طور خاص باید درگیر شوند، راه اندازی ستاد اربعین و حضور اکثر نهادها و ارگانها در این ستاد را نشان دهنده نگاه ملی به مراسم اربعین دانست و افزود: زیارت هم یک امر ملی است که بخشی از آن زیارت اربعین است.

وی همکاری بخش‌های مختلف در حوزه زیارت را ضروری خواند و گفت: همکاری میان دستگاههای مختلف و بین دستگاهی باید به طور جد مورد توجه قرارگیرد وهمه کمک و مشارکت کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت همچنین بر لزوم داشتن تخصص ، تجربه و صاحب نظر بودن برای  قبول مسئولیت در هر حوزه تاکید کرد و افزود: اگر شایسته سالاری تحقق پیدا نکند آسیب جدی خواهیم دید کما اینکه هم اکنون در برخی قسمت‌ها متاسفانه به تصمیم گیری‌های نادرست منجر شده است.

قاضی عسکر به برخی مشکلات  که در برنامه‌ریزی‌های حوزه زیارت موثر است از جمله افزایش نرخ ارز اشاره کرد و با بیان برخی کم کاری‌ها در این حوزه مانند حل نشدن  موضوع لغو روادید بین دو کشور ایران و عراق و اخذ عوارض  در فرودگاه نجف از زائران گفت: حل اینگونه مسایل خارج از توان سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا است و نیاز به پشتوانه حکومتی دارد ، حکومت باید وارد شود و با طرف عراقی صحبت کند که دو طرف ویزا را بردارند تا هزینه سفر کاهش یابد.

وی با طرح این سوال که مشکل کجاست و چرا همراهی و قدم مثبت برداشته نمی‌شود؟ به سروصداها درخصوص بیمه زائران اشاره کرد وافزود: برای سفر به کشوری مثل عراق هر زائر کمتر از بیست هزارتومان برای بیمه پرداخت می‌کند در حالیکه اگر اتفاقی برای او بیفتد تا دویست میلیون تومان خسارت دریافت می‌کند ، آیا این ایرادی دارد؟

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه هزینه‌های بیمه شخص ثالث در داخل کشور و بیمه شدن گردشگران برای سفر به اروپا را یادآور شد و گفت: چرا روی هزینه کم بیمه زائران عتبات فشار می‌آورند، چه کسانی این موارد را سازماندهی می‌کنند و جنگ روانی در حوزه زیارت راه می‌اندازند و دنبال این هستند که این تشکل را به هم ریزند.

وی افزود: میلیون‌ها نفر به خارج از کشور سفرمی‌کنند و اکثرشان هم مبالغ بالایی به‌عنوان بیمه پرداخت می‌کنند ولی هیچ کس به آنها کار ندارد اما تا بحث حوزه زیارت مطرح می‌شود عده‌ای صاحب فکر و نظر می‌شوند و به اظهار نظر و جوسازی می‌پردازند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت برلزوم رعایت حقوق زائر در سفرهای زیارتی تاکید و خطاب به حاضران گفت: با توجه به مطالب بیان شده باید سفرهای زیارتی دقیقا مدیریت و همه برای رعایت حقوق زائر درهمه زمینه‌ها تلاش کنند .

قاضی عسکر افزود: بخاطر همین اهمیت است که مسئولیت شورای عالی حج را قانون به عهده رئیس جمهور محترم گذاشته است .

وی اضافه کرد: اطلاع رسانی و آموزش، بحث‌های تربیتی، هدف گزاری در امر زیارت و هدفمند بودن زیارت باید جدی گرفته شود چرا که این سفر با سفرهای توریستی تفاوت دارد و کسانی که دنبال شکستن این تشکل هستند متاسفانه توجه به این نکات ندارند و فقط نگاه شان مادی است .

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه ، جمع قابل توجهی از زائران خوزستانی که بیمه نداشتند در حادثه تروریستی در عراق به شهادت رسیدند، یادآور شد: یک عده را بدون بیمه به عراق فرستادند و بعد گفتند به خیرین می‌گوییم افراد آسیب دیده را اداره کنند، آیا این حرف منطقی  است ، آیا بی تدبیری را خیران باید جبران کنند؟

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر با تاکید براینکه وظایف سازمان حج و زیارت و شمسا در حوزه اعزام زائر به عتبات باید مشخص و تفکیک شود، افزود: شمسا باید تکلیف خود را بداند و بتواند برنامه ریزی کند.

وی همچنین به فعالیت آزادبرها در حوزه عتبات اشاره کرد و گفت: چطور می توان امر زیارت را به افرادی داد که سابقه این کار را ندارند و فقط دنبال منافع مادی هستند؟

وی نمونه‌هایی از نحوه جذب آزادبرها در اعزام زائر به عتبات را ذکر کرد و افزود: تشکیلات حج و زیارت و گردشگری دینی نمی‌تواند بی سروسامان باشد و این بی سر و سامان بودن لطمه بزرگی به کشور می زند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه در گذشته در حوزه اعزام زائر به سوریه اعزام متمرکز را ازهم پاشیدند و سازمان حج و زیارت را تضعیف کردند، گفت: اکنون در حوزه عتبات نیز این تجربه در حال تکرار شدن است، اگر سازمان حج و زیارت و شمسا را کنار بگذارید با توجه به اینکه میلیون‌ها نفر به عتبات سفر می‌کنند چه کسی جوابگوی مشکلات مردم خواهد بود؟

قاضی عسکر تاکید کرد: باید با تمام وجود نابسامانی‌ها را رفع کنید و زمینه را برای جلب بیشتر رضایت مردم فراهم سازید، حوزه حج و زیارت و مسافرت‌های دینی با توجه به تجربه‌های ارزشمند گذشته همچنان باید تقویت شود.

وی لزوم توجه به کاهش هزینه‌ها و استفاده از راهکارهای نو در این حوزه را خاطر نشان ساخت و گفت: اگرنقایص برطرف شود ، با توجه به جایگاه سازمان حج و زیارت در میان مردم،  با ارائه خدمات مناسب به زائر می‌توانیم در تقویت این حوزه موفق تر عمل کنیم.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه عده‌ای از آزادبرها تحت نام سازمان حج و زیارت و شرکت شمسا زائر به عراق اعزام می‌کنند در حالیکه هیچ وابستگی به این تشکیلات ندارند، افزود: امیدواریم با شناسایی و معرفی این افراد به قوه قضائیه  برخورد جدی و قاطع با آنان صورت پذیرد.

وی خواستار تمرکز حاضران بر روی مسایل اصلی و رسیدن به نظر واحد شد و گفت: باید با همفکری در مواردی که امکان پذیر است از هزینه‌ها کاست و از نیروهای کیفی و آموزش دیده در عتبات استفاده کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با تاکید بر اینکه برای عبور از وضعیت کنونی ایده نو و شرایط جدید لازم است، تصریح کرد: مجموعه افرادی که در حوزه حج وزیارت پیشکسوت هستند به خوبی راه حل‌ها را می‌شناسند.

قاضی عسکر با اشاره به اینکه به پیشنهاد ارائه خدمات توسط  دفاتر زیارتی به زائران عراقی متاسفانه توجه لازم نشده است، گفت: چند سال از حضور زائران عراقی در ایران می‌گذرد و هنوز در مورد چگونگی مدیریت کردن این عزیزان تصمیم گیری نشده است.

وی افزود: دفاتر خدمات زیارتی این آمادگی را دارند تا زائران عراقی را در سفر به ایران مدیریت کنند و آنها با خاطراتی خوش به کشورشان بازگردند.

سرپرست حجاج ایرانی در عین حال خاطرنشان کرد: در قبال پولی که به طرفهای عراقی پرداخت می شود به زائر باید خدمات ارائه گردد و کمبودها و نارسایی‌ها برطرف شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.